Jump to content

ΚΥΑΛΙΑ:Συμβουλες για αγορα.


nlakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και απο μενα.Ειμαι νεο μελος εδω.Ενδιαφερομαι για την αστροπαρατηρηση,αλλα επειδη δεν εχω ακομα την οικονομικη δυνατοτητα για την αγορα τηλεσκοπιου,αποφασισα να αγορασω κυαλια.Διαβασα αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα,αλλα δεν το εχω ψαξει και παρα πολυ.Ενδιαφερομαι για κατι οχι πολυ ακριβο,αλλα αρκετα αξιοπιστο.Ψαχνοντας στο internet,βρηκα ενα ζευγαρι κυαλια,το οποιο μου φαινεται αρκετα καλο για τα λεφτα του.Θα ηθελα,σας παρακαλω,να μου πειτε τη γνωμη σας και τις παρατηρησεις σας.Το μοντελο ειναι το εξης: Barska 15x70 X-Trail Binoculars with Compact Tripod. Στην παρακατω διευθυνση μπορειτε να δειτε και τεχνικες λεπτομεριες: http://www.binoculars.com/binoculars/astronomy-binoculars/15x70xtrail.cfm

 

Ευχαριστω πολυ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου φίλε μου!!!!!!

Τ ακυάλια που προτείνεις πιστεύω πως δεν είναι αξιόπιστα αλλά θα σου πρωτείνω να

πας στο Πλανητάριο Θεσσαλονίκης(αν μένεις Αθήνα πήγαινε Πανεπιστημίου 56)ή μπες

στο www.astronomy.gr.

 

Μπες:

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=list&cat_id=27

 

και εδώ:

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=list&cat_id=28

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως θα δεις μόλις πρόσφατα προτείναμε τα Celestron Skymaster 15x70 σαν καλά φθηνά αστρονομικά κιάλια. Αυτά υπάρχουν στο Πλανητάριο Θεσσαλονίκης αλλά και στην σελίδα που μας έδωσες, κάτω από τα Bershka και μόνο 20$ ακριβότερα. Τώρα και τα Bershka μοιάζουν όμως δεν μπορείς να είσαι σίγουρος τι σόι φακούς έχουν (ίσως να είναι ολόιδια, αλλά είναι ρίσκο), ενώ τα Celestron τα έχουμε πολλοί εδώ και είναι δοκιμασμένα. http://www.binoculars.com/binoculars/astronomy-binoculars/celestronskymaster15x70centerfocus.cfm

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

περα απο αυτο εισαι σιγουρος οτι το site αυτο στελνει τα προιοντα του στην ελλαδα?

γιατι νομιζω πως οχι..

celestron nexstar 4se

celestron ultima barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας.Ναι,εχω δει τα Celestron Skymaster 15x70 και βλεπω πως ειναι κυαλια με πολυ θετικες κριτικες.Το θεμα ομως ειναι οτι δεν θελω να δωσω πολλα χρηματα.Τα Barska τα βρηκα σε πολυ καλη τιμη για αυτα που πρσφερουν,ενω εχουν και τα ιδια χαρακτηριστικα με τα Celestron Skymaster 15x70.Τα Barska,μαζι με τα μεταφορικα κοστιζουν 71€,ενω τα Celestron Skymaster 15x70 εχουν στο Πλανηταριο,απ'οτι βλεπω,129€.Ειναι μια πολυ σημαντικη διαφορα!Το online-shop το οποιο υπαρχει στο link οντως δεν τα στελνει Ελλαδα,απλως το εβαλα για να δειτε τεχνικα τους χαρακτηριστικα.Τα κυαλια αυτα τα βρηκα και στο Amazon,που τα στελνει Ελλαδα.

Η αληθεια ειναι οτι με βαλατε σε σκεψεις!Αν υπαρχουν αλλες προτασεις ή παρατηρησεις,ειναι ευπροσδεκτες.

Ευχαριστω πολυ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας.Ναι,εχω δει τα Celestron Skymaster 15x70 και βλεπω πως ειναι κυαλια με πολυ θετικες κριτικες.Το θεμα ομως ειναι οτι δεν θελω να δωσω πολλα χρηματα.Τα Barska τα βρηκα σε πολυ καλη τιμη για αυτα που πρσφερουν,ενω εχουν και τα ιδια χαρακτηριστικα με τα Celestron Skymaster 15x70.Τα Barska,μαζι με τα μεταφορικα κοστιζουν 71€,ενω τα Celestron Skymaster 15x70 εχουν στο Πλανηταριο,απ'οτι βλεπω,129€.Ειναι μια πολυ σημαντικη διαφορα!Το online-shop το οποιο υπαρχει στο link οντως δεν τα στελνει Ελλαδα,απλως το εβαλα για να δειτε τεχνικα τους χαρακτηριστικα.Τα κυαλια αυτα τα βρηκα και στο Amazon,που τα στελνει Ελλαδα.

Η αληθεια ειναι οτι με βαλατε σε σκεψεις!Αν υπαρχουν αλλες προτασεις ή παρατηρησεις,ειναι ευπροσδεκτες.

Ευχαριστω πολυ.

 

Φίλε nlakis,

 

Αφού δεν θες να δώσεις πιο πολλά χρήματα, μην περιμένεις να πάρεις κυάλια με αξιώσεις. [-X

 

Είναι απλά τα πράγματα, τα καλά οπτικά κοστίζουν κάτι παραπάνω αν όχι πολλά παραπάνω! Τα κυάλια του Πλανηταρίου τα έχουν ήδη κάποιοι φίλοι εδώ μέσα, είναι δοκιμασμένα και αποτελούν μια σπανιότατη εξαίρεση στον παραπάνω κανόνα για τα οπτικά..

Αν θες τώρα εσύ να πάρεις την μετριότητα που λέγεται Barska (έχω δει πολλές τέτοιες μάρκες κουκουρούκου και έχω δοκιμάσει και προσωπικά, με οπτικά που είναι για πέταμα!) και δεν την ξέρει ούτε η μάνα της 8-[ είναι δικό σου θέμα.

Δεν νομίζω όμως ότι το να δώσεις 58 ευρώ παραπάνω για τουλάχιστον αξιοπρεπή οπτικά είναι και τόσο μεγάλη υπόθεση για να έχεις ένα δοκιμασμένο όργανο στα χέρια σου. Στην ανάγκη περίμενε και λίγο παραπάνω, να μαζέψεις και το υπόλοιπο ποσό..

 

Ελπίζω να κατάλαβες πως λειτουργεί το όλο θέμα, σου εύχομαι καλές και κυρίως..έξυπνες αγορές!

 

Καλά οπτικά και τρελή φτήνια ΔΕΝ πάνε μαζί, εκτός υπερλιγοστών και ελαχιστοτάτων περιπτώσεων...

:wink: :P

 

Υ.Γ. Υπάρχουν και αυτοί βέβαια, που θα σου πούνε ότι κυάλια σαν του LIDL είναι πολύ καλά κλπ...συγνώμη αλλά διαφωνώ κάθετα γιατί έχω δει μέσα από πραγματικά καλά οπτικά και είναι μια γνώμη που δεν αλλάζω με τίποτα. :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι' όμως Τάσο, είναι πολύ καλά για... 20 ευρώ. Για 100 ευρώ θα ](*,) ](*,) ](*,) . Σχετικά είναι όλα. Αν έλεγες στην Oberwerk ή και την Zeiss ακόμη: φτιάξε κιάλια των 20 ευρώ να τα σπρώξουμε σε Supermarket θα έφτιαχναν καλύτερα; Όχι φυσικά, γι' αυτό προτιμούν να μην φτιάχνουν καθόλου τέτοια και να κρατούν το Status τους ως κατασκευαστές. Και ο Nagler τι φακούς θα έφτιαχνε με 30 ευρώ; Όπως δεν μπορούν να φτιάξουν οι άλλοι Nagler ακόμη και με 350 ευρώ αξία, το ίδιο δεν θα μπορούσε και αυτός. Θα καλούσε κάποιο κινέζικο εργοστάσιο να το κάνει γι' αυτόν, αν και μετά τις συγκρίσεις του TV Zoom με τον Baader δεν νομίζω πως θα ήταν φρόνιμο να το ξανακάνει.

Αντιθέτως, αν συγκρίνω τα δύο ζευγάρια του Lidl με ένα 7x50 που πήρα από κινέζικο πάγκο 25 ευρώ και ένα Vivitar 10x50 που πήρα από την ΝΥ 15 $, τότε θα πω πως είναι πάρα, μα πάρα πολύ καλά. Αν τα συγκρίνω με τα Skymaster θα τα πω καλούτσικα και με τα Leica και Zeiss θα πω πως είναι για τα μπάζα. Δεν σημαίνει αυτό όμως πως δεν κάνουν την δουλειά τους και στην πραγματικότητα έχουν κάνει και τα δύο ήδη απόσβεση του κόστους με το παραπάνω. Όμως αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω (100-250 κατά την γνώμη μου, από εκεί και πέρα καλύτερα να πάρεις τηλεσκόπιο, εκτός αν ήδη έχεις και σου περισσεύουν χρήματα που σου βαραίνουν την τσέπη) και να πάρεις ένα καλύτερο συμβιβασμό κόστους/αξίας, αυτό που αποκαλούμε χρυσή τομή. Ε, τα Skymaster είναι η χρυσή τομή κατ' εμέ και άλλους πολλούς, από εκεί και πέρα, αν έχεις περισσότερα χρήματα για ξόδεμα, τόσο το καλύτερο. Φεύγεις από την χρυσή τομή και πας στο High End, με τον παρά σου και την κυρά σου. :cheesy:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από το κείμενο σου έχω την αίσθηση ότι χρειάζεσαι κάτι για εισαγωγή στην αστρονομία. Σε αυτή την τιμή ψάχνεις κάτι που να μην είναι για πέταμα. Αν βρεις με 75 ευρώ τα Celestron με λίγα μεταφορικά, φέρτα. Αλλιώς πήγαινε για τα Barska χωρίς ενδοιασμούς. Τα 129 είναι ψηλή τιμή για το αποτέλεσμα που θα έχεις. Δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές και υπάρχουν καλές κριτικές για τα Barska και για την σχέση κόστους-απόδοσης τους, στο cloudynights. Πρόσεξε μόνο να έχουν μια καλή "πολιτική επιστροφής". Και οι δύο μάρκες σε ορισμένα (λίγα) ζευγάρια, πάσχουν από προβλήματα ευθυγράμμισης των φακών και κίνησης των προσοφθάλμιων.

 

Εξ' ίσου σημαντικό όμως για μένα, σε αυτή τη μεγέθυνση είναι η στήριξη. Σε αυτό το θέμα τι κάνεις;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξ' ίσου σημαντικό όμως για μένα, σε αυτή τη μεγέθυνση είναι η στήριξη. Σε αυτό το θέμα τι κάνεις;

+ 1000

Χωρίς τρίποδα ξέχνατα.Κ με τρίποδα χάνεις όλα τα σχεδόν τα πλεονεκτήματα που σου προσφέρουν τα κιάλια.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά με τρίποδα είναι καλύτερα αλλά μόνο για χαμηλούς στόχους. Για όλους τους άλλους χρειάζονται πανάκριβα κιάλια 45 μοιρών ή τα συστήματα που έχει αναλύσει ωραία ο Binocular Master & Commander ΚωνσταντίνοςΜ. Ωστόσο υπάρχουν τρόποι να βελτιώσεις την εμπειρία χωρίς τρίποδα και τους αντιγράφω καθώς μόλις πριν λίγο τους έγραψα σε άλλο thread

 

Τα Skymaster 15x70 μπορούν να χρησιμοποιούνται και χωρίς τρίποδα. Υπάρχουν διάφορες μέθοδοι για να το επιτύχεις. Πχ:

1. Με το αριστερό χέρι πιάνεις γερά, αγκαλιάζοντάς τον, τον δεξιό σωλήνα πάνω από την βάση του, από την κατάφυσή του προς το περίβλημα των πρισμάτων, έως το 1/2 του μήκους του περίπου. Η ράχη του χεριού κοιτάζει τον ουρανό και ο αριστερός σωλήνας αναπαύεται στην ράχη του καρπού. Το δεξί χέρι πιάνει το δεξί κιάλι από την συνήθη λαβή, με τον δείκτη εκτεταμένο ώστε να ρυθμίζει την εστίαση. Η αγαπημένη μου μέθοδος.

2. Κρατάς τα κιάλια κανονικά αλλά φροντίζεις να σταθεροποιήσεις τα χέρια σου με κάποιον τρόπο:

a. Ακουμπάς τους αγκώνες σε ένα τοιχίο

b. Ξαπλώνεις και αναπαύεις τους βραχίονες στο στήθος σου. Η μέθοδος είναι καλή και για ξαπλώστρες ή πολυθρονίτσες θαλάσσης

c. Αγκαλιάζεις ένα δέντρο ή στύλο

d. Κάμπτεις τους αντίχειρες αψιδωτά και τους σφηνώνεις στα ζυγωματικά

e. Επινοείς ανάλογα με το περιβάλλον ένα στήριγμα

f. Γονατίζεις και ακουμπάς τα κιάλια στο περβάζι του μπαλκονιού, ή τους αγκώνες σε ένα μικρό τραπέζι

3. Χρησιμοποιείς ένα μονόποδο. Αυτό μπορεί να είναι πχ

a. Ένα σκουπόξυλο ή άλλο ξύλο μορφής Τ όπου ακουμπάς τα κιάλια στην στενή πλευρά και την άκρη της μακράς πλευράς στο έδαφος. Οι παλάμες αγκαλιάζουν κιάλια και στενή πλευρά μαζί και σταθερά. Βολεύει όταν είσαι καθιστός

b. Ένα μονόποδο των 5 ευρώ (έχω ένα HAMA). Εδώ δεν χρειάζεται Manfrotto γιατί δεν υπάρχει κεφαλή και το βάρος μοιράζεται στα χέρια και το μονόποδο.

4. Για μικρά διαστήματα τα Skymaster κρατώνται και κανονικά. Ενώ στην αρχή κουραζόμουν εύκολα (έχω και μια περιαρθρίτιδα στον αριστερό ώμο από το Volleyball) τώρα πια τα κρατώ περισσότερη ώρα έτσι ( συνήθεια; γυμναστική; )

 

Φυσικά, όπως έκανα και εγώ, μπορείς πρώτα να πάρεις τα Skymaster και μετά έναν καλό τρίποδα.

 

Και ναι, όπως καταλάβατε, τα έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολύ. Είναι υπέροχα κιάλια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης