Jump to content

ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω τους συναδελφους. Ειμαι νεος στο φορουμ και αρχαριος αν και στο παρελθον ειχα ενα konus4 ωστοσο θα ηθελα την αποψη σας σχετικα με την αγορα ενος τηλεσκοπιου κυριως για παρατηρηση γαλαξιων, deep sky οπως λενε συνηθως, το οποιο δεν θα ηθελα να αντικαταστησω με καποιο αλλο. Για παραδειγμα ενα Meade LX200-ACF UHTC στις 10 ή 12 ιντσες θα ικανοποιουσε ως επενδυση τοσο εμενα οσο και τα παιδια μου αργοτερα ή θα επρεπε να επενδυσω και παλι φραγκα στο μελλον. Θα ηθελα τη γνω μη σας ή και καποιες διαφορετικες προτασεις. Οσο για φωτορυπανση εχω την τυχη να βρισκομαι σε νησι οποτε δεν προκυπτει θεμα.Ευχαριστω πολυ, Χρίστος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήλθες στο site, και γω νέο μέλος είμαι! Πριν από μερικές εβδομάδες έκανα την ίδια ερώτηση με σένα :cheesy: , οπότε αν θες διάβασε τις απαντήσεις και το τελικό αποτέλεσμα για να πάρεις μια ιδέα! Έχε υπόψη σου οτι το τηλεσκόπιο που θες, αν καταλήξεις τελικά σε αυτή τη μάρκα, πρέπει να το παραγγείλεις και θα έρθει από Αμερική, μετά από ένα μήνα (έτσι είχαν πει σε μένα στην αντιπροσωπεία).

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=12171

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Χρήστο,

 

Καλώς ήρθες. Η επιλογή αυτού του τηλεσκοπίου είναι.......πως να το πώ, βουτιά στα βαθιά. Με τη μία 12"! Συνολικά, θα έλεγα ότι αν έχεις αποφασίσει για μία τόσο μεγάλη επένδυση, θέλει γερό ψάξιμο. Θέλω να πώ ότι εαν το 12" κάνει περίπου 7000Ε, ίσως θα ήταν σκόπιμο να δείς και εναλλακτικές.Ας πούμε, ένα μεγάλο Dobsonian με Autotracking, στις ίδιες ίντσες, κάνει περίπου το 1/3 των χρημάτων που είσαι έτοιμος να δώσεις.Αυτές οι τρομερές αυτοματοποιημένες γκουμούτσες είναι πολύ πιασάρικες, αλλα πολλές φορές η απλότητα ενός οργάνου έχει μία γοητέια αξεπέραστη.

Τώρα, για το εαν θα χρειαστεί να "τα ξαναχώσεις", αυτό είναι μάλλον θέμα του πώς αντιμετωπίζεις την αστρονομία. Οι 12" θα σε ικανοποιήσουν και εσένα και τα παιδιά σου, για όσο διάστημα δεν θα προσπαθήσεις να δείς τους γαλαξίες όπως τους δείχνει η διαφήμιση και να κοιτάξεις πέρα απο εκεί που μπορούν. Τα όρια είναι δεδομένα και καλό είναι να τα γνωρίζεις.

 

Το να τα χώσεις όμως αγοράζοντας καινούργιους προσοφθάλμιους ή άλλα αξεσουάρ, αυτό φίλε μου είναι η τρίτη σε αυτή τη ζωή αδιαμφισβήτητη βεβαιότητα μετά την Εφορία και τον Θάνατο.

Ψάξε το καλά, ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ, και όλα θα πάνε καλά. Και εμείς είμαστε εδώ για βοήθεια.

 

ΦΙλικά

Δημ'ητρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήλθες στο site, και γω νέο μέλος είμαι! Πριν από μερικές εβδομάδες έκανα την ίδια ερώτηση με σένα :cheesy: , οπότε αν θες διάβασε τις απαντήσεις και το τελικό αποτέλεσμα για να πάρεις μια ιδέα! Έχε υπόψη σου οτι το τηλεσκόπιο που θες, αν καταλήξεις τελικά σε αυτή τη μάρκα, πρέπει να το παραγγείλεις και θα έρθει από Αμερική, μετά από ένα μήνα (έτσι είχαν πει σε μένα στην αντιπροσωπεία).

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=12171

Γεια σου Βασιλη (?) σωστα?

Διαβασα με προσοχη το thread και ομολογω το βρηκα ενδιαφερον! Τελικα κατεληξες σχεδον σε δυο ιντσες λιγοτερες ας περιμενες 3 μηνες για δυο ολοκληρες ιντσες βρε Βασιλη αχ! Ο χρονος εμενα παλι δεν με πειραζει θα περιμενω... Οι περισσοτεροι παντως προτεινουν 12΄΄ αρι dobsonian παντως και τα meade δεν βλεπω να τα εχουν σε ιδιαιτερη εκτιμηση ενω θεωρουνται και εμπειρικα απο τα καλυτερα! Δεν μου λες το celestron 11 se τι τιμη το δινει το πλανηταριο? Το ψαχνω λοιπον ακομη μεχρι να καταληξω. Σου ευχομαι καλοριζικο καλοταξιδος και να δεις οσα περιμενες κι ακομη περισσοτερα, εδω ειμαστε θα τα πουμε παλι. Περιμενω εντυπωσεις ετσι? Χρίστος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Χρήστο,

 

Καλώς ήρθες. Η επιλογή αυτού του τηλεσκοπίου είναι.......πως να το πώ, βουτιά στα βαθιά. Με τη μία 12"! Συνολικά, θα έλεγα ότι αν έχεις αποφασίσει για μία τόσο μεγάλη επένδυση, θέλει γερό ψάξιμο. Θέλω να πώ ότι εαν το 12" κάνει περίπου 7000Ε, ίσως θα ήταν σκόπιμο να δείς και εναλλακτικές.Ας πούμε, ένα μεγάλο Dobsonian με Autotracking, στις ίδιες ίντσες, κάνει περίπου το 1/3 των χρημάτων που είσαι έτοιμος να δώσεις.Αυτές οι τρομερές αυτοματοποιημένες γκουμούτσες είναι πολύ πιασάρικες, αλλα πολλές φορές η απλότητα ενός οργάνου έχει μία γοητέια αξεπέραστη.

Τώρα, για το εαν θα χρειαστεί να "τα ξαναχώσεις", αυτό είναι μάλλον θέμα του πώς αντιμετωπίζεις την αστρονομία. Οι 12" θα σε ικανοποιήσουν και εσένα και τα παιδιά σου, για όσο διάστημα δεν θα προσπαθήσεις να δείς τους γαλαξίες όπως τους δείχνει η διαφήμιση και να κοιτάξεις πέρα απο εκεί που μπορούν. Τα όρια είναι δεδομένα και καλό είναι να τα γνωρίζεις.

 

Το να τα χώσεις όμως αγοράζοντας καινούργιους προσοφθάλμιους ή άλλα αξεσουάρ, αυτό φίλε μου είναι η τρίτη σε αυτή τη ζωή αδιαμφισβήτητη βεβαιότητα μετά την Εφορία και τον Θάνατο.

Ψάξε το καλά, ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ, και όλα θα πάνε καλά. Και εμείς είμαστε εδώ για βοήθεια.

 

ΦΙλικά

Δημ'ητρης

Δημητρη γεια σου,

εχεις δικιο στα αξεσουαρ παντα δινεις φραγκα αλιμονο! Ειχα στην αρχη ενα κονους4΄΄ ειδα αρκετα πραγματα οποτε το 10ή12 επεται. Νασαι σιγουρος θα το ψαξω ουτως ή αλλως δεν βιαζομαι για μια τετοια επενδυση.Οσον αφορα το dobsonian δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα ασταθεια κακο κοντραστ χειροκινητο οχι αστροφωτογραφηση, δηλαδη 20χρονια πισω... Εσυ τι τηλεσκοπιο εχεις? Νασαι καλα για το ενδιαφερον σου Δημητρη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσον αφορα το dobsonian δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα ασταθεια κακο κοντραστ χειροκινητο οχι αστροφωτογραφηση, δηλαδη 20χρονια πισω... Εσυ τι τηλεσκοπιο εχεις?

Θα διαφωνήσω Χρήστο φίλε μου. Η στήριξη Dobson θεωρείται απο τις πιό σταθερές κυρίως λόγω της απλότητάς της, που είναι ταυτόχρονα το μεγάλο της πλεονέκτημα για τους οπτικούς παρατηρητές, και το μεγάλο της μειονέκτημα για τους αστροφωτογράφους. Και τέλος πάντων για πολλά θα μπορούσες να τα κατηγορήσεις....αλλα για κακό κοντραστ per se δεν νομίζω. Οτι τα άλλα Νευτώνεια, έτσι και αυτό. Να μου πέις ότι θα σου φάει τα χέρια στις ευθυγραμμίσεις να πώ ναί αλλα και πάλι θα ήταν υπερβολή.

Εγώ έχω ένα Celestron Schmidt Cassegrain 9,25" επάνω σε μία EQ-6 Skyscan Pro (GOTO) και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

 

Θεωρώ, διβάζοντας το τελευταίο σου post, ότι καλό θα ήταν να σκεφτείς καλά και τί είναι αυτό που θέλεις να κάνεις (Οπτική, Αστροφωτογραφία κλπ) έτσι ώστε να οδηγηθείς και στο ζητούμενο

 

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Βασιλη (?) σωστα?

Διαβασα με προσοχη το thread και ομολογω το βρηκα ενδιαφερον! Τελικα κατεληξες σχεδον σε δυο ιντσες λιγοτερες ας περιμενες 3 μηνες για δυο ολοκληρες ιντσες βρε Βασιλη αχ! Ο χρονος εμενα παλι δεν με πειραζει θα περιμενω... Οι περισσοτεροι παντως προτεινουν 12΄΄ αρι dobsonian παντως και τα meade δεν βλεπω να τα εχουν σε ιδιαιτερη εκτιμηση ενω θεωρουνται και εμπειρικα απο τα καλυτερα! Δεν μου λες το celestron 11 se τι τιμη το δινει το πλανηταριο? Το ψαχνω λοιπον ακομη μεχρι να καταληξω. Σου ευχομαι καλοριζικο καλοταξιδος και να δεις οσα περιμενες κι ακομη περισσοτερα, εδω ειμαστε θα τα πουμε παλι. Περιμενω εντυπωσεις ετσι? Χρίστος

 

3 μήνες (πάει το καλοκαίρι) και σχεδόν 1.000€ πιο ακριβά! Άσε που και το 9,25" είναι ήδη ασήκωτο (το μεταφέρω με δυσκολία)! Αν πας σε κάτι τέτοιο σχεδόν ξέχνα τους αγρούς. Μες στην πόλη απ'ότι λένε οι περισότεροι βλέπεις τα ίδια είτε 8" είτε 12". Το Meade LX200 10" θές άλλο ένα άτομα για μεταφορά και για να το στήσεις. Το LX200 12" πρέπει να το έχεις σταθερά στημένο σε εξοχικό με σκοτεινό ουρανό και να γουστάρεις! γιατί μάλλον θέλει δύο γομάρια για μετακίνηση και στήσιμο,λόγω βάρους αλλά και απ'ότι λένε λόγω και χειρότερης εργονομίας στο πιάσιμο απ'οτι τα Celestron. Μόνο Celestron σηκώνεις μόνος σου ή Meade LX200 8". Η απόφαση είναι δύσκολη. Αν πάρεις κάτι καλό πρέπει επίσης να δώσεις πολλά χρήματα σε ακριβά αξεσουάρ για την πλήρη ικανοποίηση και επένδυση. :cheesy:

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσον αφορα το dobsonian δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα ασταθεια κακο κοντραστ χειροκινητο οχι αστροφωτογραφηση, δηλαδη 20χρονια πισω... Εσυ τι τηλεσκοπιο εχεις?

Θα διαφωνήσω Χρήστο φίλε μου. Η στήριξη Dobson θεωρείται απο τις πιό σταθερές κυρίως λόγω της απλότητάς της, που είναι ταυτόχρονα το μεγάλο της πλεονέκτημα για τους οπτικούς παρατηρητές, και το μεγάλο της μειονέκτημα για τους αστροφωτογράφους. Και τέλος πάντων για πολλά θα μπορούσες να τα κατηγορήσεις....αλλα για κακό κοντραστ per se δεν νομίζω. Οτι τα άλλα Νευτώνεια, έτσι και αυτό. Να μου πέις ότι θα σου φάει τα χέρια στις ευθυγραμμίσεις να πώ ναί αλλα και πάλι θα ήταν υπερβολή.

Εγώ έχω ένα Celestron Schmidt Cassegrain 9,25" επάνω σε μία EQ-6 Skyscan Pro (GOTO) και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

 

Θεωρώ, διβάζοντας το τελευταίο σου post, ότι καλό θα ήταν να σκεφτείς καλά και τί είναι αυτό που θέλεις να κάνεις (Οπτική, Αστροφωτογραφία κλπ) έτσι ώστε να οδηγηθείς και στο ζητούμενο

 

Φιλικά

Δημήτρης

Φιλε Δημητρη σε χαιρετω! Οσον αφορα την ασταθεια ακουσα απο χρηστες που το εχουν οτι αν βαλεις στα προσοφθαλμια φιλτρα και πολλαπλασιαστη αρχιζει να κανει κουνια ετι λενε, επισης συμφωνα με το astrovox αναφερεται οτι στα Μειονεκτήματα: Δεν έχουν πολύ καλή αντίθεση (contrast). Καλο ειναι μια επιλογη να σε καλυπτει απο πολλες πλευρες. Οπως το δικο σου ας πουμε. Πιστευεις οτι το 11 αξιζει τα χρηματα της διαφορας απο το 9.25?

Εις το επανιδειν,

Χρίστος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Βασιλη (?) σωστα?

Διαβασα με προσοχη το thread και ομολογω το βρηκα ενδιαφερον! Τελικα κατεληξες σχεδον σε δυο ιντσες λιγοτερες ας περιμενες 3 μηνες για δυο ολοκληρες ιντσες βρε Βασιλη αχ! Ο χρονος εμενα παλι δεν με πειραζει θα περιμενω... Οι περισσοτεροι παντως προτεινουν 12΄΄ αρι dobsonian παντως και τα meade δεν βλεπω να τα εχουν σε ιδιαιτερη εκτιμηση ενω θεωρουνται και εμπειρικα απο τα καλυτερα! Δεν μου λες το celestron 11 se τι τιμη το δινει το πλανηταριο? Το ψαχνω λοιπον ακομη μεχρι να καταληξω. Σου ευχομαι καλοριζικο καλοταξιδος και να δεις οσα περιμενες κι ακομη περισσοτερα, εδω ειμαστε θα τα πουμε παλι. Περιμενω εντυπωσεις ετσι? Χρίστος

 

3 μήνες (πάει το καλοκαίρι) και σχεδόν 1.000€ πιο ακριβά! Άσε που και το 9,25" είναι ήδη ασήκωτο (το μεταφέρω με δυσκολία)! Αν πας σε κάτι τέτοιο σχεδόν ξέχνα τους αγρούς. Μες στην πόλη απ'ότι λένε οι περισότεροι βλέπεις τα ίδια είτε 8" είτε 12". Το Meade LX200 10" θές άλλο ένα άτομα για μεταφορά και για να το στήσεις. Το LX200 12" πρέπει να το έχεις σταθερά στημένο σε εξοχικό με σκοτεινό ουρανό και να γουστάρεις! γιατί μάλλον θέλει δύο γομάρια για μετακίνηση και στήσιμο,λόγω βάρους αλλά και απ'ότι λένε λόγω και χειρότερης εργονομίας στο πιάσιμο απ'οτι τα Celestron. Μόνο Celestron σηκώνεις μόνος σου ή Meade LX200 8". Η απόφαση είναι δύσκολη. Αν πάρεις κάτι καλό πρέπει επίσης να δώσεις πολλά χρήματα σε ακριβά αξεσουάρ για την πλήρη ικανοποίηση και επένδυση. :cheesy:

Γεια σου Βασιλη,

να ρωτησω η μετα φορα δεν μπορει να γινει σε δυο φασεις δηλαδη πρωτα τη βαση και μετα τον σωληνα για να καταλαβω δηλαδη. to δικοσου ειναι οπως λεει 38.5 με 26 σωληνα και 12 βαση ενωΤο Μeade lx200 ειναι 40 κιλα θεωρω σε κομματια μπορει να μεταφερθει τι λες?

Το celestron το δικο σου ποσο κοστιζει για να καταλαβω ποσο εχει και το 11 που λες +1000ε?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Βασιλη (?) σωστα?

Διαβασα με προσοχη το thread και ομολογω το βρηκα ενδιαφερον! Τελικα κατεληξες σχεδον σε δυο ιντσες λιγοτερες ας περιμενες 3 μηνες για δυο ολοκληρες ιντσες βρε Βασιλη αχ! Ο χρονος εμενα παλι δεν με πειραζει θα περιμενω... Οι περισσοτεροι παντως προτεινουν 12΄΄ αρι dobsonian παντως και τα meade δεν βλεπω να τα εχουν σε ιδιαιτερη εκτιμηση ενω θεωρουνται και εμπειρικα απο τα καλυτερα! Δεν μου λες το celestron 11 se τι τιμη το δινει το πλανηταριο? Το ψαχνω λοιπον ακομη μεχρι να καταληξω. Σου ευχομαι καλοριζικο καλοταξιδος και να δεις οσα περιμενες κι ακομη περισσοτερα, εδω ειμαστε θα τα πουμε παλι. Περιμενω εντυπωσεις ετσι? Χρίστος

 

3 μήνες (πάει το καλοκαίρι) και σχεδόν 1.000€ πιο ακριβά! Άσε που και το 9,25" είναι ήδη ασήκωτο (το μεταφέρω με δυσκολία)! Αν πας σε κάτι τέτοιο σχεδόν ξέχνα τους αγρούς. Μες στην πόλη απ'ότι λένε οι περισότεροι βλέπεις τα ίδια είτε 8" είτε 12". Το Meade LX200 10" θές άλλο ένα άτομα για μεταφορά και για να το στήσεις. Το LX200 12" πρέπει να το έχεις σταθερά στημένο σε εξοχικό με σκοτεινό ουρανό και να γουστάρεις! γιατί μάλλον θέλει δύο γομάρια για μετακίνηση και στήσιμο,λόγω βάρους αλλά και απ'ότι λένε λόγω και χειρότερης εργονομίας στο πιάσιμο απ'οτι τα Celestron. Μόνο Celestron σηκώνεις μόνος σου ή Meade LX200 8". Η απόφαση είναι δύσκολη. Αν πάρεις κάτι καλό πρέπει επίσης να δώσεις πολλά χρήματα σε ακριβά αξεσουάρ για την πλήρη ικανοποίηση και επένδυση. :cheesy:

Γεια σου Βασιλη,

να ρωτησω η μετα φορα δεν μπορει να γινει σε δυο φασεις δηλαδη πρωτα τη βαση και μετα τον σωληνα για να καταλαβω δηλαδη. to δικοσου ειναι οπως λεει 38.5 με 26 σωληνα και 12 βαση ενωΤο Μeade lx200 ειναι 40 κιλα θεωρω σε κομματια μπορει να μεταφερθει τι λες?

Το celestron το δικο σου ποσο κοστιζει για να καταλαβω ποσο εχει και το 11 που λες +1000ε?

 

Σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα για το πόσο κοστίζει. Κουβαλάς πρώτα τη βάση που δεν είναι τίποτα και μετά πρέπει να πιάσεις το σωλήνα με τα πηρούνια παρέα με ένα μπρατσαρά, φουσκωτό, καλογυμνασμένο, ντακλαρά φίλο σου (ξέχνα τη γυναίκα σου γιατί δεν μπορεί), στην περίπτωση του Meade 12", για να τον πάτε πάνω στον τρίποδα! Πιστεψέ με είναι τραγικό!!!! αφού εγώ δυσκολεύομαι πολύ για τον σωλήνα του 9,25" που έχει και καλύτερα τοποθετημένα χερούλια από τα Meade LX200. Στο άλλο post που ρωτάς τη διαφορά του LX90 με LX200, είναι η μέρα με τη νύχτα σε μοτέρ (το Lx200 έχει άλλα μοτέρ καλύτερα), ακρίβια tracking, θόρυβο μοτέρ και είναι και κάποια άλλα καλά που έχει παραπάνω το LX200. Κατά τη γνώμη μου απέκλεισε από τώρα , αφού έχεις τα παραπάνω χρήματα, το LX90 και πήγαινε σε σύγκριση κατευθείαν CPC με LX200.

 

Σήμερα θα χρησιμοποιήσω το ρομποτικό μηχανισμό του 9,25 τηλεσκοπίου μου για πρώτη φορά, by the way :cheesy:

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα φάει το Cloudy nights και όλοι λέγανε οτι το βάρος του 925 δεν είναι τίποτα. :evil: Κι αν είναι βαρύ!

Εχομαι να παν ολα καλα και για [πρωτη φορα να το απολαυσεις! Απο την αλλη εμενα γιατι δεν με απογοητευει το βαρος λες και τα 28 κιλα ειναι λιγα? Να θυσιαστω για το σπορ να γινω κομματια λεω γω τωρα...

Χαιρετω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα φάει το Cloudy nights και όλοι λέγανε οτι το βάρος του 925 δεν είναι τίποτα. :evil: Κι αν είναι βαρύ!

 

 

Που να σηκώσεις το 16άρι!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα! να είχες το 9,25 και να ήθελες να πάς στο 11, να σου πώ χμμμμμμμμμμ. Αλλα απο τις 4 στις 11, εδω κινδυνεύεις να στραβωθείς. Πάντως το 9,25 είναι ιδιαίτερο τηλεσκόπιο και οι χρήστες του δεν το αλλάζουν με τίποτα (με κανένα 14άρι ίσως αλλα πού).

 

Επίσης να πώ: Γιατί ντέ και καλα CPC (φουρκέτες κλπ). ΧΤύπα το C11 (μονο ΟΤΑ) επάνω σε μία ισημερινή (καμμιά EQ-6 ας πούμε και καθάρισες). Οχι οτι θα κουβαλάς λιγότερο. Απλά θα κουβαλάς σε περισσότερα κομάτια και δεν θα σου φανεί πολύ.

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το c925 ειναι φορητο, στο οριο ( το κουτι του με δυσκολια μπαινει στο αυτοκινητο με ριγμενα τα πισω καθισματα)

εαν σκοπευεις να το εχεις σπιτι σου το cpc δεν ειναι κακια ιδεα

εαν θες να το μεταφερεις διαλεξε το ota

πραγματι το 925 ειναι ιδιαιτερο τηλεσκοπιο και κοντα στις 8 ιντσες που ειναι και το πραγματικα φορητο τηλεσκοπιο

βεβαια εαν δεν εχεις προβλημα μεσης μεταφερεται και το 16ρη

ολη η ιστορια ειναι εαν σκοπευεις να μετακινησε τακτικα, εαν ναι go light

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

achille66

το c925 ειναι φορητο, στο οριο ( το κουτι του με δυσκολια μπαινει στο αυτοκινητο με ριγμενα τα πισω καθισματα)

εαν σκοπευεις να το εχεις σπιτι σου το cpc δεν ειναι κακια ιδεα

Όπως τα λες είναι....υπάρχει βέβαια τρόπος να παραλείψεις το κουτί του που είναι θεόρατο, με μια JMI case με δύο ρόδες 10"$$$$$...και έτσι να το κάνει βέβαια κανείς, για να ανέβει στο αυτοκίνητο βαλίτσα + περιεχόμενο = 2 άτομα για το σήκωμα της, και δεν γνωρίζω τι όγκο έχει κι αν κερδίζεις απο κει τίποτα χώρο. Αν ξέρει κανείς ας μας φωτίσει [-o<

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγνώμη κιόλας παιδιά αλλά θα το γράψω δεν γίνετε. Ε όχι και δυο άτομα για το 9.25 τι να πω ……κουφάθηκα…….. επειγόντως γυμναστική μάγκες.

 

ΥΓ.Ο υπολογιστής μου ότι νανε …παρακαλώ ας σβηστή η παραπάνω μου δημοσίευση

Φιλικα Χρηστοs.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο,

Τα παιδιά μιλάνε για το 9,25CPC που πάει μονοκόματο με τη φουρκέτα και τη βάση και που όντως είναι γκουμούτσα και πασίβαρυ (έτσι έχω ακούσει δηλαδή) και όχι για το κλασσικό 9,25 που το φορτώνεις στον ώμο και την κάνεις

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το cpc 9.25 κατάλαβα και εγώ Δημήτρη, είναι 28 κιλά και έχει δυο πολύ βολικά σημεία για να το πιάσεις και να το τοποθετήσεις στον τρίποδα, δεν είναι τόσο τρομερό το όλο θέμα.(με το cpc11 εκεί αλλάζει λίγο η ιστορία μια και είναι 3 κιλά βαρύτερο και αρκετά πιο ανεπτυγμένο μωρό).
Φιλικα Χρηστοs.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το cpc 9.25 κατάλαβα και εγώ Δημήτρη, είναι 28 κιλά και έχει δυο πολύ βολικά σημεία για να το πιάσεις και να το τοποθετήσεις στον τρίποδα, δεν είναι τόσο τρομερό το όλο θέμα.(με το cpc11 εκεί αλλάζει λίγο η ιστορία μια και είναι 3 κιλά βαρύτερο και αρκετά πιο ανεπτυγμένο μωρό).

Χρήστο δύο άτομα για να τοποθετηθεί στο αμάξι ενώ βρίσκεται μέσα σε JMI case είπα εγώ και μάλλον δεν έχω πέσει έξω.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...το μαγικό νούμερο των 42 κιλών. Και τώρα ποιος σηκώνει τη βαλίτσα απ'το χερούλι μόνος του για να τη φορτώσει στο αυτοκίνητο??? ποιός?
Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη βρε παιδιά τώρα και ελπίζω να μη με παρεξηγήσετε.

Γυμναστήριο είναι εδώ να λέμε εγώ τα σηκώνω ,εγώ όχι...

Αν είναι δυνατόν να θεωρούνται 42 κιλά αμελητέα όσο και να το γουστάρεις το όλο θέμα.

Τέτοιο βάρος σε καμία περίπτωση δε σημαίνει φορητότητα.

Και ο υπολογιστής είναι λίγα κιλά ,αλλά δε κουβαλάει κανείς πέρα δώθε το tower και το μόνιτορ!

Αν θες φορητότητα παίρνεις laptop.

Και τον καναπέ μπορείς να τον σηκώσεις αλλά δε θεωρείται....φορητός!!! :mrgreen:

Σε καμία περίπτωση δε θέλω να προσβάλω το Χρήστο ή όποιον άλλο λέει ότι το σηκώνει.

Αλλά το καταφέρνω να το σηκώσω δε μου λέει τίποτα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αχ βαχ το θεμα μας ειναι βαρυ το ατοιμο

η θηκη JMI ειναι τελεια αλλα ακριβουτσικη σε καιρους χαλεπους

και μονο που σκεφτομαι να βαλω το 925 στο κουτι και να παρω τα βουνα παθαινω κατι

μαλλον γιατι δεν εχω βοηθεια και μονος δεν ειναι και ευκολο

ασε που οι γειτονες θα νομιζουν οτι μετακομιζω και θα ρωταν εαν νοικιαζεται το σπιτι

γουστα ειναι αυτα, οπως αρεσει στον καθενα

go light για να ειναι χαρα το θεμα "εκδρομη σε σκοτεινο βουνο"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης