Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tis teleutes meres fisaei poly aeras edw sthn paro kai etsi den shkwnei na bgalw to thleskopio gia parathrhsh :cry: (eimai apo autous tous tyxerous pou apla bgazoun to thleskopoio ston khpo tous kai parathroun se arketa skoteinous ouranous :lol: ), etsi kathomai estw kai gia ligo me ta kyalia kai xazeuw kanontas star hoping. m4, to kosmima tou scorpiou m6 m7 m20 dipla asteria ,kai kai kai ..... :D

Skeftwmenos, oti ean telika eperna to go to, opws sthn arxh elega, twra den tha apolambana toso eukola kai grhgora, toso omorfa stolidia giati to poio pithano einai oti den tha eiksera ton ourano. :oops:

Nai ton ourano ton ematha me ta kialia kai xartes...

einai apisteuto to posa polla dso mporei na dei kaneis me ta kialia. :shock:

Stin arxh nomisa oti epidei tha gyrnaw kourasmenos apo thn douleia den tha exw poly xrono na bgazw to thleskopio kai na kanw star hoping opote h lysh htan ena go to.

Diavazontas tis empeiries twn paliwn sto astrovox sygratithika kai den ekana thn agora pou skeftwmoun me go to kai eimai eutyxismenos giauthn mou thn apofash...

EMATHA TON OURANO me enan xarth kai ena zeugari kialia, kai gia na pw thn alhtheia mou perissotero xreisimopoiw ta kialia mou para to thleskopio mou... :roll: logw logo kairikwn synthikwn bebaia giati opote exei apnies kai den exei fegari me briskoun ta xaramata panw sto thleskopoio

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε SATI συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι τα κιάλια είναι ο καλύτερος και κατά τη γνώμη μου ο ποιο ξεκούραστος τρόπος για να μάθεις τον νυχτερινό ουρανό, περα από το γεγονός ότι αν είναι καλής ποιότητας και πάνω σε τρίποδο η παρατήρηση σε σκοτεινούς ουρανούς γίνεται απολαυστική.Αλήθεια τι κιάλια χρησιμοποιείς;

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ta vixen 8x56 allwte panw se tripodi kai allwte sto xeri. ta exw panta mazi mou akomh kai sto exwteriko pou paw. skeft;wmoun na parw ta 9x63 vixen/celestron na sou pw thn alhtheia all akomh den to exw apofasisei...giati den kserw ean einai toso eukola sto xeri...einai sxedon 100 gr pio baria kai den kserw kata poso tha me boleuei sta taxidia...

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

twra thymithika oti esy exeis ta 9x63 pws sou fainontai?

sto xeri phgainoun? kata ta alla einai sxedon idia apo epistrwseis k.l.p. exeis dei/dokimasei ta 8x56? apla gia na mou peis ean ta exeis sygkrinei amesa...

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε SATI αν αναφέρεσαι στη σειρά ultima τότε είτε πρόκειται για 8χ56 ή για 9χ63 έχουν οπτικά ίδιας ποιότητας.Δυστυχώς δεν έχω δει μέσα από άλλα καλά κιάλια, ούτε από τα 8χ56, παρά μόνο από ένα δύο ποιο φτηνά μοντέλα και σίγουρα η οπτική ποιότητα των vixen ultima είναι πολύ ανώτερη.

Για ημερήσια παρατήρηση δεν μπορώ να πω ότι είναι και τόσο βαριά άλλωστε πάντα βρίσκεις κάπου να στηρίξεις τα χέρια σου, όμως η βραδυνή παρατήρηση γίνεται κουραστική χωρίς τρίποδα.Πάντως αφού έχεις τα 8χ56 δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να πάρεις τα 9χ63, μάλλον τα 8χ56 είναι ποιο 'ταξιδιάρικα' και η ποιοτική διαφορά για αστρονομική παρατήρηση μάλλον θα είναι από ελάχιστη ως αμελητέα.

Προσωπικά και τουλάχιστον για αστρονομική παρατήρηση έχω την περιέργεια να δω μέσα από κιάλια που δίνουν μεγαλύτερη μεγέθυνση και που έχουν μεγαλύτερους φακούς εννοείται.

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Peaceful,

 

Έχω 2 ζευγάρια της Celestron, 15x70, kai 25x100 τα δεύτερα πάνω σε ένα eq-3 με πατέντα που μου έφτιαξαν από το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης. Θέλω να ανεβάσω εξοπλισμό σε κανένα μίτιν οπότε... 8,9,10/7 8α είμαι Γαύδο με πλήρη εξοπλισμό για παρατήρηση.

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Christo skeftomoun kai egw gia ta C 25x100 argotera. pws sou fainontai? exeis dei mesa apo alla kialia? opws ta ultima 8x56 h 9x63? h kati antoistixo se optika?

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Χρίστο σε ευχαριστώ για την πρόσκληση αλλά μάλλον μου πέφτει λίγο μακριά η Γαύδος που υποθέτω ότι πρέπει να έχει φανταστικό ουρανό!

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης