Jump to content

αποριες γενικες και ειδικες για ρομποτικο τηλεσκοπιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με το θέμα της αστρονομίας και το κάνω για δύο λόγους.Πρώτον για μένα επειδή μου φαίνεται συναρπαστικό και τα χρήματα είναι μεν κάποιο ποσό αλλά λογικό μου ακούγεται για τις δυνατότητες που έχεις - κάποτε δεν νομίζω να υπήρχαν ούτε για αστείο.Ο άλλος λόγος είναι οτι έχω ιδιωτικό σχολείο και θέλω να προσφέων εναλλακτικές εξωσχολικές ασχολίες στα μεγαλύτερα παιδιά γιατί βλέπω πως δεν έχουν ενδιαφέροντα και περιορίζονται πολύ στις δραστηριότητές τους - πιστεύω να βρουν τις εμπειρίες της παρατήρησης συναρπαστικές.

 

Για τον λόγο οτι θέλω να αρχίσω άμεσα να χρησιμοποιώ το τηλεσκόπιο, συν το οτι μετακινείται αυτόματα με τον στόχο άρα θα μπορούν τα παιδιά ένα ένα να παρακολουθούν,συν φορητότητα, σκέφτομαι να πάρω ένα ρομποτικό.

ναί οκ το nightwatch το παρήγγειλα (από το εξωτερικό δεν μου τρώει εμένα τα ευρώ ο παπασωτηρίου χαχα) και είναι στο δρόμο.

ΕΠειδή όμως με έχει φάει η περιέργεια θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής.

Μια πολύ βασική σύγκριση της απόδοσης που έχουν τα δύο τηλεσκόπια που παραθέτω.Με ενδιαφέρει ΚΑΙ η επίγεια παρατήρηση.Είναι απαραίτητη η χρήση αντιστροφέα ειδώλου για επίγεια ΚΑΙ στα δύο τηλεσκόπια?Είναι ακριβό αυτό το εξάρτημα?

http://telescopeshop.gr/show.asp?productId=554

 

http://telescopeshop.gr/show.asp?productId=38

 

Το ένα τηλεσκόπιο δηλώνει πως με αναβάθμιση οι στόχοι από 1400 γίνονται 6000.Κοστίζει η αναβάθμιση?Γιατί δεν γίνεται εξαρχής από την εταιρεία?

Το ρομποτικό τηλεσκόπιο χρειάζεται σύνδεση με υπολογιστή για να λειτουργήσει?

Με τα εξαρτήματα που πωλούνται μαζί με το τηλεσκόπιο στην τιμή αυτή, μπορώ να αρχίσω να παίρνω γεύση από φεγγάρι πλανήτες κλπ ή θέλω ειδικά εξαρτήματα φίλτρα κλπ που δεν παρέχονται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ?

 

 

ΤΕΛΟΣ μια ερώτηση αρχαρίου συγνώμη ε..(καλά οι άλλες τι ήτανε δηλαδή..)λολ

το θέμα της ΦΩΤΟΡΥΠΑΝΣΗΣ.

εμποδίζει να βρούμε τους ΣΤΟΧΟΥΣ ή εμποδίζει και την ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΤΩΝ ΣΤΟΧΩΝ ΣΕ ΜΕΓΕΝΘΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ όταν τους βρούμε ας πούμε ρομποτικά ή μη...

Με άλλα λόγια σε μια ταράτσα μέσα στην πόλη εάν το ρομποτικό βρεί τον στόχο η φωτορύπανση μπορεί να μας εμποδίσει να τον απολαύσουμε?Είναι κάτι βασικό για μένα γιατί δεν μπορώ να πάρω τους μαθητές μου να τρέχω στις ερημιές τα βράδια χαχαχα

 

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον να είστε καλά και είθε χιλιάδες καθαροί ουρανοί να χαιδεύουν καθημερινά την άκρη των τηλεσκοπίων σας. :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, η φωτορρύπανση περιορίζει, όχι όμως τους πλανήτες και το φεγγάρι, που για τα παιδιά είναι το καλύτερο θέαμα.

Το DS130 δεν είναι πολύ ανθεκτικό, και οι εικόνες είναι θολές σε μέσες- υψηλές μεγεθύνσεις. Το ETX90 είναι σαφώς καλύτερο, με πολύ καλά οπτικά, αν και το Celestron 4SE υπερέχει σε όλα τα σημεία. Τα Maksutov είναι εξαιρετικά για τους πλανήτες, δεν χρειάζονται ευθυγράμμιση οπτικών και είναι εύκολα στην μεταφορά και αποθήκευση.

Η αναβάθμιση δεν έχει νόημα, καθώς ότι μπορούν να δουν αυτά τα τηλεσκόπια (πλανήτες, σελήνη, Messier, συνήθη διπλά άστρα) ήδη περιλαμβάνονται. Τα υπόλοιπα είναι αστέρια χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον και αντικείμενα NGC που δεν θα φαίνονται τα περισσότερα από την πόλη με αυτή την διάμετρο.

Ένας διαγώνιος 45μοιρών για επίγεια δεν είναι ακριβός. Και στην επίγεια υπερτερεί το Maksutov. Φυσικά η έκδοση ETX125 έχει περισσότερες δυνατότητες (όπως και τα μεγαλύτερα Nexstar), αλλά για εκπαίδευση (να η σελήνη, ο Δίας, ο Κρόνος, το νεφέλωμα του Ωρίωνα, ο πυρήνας της Ανδρομέδας, ο Albireo, το Μ13, η Κυψέλη και γενικά 1-2 παραδείγματα από κάθε είδος αντικειμένου) το 90 αρκεί.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα, γιατι θεωρεις πως το celstron υπερτερει του meade??? (4SE VS ETX90)

 

1. Είναι 10mm μεγαλύτερο

2. Ο σωλήνας αφαιρείται και η βάση χρησιμοποιείται και με άλλο σωλήνα, πχ ένα 80ED, ή 66 SemiAPO, ή ST80, ή MAK 127, ή SCT 5'' (C5), ή Νευτώνιο 130mm.

3. Έχει το flip mirror ενσωματωμένο. Κάμερα + οδηγητικό ή 2 φακοί για έρευνα-παρατήρηση.

4. Έχει το wedge ενσωματωμένο.

5. Παίρνει εύκολα όποιον ερευνητή θέλεις (οπτικό 50mm, laser, Rigel) και ακόμη και 3 ταυτόχρονα.

6. Ο σωλήνας αφαιρείται και χρησιμοποιείται σε έναν φωτογραφικό τρίποδα σαν ισχυρή διόπτρα επίγειας παρατήρησης ή σε ισημερινή για φωτογράφηση.

7. Μπορείς να αγοράσεις ή να πουλήσεις χώρια την βάση από τον σωλήνα.

8. Με έναν προσαρμογέα παίρνει όλα τα SCT εξαρτήματα: 2'' διαγώνιο, Focal Reducer (πολύ χρήσιμο), 45' διαγώνιο.

9. Ο σωλήνας μετακινείται (λίγο) και κάνεις χώρο από πίσω για κάμερα, ή για να βλέπεις άνετα το ζενίθ. Ή για ζύγισμα.

10. Έχεις ελεύθερη την δεξιά πλευρά για αξεσουάρ (όπως τον ερευνητή).

11. Το λένε και στο Backyard Astronomer's Guide.

12. Είναι πορτοκαλί (το σημαντικότερο!)

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να ρωτήσω το λογισμικό που επιτρέπει στο τηλεσκόπιο να εντοπίζει τους στόχους είναι ενσωματωμένο ή χρειάζεται να λειτουργεί συνδεδεμένο με υπολογιστή?

Το είδα το celestron για να μου λές οτι είναι καλύτερο κάτι θα ξέρεις είναι και 100 ευρώ φθηνότερο επίσης.Έχει όλα τα πλεονεκτήματα όπως είπες και για το meade φορητότητα ευθυγράμμιση επίγεια κλπ? Η υστερεί σε κάτι? παρατήρησα στο πλανητάριο οτι διαθέτει και οδηγίες στα Ελληνικά καλά αγγλικά ξέρω δηλαδή δεν πειράζει εν πάση περιπτώσει όλα τα τηλεσκόπια στην Ελλάδα έχουν ελληνικές οδηγίες ή μπα..?

Ήταν διαφωτιστικές οι πληροφορίες ευχαριστώ.Βασικοί στόχοι τουλάχιστον στο ηλιακό μας σύστημα αποτι φαίνεται τα βγάζουν πέρα και με φωτορύπανση.Για τον βαθύ ουρανό μάλλον τα πράγματα δυσκολεύουν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το λογισμικο που ρωτας ειναι ενσωματωμενο. (Στο meade ναι, για το celestron δεν ειμαι σιγουρος γιατι ειναι πορτοκαλι..!!!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: ..!! πλακα κανω!!!)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε τα τηλεσκόπια που αναφέρεις είναι και τα δύο πολύ μικρά.

Τα 5000 6000 και 10000000 αντικείμενα δεν έχει καμιά σημασία αν τα έχουν στη βάση δεδομένων όταν το άνοιγμα είναι τόσο μικρό που δεν θα τα βλέπεις (και το ETX-70 έχει τον Πλούτωνα και κβάζαρς στην βάση δεδομένων του αλλά αν τα παρατηρήσει με αυτό ένας από τους κατοίκους του πλανήτη Γη ας έρθει να μου τρυπήσει τη μύτη) συνεπώς δεν είναι σημείο αναφοράς το πόσα έχει στην βάση δεδομένων του.

Γνώμη μου:

Ξέχνα τα μικρά ρομποτικά και πάρε ένα τηλεσκόπιο 6-8" σε ισημερινή η dobsonian στήριξη.

Ενδεικτικά το 6" dobsonian κοστίζει 250 ευρώ περίπου και θα δείς περισσότερα και από τα δυο που σκέφτεσαι να αγοράσεις ας μην έχει βάση δεδομένων. Φυσικά και η φωτορύπανση εμποδίζει και να τα βρεις και να τα δεις και ξέχνα οποιαδήποτε σοβαρή παρατήρηση του βαθέως ουρανού (εννοώ ο,τιδήποτε πέρα από ήλιο, σελήνη, πλανήτες) αν δεν έχεις ουρανό με οριακό μέγεθος τουλάχιστον 5.

Και δεν νομίζω πως χρειάζεται ρομποτικό τηλεσκόπιο για να εντοπίσεις αυτούς τους στόχους...

Το nightwatch υπάρχει και σε ελληνική μετάφραση και δεν αποτελεί εξυπνάδα η αγορά του από το εξωτερικό εκτός και δεν σε ενδιαφέρει η ελληνική μετάφραση (κατ εμέ κακώς διότι τέτοιες προσπάθειες πρέπει να στηρίζονται).

Άλλο ένα πολύ καλό βιβλίο είναι το "Turn left at Orion" (μπορείς να το βρεις και δωρεάν αλλά το πως αντιβαίνει στους κανόνες του φόρουμ :mrgreen:). Με αυτό και ένα 6-8" τηλεσκόπιο και εσύ αλλά και τα παιδιά θα απολαύσετε παρατήρηση και δεν θα κάνετε ζάπινγκ με χειριστήρια που μπορεί να σου σπάσουν τα νεύρα. Η αστροπαρατήρηση δεν είναι αλλαγή καναλιών στην τιβί.

Για την παρακολούθηση που ανέφερες δεν είναι δε αναγκαίο το τηλεσκόπιο να είναι ρομποτικό αλλά απλά ισημερινό με μοτέρ στην ορθή αναφορά.

ΥΓ Άν είναι να το χρησιμοποιούν παιδιά σχολείου πρέπει να σκεφτείς και την αντοχή του στην κακομεταχείρηση σαν παράγοντα αγοράς. Αυτό κάνει μονόδρομο το dobsonian κατά τη γνώμη μου.

Turn_left_1.jpg.6ca7af50adab4d8f13221077750a7e76.jpg

Turn_left_2.jpg.4ddd3ec530bd18a8aa79f75f2144bf0f.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε άλλη περίπτωση ο Γιώργος θα είχε δίκιο. Αλλά εφόσον οι παράμετροι είναι:

1. Παρατήρηση από πόλη

2. Παρατήρηση πλανητών

3. Ανάγκη για Autotracking

4. Ανάγκη για λίγη συντήρηση

5. Χρήση από εντελώς αρχαρίους (παιδιά: μιλάμε για Δημοτικό ή Γυμνάσιο; )

6. Ανάγκη για απλότητα

7. Ανάγκη για επίγεια

 

τότε το μικρό Maksutov φθάνει και περισσεύει.

Το καλύτερο εκπαιδευτικό τηλεσκόπιο ήταν και είναι το Questar 3.5''. Επειδή είναι πανάκριβο και δεν θα το άφηνα στα χέρια ενός παιδιού, ένα φθηνότερο Maksutov (που έχει και Goto) νομίζω πως είναι η καλύτερη λύση.

Μέχρι να κάνεις ευθυγράμμιση κατόπτρων και πολική στο ισημερινό Νευτώνιο, αλλά και να μετακινήσεις το σκαμπό για να φτάσουν στον εστιαστή τα παιδάκια (και αν φοβηθούν μην πέσουν θα αγκαλιάσουν τον σωλήνα και πάρτον κάτω), τα έχεις χάσει. Θα παίζουν μπάλα με κανένα νεράτζι, άντε να τα μαζέψεις.

Και στην επίγεια τα Νευτώνια είναι τα χειρότερα.

Αν δε ειναι Dobson ακόμη χεορότερα: δεν θα φθάνουν τον φακό, ή δεν θα καταφέρνουν να παρακολουθήσουν τον στόχο. Μέχρι να φύγει το ένα παιδί, να έρθει το άλλο και να εστιάσει πέταξε ο στόχος.

Δεν χρειάζεται σύνδεση με υπολογιστή. Αρκεί το χειριστήριο. Γενικά η απλότητα υπερτερεί, για ειδικές χρήσεις όμως μπορεί και να συνδεθεί.

Για ουρανογραφία ένα ζευγάρι κυάλια 7x50 ή 6x42 και ένα πράσινο laser είναι ότι πρέπει.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε.

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου αλλά θα προτιμήσω ένα ρομποτικό τηλεσκόπιο για συγκεκριμένους λόγους.

Δεν είμαι ειδικός ούτε φυσικός έχω ιδιωτικό σχολείο ξένων γλωσσών και κύριο μέλημά μου είναι να προσφέρω εναλλακτικές προτάσεις ψυχαγωγίας αλλά και γνώσης (ψυχαγωγία αλλωστε είναι αγωγή ψυχής) στους μαθητές μου που τόσο έχουν ανάγκη κατά την γνώμη μου.

Δεν έχω τις γνώσεις για να αρχίσω να ψάχνω τον ουρανό επίσης έχω και έλλειψη χρόνου επιπλέον θέλω να αξιοποιήσω άμεσα το τηλεσκόπιο που θα πάρω και όχι μέχρι να αποκτήσω τις ανάλογες γνώσεις κάτι που μπορεί να πάρει και κάποιο διάστημα λόγω ελλείψεως χρόνου.

Τα παιδιά θα είναι τελευταίων τάξεων δημοτικού και πάνω.Κύριος στόχος θα είναι το φεγγάρι και το ηλιακό μας σύστημα.ΤΗν επίγεια παρατήρηση την θέλω για λογαριασμό μου.

Γνωρίζω οτι δεν είναι η αστρονομία ζάπινγκ στην τηλεόραση Αλλά ούτε και εγώ έχω πρόθεση να κάνω μάθημα αστρονομίας στα παιδιά.Σε μια επαφή με το αντικείμενο θα τα φέρω απλά..

Τώρα συν το χρόνο αν είναι για 250 ευρώ όπως λές και προσωπικά θελήσω να εμβαθύνω στην ερασιτεχνική αστρονομία τόσο που το τηλεσκόπιο που έχω εξαντλήσει τις δυνατότητες του και θα ήθελα να πάω παραπέρα και σε γνώσεις και σε εμπειρία το αγοράζουμε και αυτό δεν είναι πρόβλημα!Μέχρι τότε όμως έχουμε πολύ μέλλον.

ΣΕ ευχαριστώ πάντως για τις προτάσεις σου θα τις σκεφθώ.Το βιβλίο το αγοράζω Αγγλικά γιατί πρώτον είμαι άριστος γνώστης της Αγγλικής δεύτερον γιατί είναι φθηνότερο και τρίτο γιατί σαν καθηγητής Αγγλικών θέλω να έχω στην βιβλιοθήκη του σχολείου μου το συγκεκριμένο βιβλίο στα Αγγλικά για να συνδέσω και την δραστηριότητα αυτή με το αντικείμενό μου.Μην σπεύδεις λοιπόν να καταδικάσεις προτού ρωτήσεις.Το σχόλιο για τον Παπασωτηρίου το έβαλα κατευφημισμό.Πάντως ας φροντίσουν και οι Έλληνες εκδότες να κοιτάξουν λίγο το θέμα της τιμής των βιβλίων.Όλα τα βιβλία στο εξωτερικό βγαίνουν και σε φθηνές προσιτές εκδόσεις ενώ εδώ πρέπει να εχεις το πορτοφόλι του Νιάρχου να πάρεις ένα βιβλίο.Αγόρασα το βιβλίο το Νταν Μπραουν σε paperback έντεκα ευρώ και την ίδια ώρα θα έπρεπε να δώσω 24 για να το διαβάσω στα Ελληνικά..ΤΟ ίδιο ισχύει δυστυχώς και για τους Έλληνες συγγραφείς..Επειδή είμαι και βιβλιοθηκονόμος άσε ξέρω πολλά για τον χώρο και να τελειώσω εδώ την κουβέντα.Δεν υπάρχει μια πετρούλα στην Ελλάδα που να μην έχει στρεβλώσεις και λαμογιά από κάτω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και κατανοω τους λογους που αναφερεις, σου διεφυγαν καποιες λεπτομερειες:

ειναι μικρα, αρα ακομη και σε πλανητικη παρατηρηση μην περιμενεις να δεις πολλα.

Και οταν μιλαμε για πλανητικη μιλαμε για φεγγαρι, δια και κρονο, τα υπολοιπα θα ειναι πολυ μικρα για να δεις κατι. Η διαμετρος παιζει ρολο.

Τα συγκεκριμενα αντικειμενα τα βρισκεις πολυ ευκολα και χωρις να εχεις ρομποτικο. Αντε να εχεις μοτερ παρακολουθησης για να ακολουθουν τον στοχο. Το ρομποτικο χρειζεται μονο για τον εντοπισμο.

Το "ζαπινκ" περιειχε και το "σπασιμο νευρων" (οχι ντε και καλα οτι θα σου τυχει και εσενα αλλα συμβαινει).

Οποτε και οι προτασεις για μεγαλυτερη διαμετρο (πχ ενα 6" καταδοπτρικο) που θα σου δωσουν και καποια γκαμα απο αντικειμενα βαθεως ουρανου (οχι πολλα αλλα κατι κανεις)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης