Jump to content

Επιλογή του πρώτου μου προσoφθαλμίου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλώς να αναφέρω για να μην μας διαφύγει πως ο 16mm T5 έχει 10mm eye relief (νομίζω μικρότερο από όλους τους τυπικούς Nagler, οι Τ6 έχουν 12mm). Πρέπει να ληφθεί και αυτό υπ' όψιν, εκτός του ότι είναι μέσης μεγέθυνσης και όχι >100x.

Μια που αναφέρθηκε, έχει δυό σοβαρούς ανταγωνιστές, Τον ομόσταυλο 17mm T4 (17mm και το eye relief) και τον William Optics 16mm UWA (12mm eye relief, έξω κυκλοφορεί και σαν Nirvana 16mm από Skywatcher και άλλες εταιρίες, στην πραγματικότητα είναι το καλύτερο κινέζικο UWA από United Optics).

Ελάχιστα υποδεέστερο, 1/2 του κόστους ενός T5 16mm

http://www.astroshop.eu/televue-nagler-17mm-type-4-eyepiece-1-25--/p,14218

http://www.astroshop.eu/william-optics-16mm-uwan-eyepiece--1-25--/p,4730

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας πεδιά με βοηθήσατε πάρα πολύ.

Διάβασα και στο BACKYARD ASTRONOMER'S GUIDE πιο αναλυτικά για τα προσοφθάλμια και κατάλαβα τι παίζει. Ένα ιδιαίτερο ευχαριστώ στον Κώστα για τις αναλυτικότατες απαντήσεις του και τον χρόνο που αφιέρωσε για να με βοηθήσει :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλώς να αναφέρω για να μην μας διαφύγει πως ο 16mm T5 έχει 10mm eye relief (νομίζω μικρότερο από όλους τους τυπικούς Nagler, οι Τ6 έχουν 12mm). Πρέπει να ληφθεί και αυτό υπ' όψιν, εκτός του ότι είναι μέσης μεγέθυνσης και όχι >100x ....

Κώστα απλά απάντησα στην ερώτηση του φίλου μας...

Για να διαφωτιστώ λίγο καλύτερα επάνω στο θέμα θα το θέσω και λίγο διαφορετικά. Ποιά είναι η ιδανική μεγένθυση που θα με κάνει να κάτσω περισσότερη ώρα πάνω απο το τηλεσκόπειο μου και να δώ αρκετούς στόχους?

... μιας και έχουμε το ίδιο τηλεσκόπιο (ίδια διάμετρο και ίδια εστιακή απόσταση).Το ότι έχει μικρό eye relief είναι γεγονός,

κάτι το οποίο όμως εμένα δεν με προβληματίζει καθόλου μιας και η όρασή μου είναι πολύ καλή και δεν φορώ γυαλιά

κι έτσι δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με το θέμα "eye relief".. νομίζω πως δεν είναι λόγος να απορρίψουμε έναν φακό

εξαιτίας του μικρού eye relief που πιθανόν να έχει..

 

Όσο αφορά τις μεγεθύνσεις τώρα, πιστεύω πως είναι και λίγο υποκειμενικό το θέμα γιατί εξαρτάται κι από το τι παρατηρεί

συχνότερα κάποιος αλλά και το πως θέλει να βλέπει τα αντικείμενα που παρατηρεί.. για εμένα πάντως οι 75 μεγεθύνσεις

έχουν αποδειχθεί οι ιδανικές.. όταν βγαίνω για παρατήρηση ο Nagler 16mm T5 είναι ο φακός που μένει περισσότερο

πάνω στον εστιαστή του τηλεσκοπίου μου! :D

 

Σίγουρα το καλύτερο θα ήταν να δει κάποιος μέσα απο αρκετούς φακούς πριν επενδύσει σε έναν καλό-ακριβό προσοφθάλμιο..

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, δεν απέρριψα τίποτε, συμπλήρωσα απλώς. Εξ' άλλου από την αρχή του είπαμε πως με έναν φακό δεν την βγάζεις και η περιοχή 15-17mm είναι εξίσου βασική με την 9-11mm.

Και εγώ τονίζω το eye relief από την δική μου προσωπική ιστορία. Γι αυτό καλύτερα να δει μόνος του (πριν πληρώσει) αν εκείνον τον ενοχλεί ή όχι. Άλλα τα μάτια του λαγού κι άλλα της κουκουβάγιας.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης