Jump to content

Αγορά Τηλεσκοπίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία σας,είμαι νέος σε αυτό το απίστευτο "άθλημα" και χρειάζομαι την βοήθεια σας. Σας διαβάζω εδω και κάτι μήνες και πήρα την απόφαση να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο.Μένω στον Σταυρό Θεσσαλονίκης (οποιος ερχεται εδω για παρατηρηση ας μου πει ,ετσι ωστε να βρεθουμε για να με βοηθησει κτλπ.Ενα μερος οπου ο ουρανός ειναι πολύ καθαρός.)και δεν υπάρχει φωτορύπανση,κατι που ειναι πολυ καλό .Σκέφτομαι να ξεκινήσω το "ταξίδι" μου με το γνωστο Dob 8".Αρχικός μου στόχος είναι να παρατηρήσω όσα πιο πολλά μπορώ απο την λιστα του messier και οχι μονο.Πιστεύτε πως το τηλεσκόπιο αυτό θα ανταποκριθεί σε αυτήν την δοκιμασία?Ακόμα δεν έχω παρει το nightwatch κατι που με προβληματίζει γιατι θελω να το παρω,oυτε καποιο αλλο βιβλίο.Παντως παιδια αν και εχω διαβάσει για τους πρoσοφθάλμιους δεν εχω καταλαβει καποια πράγματα π.χ το Dob 8" λεει πως εχει πρoσοφθάλμιο LET 28mm, Ø50.8mm (2 ″), ωραια απο οτι ξερω οι 2" ειναι πολυ καλες αλλα δεν γνωριζω γιατί , τι ειναι το LET 28mm και το Ø50.8mm δεν εχω καταλαβει ακριβώς ,ας μου εξηγήσει κάποιος .Αν αγοράσω το dob 8" λέτε να παρω άλλο προσοφθαλμιο?. Φυσικά και ξερω πως δεν υπάρχει καμία σχέση αυτό που θα δω εγω με τις αστροφωτογραφιες αλλα τι θα μπορω να δω εκτως απο τον δια, κρονο , κτλπ?Αν ξέρει κανείς ενα αλλο καλο τηλεσκόπιο πείτε μου.
May the sky be darker that your deepest thoughts
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεία σας,είμαι νέος σε αυτό το απίστευτο "άθλημα" και χρειάζομαι την βοήθεια σας. Σας διαβάζω εδω και κάτι μήνες και πήρα την απόφαση να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο.Μένω στον Σταυρό Θεσσαλονίκης (οποιος ερχεται εδω για παρατηρηση ας μου πει ,ετσι ωστε να βρεθουμε για να με βοηθησει κτλπ.Ενα μερος οπου ο ουρανός ειναι πολύ καθαρός.)και δεν υπάρχει φωτορύπανση,κατι που ειναι πολυ καλό .Σκέφτομαι να ξεκινήσω το "ταξίδι" μου με το γνωστο Dob 8".Αρχικός μου στόχος είναι να παρατηρήσω όσα πιο πολλά μπορώ απο την λιστα του messier και οχι μονο.Πιστεύτε πως το τηλεσκόπιο αυτό θα ανταποκριθεί σε αυτήν την δοκιμασία?Ακόμα δεν έχω παρει το nightwatch κατι που με προβληματίζει γιατι θελω να το παρω,oυτε καποιο αλλο βιβλίο.Παντως παιδια αν και εχω διαβάσει για τους πρoσοφθάλμιους δεν εχω καταλαβει καποια πράγματα π.χ το Dob 8" λεει πως εχει πρoσοφθάλμιο LET 28mm, Ø50.8mm (2 ″), ωραια απο οτι ξερω οι 2" ειναι πολυ καλες αλλα δεν γνωριζω γιατί , τι ειναι το LET 28mm και το Ø50.8mm δεν εχω καταλαβει ακριβώς ,ας μου εξηγήσει κάποιος .Αν αγοράσω το dob 8" λέτε να παρω άλλο προσοφθαλμιο?. Φυσικά και ξερω πως δεν υπάρχει καμία σχέση αυτό που θα δω εγω με τις αστροφωτογραφιες αλλα τι θα μπορω να δω εκτως απο τον δια, κρονο , κτλπ?Αν ξέρει κανείς ενα αλλο καλο τηλεσκόπιο πείτε μου.

 

Κατέβασε το Astrovox Astrolists με οδηγίες, καταλόγους παρατήρησης, χάρτες κλπ http://www.mediafire.com/file/c7muboykp76j5t6/Astrovox%20Astrolists%20Ultima%2020.rar

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=12927&start=45

Θα σε καλύψει με το παραπάνω το τηλεσκόπιο.

Ø50.8mm (2 ″) είναι η διάμετρος της κάννης του φακού. Απαραίτητη για φακούς ευρέως πεδίου σε χαμηλές μεγεθύνσεις. Η άλλη διάμετρος, 1.25'' υπεραρκεί για υψηλές μεγεθύνσεις.

LET σημαίνει Long Eye Relief (ναι, αυτό είναι LER, δεν γνωρίζω γιατί το είπαν έτσι οι Κινέζοι). Αυτό σημαίνει πως βλέπεις άνετα, χωρίς να κολλάς το μάτι στον φακό.

Ναι, θα χρειαστείς και άλλους φακούς. Για σένα, ένας Baader Zoom και ένας Barlow είναι ότι πρέπει. Για πολύ καιρό δεν θα χρειαστείς άλλα πράγματα και άλλα έξοδα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ααα ευχαριστω! τι ακριβως μοντελο barlow και baader zoom αν σου ειναι δυνατο στειλε μου ενα link
May the sky be darker that your deepest thoughts
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ααα ευχαριστω! τι ακριβως μοντελο barlow και baader zoom αν σου ειναι δυνατο στειλε μου ενα link

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1252

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=370

 

Επειδή είσαι ανήλικος ακόμη και 300 ευρώ δεν είναι αστείο ποσό, προτείνω να το μελετήσετε λίγο ακόμη με τον κηδεμόνα σου, πριν προβείς σε κάποια αγορά.

Τα προϊόντα αυτά, όταν εμφανιστούν μεταχειρισμένα στο Astrovox, θα κοστίζουν τα 2/3 περίπου της τιμής.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω. Το εχω συζητησει με τους γονεις μου, προς το παρων θα αγορασω το dob 8" χωρις τους φακους.Με το τηλεσκοπιο και αυτα που θα εχει απο μονο του τι ακριβως θα μπορεσω να παρατηρησω?
May the sky be darker that your deepest thoughts
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φίλε μου για να μάθεις περισσότερα για τηλεσκόπια και άλλα πάνε σε ένα όμιλο αστρονομίας.

Στη θεσ/νίκη είναι ο ΟΦΑ (Όμιλος Φίλων Αστρονομίας) =P~ :-k

 

http://www.ofa.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης