Jump to content

Προτασεις για ενα καλο σετ προσοφθαλμιων για MAKSUTOV 127


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει για την αγορα ενος καλου σετ προσοφθαλμιων και barlow για το ΜΑΚ127 .Ειμαι σχετικα αρχαριος στο χομπυ και θα ηθελα καποιες συμβουλες ωστε να εχω το μαξιμουμ των δυνατοτητων για το τηλεσκοπιο μου.Τα παρελκομενα προσοφθαλμια και ο barlow δεν λενε πολλα .Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον βοηθησει...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το Mak δεν χρειάζεσαι πανάκριβα προσοφθάλμια. Μια σειρά SWA 70 μοιρών όπως Baader Hyperion, Celestron Ultima, Agena ή University Optics SWA, William Optics SWA θα σε καλύψει. Επίσης Baader Ortho για πλανήτες. Celestron Ultima, Orion Shorty Plus ή Televue Barlow.

Τώρα, αν θα πάρεις και κανένα τηλεσκόπιο βραχέως εστιακού λόγου θα πας σε ακριβότερα, Televue, Vixen LVW, Pentax κλπ.

Εμένα το αγαπημένο μου στο Mak είναι το Agena 20mm με/ χωρίς Barlow, καθώς και οι Hyperion, αλλά χρησιμοποιώ και Ortho & Nagler.

Ο Hyperion Zoom επίσης είναι μια έξυπνη λύση φυσικά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει για την αγορα ενος καλου σετ προσοφθαλμιων και barlow για το ΜΑΚ127 .Ειμαι σχετικα αρχαριος στο χομπυ και θα ηθελα καποιες συμβουλες ωστε να εχω το μαξιμουμ των δυνατοτητων για το τηλεσκοπιο μου.Τα παρελκομενα προσοφθαλμια και ο barlow δεν λενε πολλα .Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον βοηθησει...

Τι εστιακό λόγο έχει το τηλεσκόπιο; -είναι σημαντικό.

Στο δικό μου 5άρι f/10 Mak χρησιμοποιώ Meade QX36, Kokusai Kokhi widescan 20, Hyperion 13, Meade 5000 8.8, G.Ortho 7 & barlow 1.5...2X.

Όλοι, πλην ενός, οι προσοφθάλμιοι είναι απο 65-84 μοίρες, όλοι μέτρια οικονομικοί, και δείχνουν πολύ καλά στο Mak, αλλά σε νευτώνειο οι περισσότεροι έχουν αστεία συμπεριφορά στη περιφέρεια του πεδίου.

Όπως ειπώθηκε, εκτός απο τον απαραίτητο ορθοσκοπικό ή αντίστοιχο "οξύ" προσοφθάλμιο, διάλεξε κάποιον "wide" που να σου δίνει exit pupil γύρω στα 2mm -καλό για deep sky.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα, εγω εχω ενα barlow αποχρωματικο της meade 2X.

Η αληθεια ειναι οτι δεν το χρησιμοποιω και πολυ στο συγκεκριμενο τηλεσκοπιο μιας και ηδη οι μεγενθυνσεις που κανει ειναι πολυ καλες σε συνδιασμο με το ζοομ..

Φαντασου εχει εστιακο μηκος 1900mm.. οπως καταλαβαινεις μονο σε πολυ λαμπερα αντικειμενα τον βαζω, Δια, σεληνη. ( αν το επιτρεπει το seeing βεβαια)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια οι vixen lanthanum ειναι καλοι για maksutov με 1325μμ εστιακο μηκος?

κυριως για πλανητικη παρατηρηση ενδιαφερομαι...

η καλυτερα να παω σε ορθοσκοπικους?

celestron nexstar 4se

celestron ultima barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια οι vixen lanthanum ειναι καλοι για maksutov με 1325μμ εστιακο μηκος?

κυριως για πλανητικη παρατηρηση ενδιαφερομαι...

η καλυτερα να παω σε ορθοσκοπικους?

celestron nexstar 4se

celestron ultima barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι Lanthanum είναι ένα είδος Super Plossl. Πλεονεκτούν των Ortho στο Eye Relief και ελάχιστα στο πεδίο. Οι ortho είναι πολύ καλοί με το 4SE. Αν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις φακούς με 5+ στοιχεία γιατί να μην είναι 70 μοιρών ώστε να διευκολυνθείς από το μεγαλύτερο πεδίο;

Κατά τ'άλλα και οι καλοί Plossl Super Plossl αποδίδουν στην πλανητική, οπότε δεν θα βγεις χαμένος.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο που εχεις δεν σου συνηστω ορθοσκοπικους , λογο οτι δεν θα εχεις τραγικα σφαλματα μπορεις να εκμεταλευτεις ανετα ενα μεγαλο πεδιο.
82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης