Jump to content

Φόρμα Παρατηρήσεων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά κόπων και βασάνων.... αφού έκανα αναζήτηση για την ιδανική φόρμα παρατηρήσεων, αποφασίσα να δημιουργήσω μία για τα δικά μου μέτρα.

 

Ναι... δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Την παρουσιάζω όμως γιατί πιστεύω ότι θα βοηθήσει όσους κάνουν μια αρχή, επί της χαρτογράφησης του ουρανου.

 

Η φόρμα είναι σε μορφή PDF μεγέθους Α4.

 

Observing_Form.pdf

Observing Form - Φόρμα Παρατηρήσεων

975398213_ObservingForm.thumb.jpg.75001c1b0dfcc92b41c6a1ddb088bf4c.jpg

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλεια! Λειτουργική και άψογη αισθητικά.

Είναι ότι πρέπει για το Astrovox Astrolists 2.1.

Μου επιτρέπεις να το συμπεριλάβω;

Please; [-o<

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία φόρμα.Σ'ευχαριστούμε!!!!!!!

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπέροχη!Συγχαριτήρια =D> !

Η ανθρωπότητα είναι φτιαγμένη από αστρική ύλη και κυβερνάται από συμπαντικούς νόμους.

Harlow Shapley 1962

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ όμορφη μπράβο σου!!! Απλά με τα χαρτιά να ξέρετε ότι από την υγρασία δεν θα αντέξουν και δεν θα μπορείτε να γράφετε!!! Καλή φάση θα ήταν να το πλαστικοποιήσετε και να πάρετε μαρκαδοράκια να

γράφεται πάνω. Μετά σπίτι τα μεταφέρετε σε καθαρή κόλα και τα σβήνετε με λίγο οινόπνευμα!!! :mrgreen:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πως θα σχεδιάσεις το Νεφέλωμα με μαρκαδόρο όμως;

Αλήθεια, πόσο διαδεδομένη είναι στην Ελλάδα η σχεδίαση των παρατηρήσεων; Πόσοι από εσάς καταγράφετε έτσι τις παρατηρήσεις σας; Εγώ όχι μέχρι στιγμής πάντως. Αλλά αυτή η φόρμα με εμπνέει είναι η αλήθεια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πόσοι από εσάς καταγράφετε έτσι τις παρατηρήσεις σας;

 

Το προσπαθώ εγώ, Κώστα, αλλά δεν είμαι καθόλου καλός. Θέλει δουλειά άκόμη. Εννοείται ότι παλεύω με απλό μολυβάκι. Μεγαλύτερη σημασία έχει νομίζω η σωστή τοποθέτηση του αντικειμένου ως προς τα γύρω αστέρια και το προσοφθάλμιο. Το ίδιο το αντικείμενο είναι συνήθως τόσο μικρό (π.χ. γαλαξίας, σφαιρωτό σμήνος ή πλανητικό νεφέλωμα) που δεν σηκώνει και μεγάλη λεπτομέρεια στην απεικόνιση.

Τώρα αν μιλάμε για ανοιχτό σμήνος, εκεί τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα για τις δυνάμεις μου.

 

Υπάρχει ένα βιντεάκι-tutorial στο site του περιοδικού Astronomy (ή Astronomy now;), αλλά το διαθέτει μόνο για τους συνδρομητές... ](*,)

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω διαβάσει πως στα ανοικτά σμήνη τοποθετείς τα πιο φωτεινά αστέρια πρώτα, πχ τα 6 των Πλειάδων, μετά με λιγότερη πίεση αυτά που είναι 2-3 μεγέθη παρακάτω και τέλος, όταν το σμήνος έχει πολλά μέλη, τσιμπάς ελαφρά και τυχαία την εντύπωση των υπολοίπων. Στα σφαιρωτά κάνεις κάτι ανάλογο με τα τυχαία τσιμπίματα και συμπληρώνεις με το πλάι του μολυβιού σαν νέφος με σφαιρικό σχήμα και gradient. Έπειτα χρησιμοποιείς βαμβάκι για ομαλοποίηση του gradient.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια και από μένα για την πολύ καλή δουλειά! Ειναι πολύ λειτουργική ευχαριστούμε!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο! Μέχρι τώρα κρατούσα ημερολόγιο των παρατηρήσεων σε τετράδιο κάτι σαν diary.Τώρα με έβαλες στην πρίζα να δοκιμάσω το PDFάκι σου :)

Φιλικά Νίκος

Μέλος Αστρονομικής Ένωσης Σπάρτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πολυ καλη η ιδεα για την φορμα παρατηρησης. :D

να ρωτησω όμως κατι?

τι ακριβως ειναι το seeing και ποια η διαφορα του με την διαυγεια? :oops:

συγχωρεστε με για την ερωτηση ... αρχαρια βλεπετε... :?

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τι ακριβως ειναι το seeing και ποια η διαφορα του με την διαυγεια? :oops:

 

Seeing: Αστρονομικός όρος που χρησιμοποιείται ως κλίμακα μέτρησης της διαταραχής της ατμόσφαιρας.

 

Στην αστρονομία, ατμοσφαιρική τύρβη ή αλλιώς seeing ονομάζεται η μεταβολή που παρουσιάζεται στη λαμπρότητα και στο χρώμα των αστέρων, συνδυασμένη με εμφάνιση σπινθηρισμών, στίλβης. Οι τυρβώδεις καθώς και διάφορες άλλες κινήσεις του αέρα μεταβάλλουν ακανόνιστα το δείκτη διάθλασής του. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τη μεταβολή στην ένταση μιας φωτεινής δέσμης, οπότε εμφανίζεται το φαινόμενο της ατμοσφαιρικής τύρβης. Όταν πνέει ισχυρός άνεμος και ο αστέρας βρίσκεται σε χαμηλό σημείο του ορίζοντα, το φαινόμενο είναι εντονότερο. Η ατμοσφαιρική τύρβη γίνεται εύκολα αντιληπτή με το γυμνό μάτι, ειδικά σε ζεστές νύχτες. Επηρεάζει επίσης τη διακριτική ικανότητα των τηλεσκοπίων, ανάλογα με το άνοιγμά τους: όσο πιο μικρό είναι το άνοιγμα του αντικειμενικού διαφράγματος, τόσο πιο έντονη είναι η ατμοσφαιρική τύρβη.

 

Το φαινόμενο αυτό επηρεάζει δυσμενώς τις αστρονομικές παρατηρήσεις. Για το λόγο αυτό τα αστεροσκοπεία εγκαθίστανται σε ψηλές βουνοκορφές και ψυχρά κλίματα, όπου η ροή του αέρα είναι πιο στρωτή και η διαδρομή του φωτός του αστεριού μέσα στην ατμόσφαιρα είναι μικρότερη. Νεότερες τεχνολογίες για την αντιμετώπιση του φαινομένου της ατμοσφαιρικής τύρβης αποτελούν τα συστήματα προσαρμοστικής οπτικής (adaptive optics) που μέσω υπολογιστή προσπαθούν να "ακυρώσουν" τις μεταβολές στο είδωλο του αστεριού που προκαλεί η ατμόσφαιρα. Η οριστική λύση του προβλήματος είναι η εγκατάσταση τηλεσκοπίων στο διάστημα, έξω από την ατμόσφαιρα της γης.

Πηγή: Βικιπαίδεια

 

 

Διαύγεια: Πόσο καθαρός είναι ο ουρανός (αν εχει πχ σύννεφα... ομίχλη... κλπ κλπ)

 

Παιδία σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα κάλά σας λόγια :D

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου. :D

ηταν κατατοπιστικοτατη η απαντηση σου μπορω να πω... \:D/

 

οσο για την διαυγεια.. ](*,) ](*,) ](*,) μαλλον με μπερδεψε η λεξη και δεν πηγε καθολου το μυαλο μου...

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εως τώρα κράταγα σημειώσεις σχετικά με τις παρατηρήσεις μου αλλά αυτή η φόρμα

με βοήθησε πολύ.

Σου δίνω τα συγχαρητήρια μου και πάλι!!!!!!! =D> =D>

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω εχω ηδη εκτυπωσει αρκετα εντυπα και με βοηθαει πολυ κυριως ο πολυ σωστα γραμμενος πινακας με την φωτορυπανση και τα αλλα. Σε ευχαριστουμε πολυ ολοι μας \:D/ \:D/ =D> =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή δουλειά, προσεγμένη με μεράκι, συγχαρητήρια και από μένα !!

Orion Amateur Observatory Langadas

GSO-ASTROTECH 16,

Meade LXD 55 S/N 8,

S/W ED 100,

William Optics Zenith Star

ED 70/420,

Guide Scope :Meade 70/600,

TS Guide Finder 9x60,

Celestron SkyMaster 15x70,

Bresser 10x50,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης