Jump to content

Σούνιο και παρατήρηση...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υποθέτω πως πήγατε στο σημείο που πηγαίνει ο Κων/νος. Το καλό σε εκείνο το σημείο είναι πως κόβει ο αέρας αλλά ο δρόμος δεν είναι τόσο καλός.

:(

 

... που πήγαινα, να λες, γιατί μετακόμισα σε σκοτεινότερα μέρη. \:D/ Κατερίνα, με εκπλήσσεις που το θυμάσαι. Είχα εντελώς ξεχάσει και εγώ, για πιο λόγο, μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα τελικά στο σημείο αυτό. Γιατί έκοβε ο αέρας. Σωστά! Με κούφανες! Μου θύμισες μέσα σε μια στιγμή τους χωματόδρομους που ανεβοκατέβαινα.

 

Πάντως σίγουρα θα υπάρχουν και καλύτερα σημεία, το είχα σημειώσει αυτό. Και χαίρομαι που ανέβασες και άλλα μέρη. Μένει να δοκιμαστούν με υπευθυνότητα και να γίνουν προτάσεις μέχρι να βρεθεί το καλύτερο μέρος.

 

Το Σούνιο έχει πάρα πολύ καλό Ανατολικό, Νότιο και Νότιο-Δυτικό ουρανό φτάνει να κατέβει κάποιος νότια όσο γίνεται, για να μην έχει τα φώτα του Λαυρίου ΒΑ.

Και συμφωνώ. Δεν μπορεί να χαλάσει ποτέ γιατί υπάρχει η θάλασσα. Η απόστασή είναι περίπου η ίδια από το κέντρο της Αθήνας για Σούνιο και Αλεποχώρι. Καλό είναι δε, που υπάρχουν 2 μέρη για επιλογή Β και Ν της Αττικής, ανάλογα τι βολεύει.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πότε θα κανονίσετε ξανά; :-) Προφανώς με ενδιαφέρει για αυτό ρωτάω, ώστε να έρθω να σας γνωρίσω και βέβαια να δω αν κάνει και για off road το αυτοκίνητο μου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λογικά θα αργήσει! Τώρα ετοιμαζόμαστε όλοι σιγά σιγά για Πάρνωνα! Άσε που μάλλον προτιμώ Κιθαιρώνα! Το Σούνιο για μένα είναι μόνο αν θες μαυρίλα στον Νότο κάτι στο οποίο πάσχει πολύ ο Κιθαιρώνας αφού νότια του είναι η Αθήνα! Όποτε κανονιστει πάντως κάτι θα το μάθεις!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις δίκιο!! Γενικά πάντως το νοτιο-νοτιοανατολικο κομματι πάσχει..

Untitled.thumb.jpg.07d7e02386b6d0ac2bd55b1b9e9b60f8.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στη τελευταια συναντηση (στον Κιθαιρωνα) προσπαθησα να ερθω αλλα δεν τα καταφερα. Θα ηθελα πολυ να γνωρισω πολλους απο εδω μεσα. Θα κανω τα αδυνατα δυνατα για να ερθω στο Παρνωνα αφου προμηνύεται να ειναι αξεχαστη εμπειρια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Μετά από πάρα πάρα πολύ καιρό απουσίας από το forum, καλημερίζω.

 

Παίδες, μια και πηγαίνετε Σούνιο, σας έχω μια μικρή συμβουλή, σε περίπτωση που θέλετε να αποφύγετε τον κατσικόδρομο από το Μπελβεντέρε και πάνω :

Στο μέρος που πηγαίνετε για παρατήρηση (αν έχω καταλάβει καλά από το χάρτη ποιο ακριβώς είναι), μπορείτε να πάτε με αρκετά καλύτερες συνθήκες δρόμου από αλλού :

 

Πρέπει να πάτε μέσω Καμάριζας (Αγίου Κωνσταντίνου) - Αγίας Τριάδας.

 

 

Αν έρχεστε από Αττική οδό και Λαύριο, παίρνετε το δρόμο για Άγιο Κωνσταντίνο (πρώτη ταμπέλα μόλις μπαίνετε στο Λαύριο, στα φανάρια δεξιά δηλαδή) . Μόλις φτάσετε στις αρχές του χωριού, έχει άλλη ταμπέλα (αριστερά) που λέει "Χάος" (και λογικά και Αγία Τριάδα, αλλά ως ντόπιος δεν δίνω σημασία στις ταμπέλες οπότε πρέπει να το τσεκάρω αυτό).

Αν πάρετε αυτό το δρόμο λοιπόν (για "Χάος") και συνεχίσετε όλο ευθεία, περνάτε παράλληλα πάνω από το δυτικό φράχτη της ΕΒΟ και μετά απο 5-6 χιλιόμετρα βρίσκεστε σε μια αριστερή στροφή -κάτω περίπου από το λόφο με τις κεραίες-. Ε ΕΚΕΙ αν πάτε ευθεία στο μικρό χωματόδρομο, βγαίνετε στο πλάτωμα που πάτε συνήθως.

 

Αναγνωρίζω ότι είναι μεγαλύτερη απόσταση γενικά, αλλά γλυτώνετε τον κατσικόδρομο.

Ξαναδιαβάζοντας τις οδηγίες μου, αναγνωρίζω ότι δεν είναι και οι καλύτερες όλων, αλλά συγχωρέστε με, έχω αρκετή δουλειά και βιάζομαι αυτή τη στιγμή.

 

α, και όποιος πάει Σούνιο, ας ρίξει ένα πμ αν θέλει παρέα..

Ευχαριστώ

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 9 μήνες αργότερα...

Μήπως κάποιοι εκ του ...Σουνίου και των πέριξ σκέφτονται να "ξεσκουριάσουν" λίγο τους σωλήνες τους Παρασκευή ή Σάββατο; 8)

Θα είμαι με το 8άρι Σαρωνίδα. Δεν έχω πάει ως τώρα για παρατήρηση εκεί γύρω και σκεφτόμουν μήπως κανονίζαμε κάποια συνάντηση. :idea: :wink:

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου,

 

Με την ευκαιρία του μηνύματος του DistalPsalm για εξόρμηση στη περιοχή του Σουνίου, θέλω να ενημερώσω για τη πολύ κακή κατάσταση του δρόμου που καταλήγει στο σημείο παρατήρησης λίγο μετά και αριστερά πάνω από το ξενοδοχείο CAPE SOYNIO.

Επειδή πριν από 20 μέρες μαζί με τον Δημήτρη (50mm) πήγαμε προς τα κει για διερεύνηση του χώρου, για όσους δεν το γνωρίζουν, ο δρόμος (μόνο δρόμος δεν είναι πλέον) είναι σε αθλία κατάσταση έως επικίνδυνος για ΙΧ. Αν κάποιος σκοπεύει να πάει προς τα εκεί, να λάβει σοβαρά την επικινδυνότητα πρόσβασης στο χώρο.

 

Κυριάκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε γνωρίζω καθόλου το σημείο παρατήρησης προς το Σούνιο και καθώς δεν ήθελα να το δοκιμάσω μόνος για πρώτη φορά το άφησα. Ο ουρανός πάντως την Παρασκευή ήταν πολύ καλός, σε σημείο που μετάνιωσα που δεν πήρα τον σωλήνα.

Όποτε κανονίσετε πάντως για παρατήρηση Σούνιο, παρακαλώ να με ενημερώσετε. (Αλλιώς θα πάω στη φράξια του ...Κιθαιρώνα :D )

Αυτό το ΣΚ θα είμαι εκτός, αλλά το επόμενο θα είμαι πανέτοιμος.

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα απο τα σημεια παρατηρησης στο Σουνιο, τουλαχιστον εκει που πηγαιναμε εμεις ειναι προσβασιμο με ασφαλτο απο το την Καμαριζα (Αγιο Κωνσταντινο). Μολις φτανεις στο χωριο οπως ερχεσαι απο Λαυριο στριβεις αριστερα σε μια ταμπελα (δεν θυμαμαι τωρα, οποιος θυμαται ας πει τι λεει) που παει προς τα κατω και περναει απο κατι αρχαια, συνεχιζετε και μετα απο μερικα χιλιομετρα εχει στα δεξια ενα ανοιγμα που ειναι καλο για παρατηρηση.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πάει κανείς για παρατήρηση κάπου προς Σούνιο [ή Κιθαιρώνα, γενικά κοντά στην Αθήνα κάπου];

Αν ναι και με θέλετε να έρθω για πρώτη φορά θα το ήθελα μήπως ξεσκουριάσω και το δικό μου μικρό ETX-70.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θέλετε να συναντηθούμε Ανάβυσσο και θα σας οδηγήσω εγώ ως εκεί. Ευκαιρία και για μένα που έχω καιρό να πάω προς τα κεί. Μόνο ελπίζω να συζητάμε μόνο για Σάββατο το βράδυ. Ο δρόμος είναι καλός. Εγώ πάω απο Καμάριζα μετά τη θέση Χάος.
Πιστεύω εις ένα Carl Sagan Cosmo, μισώ τον μεταφυσικό υπερφιαλισμό και τις ουτοπίες, αγαπώ τη νόηση..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

garvanit, πολλοι θα ανεβουνε Παρνωνα απο σημερα και απο αυριο, αν εχεις σκηνουλα σκεψου το γιατι ειναι εμπειρια.

 

Δεν σκοπεύω να μείνω ολόκληρο το βράδυ - δεν έχω και σκηνή βέβαια.

Από την άλλη καθαρά και μόνο για την εμπειρία είμαι σίγουρος ότι αξίζει η παρέα εμπειρότερων αστρονόμων.

Έχω ένα ΕΤΧ-70 και το έχω χρησιμοποιήσει 5-6 φορές όλες και όλες μιας και το κάνω από το σπίτι μου - ισόγειο που δεν βολεύει - και σίγουρα δεν έχω πάρει ιδέες και συμβουλές από άλλους.

Ούτε έχω ζήσει την εμπειρία του νυχτερινού ουρανού στην εξοχή με τηλεσκόπιο.

 

Αν δω από εδώ κίνηση είτε για Σούνιο, είτε για Κιθαιρώνα, θα κανονίσω να έρθω και εγώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης