Jump to content

Προβλημα με προσαρμογη canon eos 550d


lok33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολα άρχισαν στραβά από τον ταχυδρόμο να στέλνει αλλού για παράδοση το t-ring adaptor για canon

μέχρι και την προσαρμογή του.

Ως κάτοχος dob 10 ιντσου gso αποφάσισα να ασχοληθώ με την αστροφωτογράφηση τα βασικά για αρχή και μετά βλέπουμε.

Εχοντας την eos 550d τοποθέτησα το t-ring καθώς και το nose piece 2¨ /Τ-2 αλλά τζίφος εστίαση δεν γινόνταν με τίποτα .

Ο εστιαστής είναι grayford και από τα ελάχιστα που γνωρίζω σαν να θέλει να πάει πιο κοντά όλο το σύστημα αλλά δεν ....

Καμμιά ιδέα τι παίζει? χρειάζεται κάτι άλλο να προσαρμόσω?

help

:cry:

Skywatcher ed120 eq5 goto

Lodestar starlight express

Canon eos 550 d 70-300 is usm

Asi 120

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην φοβάσαι!! Για όλα υπάρχει λύση!! Το ίδιο είχα πάθει και εγώ στην αρχή!! Απλά μην βάζεις το Nosepiece!! βίδωσε το ring πάνω στον εστιαστή!! και θα εστιάσεις μια χαρά!! Για να το βιδώσεις όμως πρέπει να ξεβιδώσεις πρώτα το βαρελάκι που μπαίνει το προσοφθάλμιο!! Καλές φωτογραφησεις!! Α!!! Επίσης μπορεί να εστιάσει και με το nosepiece αν βάλει ένα barlow πρώτα!! Δεν αξίζει όμως!! Και τέλος χρειάζεσαι ισημερινή στήριξη γιατί αλλίως μόνο πλανητική και αυτή κουτσά στραβά αφού ο αισθητήρας την Canon είναι αρκετά μεγάλος για να πετύχεις την επιθυμητή μεγένθυση!! Αυτά..ελπίζω να σε κάλυψα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το ενδιαφέρον τωρα που το είδα όμως το βαρελάκι που λες δεν το βλέπω να βγαίνει και χωρίς το nose δεν βιδώνει σκέτο.... :roll:

Skywatcher ed120 eq5 goto

Lodestar starlight express

Canon eos 550 d 70-300 is usm

Asi 120

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σου παραθέτω 2 φωρογραφίες! Η μία με το βαρελάκι και η άλλη χωρίς!! Πρέπει να το ξεβιδώσεις...Στη φωτογραφία με το βελάκι σου δείχνω που πρέπει να βιδωθεί το T-ring!!

0492.thumb.jpg.b51506818097f49ca424fc4bd81ae690.jpg

0491.thumb.jpg.fc94d6ccd4d5af3e0134edd2c2b4cb8b.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν σου πω πως νόμιζα πως είχες skywatcher τι θα μου πεις?? Δεν ξέρω..Κάποιος ρε παιδιά με GSO?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον ίδιο εστιαστή έχω στο 16ιντσο και δεν εστιάζει ούτε εμένα. Τα dob δεν έχουν κατασκευαστεί για φωτογράφηση. Το πιο πιθανό είναι να μην εστιάζει. Δώσε μας φώτο και του αντάπτορα που χρησιμοποιείς.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία σίγουρη λύση (και η πιο φθηνή) είναι η μετατόποιση του πρωτεύοντος κατόπτρου 2-3 πόντους πρός τα μέσα χρησιμοποιώντας μακρύτερες βίδες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μμμ.. μάλλον είναι η ύστατη λύση καμμιά άλλη ιδέα πριν αρχίσει το κατσαβίδιασμα?

Skywatcher ed120 eq5 goto

Lodestar starlight express

Canon eos 550 d 70-300 is usm

Asi 120

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Lok33 μην το παιδεύεις, και να καταφέρεις να εστιάσεις με το dob το μόνο που θα καταφέρεις είναι να φωτογραφίσεις είναι το φεγγάρι, αν αυτός είναι ο στόχος σου έχει καλώς, αλλιώς αν σε ενδιαφέρει κάτι παραπάνω χρειάζεσαι άλλο εξοπλισμό, περισσότερα εδώ http://www.astrovox.gr/avat/

καλή συνέχεια !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mάλιστα κατάλαβα άρα dob και φωτογράφηση δεν γίνονται ...

Και έλεγα να προχωρήσω σε αγορά βασης EQ6 Pro σαν δεύτερο βήμα να αναβαθμίσω το όλο σύστημα

Κρίμα ... πίστευα ότι θα είχα κάποιες δυνατότητες έστω βασικές. :(

Skywatcher ed120 eq5 goto

Lodestar starlight express

Canon eos 550 d 70-300 is usm

Asi 120

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης