Jump to content

THE MONTHLY SKY GUIDE


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις «ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ Θεσσαλονίκης» η 3η ΕΚΔΟΣΗ ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΗ (2010-2014) & ΠΡΟΣΑΥΞΗΜΕΝΗ του κλασικού οδηγού για τον νυχτερινό ουρανό THE MONTHLY SKY GUIDE ΟΔΗΓΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΑΝΑ ΜΗΝΑ

Ενημερωμένη με τις θέσεις των πλανητών και τις επικείμενες εκλείψεις μέχρι το τέλος του έτους 2014 και με νέα ύλη σχετικά με την παρατήρηση της Σελήνης και των πλανητών, η τρίτη έκδοση στα ελληνικά (όγδοη στα αγγλικά) του γνωστού οδηγού των Ian Ridpath και Wil Tirion θα ενθουσιάσει τους αστρονόμους κάθε ηλικίας.

Αυτό το βιβλίο περιέχει ένα κεφάλαιο για κάθε μήνα, στο οποίο περιγράφονται οι αστέρες, αστερισμοί, αστρικά σμήνη, νεφελώματα και γαλαξίες που ξεχωρίζουν. Οι 50 ευανάγνωστοι και εύχρηστοι χάρτες αποτελούν μια βασική εισαγωγή στον ουρανό του βόρειου ημισφαιρίου. Όλα τα αντικείμενα που περιγράφονται είναι ορατά με ένα ζευγάρι κιάλια ή με ένα μικρό τηλεσκόπιο, ενώ τα περισσότερα από αυτά είναι ορατά και με γυμνό μάτι.

 

ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ

αναλυτικοί χάρτες της Σελήνης με πλήθος ονοματισμένων χαρακτηριστικών

πληροφορίες για την παρατήρηση των τεσσάρων λαμπρότερων πλανητών: της Αφροδίτης, του Άρη, του Δία και του Κρόνου

θέσεις των πλανητών και επικείμενες εκλείψεις έως το τέλος του 2014

Χαρακτηριστικά

 

72 έγχρωμες σελίδες

12 πανοραμικοί χάρτες του ουρανού

Αφιερώματα σε επιλεγμένους αστερισμούς και στόχους παρατήρησης

Διαστάσεις: 32x22 εκατοστά

Βιβλιοδεσία: Μαλακό εξώφυλλο

ISBN: 978-960-9453-01-1

Λιανική τιμή: 16,67 €

Πλήρης παρουσίαση εδώ http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1962

ένας οδηγός παρατήρησης της Σελήνης

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείται ότι θα τον αγοράσω!

Η ανθρωπότητα είναι φτιαγμένη από αστρική ύλη και κυβερνάται από συμπαντικούς νόμους.

Harlow Shapley 1962

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

νομιζω η προηγουμενη καλυπτει το 2010 οποτε εχουμε καιρο ακομα...

παντως απο προσωπικη πειρα ειναι τσαμπα λεφτα ,οτι λεει το βρισκεις χωρις να δωσεις 16 ευρω απο προγραμματα,αλλα οτι προτιμαει ο καθενας...

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

νομιζω η προηγουμενη καλυπτει το 2010 οποτε εχουμε καιρο ακομα...

παντως απο προσωπικη πειρα ειναι τσαμπα λεφτα ,οτι λεει το βρισκεις χωρις να δωσεις 16 ευρω απο προγραμματα,αλλα οτι προτιμαει ο καθενας...

 

Εμένα μου φάνηκε ιδιαίτερα χρήσιμο. Το έχω μόνιμα στην βαλιτσούλα με τον Pocket Sky Atlas, τους Taki's Star Maps, τον Orion Deep Map 600, τον Philis Deep Sky Map, το Philips Planisphere και διάφορα παρόμοια τέτοια. Κοστίζει όσο ένα ή δύο περιοδικά αστρονομίας μόνο, χαλάλι του.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω την πώτη έκδοση του βιβλίου((μέχρι 2008 νομίζω ήταν).

Πράγματι είναι ένα αξιόπιστο βιβλίο για όλες τις ηλικίες.

Η γλώσσα του βιβλίου είναι απλή και όχι εξειδικευμένη και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα

να το διαβάσει ένας άρχάριος.

Είπατε ότι περιέχει αναλυτικό χάρτη της Σελήνης.Δεν θα ήταν απαραίτητο να αγοράσει κάνένας

άυτό:

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1212

Πιστεύω πως το βιβλίο που πρωτείνω περιέχει περιταίρω πληροφορίες για την Σελήνη

(το βιβλίο το πρωτείνω για όποιον θέλει να συνεχίσει να διαβάζει για την Σελήνη γιατί

περιέχει περισσότερες πληροφορίες περισσότερες από αυτές που έχει το The Monthly Sky Guide)

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις παρέλαβα το βιβλίο!

Φυσικά δεν είχα την προηγούμενη έκδοση.

 

 

Θα σας εκφράσω την άποψη μου και εγώ σύντομα...

Αν και δεν χρειάζετε για ένα τόσο γνωστό βιβλίο... :wink:

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά και χρειάζεται. Πρέπει να αποφασίσουμε αν αξίζει να πάρουμε και την νέα έκδοση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης