Jump to content

Παρατήρηση με κιάλια...


ifyoudid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις μου δανείστηκα ένα ζευγάρι κιάλια από έναν φίλο μου...

τα συγκεκριμένα κιάλια είναι 7x50 μάρκας ΤΕΝΤΟ (made in ussr) :D :D

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι τι μπορώ να δω με αυτά (νεφέλωμα ,γαλαξία οτιδήποτε) και πως θα μπορέσω να προσανατολιστώ εύκολα χωρίς κόπο...

 

Υ.Γ

Έχω το βιβλίο ουρανός με τ'άστρα και διαθέτω laser πράσινο εάν μπορεί να φανεί χρήσιμο...

 

Ευχαριστώ!

debian-userbar2.png

sigpic13231_2.gif

:-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|=

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα κιάλια 7χ50 που δανείστηκες άμα είναι και καλής ποιότητας μπορείς να δεις την αφροδίτη, τον άρη τον κρόνο και τον δία. Από βαθύ ουρανό τώρα το καλοκαίρι βρες το ανοικτό σμήνος στον αστερισμό του Ηρακλή ( εύκολο στον εντοπισμό ) , καθώς και αν βρεις τον τοξότη και μπορέσεις να δεις τον βραχίονα του γαλαξία μας τότε σκάναρε την περιοχή με τα κιάλια και θα δεις νεφελώματα και σμήνη αστέρων. Όλα αυτά όμως προϋποθέτουν σκοτεινό ουρανό και τρίποδα για άνετη παρατήρηση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Jony για το αν μπορει να δει Δια Κρονο Αφροδιτη μονο σε καλης ποιοτητας δεν ισχυει...

μπορει καλιστα και με 10χ25 η ακομα και με οτιδηποτε κυαλια κακης ποιοτητας να τους δει, νταξ δεν θα τους δει και με ποιοτητα αλλα σημασια εχει πως θα τους δει.

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα κιάλια 7χ50 που δανείστηκες άμα είναι και καλής ποιότητας μπορείς να δεις την αφροδίτη, τον άρη τον κρόνο και τον δία. Από βαθύ ουρανό τώρα το καλοκαίρι βρες το ανοικτό σμήνος στον αστερισμό του Ηρακλή ( εύκολο στον εντοπισμό ) , καθώς και αν βρεις τον τοξότη και μπορέσεις να δεις τον βραχίονα του γαλαξία μας τότε σκάναρε την περιοχή με τα κιάλια και θα δεις νεφελώματα και σμήνη αστέρων. Όλα αυτά όμως προϋποθέτουν σκοτεινό ουρανό και τρίποδα για άνετη παρατήρηση.

Σκοτεινός ουρανός υπάρχει... Σήμερα βρήκα και ακόμη έναν φίλο μου που έχει κιάλια και θα πάμε μαζί.. Ελπίζω να είναι καλύτερα...

Πάντως χθες έκανα απόπειρες να δω τον γαλαξία της ανδρομέδας χωρίς βέβαια κάποια επιτυχία... Δεν ήτανε και αρκετά ευνοϊκές οι συνθήκες παρατήρησης ...

Ελπίζω να είναι καλύτερα σήμερα... :)

debian-userbar2.png

sigpic13231_2.gif

:-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|=

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βέβαια προσπάθησε να δεις και κανένα διπλό αστέρι όπως o Μιζαρ της Μεγλαής Άρκτου

ή αν θες προσπάθησε να δεις τον ε της Λύρας.

Ένας άλλος στόχος για τα κυάλια σου είναι ο Albireo στον Κύκνο.Είναι πολύ όμορφος!!!!!

Καλές παρατηρήσεις!!!

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αφου μπορεις να βρεις σκοτεινο ουρανο θες τριποδα για να μενουν σταθερα τα κιαλια σου και ενα βιβλιο για παρατηρηση με κιαλια ή γενικως για ερασιτεχνικη αστρονομια. συμβουλη μου, παρε το Night Watch του Terence Dickinson. Καλη παρατηρηση !!!!!!!!!!!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Γαλαξίας της Ανδρομέδας είναι αρκετά εύκολος στόχος,αν το προυποθέτουν οι συνθήκες φυσικα.Με τα κυάλια θα φαίνεται σαν ένα νεφέλωμα.Πάντως,αν μπορείς να βρεις ένα τρίποδα,θα απολαύσεις πολλά πράγματα με τα κυάλια σε σκοτεινό ουρανό.Εκτός αν έχεις σταθερά χέρια όσο ένας σκοπευτής :wink:
Έλληνες αεί παίδές εστε, γέρων δε Έλλην ουκ έστιν.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι και εγώ στην ίδια κατηγορία με εσένα. Έχω πάρει το Βιβλίο Binocular Highlight που έχει ορισμένα σημαία ορατά με κιάλια. Ενδεικτικά αναφέρω τα παρακάτω (δεν τα έχω δει ακόμα λόγω Αθήνας) Μ3, Μ4, Μ6, Μ7, Μ8, Μ13, Μ31. Επίσης στο παρακάτω "http://www.skymaps.com/skymaps/tesmn1008.pdf" έχει τους αστερισμούς του Αυγούστου ενώ στην πίσω σελίδα το τι μπορείς να δεις με κιάλια και τηλεσκοπιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Tento 7X50

 

Kιάλια με Ιστορία κατασκευασμένα στην ΕΣΣΔ. Ξεκίνησε η κατασκευή τους από την τότε κατοχική Γερμανία.

 

Μεταπολεμικά όταν το γερμανικό κράτος χωρίσε σε 2 κομμάτια (Ανατολική Γερμανία και Δυτική Γερμανία) η Σοβιετική Ένωση ελέγχε πλέον όλα τα εργοστάσια, συμπεριλαμβανομένων εργοστάσιων κατασκευής Κιάλιων-οπτικών Zeiss.

Έτσι όλα τα μηχανήματα, ο εξοπλισμός και ανθρώπινοι πόροι μεταφέρονται βίαια στη Σοβιετική Ένωση. Από τότε η Σοβιετική Ένωση, άρχισε να κατασκευάζει κιάλια και να τα εμφανίζει στην αγορά με την ονομασία Tento.

 

 

 

Tento 7x50 Προδιαγραφές:

 

Magnification: 7 x

Objective Lens Diameter: 50 mm

Exit Pupil: 7.14mm (Huge Ocular Eyepiece Lenses)

Eye Relief: Super Long approx. 22-24 mm

Type: Porro Prism Binoculars

Πρίσματα: Bak-4

Επίστωση: Πλήρως πολυεπιστρωμένα.

Field of View: 115

Focus System: centre focus with right eye dioptre

Body Material: Μεταλικό

Accessories: Δερμάτινη θήκη.

User profile: semi profesional to profesional

Βάρος: περίπου 890gr

Έτος Κατασκευής: 1980-1990

1433922758_Tento7x50.jpg.f0c4ab27f620aebe46606c0ce95c6756.jpg

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω την τύχη να έχω και εγώ ένα ζευγάρι κιάλια Tento 7X50.

 

Δεν έχω να πω πολλά... παρα μόνο ένα.

 

Για τα χρόνια κατασκευής του...... Είναι καταπληκτικά!

 

Είναι αλήθεια ότι αυτά τα κιάλια δεν αγαπάνε το φως του ήλιου. Έχω δει καλύτερα κιάλια παρατηρώντας την ημέρα επίγειους στόχους. Τη νύχτα όμως....

 

Τη νύχτα τα δίνουν όλα για όλα!! Είναι άψογα! Μόνο αν τα δείτε θα καταλάβετε.

Τόσο σε επίγειους στόχους όσο και στον ουράνιο θόλο είναι πραγματικά καθαρά, χωρίς είδωλα και παραμορφώσεις σε όλο το οπτικό τους πεδίο.

 

Με απλά λόγια: είναι ένα μοναδικό συλλεκτικό κομμάτι που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τους αντικαταστάτες του.

 

Έχουν μόνο ένα κακό!

Δεν έχουν την δυνατότητα να μπουν σε βάση στήριξης (τρίποδας) και δεν ξέρω τι θα κάνω!

 

Αν έχετε καμία ιδέα ευπρόσδεκτη!!

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα 7x50 δεν χρειάζονται τρίποδα. Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις ένα σκουπόξυλο ή άλλο ξύλο σχήματος Τ σαν μονόποδο: στηρίζεις κάτω την μακρά πλευρά και κρατάς τα κυάλια με τα χέρια σου πάνω στην στενή πλευρά.

Αλλιώς θα λυγίσεις ένα έλασμα σε σχήμα Π ώστε να περνά σαν μάνταλο γύρω από τον κεντρικό κύλινδρο και θα βρεις τρόπο να το συνδέσεις με ένα μέταλλο ή ξύλο όπου θα ανοίξεις οπή 1/4 20.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπήρχε κάποτε ένας απλός σφιγκτήρας της hama (έχω κάπου έναν) που έκανε αυτή ακριβώς τη δουλειά: μάγκωνε τον κεντρικό άξονα στα κιάλια αυτής της σχεδίασης και είχε υποδοχή για την κοινή βίδα του τρίποδα. Στο internet δεν βρίσκω πια τίποτα ανάλογο, αλλά με λίγο μαστόρεμα μπορεί να κατασκευαστεί κάτι εύκολα.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε...

 

Αν τον βρείς θα σου είμαι υπόχρεος να τον βγάλεις μια φωτογραφία για να πάρω μια ιδέα.

Έχω ψάξει και εγώ στο internet αλλά δεν έχω βρει τίποτα ιδανικό.

 

Όσον αφορά το έλασμα το σκέφτηκα και εγώ αλλά από την μία, αριστερά και δεξιά του άξονα δεν έχω πολλά περιθώρια, από την άλλη ακόμα και να το κατασκευάσω έτσι ώστε να μπορώ να περάσω στον άξονα τα 2 ελάσματα, πιστευω ότι τα κιάλια δεν θα σταθεροποιούνται και θα πηγαίνουν πέρα δώθε.

 

Τι να πώ.

 

Κώστα...

Τα κιάλια τα θεωρώ βαρία και δεν υπάρχει περίπτωση να τα έχω σταθερά στον αέρα όταν παρατηρώ. Με κουράζουν αφάνταστα. Τρέμουν χέρια και πόδια μαζί! Πιστεύω ότι το τριποδάκι κάνει τέλεια την δουλειά του.

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εφόσον είναι CCCP καταλαβαίνω τι εννοείς. Για κοίταξε αυτό: http://www.hama.co.uk/portal/articleId*176546/action*2563

 

Αντίγραψε την διεύθυνση σε ένα παράθυρο, καθώς οι αστερίσκοι χαλούν το link.

00004069det2.jpg.13fd035b7d0e8333f0948c59591cdf9e.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια που το συζητάμε, έχω ένα CCCP μονόκυαλο 8x30 που είναι φοβερό την νύκτα (παρόλο το μικρό exit pupil) και το παίρνω σε όλα τα ταξίδια μαζί μου, πρέπει να το έχω 20-25 χρόνια. Λοιπόν έχει ένα κεχριμπαρένιο φίλτρο σαν αυτό που βλέπω στην φωτογραφία. Τα χρησιμοποιείς τα φίλτρα; Που χρειάζεται;

Πάρε και για δωράκι ένα τροποποιημένο ΤΕΝΤΟ 20x60!

47546assembled-med.jpg.101cbf7f4278838a9bd78dad7e18ab8e.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φίλτρο που λες δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Απ'ότι έχω διαβάσει όμως είναι χρήσιμο για ημερησιες παρατηρήσεις και φιλτράρει την "υπερβολική φωτεινότητα" του λευκού σε χιονισμένες περιοχές.

Ιδανικό για την Ρωσία θα έλεγα.

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης