Jump to content

ΠΡΕΒΕΖΑ-ΗΠΕΙΡΟΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σε ολους τους αστροφιλους.ποσοι ειμαστε απο ηπειρο? μηπως και εδω θα πρεπει να οργανωθουμε λιγο \:D/

οποιος ενδιαφερεται η γνωριζει μερη για παρατηρηση ας απαντησει για να ξεκινησουμε σιγα σιγα τις εξορμησεις. ευτηχως η ηπειρος εχει απιστευτα σκοτεινα μερη για παρατηρηση κ πιστευω οτι ηρθε η ωρα για εξερευνηση. οποιος ενδιαφερεται ας απαντησει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε, κι εγώ από Ήπειρο είμαι, αν και θα φύγω για σπουδές τώρα! Εγώ μένω Ηγουμενίτσα και όντως τα μέρη για παρατήρηση στα γύρω χωριά της Θεσπρωτίας είναι ιδανικά από πλευράς φωτορύπανσης και υψομέτρου! Αν μαζευτούνε αρκετά άτομα πάντως από Ήπειρο που ασχολούνται με την αστρονομία θα ήταν πολύ ωραίο να δημιουργούσαμε μια ένωση ερασιτεχνικής αστρονομίας και να κάνουμε το όμοφρο χόμπι μας πιο γνωστό και στην υπόλοιπη Ήπειρο! \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας κι από μένα. Χαίρομαι που σας γνωρίζω. Μένω στη Νέα Σελεύκεια Ηγουμενίτσας και βρίσκω θαυμάσια την ιδέα σας να γνωριστούμε και να οργανωθούμε. Παρατηρώ εδώ και χρόνια με ένα οκτάιντσο νευτώνειο και ποτέ μου δεν έχω γνωρίσει κανέναν άλλο ερασιτέχνη αστρονόμο. Έτσι, τουλάχιστον να κουβεντιάσουμε λίγο για το χόμπι μας. Τα καλοκαίρια πηγαίνω μερικά σαββατοκύριακα για παρατήρηση στο πατρικό χωριό μου που βρίσκεται στην Πίνδο στο όρος Σμόλικας. Είναι πραγματικά απίστευτη η θέα του ουρανού από εκεί πάνω και σίγουρα η Ήπειρος έχει άπειρες τέτοιες τοποθεσίες γιατί δεν υπάρχει φωτορύπανση κι η ατμόσφαιρα είναι πεντακάθαρη.

Λοιπόν, συμφωνώ απόλυτα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδες καλησπερα κι απο εμενα, αν και βρισκομαι λιγο πιο δυτικα απο εσας...αν κανονίσετε καμια Αστροβραδια σε κανενα σκοτεινό βουνό της Ηπειρου είμαι πρόθυμος να ερθω ~2 ωρες είμαι... :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα που η Ηγουμενίτσα έχει κι άλλους ερασιτέχνες αστρονόμους!! :mrgreen:

 

Θα 'χε ενδιαφέρον να δοκιμάσουμε να φτιάξουμε κάποιον σύλογο, και ίσως με μέλη απ'όλη την Ήπειρο για να μαζευτούμε αρκετοί. Αν και δεν έχω ιδέα πως θα μπορέσουμε να οργανωθούμε.. :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν άντεξα να μην γράψω! Λοιπόν από Σεπτέμβρη μάλλον θα μαι και γω πάνω για σπουδές ! Έστειλα πριν λίγες μέρες mail πάνω στον ενθουσιασμό μου σε μια ομάδα στα Ιωάννινα που φαίνεται να ναι ενεργή

δείτε στο ioanninastronomy.blogspot.com

Μπορεί να ναι και κανένας αστροβοξίτης

 

Χρήστο σου 'ρχομαι :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κ. Κώστα υπομονή, όλα γίνονται σιγά σιγά. :D Καλή επιτυχία εύχομαι στο εγχείρημά σας!

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντε ουρανία σε περιμένω να σε ξεναγήσω στα μέρη μας!! ;-)

 

Αν έχετε κάποια πρόταση για να οργανωθούμε προτείνω να την παραθέσουμε εδώ. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ για αρχή είναι μια καλή αστροβραδιά στο δρέπανο, αλλα με τα κλαμπ του καλοκαιριού καλύτερα θα ήταν πέρα από το τσιπουρίκι, για τους φίλους Ηγουμενιτσιώτες.. Να δούμε πόσο κόσμο μπορούμε να ελκύσουμε!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε βρε κόσμο η Ήπειρος..Έχω εξοχικό στην Άρτα και ήμουν εκεί πριν μια εβδομάδα!!

Ίσως ξαναπάω Σεπτέμβρη πάλι...

Έλληνες αεί παίδές εστε, γέρων δε Έλλην ουκ έστιν.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
εγώ έχω εξοχικο στη πρέβεζα, αλλά κανονικά μένω αθήνα. φέτος δίνω πανελλήνιες, αλλά το επόμενο καλοκαίρι θα περάσω σίγουρα απο κει.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κι εγώ σκοπεύω να έρχομαι ανά διαστήματα και το καλοκαίρι στο χωριό μου στην Άρτα, είναι λίγο ορεινό και έχει και χώρο. Την επόμενη φορά που θα πάω θα σημειώσω την ορατότητα (νομίζω βλέπει κυρίως νότια γιατί είναι σε πλαγιά, αλλά έχει στα 500μέτρα την κορυφή του λόφου). Το υψόμετρο πρέπει να είναι 800μέτρα
Disclaimer: Είμαι Celestronάς τί να κάνω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης