Jump to content

Celestron SkyMaster 15x70


kyriacos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω διαβάσει σε άλλο forum ότι τα πιο πάνω κιάλια δεν εμφανίζουν καθόλου "ghost images" όταν κάποιος παρατηρεί λαμπερά αντικείμενα, αλλά τα δικά μου εμφανίζουν και αυτό είναι αρκετά ενοχλητικό κατά την παρατήρηση της Σελήνης. Θα μπορούσαν άλλοι που έχουν τα ίδια κιάλια να με διαφωτίσουν σε αυτό το θέμα;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ δεν τα έχω αλλά για κιάλια με 70mm άνοιγμα που πωλούνται $80 (ή 120 ευρώ) νομίζω ότι είναι σχετικά αναμενόμενο να εμφανίζει κάποιες ανακλάσεις στα λαμπρά αντικείμενα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιπλέον, "ghost images" μπορούν να εμφανιστούν κι όταν οι προσοφθάλμιοι φακοί (κυρίως) ή και οι αντικειμενικοί έχουν μεγάλες δαχτυλιές ή λιπαρότητα. Βέβαια, ένα προσεκτικό καθάρισμα θα δείξει αν η αιτία είναι αυτή, ή απλά η ποιότητα των οπτικών, που πράγματι είναι πολύ φθηνά για το μέγεθός τους.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τόσο οι προσοφθάλμιοι φακοί όσο και οι αντικειμενικοί είναι καθαροί. Όπως ήδη ανέφερα σε forum του εξωτερικού τα ίδια κιάλια παρουσιάζονται να μην έχουν καθόλου πρόβλημα με "ghost images" και αυτό με εκπλήσσει. Με δεδομένο ότι στην Ελλάδα τα κιάλια θεωρούνται "best seller" περίμενα να δω περισσότερες απαντήσεις έτσι ώστε να μπορέσω να κάνω σύγκριση με τα δικά μου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το "best seller" πολύ συχνά δεν έχει καμία σχέση με το "best buy". Για ένα ανεξήγητο (για μένα) λόγο, ελάχιστοι δίνουν αρκετά χρήματα για ποιοτικά κιάλια, παρότι η όραση μας είναι τρομερά απαιτητική και "δύσκολη" στο θέμα των κιαλιών. Τα πολύ καλά κιάλια δεν έχουν καμία σχέση σε εικόνα με τα οικονομικά κιάλια, ενώ στα τηλεσκόπια δεν συμβαίνει το ίδιο. Ένα σχετικά φθηνό νευτώνειο έχει την ίδια σχεδόν εικόνα με ένα πανάκριβο στην απλή παρατήρηση, αλλά διαφορετικές δυνατότητες και ποιότητα κατασκευής. Στα κιάλια όμως η διαφορά ποιότητας εικόνας από φθηνό σε ακριβό είναι πολύ μεγάλη. Συνεπώς δεν μπορούμε να περιμένουμε από μεγάλα κιάλια των $80 ή 120 ευρώ να έχουν τις οπτικές επιδόσεις ακριβότερων μοντέλων κι ας διαφημίζονται έτσι.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω εχω αυτα τα κυαλια, και μπορω να πω οτι το φαινομενο υφισταται.

Παρ ολα αυτα η παρουσια του ΜΟΝΟ σε πολυ λαμπρα αντικειμενα (που κατα κανονα δεν παρατηρουνται με κυαλια)δεν αποτελει ιδιαιτερο προβλημα.

Γενικως ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση τους, αλλα το θεμα "κυαλια" ειναι ιδιαιτερα συνθετο, και το καθε προιον ειναι αρκετα δυσκολο να αξιολογηθει αντικειμενικα .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης