Jump to content

Ταυτόχρονη χρήση ενός Βarlow 2Χ κι ενός 3Χ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και έχω θέσει το ερώτημα και σε κάποιο άλλο θέμα, θα ήθελα τα φώτα σας πάνω στο ακόλουθο ζήτημα: έχω ένα 6ιντσο νευτώνιο f/5 και άρχισα να δουλεύω με τη NexImage για πλανητική φωτογράφηση. Μπορώ να χρησιμοποιήσω δύο μακρούς Barlow της TeleVue στη σειρά ή θα έχω πρόβλημα με την εστίασή μου? Αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτός ο συνδυασμός θα έχω μείωση της διακριτικής ικανότητας του οργάνου μου (θεωρητική διακριτική ικανότητα 0,92 arc sec) ή αυτή δεν θα επηρεαστεί ένεκα του stacking που θα ακολουθήσει? Ακόμη: θα ήταν πλεονεκτικότερη η χρήση ενός Powermate 5X με το ίδιο τηλεσκόπιο?
Ὁ μὲν βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή, ὁ δὲ καιρὸς ὀξύς, ἡ δὲ πεῖρα σφαλερή, ἡ δὲ κρίσις χαλεπή
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τον συγκεκριμενο συνδυασμο τον εχω κανει και εγω στο 8'' f/6 νετωνειο που εχω και παρολο που η μεγεθυνση ηταν :shock: :shock: :shock: η ποιοτητα της εικονας ηταν ασχημη μιας και παρεμβαλονταν αρκετα οπτικα και δεν μπορουσα να κανω καλη φωτογραφιση. οσο για την εστιαση αν και φοβομουν οτι δεν θα την πετυχενα δεν ειχα προβλημα. θα σου προτεινα να παρεις κατευθειαν εναν powermate 5x μιας και αυτο ηταν το επομενο μου βημα

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ'ευχαριστώ πολύ Κώστα.
Ὁ μὲν βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή, ὁ δὲ καιρὸς ὀξύς, ἡ δὲ πεῖρα σφαλερή, ἡ δὲ κρίσις χαλεπή
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκεψου και το αλλο , οι barlow ειναι φακοι για να μεγενθυνουν τα προσοφθαλμια, δεν εχουν φτιαχτει για να μεγενθυνουν ο ενας τον αλλον, σιγουρα οπτικα σφαλματα θα υπαρχουν, αν εισαι στην αγορα και των δυο, καλυτερα ενας powermate χ5. Eξαλου αν ειχες τους δυο barlow πρωτα πρεπει να βαλεις τον x2 και μετα τον χ3,γιατι η ισχυ που θα σου δωσει θα ειναι υπερβολικη...
82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ'ευχαριστώ Blackholesun. Έχω ήδη τους δύο Barlow (αν και δεν έχω δοκιμάσει ακόμη το συνδυασμό τους) και θέλω να δω τι πρόκειται να γίνει αν τους βάλω σε σειρά όχι φυσικά για παρατήρηση δια προσοφθαλμίου αλλά για πλανητική φωτογράφηση με webcamera.
Ὁ μὲν βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή, ὁ δὲ καιρὸς ὀξύς, ἡ δὲ πεῖρα σφαλερή, ἡ δὲ κρίσις χαλεπή
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο συνδιασμος των δυο barlow δεν προκειτα να εχει τα ιδια αποτελεσματα με εναν powermate. Βρες απο εναν φιλο δανεικο θα δεις οτι τα αποτελεσματα της πλανητικης θα ειναι δραματικα διαφορετικα.
82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιό μου θεωρείται εισαγωγικού επιπέδου ανεξάρτητα από την υποκειμενικότητα της κατηγοριοποίησης. Ωστόσο ένας Powermate δεν πρόκειται να πάει ποτέ χαμένος. Αυτό που με προβληματίζει ουσιαστικά είναι το εάν με το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο που έχω μπορώ να έχω πολύ καλά αποτελέσματα χρησιμοποιώντας πολλαπλασιαστές και όταν λέω "καλά αποτελέσματα" αναφέρομαι στη διάμετρο του ειδώλου και στη διακριτική ικανότητα όσον αφορά την απεικόνιση των πλανητών και της Σελήνης. Δεν έχω δει με το τηλεσκόπιο κάποιου άλλου κι έτσι δεν μπορώ να κάνω κάποια σύγκριση ( αυτό θα γίνει μόλις βρω την πρώτη ευκαιρία). Θα ανεβάσω μία φωτογραφία του Κρόνου , έτσι για να μου πείτε αν μπορώ να περιμένω κάτι καλύτερο με έναν Powermate 5X ή μήπως να αρχίσω να ψάχνω για κάποιο τηλεσκόπιο με μεγαλύτερο εστιακό λόγο ή/και διάμετρο?

Image001.jpg.e78d462fde1b54b3d93cfe81128dec6e.jpg

Ὁ μὲν βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή, ὁ δὲ καιρὸς ὀξύς, ἡ δὲ πεῖρα σφαλερή, ἡ δὲ κρίσις χαλεπή
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να αναφέρω: για τη συγκεκριμένη περίπτωση χρησιμοποίησα τον 2Χ.
Ὁ μὲν βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή, ὁ δὲ καιρὸς ὀξύς, ἡ δὲ πεῖρα σφαλερή, ἡ δὲ κρίσις χαλεπή
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης