Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά.

Κοιταγα προχτες το φεγγάρι και σαν να έβλεπα μάτι μαυρες κουκίδες να περνάγανε απο μπροστά. Το είδε και μια φίλη μου που κοιταγε και αυτή.

Τι είναι αυτά. Μήπως σκουπίδια ή τίποτα άλλο (gps, sat κλπ);

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παίζει να ήταν και κουνούπια γιατί ήμουν δίπλα σε θάλλασα;

Υπάρχει περίπτωση να είναι όπως είπα διαστημικά σκουπίδια;

Οπως είπα κοίταγα το φεγγάρι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εαν τα στιγματα ηταν σταθερα εμφανη με οποιο προσοφθαλμιο κοιταζες μπορει να ειναι βρωμια στα κατοπτρα σου. αλλιως με πολυ μεγαλη πιθανοτητα να ηταν πουλια αρκετα ψηλα. το εχω παθει και εγω και μου εκανε μεγαλη εκπληξη ή καποιο-α περαστικα αεροπλανα

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η βρωμιά στα κάτοπτρα δεν φαίνεται ποτέ σαν στίγματα κατά την παρατήρηση γιατί είναι εντελώς αφεστιασμένη. Αν όμως παρατηρούσατε με φακό barlow (ή και με κάποιους προσοφθάλμιους ιδιαίτερης σχεδίασης) τότε τα σκουπιδάκια πάνω στον barlow ή στα στοιχεία του προσοφθαλμίου που βρίσκονται προς το τηλεσκόπιο μπορούν να φανούν σαν στίγματα που κινούνται πολύ αργά πάνω στη Σελήνη και δεν αλλάζουν σχήμα η θέση στο οπτικό πεδίο. Στην πραγματικότητα αυτό που κινείται είναι η Σελήνη που φεύγει αργά από το οπτικό πεδίο. Την επόμενη φορά που θα δεις στίγματα, μπορείς να δοκιμάσεις αν περιστρέφονται όταν περιστρέφεις τον προσοφθάλμιο φακό ή τον barlow (αν χρησιμοποιείς). Αν περιστραφούν και τα στίγματα τότε είναι σκουπιδάκια στους φακούς. Αν όχι, τότε μπορεί να είναι μικρά πουλιά σε υπερβολικά μεγάλο ύψος. Τα έντομα μάλλον πετούν πολύ χαμηλά για να εστιάζονται ταυτόχρονα με τη Σελήνη και να φανούν σαν στίγματα. Οι δορυφόροι περνούν μπροστά από το φεγγάρι σε κλάσματα δευτερολέπτου. (Τα διαστημικά σκουπίδια είναι κι αυτά μικροί δορυφόροι με ελάχιστες πιθανότητες να φανούν, λόγω μεγέθους).

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ πιθανόν να είναι και floaters στα μάτια σου, δες εδώ. Είναι ιδιαίτερα εμφανή πολλές φορές, ειδικά όταν κοιτάς κάποιο φωτεινό αντικείμενο ή ακόμα και τον ουρανό την ημέρα.

 

Αλλά πολύ πιθανόν οπως λένε κι άλλοι να είναι πουλιά έντομα κλπ.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης