Jump to content

Αγορά και Διευκρινήσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν αρχαρια που είμαι σου δίνω τις εξής απλές συμβουλές:

1)Διάβασμα(πολυ) στο astrovox σε παλαιότερα θέματα(αν ψάξεις θα βρεις τα πάντα)

2)Καλό το nightwatch δε λέω,θα σε βοηθήσει με τους χάρτες του ουρανού(θεωρώ το astrovox πολύ πιο κατατοπιστικό απο το βιβλίο)

3)Κάνε παρατήρηση με τα μάτια σου μόνο,προσανατολίσου και ξεχώρισε τους αστερισμούς

4)Αν δεν έχεις κυάλια μην μπεις στον κόπο να αγοράσεις(κράτα τα λεφτά σου για το τηλεσκόπιο)

5)Stellarium!Κατέβασε το είναι δωρεάν και θα σε βοηθήσει πολύ να βρις τους αστερισμούς

 

και τέλος,όταν θα κοιτάς ψηλά και θα ξεχωρίζεις αστέρια με την πρώτη ματιά,θα ξέρεις οτι είσαι έτοιμος να αγοράσεις ένα τηλεσκόπιο!

Εγω κοιτάω ψηλά,γνωρίζω τι βλέπω αλλα είμαι αφραγκη και δεν μπορώ να πάρω το τηλεσκόπιο που θέλω

:(

 

Υπομονή λοιπόν :D

 

 

Φιλικά Αριάδνη

Τον ουρανό με τ''άστρα να μου τάξεις εγώ θα σου ζητήσω τηλεσκόπιο και μαθήματα αστροφωτογράφισης,γι''αυτο καλύτερα τάξε μου κάτι πιο ευκολο! :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά χαμός γίνεται με τις απαντήσεις!!! Δεν περίμενα τόσο ενδιαφέρον! Πραγματικά ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τη διάθεσή όλων όσοι μπήκαν στο κόπο να απαντήσουν στο ερώτημά μου!

 

Αποφάσισα να κινηθώ λίγο πιο αργά από όσο είχα αποφασίσει!

 

α) Βρήκα κάτι κυάλια που είχα τερατώδους μεγέθους στρατιωτικής κοπής - αύριο μπαίνουν σε εφαρμογή.

 

β) Αγοράζω το βιβλίο από το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης.

 

γ) Μαζεύω μερικά χρηματάκια παραπάνω μπας και καταφέρω να βρω τηλεσκόπιο GOTO, καθώς πράγματι, όπως προείπε ένας φίλος παραπάνω, αν τις ημέρες που είμαι στο εξοχικό δεν μπορώ να βρω εύκολα θεάματα προς παρατήρηση μπορεί να απογοητευτώ.

 

Επίσης, βρήκα αυτό: ΕΤΧ90 meade μεταχειρισμένο, τιμή 400Ευρώ. Η γνώμη σας για το αν αποτελεί έξυπνη αγορά;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά χαμός γίνεται με τις απαντήσεις!!! Δεν περίμενα τόσο ενδιαφέρον! Πραγματικά ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τη διάθεσή όλων όσοι μπήκαν στο κόπο να απαντήσουν στο ερώτημά μου!

 

Αποφάσισα να κινηθώ λίγο πιο αργά από όσο είχα αποφασίσει!

 

α) Βρήκα κάτι κυάλια που είχα τερατώδους μεγέθους στρατιωτικής κοπής - αύριο μπαίνουν σε εφαρμογή.

 

β) Αγοράζω το βιβλίο από το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης.

 

γ) Μαζεύω μερικά χρηματάκια παραπάνω μπας και καταφέρω να βρω τηλεσκόπιο GOTO, καθώς πράγματι, όπως προείπε ένας φίλος παραπάνω, αν τις ημέρες που είμαι στο εξοχικό δεν μπορώ να βρω εύκολα θεάματα προς παρατήρηση μπορεί να απογοητευτώ.

 

Επίσης, βρήκα αυτό: ΕΤΧ90 meade μεταχειρισμένο, τιμή 400Ευρώ. Η γνώμη σας για το αν αποτελεί έξυπνη αγορά;

 

Καλή επιτυχία με τα κυάλια, γιατί, αν είναι όπως τα φαντάζομαι, ετοιμάσου να κάνεις μπράτσα!!! :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης, βρήκα αυτό: ΕΤΧ90 meade μεταχειρισμένο, τιμή 400Ευρώ. Η γνώμη σας για το αν αποτελεί έξυπνη αγορά;

 

Πήγαινε πάρε το 8" dob και άσε τα παιχνίδια για τα παιδιά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

α) Βρήκα κάτι κυάλια που είχα τερατώδους μεγέθους στρατιωτικής κοπής - αύριο μπαίνουν σε εφαρμογή.

Πολύ σωστά.

 

β) Αγοράζω το βιβλίο από το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης.

Το nighwatch να πάρεις που έχει χάρτες κ εξηγεί πως μπορείς να πλοηγηθείς στον ουρανό.

 

γ) Μαζεύω μερικά χρηματάκια παραπάνω μπας και καταφέρω να βρω τηλεσκόπιο GOTO, καθώς πράγματι, όπως προείπε ένας φίλος παραπάνω, αν τις ημέρες που είμαι στο εξοχικό δεν μπορώ να βρω εύκολα θεάματα προς παρατήρηση μπορεί να απογοητευτώ.

Κ που το ξέρεις πως δεν θα απογοητευτείς από τον θόρυβο του go-to?Που το ξέρεις πως δεν θα ξενερώσεις που θα χάσεις την χαρά της ανακάλυψης?Ολη η ουσία για μένα είναι να το βρεις μόνος σου.

Κ επειδή ότι κ να σου πούμε εμείς δεν μπορείς να ξέρεις τι σ αρέσει,(goto ή χειροκίνητο) το καλύτερο είναι να πας σε κάποια αστροβραδυά κ να τα δεις από κοντά.

 

Επίσης, βρήκα αυτό: ΕΤΧ90 meade μεταχειρισμένο, τιμή 400Ευρώ. Η γνώμη σας για το αν αποτελεί έξυπνη αγορά;

Αυτό μόνο για τριτοδεύτερο τηλεσκόπιο κάνει.Είναι πολύ μικρό κ δεν θα σου δείξει τίποτε εκτός από τα πολύ φωτεινά.Πάρε πρώτα το κύριο τηλεσκόπιο κ μετά βλέπεις τι άλλο τηλεσκόπιο μπορεί να χρειαστείς.

Σοβαρό τηλεσκόπιο για παρατήρηση μπορεί να θεωρηθεί μόνο από 6" κ πάνω.Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα ένα 10" Gso (κάποιος πουλάει) που είναι πολύ καλά εξοπλισμένο.Αλλά είπαμε.Πρώτα να τα δεις από κοντά.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καλυτερο για εμενα ειναι μιας και δεν θα εχει δει απο κοντα ουτε dob αλλα ουτε go to στηριξη να ερθει η στον παρνωνα η στον κιθαιρωνα που γινονται αστροπαρτυ και να δει απο κοντα πως ειναι τα πραγματα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω το etx-125 (127mm για την ακριβεια.. 5 ιντσες) το εχω για δευτερο. ρομποτικο ειναι και αυτο.

Αλλα.. οι 8 ιντσες ειναι πολυ καλυτερη επιλογη απο 5.. και οι 10 απο τις 8 και παει λεγοντας.

Με τα χρηματα που διαθετεις χτυπα το 8αρι και θα το ευχαριστηθεις.. Και μη νομιζεις, το goto καμια φορα δεν ειναι ακριβες.. αν δεν εχεις κανει καλη ευθυγραμμιση θα πηγαινει οπου θελει αυτο και θα ξενερωσεις, θα εχεις σκασει και 400 ευρουλακια, ΚΑΙ ιντσες δε θα εχεις..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν χτες πρώτη προσπάθεια με τα κυάλια. Αύριο γράφομαι γυμναστήριο.... Τα κυάλια είναι 30Χ70 Field 2ο 105 1000yds της Chinon (?). Ζυγίζουν 3.5 κιλά. Και δεν μπορώ να τα στηρίξω πουθενά!!

 

Είδα τη σελήνη και πραγματικά εντυπωσιάστηκα τα 2,4 δευτερόλεπτα που μπορώ να τα κρατήσω σταθερά...

 

Δοκίμασα κάθε στάση & πόζα για να τα στηρίξω στο κεφάλι μου, τα χέρια σε μια καρέκλα κ.ο.κ.

 

Είμαι πλέον αποφασισμένος να αγοράσω τηλεσκόπιο και να τα αφήσω σιγά - σιγά στην άκρη αυτά...

 

Το 90% των μελών που μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν στις ερωτήσεις μου συστήνουν Dob 8''.

 

Ερώτηση: Τι βλέπεις με αυτό; Και πόσο καλά σε σχέση με τα νευτ-ισημερινά; (φαντάζομαι ότι είναι απλή ερώτηση με δύσκολη απάντηση). Έχω καταλάβει ότι δεν παίζει αστροφωτογράφηση με αυτό. Από βαθύ ουρανό βλέπεις νεφελώματα - γαλαξίες; Αν κατάλαβα καλά, στα πλανητικά είναι άπιαστο.

 

Πολλοί επίσης συστήνουν να συμμετάσχω σε συνάντηση στο Κιθαίρωνα. Ελπίζω να δημοσιευτεί κάτι σχετικό στην ιστοσελίδα γιατί μέχρι στιγμής υπάρχει η ανακοίνωση για την προηγούμενη συνάντηση - όπου από ότι κατάλαβα περάσατε φανταστικά.

 

Ξέρω ότι ενδεχομένως να έχω κουράσει με τις απορίες μου - για αυτό το λόγο θα ήθελα πραγματικά να σας ευχαριστήσω όλους που με κάνατε να νιώσω ευπρόσδεκτος!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου προτείνω και εγώ το Dob 8” γιατί πραγματικά είναι ένα φανταστικό τηλεσκόπιο για αυτά που προσφέρει με την τιμή του! Μέσα από το dob θα μάθεις πολλά πράγματα εύκολα και γρήγορα! Θα σου πρότεινα μαζί με την αγορά του να πάρεις και έναν telrad finder για να βρίσκεις αντικείμενα βαθέως ουρανού ! Μπορείς να δεις πολλά πράγματα αλλά πάντα να έχεις στο μυαλό σου πως αυτά που θα δεις δεν έχουν καμία σχέση με τις φωτογραφίες!! Όσο για φωτογράφιση αν το βάλεις πάνω σε μία ισημερινή στήριξη όπως έκανα και εγώ και άλλοι πολλοί εδώ μέσα αργότερα θα μπορείς να βγάζεις αξιοπρεπέστατες φωτογραφίες , εκεί είναι και εμένα ο στόχος μου! Εάν δεν έχεις θέμα μεταφοράς για μένα είναι το ιδανικό και πολύ περισσότερα από εισαγωγικό τηλεσκόπιο για να ξεκινήσεις!! Κάτι ακόμα καλό που έχει είναι η μεταπολιτική του αξία! Στον Κιθαιρώνα μαζευόμαστε στην νέα σελήνη κάθε μήνα και μερικές μέρες πριν και μετά από αυτή, 8 Αυγούστου είναι η επόμενη να έχεις το νου σου γιατί όσοι θα είναι Αθήνα εκείνη την περίοδο σίγουρα θα κάνουν μία βόλτα προς τα εκεί! Έλα και χωρίς εξοπλισμό να σε γνωριστούμε και να δεις να μάθεις-μάθουμε πολλά! Για τα κιάλια δοκίμασε μία ξαπλώστρα παραλίας και να κοιτάς ψηλά λογικά θα σε βολέψει!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απο αυτα που ειπε ο ζιο εχει καλυψει το 99% σχετικα με το dob 8'' επισης να ξερεις οτι σε σχεση με μια ισημερινη βαση μπορεις να το στησεις και ξεστησει μεσα σε 1 λεπτο μετρημενο. τελος για τα κυαλια μπορεις να αγορασεις ενα καλο φωτογραφικο τριποδο και με τον ανταπτορα http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1048 να τα τοποθεητησεις και να μην κουραζεσε αλλα και να εχεις σταθερη εικονα. εναλλακτικα ξαπλωνεις στο εδαφος και βλεπεις προς τα επανω με τα κυαλια.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 90% των μελών που μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν στις ερωτήσεις μου συστήνουν Dob 8''.

 

Ερώτηση: Τι βλέπεις με αυτό; Και πόσο καλά σε σχέση με τα νευτ-ισημερινά; (φαντάζομαι ότι είναι απλή ερώτηση με δύσκολη απάντηση). Έχω καταλάβει ότι δεν παίζει αστροφωτογράφηση με αυτό. Από βαθύ ουρανό βλέπεις νεφελώματα - γαλαξίες; Αν κατάλαβα καλά, στα πλανητικά είναι άπιαστο.

Το dob με το νευτώνειο σε ισημερινή έχουν τον ίδιο ο σωλήνα.Η διαφορά τους είναι στην βάση.Η μία είναι dopsonian κ η άλλη ισημερινή.Οπότε βλέπουν ακριβώς τα ίδια.Σου λέμε dob γιατί μόνο μία ισημερινή χωρίς σωλήνα βγαίνει πολύ πάνω απ τον προϋπολογισμό σου.

Τα νευτώνεια λοιπόν ανεξαρτήτως βάσης είναι όργανα πολύ καλά για βαθύ ουρανό.Δεν είναι οι πλανήτες τους το φόρτε τους αλλά κάνουν κ αυτή τη δουλειά με πολύ καλή απόδοση.Μην μπαίνω σε λεπτομέρειες.Πρέπει να διαβάσεις πρώτα το Night watch για να καταλάβεις τα βασικά κ μετά τα ξαναλέμε.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καλυτερο για εμενα ειναι μιας και δεν θα εχει δει απο κοντα ουτε dob αλλα ουτε go to στηριξη να ερθει η στον παρνωνα η στον κιθαιρωνα που γινονται αστροπαρτυ και να δει απο κοντα πως ειναι τα πραγματα.

 

Συμφωνώ απόλυτα, καλύτερα να τα δείς και να τα χειριστείς πριν το αποφασίσεις!

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το dob με το νευτώνειο σε ισημερινή έχουν τον ίδιο ο σωλήνα.Η διαφορά τους είναι στην βάση.Η μία είναι dopsonian κ η άλλη ισημερινή.Οπότε βλέπουν ακριβώς τα ίδια.Σου λέμε dob γιατί μόνο μία ισημερινή χωρίς σωλήνα βγαίνει πολύ πάνω απ τον προϋπολογισμό σου.

 

Δυο προτάσεις όλα τα λεφτά! Ευχαριστώ για τη διευλεύκανση!

 

Όσο για το βιβλίο, το έχω παραγγείλει και περιμένω το Πλανητάριο να το φέρει!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης