Jump to content

Νέοι ... κατασκοπευτικοί δορυφόροι ... από τη NASA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι

 

Ξεφυλίζοντας την Ελευθεροτυπία του Σαββάτου βρήκα μια πολύ ωραία φωτογραφία που είχε λέει δημοσιευθεί στον Αγγελιοφόρο, και τραβήχτηκε από δορυφόρο της NASA.

 

Τι να υποθέσουμε;

- Επίγειους δορυφόρους;;;;;;;;;;;

:?

- Δορυφόρους χαμηλής τροχιάς 100m πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας;

:?

- Δορυφόροι με εικαστικές ανησυχίες; :?

- Ασχετοσύνη; :?

Διαλέξτε την σωστή απάντηση. :lol: :lol: :lol:

Άρε Αντώνη τι τραβάς και δεν το μαρτυράς :!: :!: :!:

 

Και προς άρση κάθε παρεξηγήσεως η φωτογραφία είναι αυτή του Αντώνη που είχε δημοσιευθεί στα ΝΕΑ με την συνέντευξή του.

 

Παραθέτω την φωτογραφία με το σχετικό άρθρο για του λόγου το αληθές.

SOUNIO.thumb.jpg.e1a790fbaee986cf39b2d8226578b32b.jpg

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Παύλο και εγώ το πρόσεξα και διασκέδασα πάρα πολύ με την ασχετοσύνη του δημοσιογράφου που έγραψε το άρθρο.

Κάτι άσχετο τώρα, με ποιο τρόπο επισυνάπτουμε μία εικόνα σε ένα θέμα;

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ha ha ha apistefto this guy!!!!

:lol: :lol: :lol:

Gelaw re paidia alla tha eprepe na klaiw blepontas pioi mas enhmerwnoun....

Mhpws tha eprepe na dwsoume thn dieuthinsh tou astrovox se auton ton asxeto mpas kai enhmerwthei kai na tou poume basika oti ean thelei na enhmerwnei swsta ton kosmo, mias kai auth einai h douleia tou, na mathenei ekeinos prwta swsta..?

na tou poume dhladh pia einai h douleia tou giati de nomizw na egrafe sto anexighto h se periodiko epistimonimkhs fantasias.... :twisted: :evil: :evil:

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι

 

Ξεφυλίζοντας την Ελευθεροτυπία του Σαββάτου βρήκα μια πολύ ωραία φωτογραφία που είχε λέει δημοσιευθεί στον Αγγελιοφόρο, και τραβήχτηκε από δορυφόρο της NASA.

 

Τι να υποθέσουμε;

- Επίγειους δορυφόρους;;;;;;;;;;;

:?

- Δορυφόρους χαμηλής τροχιάς 100m πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας;

:?

- Δορυφόροι με εικαστικές ανησυχίες; :?

- Ασχετοσύνη; :?

Διαλέξτε την σωστή απάντηση. :lol: :lol: :lol:

Άρε Αντώνη τι τραβάς και δεν το μαρτυράς :!: :!: :!:

 

Και προς άρση κάθε παρεξηγήσεως η φωτογραφία είναι αυτή του Αντώνη που είχε δημοσιευθεί στα ΝΕΑ με την συνέντευξή του.

 

Παραθέτω την φωτογραφία με το σχετικό άρθρο για του λόγου το αληθές.

 

Παυλο,

 

Αυτη η φωτογραφια ηταν APOD την τελευταια εβδομαδα - δες http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap050623.html - και νομιζω οτι ο ΑΓΓΕΛΙΟΦΟΡΟΣ ισως (?) την πηρε απο΄κει επειδη η δημοσιευση εγινε την επομενη μερα. Η Ελευθεροτυπια αντιγραψε τα γραπτα του ΑΓΓΕΛΙΟΦΟΡΟΥ και δημοσιευσε την ιδια φωτογραφια και κειμενο το Σαββατο (25 Ιουνιου).

 

Τι λετε, κλεβω δορυφορικες φωτογραφιες της ΝΑΣΑ και εχω την τυχη να της δημοσιευω στον ιστο της ΝΑΣΑ; :lol: :lol: :lol:

 

Το ποιο σπουδαιο ειναι το κειμενο ... γραφουνε οτι η Σεληνη τωρα ειναι τοσο χαμηλα που καθε βραδυ ειναι στον οριζοντα μονο! :lol: :lol: :lol:

 

Εχω στειλει μηνυματα και στις δυο εφημεριδες περιγραφοντας τα διαφορα λαθη και σφαλματα απο τη δικια τους πλευρα με καμια απαντηση.

 

Δεν ξερω τι να πω για της κατασταση στη χωρα μας?!?!?!?!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... basika oti ean thelei na enhmerwnei swsta ton kosmo, mias kai auth einai h douleia tou, na mathenei ekeinos prwta swsta..?

 

Εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο με αυτα που γραφεις!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη κουράγιο!

 

Εγώ πάντως «σκάω» όταν η ημιμάθεια αναλαμβάνει να «πληροφορήσει» το κοινό με κραυγαλέα λάθη.

 

Επειδή όμως είμαι σίγουρος ότι κάποιοι ανάμεσά μας έχουν την (φυσιολογική) απορία γιατί η Σελήνη ή ο Ήλιος φαίνονται τεράστιοι σε κάποιες φωτογραφίες όπου συμπεριλαμβάνονται και κτίσματα, δέντρα κλπ. ορίστε η απλή εξήγηση:

 

Αυτό το φαινόμενο συμβαίνει μόνο στις φωτογραφίες που παίρνονται με τηλεφακό: Σκεφτείτε τη Σελήνη να ανατέλει ή να δύει δίπλα σε ένα πολύ μακρινό σπίτι (από τη θέση που βρισκόμαστε). Η Σελήνη φαίνεται πάντα να καταλαμβάνει περίπου 0,5° στο οπτικό μας πεδίο με γυμνό μάτι. Αν απο εκεί τραβήξουμε μιά φωτογραφία με τηλεφακό, θα μεγεθυνθούν το ίδιο και η Σελήνη και το σπίτι. Στο σπίτι δεν θα φαίνεται τίποτα παράξενο, θα φαίνεται σαν να πλησιάσαμε κοντά του για παράδειγμα 5 φορές, όμως το ίδιο θα συμβαίνει και για τη Σελήνη! Θα έχει μεγεθυνθεί επίσης 5 φορές δηλ. θα είναι σαν να μειώθηκε η απόσταση των 380.000km στό ένα πέμπτο και να καταλαμβάνει 2,5° αντί γιά 0,5°! (Η σαν να πλησίασε αυτή στη Γη μειώνοντας την απόστασή της στο ένα πέμπτο) Συνεπώς θα φαίνεται αφύσικα μεγάλη ώς προς το σπίτι, με τρόπο που δεν γίνεται ποτέ να φανεί με γυμνό μάτι.

 

[Επίτηδες παραλείπω κάποια ζητήματα που αφορούν την προοπτική, τα οπτικά πεδία και την απόσταση από τη φωτογραφία].

 

Το παραπάνω φαινόμενο δεν πρέπει να συγχέεται με τρία τελείως διαφορετικά φαινόμενα:

 

1. Την ψευδαίσθηση που δημιουργείται στο ανθρώπινο μάτι ότι η Σελήνη ή ο Ήλιος είναι μεγαλύτεροι χαμηλά στον ορίζοντα απ' ότι ψηλότερα και οφείλεται (κατά τη γνώμη μου) στο ότι το μέγεθος του δίσκου τους αποκτά «ουσία» όταν αυτός βρίσκεται σε οριζόντια θέση και μπορεί να συγκριθεί με γνωστά αντικείμενα, αλλά και να γίνει αντιληπτός από τον εγκέφαλο στη συνήθη θέση παρατήρησης των αντικειμένων. Υπάρχουν και άλλες ερμηνείες αλλά και η άποψη ότι δεν έχουμε βρεί ερμηνεία (!) Υπάρχει και ο παραπάνω δημοσιογράφος (ο Θεός να τον κάνει δημοσιογράφο...)

 

2. Τον πεπλατυσμό τη Σελήνης και του Ήλιου από την ατμοσφαιρική διάθλαση χαμηλά στον ορίζοντα. Φαίνονται «πατημένα» επειδή η διάθλαση προκαλεί βράχυνση του κάθετου άξονα.

 

3. Την ελαφρή μεταβολή της φαινόμενης διαμέτρου της Σελήνης λόγω της πραγματικής μεταβολής της απόστασής της από τη Γη ανά κάποιες ημέρες (ελλειπτική η τροχιά της γύρω από τη Γη).

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Παύλο και εγώ το πρόσεξα και διασκέδασα πάρα πολύ με την ασχετοσύνη του δημοσιογράφου που έγραψε το άρθρο.

Κάτι άσχετο τώρα, με ποιο τρόπο επισυνάπτουμε μία εικόνα σε ένα θέμα;

Φίλε peaceful

Στην σελίδα όπου εισάγεις το κείμενό σου κάτω έχει τα πεδιά Add an Attachment.

Από την Αναζήτηση επιλέγεις το αρχείο που θέλεις να επισυνάψεις και στην συνέχεια πατάς το Add Attachment κουμπί από κάτω.

Προηγουμένως όμως δες τις είδη και τα μεγέθη των επισυναπτομένων αρχείων που σου επιτρέπει το πρόγραμμα. Π.χ. για φωτογραφίες jpeg μέγιστο μέγεθος αρχείου τα 100Κ και μέγιστο μέγεθος εικόνας 999 * 999 pixels.

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αυτό έχω κόψει τηλεόραση και εφημερίδες.

 

Έχω μόνο το ραδιόφωνο, ώστε να πληροφορηθώ αν γίνει πόλεμος (για να την κάνω στο βουνό για αντάρτικο). Όλα τα άλλα... περιμένει τώρα ο Aristarchus να του απαντήσουν... τι? οτι ναι, αντιγράψαμε ΛΑΘΟΣ ο ένας τον άλλον; Θα πρέπει ο "δημοσιογράφος" που επιμελήθηκε το θέμα να παραδεχτεί την ημιμάθειά του. Αν το κάνει αυτό, θα πρέπει να απολυθεί διότι κατέχει θέση που δεν του αρμόζει. Και μετά? Πως θα πληρώσει τις δόσεις για το καινούργιο του αμάξι?

 

Η μήπως περιμένει κανείς μια δημοσίευση που θα αναγνωρίζει το σφάλμα? Αυτά δεν γίνονται στο Ελάντα τόσο εύκολα.

 

Συγχαρητήρια Αντώνη, άλλη μια φορά!

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ah mhna

:( kai egw to idio den exw kan tv sto spiti giati... exw pikran peira kai proswpika me tous ''dimisiografous'' :evil: h mallon me autous pou theloun na apokalounte dimosiaografoi.

kai egw exw mono ena transistor akribws gai tous idious logous... :lol:

:idea: Na ftiaksoume omada etoimh gia ''antartiko'' :lol: :lol:

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μήπως περιμένει κανείς μια δημοσίευση που θα αναγνωρίζει το σφάλμα? Αυτά δεν γίνονται στο Ελάντα τόσο εύκολα.

Φιλε Μηνα,

 

Υπαρχει μια λαικη φραση στην Αμερικη η οποια μας λεει οτι "αυτος που γελαει τελευταιος, γελαει καλυτερα (απ'ολους)". Χθες ελαβα μηνυμα απο το Ciel&Espace της Γαλλιας οπου μου ζητησανε οκτω φωτογραφιες σε υψηλη αναλυση.

 

Σιγα τωρα να ασχοληθω με τον Αγγελιοφορο και καθε αλλο Αγγελιοφορο στη χωρα μας. Οταν οι ιδιοι δεν σεβοντε τον αναγνωστη τους με ακριβης ενημερωση (το ελαχιστο που πρεπει να κανουν), σιγα να τους αντιμετωπισω εγω με "καλο ματι" και αξιοπρεπια.

 

Συγχαρητήρια Αντώνη, άλλη μια φορά!

Σ'ευχαριστω!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απόλυτα. Παρεπιπτόντως, Αντώνη δεν την γλυτώνεις. Θα ακούσεις κι άλλα συγχαρητήρια!

 

Χθες ελαβα μηνυμα απο το Ciel&Espace της Γαλλιας οπου μου ζητησανε οκτω φωτογραφιες σε υψηλη αναλυση.

 

Συγχαρητήρια Αντώνη! χεχεχε

 

=====

 

SATI: Na ftiaksoume omada etoimh gia ''antartiko''

 

Εγώ ανήκω ήδη στο αντάρτικο πόλης... :) Μεγάλη ιστορία και εδώ μέσα έχουμε δηλωμένα και ονοματεπώνυμα. Ποιος τα έγραψε αυτά; Τα αρνούμαι όλα! χεχεχε ξένος δάκτυλος πιέζει τα πλήκτρα μου! χεχε

 

Έχω ένα ραδιοφωνάκι δίπλα στο κρεβάτι και ένα ραδιόφωνο στο pc στο σπίτι. Μια χαρά ενημέρωση. Αυτά που πρέπει να μάθω τα μαθαίνω. Τα υπόλοιπα, ας είναι καλά το internet και τα ξένα δημοσιογραφικά πρακτορεία. Όχι οτι έξω δεν υπάρχουν σάπιοι και συμφέροντα, αλλά εδώ στο Ελάντα υπάρχει και ο παράγοντας "βλακεία".

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

A, ξέχασα. Ανάμεσα στα ειδησιογραφικά site του δικτύου που πρέπει κάποιος να επισκέπτεται (ανάμεσα σε άλλα) : http://www.indymedia.orghttp://athens.indymedia.gr ή http://thessaloniki.indymedia.org)

 

Εκεί λόγου χάρη θα πληροφορηθείτε οτι οι Chiapas στο Μεξικό εξεγέρθησαν (πάλι): ο Marcos κήρυξε επιστράτευση. Πόσες εφημερίδες και ποια κανάλια μετέδωσαν την είδηση? Σημείωση: δεν χρειάζεται να είναι κανείς αριστερός για να κατανοήσει την αξία της είδησης αυτής. Οι ταμπέλες αυτές είναι παρωπίδες που μας φοράει το σύστημα...

 

Σταματώ εδώ γιατί βρέθηκα σε εκτός αστρονομικού ενδιαφέροντος μονοπάτια και θα με πυροβολήσουν οι mod... χεχε

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης