Jump to content

Σούνιο και παρατήρηση...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι αστροπαρατηρητές και αστροφωτογράφοι του λεκανοπεδίου Αττικής ύστερα από τις πολύ όμορφες και ενδιαφέρουσες εξορμήσεις στον Κιθαιρώνα και πριν την μεγάλη εξόρμηση στον Πάρνωνα αισθάνομαι πλέον πολύ ώριμος ώστε να δοκιμάσω κάτι καινούριο και πιο δροσερό θα έλεγα! Με το που φτιάξει ο καιρός θα ήθελα να κατέβω προς τα νότια παράλια και πιο συγκεκριμένα στο Σούνιο. Το πρόβλημα μου όμως είναι πως δεν ξέρω που ακριβώς να πάω ώστε να πετύχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα! Πολλοί από εσάς έχετε πάει αρκετές φορές γι’αυτό και εγώ ζητάω την βοήθεια σας! Θα ήθελα να μου πείτε με ακριβείς οδηγίες το σημείο που ψάχνω! Ένα Google map θα βοηθούσε αρκετά!

 

Σας ευχαριστώ!

134352182_gianapernaeihwra.jpg.fb45d0037ec6d9c41fa0c7cde47ebe4a.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο Σουνιο πρωτη φορα ειχα πολυ κακη εμπειρια...... :lol:

 

Πηρα το αμαξι και εφτασα (περσυ) αλλα χαθηκα στο χαος, ξαφνικα λεω ε! δεν παιρνω ενα τηλεφωνο τον Θεμη να ερθει να με παρει! ελα που εκλεισε το κινητο μου..... περιμενα μια ωρα μπας και κρυωσει η μπαταρια και ανοιξει για λιγα λεπτα... τελος ανοιξε και με πηρε τηλ. πλεον ειδη ειχα φτασει λαγονησι και επεστρεφα.... #-o #-o

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

zio μας, η περιοχή του Σουνίου διαθέτει έναν σκοτεινό ουρανό στα ανατολικά και νότια.

Είναι ίσως η καλύτερη, κοντινότερη στην Αθήνα τοποθεσία μιας και έχει το πλεονέκτημα της θάλασσας.

Ένας χάρτης για ένα σημείο παρατήρησης, βρίσκεται εδώ :

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=7124&start=0

 

Έχω αν θέλεις κι άλλα 3 σημεία που μου πρότεινε ο Λευτέρης (ekivolos), μόνο που τα έχω σε αρχείο .ppt και δεν μπορώ να το ανεβάσω.

Είμαι σίγουρη πως θα ανακαλύψεις και άλλα σημεία, μιας και η περιοχή γύρω απο τον Εθνικό Δρυμό του Σουνίου έχει πολλά χωμάτινα δρομάκια.

Αφήνεις e-mail αν θέλεις να σου στείλω το αρχείο (...και 10 ευρώ στο paypal μου :Ρ :P :P )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! ανεβάζω και την foto εδώ ώστε να την δουν όλοι! Το mail μου είναι ziorange@hotmail.com ! Θα χαρώ πολύ να μου τα στείλεις και θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα κατατοπιστικό οδηγό!

Sounio2.jpg.cd2faee03997386a3d141b308b1dcfce.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μας κάνει καιρό φύγαμε!! Αλλά την Κυριακή βλέπω την καλύτερη μέρα!! Για να δουμε!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιο αναλυτικές πληροφορίες για το σημείο παρατήρησης στο Σούνιο, εδώ

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=75200&highlight=#75200

 

 

Παρατηρούσα από εκεί 2-3 φορές την εβδομάδα. Πάντως ο χωματόδρομος όντως, δεν είναι ο καλύτερος. Έτσι εάν υπάρχουν φίλοι που έχουν πρόβλημα με το αυτοκίνητό τους, καλύτερα να βρείτε ένα πλάτωμα (διασταύρωση) στα μισά του δρόμου που έχω σημειώσει και να μην ανεβείτε μέχρι επάνω. Στόχος είναι το σημείο που θα πάτε να μην έχει θέα στους στύλους του ναού που φωτίζονται το βράδυ.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατερίνα σε ευχαριστώ πολύ για τους χάρτες είναι ακριβώς ότι έψαχνα με περισσότερες από μία τοποθεσίες για παρατήρηση! Επισυνάπτω τους χάρτες για όποιον ενδιαφέρεται να πάει στο Σούνιο!

sounio9.thumb.jpg.fb68d213eb9b339771cb33bba1df034d.jpg

sounio8.thumb.jpg.47519fe5f10a3a31dd662802f3bdfeb6.jpg

sounio7.thumb.jpg.34085201a88f2d86a8a4693e8ad6ebf9.jpg

sounio6.thumb.jpg.bcec3670bdeea7181ed3d739d8cc9c84.jpg

sounio5.thumb.jpg.5371366608ce658f36764d625e2df151.jpg

sounio4.thumb.jpg.ad76452bf284f1d9dba1b1e3248b923b.jpg

sounio3.thumb.jpg.ff7a76b578ad31d99a2b71a6f94eb644.jpg

sounio2.thumb.jpg.3d27b6c6b71ed5173e009a616a0443bd.jpg

sounio1.thumb.jpg.8182e5ef4636ff14b9d14ee84d7490ac.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλει να έρθει κανένας για παρατήρηση στο Σούνιο!!? Λέμε να πάμε εγώ και ο netronio!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η δορυφορική δείχνει πω ο καιρος καθαρίζει!

http://www.sat24.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις επέστρεψα από μία όμορφη βραδιά παρατήρησης στο Σούνιο! Γενικά το μέρος είναι αρκετά δύσβατο από ένα σημείο και μετά οπότε προσοχή! Σήμερα η skywatcher και κυρίως τα dobs είχαν την τιμητική τους αφού ο netronio έφερε το 10αρι και ο supernovus το 12αρι! Καλός ο ουρανός κυρίως στα νότια ειδικά από την στιγμή που έπεσε το φεγγάρι! Σήμερα ήταν η αποθέωση των messier αφού είδαμε πάρα μα πάρα πολλά, πάλι καλά που είχαμε και go to (supernovus) μαζί μας για περισσότερη βοήθεια! Καληνύχτα , ταβλιάζομαι!!!

DSC00203.thumb.JPG.f8ed45aa3ed2c89f527b9836f51de02d.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν zio Sorry που απαντάω τώρα αλλά βαριόμουνα να περάσω τις φωτο απο το κινητό!

 

Highlights παρατήρησης Σουνίου (Θετικά και αρνητικά)

 

1. Μα φυσικά το 12” του supernovus !

2. Ψιλοχάλια ο χωματόδρομος (βρήκα απο κάτω 1 φορά!) ισα ισα πάει το αυτοκίνητο.

3. Η γνωριμία με supernovus. Αποδείχνεται τελικά οτι η πλειοψηφία των ανθρώπων που ασχολούνται με την αστρονομία είναι άριστου χαρακτήρα και υψηλότατου κοινωνικού επιπέδου.

4. Σαφώς μεγαλύτερη φωτορύπανση από Κιθαιρώνα.

5. Realtime zοοm με 8-24 Υπερίωνα

6. Πολύ καλά θεάματα απο Messier

7. Το φίλτρο του zio OIII

8. O Γάμος που γινόταν πιο κάτω και ακούσαμε απο Βανδή μέχρι Shakira!

9. Τα 3 DOBSONIAN 8” 10” 12”!!!

DSC00204.thumb.jpg.08c45c2fe54f0e909b148e8c57e65cbb.jpg

dob12.thumb.jpg.6a8f6f81f4f57635427736815f665091.jpg

DOB_10_8.thumb.jpg.cb84b4409a378feb32a9687ed50ad4ed.jpg

DOB_10.thumb.jpg.9f32d4273c7b34ba5bcf14be17e7677f.jpg

DSC00207.thumb.jpg.96fe2015df7ff19b1009fbfcd0d5920f.jpg

dob_8.thumb.jpg.2b9a54a43a37e099d8fcb01460f4e11e.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν όντως πολύ όμορφη βραδυά, παιδιά, και η παρέα σας την έκανε υπέροχη.

Αποδείχνεται τελικά οτι η πλειοψηφία των ανθρώπων που ασχολούνται με την αστρονομία είναι άριστου χαρακτήρα και υψηλότατου κοινωνικού επιπέδου.

Ερρίκο, κι εγώ αυτό διαπιστώνω κάθε μέρα που περνάει και όσο γνωρίζω κι άλλους ανθρώπους του χώρου. Είναι όλοι τους θαυμάσιοι άνθρωποι. Μακάρι να ήταν περισσότεροι μαζί μας εκεί.

Τον δρόμο απ' τη λεωφόρο προς το σημείο παρατήρησης, δεν σας κρύβω ότι τον φοβήθηκα λίγο για το αμάξι. Πολλή πέτρα, ενώ σε κάποια σημεία να πρέπει να ισορροπείς ανάμεσα σε βαθιές λακκούβες που καλύτερα να μην έπεφτε η ρόδα εκεί :-k :mrgreen:

Απ' το 8ιντσο στο 12άρι είναι όντως αισθητή διαφορά. Έτσι απόλαυσα κι εγώ τα Messier, σα να τα έβλεπα για πρώτη φορά. Χωρίς το φίλτρο ΟΙΙΙ του Zio θα χάναμε σίγουρα πολύ θέαμα.

Με το καλό σε επόμενα λοιπόν, έτσι για να ζεσταινόμαστε λίγο εν όψει Πάρνωνα τον Ιούλιο

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανο

Ερρικο netrionio

Zio

 

Ο κυθαιρωνας ειναι το καλλιτερο και κοντινο για την Αθηνα Τωρα βρηκα ενα αλλο μερος στον Κυθαιρωνα θα το ελεγξω και θα σας πω για γινη η γνωστη μαζωξη μετα θερμοσυφωνα,ταχυθερμοσυφωνα κλπ γελατε δεν περαζει ο ΟΓΑ ειναι εδω

 

Φιλικα

Αντωνης Κουκουλας

Μελος EAE

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα ο Κιθαιρώνας είναι το καλύτερο μέρος κοντά στην Αθήνα αλλά νομίζω πως το Σούνιο έχει πολύ καλύτερο Νότο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

......Τωρα βρηκα ενα αλλο μερος στον Κιθαιρωνα.......

 

Οπα προεδρε;;;;;

 

Υ.Γ. Ο Ο.Γ.Α. ειναι εδω.... γηραιος και ζωντανος \:D/ =D>

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα ο Κιθαιρώνας είναι το καλύτερο μέρος κοντά στην Αθήνα αλλά νομίζω πως το Σούνιο έχει πολύ καλύτερο Νότο.

 

Πρεπει αφου εχει την θαλασσα..... :)

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο παιδιά! Πότε το είπατε, πότε το αποφασίσατε και πότε πήγατε, ούτε πρόλαβα να κατάλαβω!

Όχι σαν κάτι άλλους, που δεν θέλουν να ...ζυμώσουν και 1 χρόνο κοσκινίζουν! (Τους είναι πιο εύκολο βλέπετε, να πεταχτούν μια βολτούλα σε γειτονική χώρα! :P )

 

Την επόμενη φορά θα ήταν καλύτερα να πάτε μέρα. Και για να βλέπετε το δρόμο, αλλά και για να στήσετε χωρίς απώλειες (όλο και κάτι πέφτει κάτω :cheesy: )

Υποθέτω πως πήγατε στο σημείο που πηγαίνει ο Κων/νος. Το καλό σε εκείνο το σημείο είναι πως κόβει ο αέρας αλλά ο δρόμος δεν είναι τόσο καλός.

Υπάρχουν και πιο καλοί χωματόδρομοι στην περιοχή πάντως. Στο 1 σημείο που έχω πάει, αυτό που είναι κοντά στο πυροφυλάκιο, ο δρόμος είναι πολύ καλύτερος.

 

koukanto, ο Κιθαιρώνας "αργοπεθαίνει" με όλες αυτές τις νέες παραθεριστικές κατοικίες και το δημόσιο φωτισμό...των έρημων χωραφιών.

Πολύ φοβάμαι πως σε λίγα χρόνια θα αναγκαζόμαστε να πηγαίνουμε στον Άγιο Ευστράτιο και στη Γαύδο για παρατήρηση... :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο παιδιά! Πότε το είπατε, πότε το αποφασίσατε και πότε πήγατε, ούτε πρόλαβα να κατάλαβω!

Όχι σαν κάτι άλλους, που δεν θέλουν να ...ζυμώσουν και 1 χρόνο κοσκινίζουν! (Τους είναι πιο εύκολο βλέπετε, να πεταχτούν μια βολτούλα σε γειτονική χώρα! :P ):(

 

Εάν είμαστε όλοι ίδιοι το σύμπαν θα πέθαινε από βαρεμάρα :mrgreen:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης