Jump to content

Το τέλειο προσοφθάλμιο για Πλανητική σε γρήγορο Τηλεσκόπιο;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ήταν καλύτεροι θα το γνώριζε ο κος Siebert και δεν θα κοστολογούσε $169, πιστεύω. Βάσει χαρακτηριστικών θα πρέπει να συγκρίνονται με τους φακούς τύπου Radian.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σωστά όσον αφορά την τιμή! Από τα χαρακτηριστικά δεν θα ήθελα να βγάλω πόρισμα. Βασίλη για να αναφέρει κάποιος αν είναι καλύτερος από Pentax ή Zao2 θα πρέπει να έχει κάνει σύγκριση. Αλλιώς θυμίζει το παλιό " Το μπουζούκι είναι όργανο, ο αστυνόμος είναι όργανο, άρα...". :D :D :D :D

 

Οπότε δεν μπορώ να δηλώσω κάτι τέτοιο. Αναφέρω μόνο την σύγκριση που έχω κάνει και γνωρίζω.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστά! Βασίλη για να αναφέρει κάποιος αν είναι καλύτερος από Pentax ή Zao2 θα πρέπει να έχει κάνει σύγκριση. Αλλιώς θυμίζει το παλιό " Το μπουζούκι είναι όργανο, ο αστυνόμος είναι όργανο, άρα...". :D :D :D :D

 

Οπότε δεν μπορώ να δηλώσω κάτι τέτοιο. Αναφέρω μόνο την σύγκριση που έχω κάνει και γνωρίζω.

Ναι το ξερω αλλα πιο πολυ το εγραψα για να κανουμε κουβεντα και να αναπτύξουμε σκεψεις... γιατι για να κανουμε πραγματικές συγκρίσεις θα πρεπει να τα εχουμε όλα.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως βγάζει φακούς που, έστω λόγω κόστους, θα έπρεπε κάποιοι από εδώ να έχουν στην κατοχή τους και κατά καιρούς να μας λένε την γνώμη τους. Ίσως όμως έχουμε κάποια τάση προς συγκεκριμένους φακούς. Παρατηρώ ας πούμε για παράδειγμα ότι οι Αυστραλοί στους προσοφθάλμιους πίνουν νερό στο όνομα Meade.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τρελάθηκα με τους Siebert. Είχα πάρει την απόφαση να αγοράσω 3 UO αλλά τώρα μπήκα σε σκέψεις. 60 μοίρες FOV σε μικρά mm και με τόσα λίγα στοιχεία :shock: :shock: :shock:

 

Και δεν είναι μόνο αυτό με τον Siebert, ο τύπος έχει και αυτή τη σειρά:

http://www.siebertoptics.com/SiebertOptics-1.25in-eyepieces-ultra.html

Πάλι σε τρομερές τιμές, αλλά υπάρχει κανένα αξιόπιστο review για αυτά :?: :?:

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πιστεύω πως κάποια σχεδίαση παραπλήσια με Koenig είναι για να δίνει τέτοιο πεδίο με τόσο λίγα στοιχεία. Θα έχει στα άκρα πρόβλημα με γρήγορα τηλεσκόπια το θέμα είναι το πόσο. Οι UO Koenig μου έχουν αλλά προσωπικά δεν με ενοχλεί και τους θεωρώ άριστους προσοφθάλμιους.

Από τους Siebert αυτοί που είναι σφαίρες και οι monocentric παρουσιάζουν ενδιαφέρον και προσωπικά την σφαίρα θα ήμουν περίεργος να την δοκιμάσω...

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τρελάθηκα με τους Siebert. Είχα πάρει την απόφαση να αγοράσω 3 UO αλλά τώρα μπήκα σε σκέψεις. 60 μοίρες FOV σε μικρά mm και με τόσα λίγα στοιχεία :shock: :shock: :shock:

 

Και δεν είναι μόνο αυτό με τον Siebert, ο τύπος έχει και αυτή τη σειρά:

http://www.siebertoptics.com/SiebertOptics-1.25in-eyepieces-ultra.html

Πάλι σε τρομερές τιμές, αλλά υπάρχει κανένα αξιόπιστο review για αυτά :?: :?:

 

+1 Σπύρο!

Τα ίδια έχω πάθει και εγώ. Σκέφτομαι τώρα να πουλήσω τους 2 U.O. HD (5mm και 6mm) και να πάω σε 4.9mm και 5.9mm. Εμπιστεύομαι και τον Κωνσταντίνο και την κρίση του, άλλωστε έχει και προσωπική εμπειρία! :mrgreen:

 

Μου αρέσουν και τα τεστ που έχει κάνει ο Siebert με τα γνωστά ανταγωνιστικά προσοφθάλμια δείχνοντας την παραμόρφωση του κάθε φακού όταν κοιτάνε τετραγωνισμένο μοτίβο χαρτιού. Τώρα πόσο αξιόπιστα μπορούν να θεωρηθούν τα τεστ αυτά, ας μας πει και 2 "λόγια" κάποιος "σοφός" στα οπτικά... :-note :-note :cheesy: :D

 

Πάντως τα ορθοσκοπικά με 60 AFOV και με επιδόσεις και eye-relief καλύτερα από τους U.O. HD...είναι άκρως δελεαστικά και αυτή τη στιγμή είμαι ακριβώς όπως η...ακόλουθη φατσούλα.. =P~

 

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Τι θα λέγατε να οργανώναμε μια συγκριτική δοκιμή? :-note :-note :-note

Ναι το ξέρω εισάγω καινά δαιμόνια τώρα:mrgreen:

 

Στέφανε ακούς??

...Καινά δαιμόνια ή κενά δαιμόνια; Μάλλον κενά, καθώς ακόμη μας χρωστά την προηγούμενη δοκιμή (24mm 1.25''). 10 μήνες πέρασαν, ακόμη και τα παιδιά μου σε 9 μήνες τα κάναμε. :mrgreen:

Πως είπατε;; Δεν ακούω πολύ καλά τελευταία! :-note :-note

Λοιπόν, ό,τι και να πείτε έχετε δίκιο... Εκείνη η δοκιμή πέρασε τον ορίζοντα γεγονότων κάποιας μαύρης τρύπας και ...μην την είδατε! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ, το ξέρω (αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ!)

Όμως ποτέ δεν λέω όχι σε μιά νέα δοκιμή! :-({|= Ποιός θαρραλέος θα μου στείλει έναν-δύο Zeiss ή και όλο το σετ; Δεσμεύομαι να μην τους πουλήσω! :mrgreen: Και για τη δοκιμή εγώ βάζω τους:

 

4mm Kasai (University Optics) ortho

4mm Vixen LV

5mm Baader Genuine Ortho

6mm Baader Genuine Ortho

6.7mm Meade UWA

7.5mm Takahashi LE

8mm Tele Vue Plossl (*)

9mm University Optics HD

10mm Pentax XW

 

Υπάρχουν όμως τόσες άριστες δοκιμές στο διαδίκτυο που ο καθένας μπορεί να βρει την πληροφόρηση που θέλει. Μιά από τις καλύτερες δοκιμές είναι αυτή:

http://danielmounsey.com/?p=8

που αποτελεί μια ώριμη αναθεώρηση/συνέχεια της κλασικής:

www.cloudynights.com/documents/planetaryeyepieces.pdf

Διαβάστε λοιπόν τουλάχιστον το πρώτο link, είναι πολύ ενδιαφέρον και διαφωτιστικό και συμβαδίζει με τα ευρήματα των περισσοτέρων από μας (εκτός από την άποψή του για τον Baader ortho 5mm με την οποία δεν συμφωνεί καθόλου η δική μου εμπειρία. Ίσως "έπεσε" σε ελαττωματικό κομμάτι.)

 

A, και ποιός είπε ότι ένα τηλεσκόπιο f/4.8 δεν κάνει για πλανητική; Το νευτώνειό μου (Ο-Ο 10")έφτασε να μου δείξει το χώρισμα Encke στον Κρόνο (εντάξει με binoviewer, αλλά το έδειξε και μάλιστα όταν ακόμη είχε κάτοπτρα λ/4 κι όχι λ/10 όπως τώρα), επίτευγμα εξαιρετικά σπάνιο για οποιουδήποτε τύπου τηλεσκόπιο κάτω των 12-14 ιντσών. Ασφαλώς, το ίδιο 10ιντσο σε έκδοση f/6 ή f/8 θα είχε ακόμα καλύτερο κοντράστ και θα ήταν καταλληλότερο για πλανητική, αλλά ήδη είναι πολύ καλό στους πλανήτες και με f/4.8.

 

Και για την ιστορία: Οι καλύτερες πλανητικές εικόνες που είδα ποτέ με το 10ιντσο ήταν με το binoviewer Baader Mark V και δύο Tele Vue Plossl 8mm. Με δύο Takahashi LE 7.5mm σχεδόν προσεγγίζεται εκείνη η ποιότητα αλλά με πολύ περισσότερη άνεση για τα μάτια λόγω καλύτερου eye-relief. Τέλος, όσοι ψάχνουν το απόλυτο στην πλανητική παρατήρηση ας γνωρίζουν ότι ο δρόμος περνά αναγκαστικά από ένα (πολύ καλό) binoviewer.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο προσωπικης αποψης μπορω να σου πω απο διοπτρικο κατω απο 6 ιντσες δεν αξιζει, και απο νευτωνιο τουλαχιστον 8 και πανω, συμφωνω με τον Στεφανο. Οτι και προσοφθαλμιο να εχεις , και ειτε μεγαλο η μικρο f , μονο με δυο απλα κοινα προσοφθαλμια η παρατηρηση με bino ερχεται σε αλλο επιπεδο..
82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απο ποσες ιντσες και πανω εχει νοημα ενα bino?

κατω απο 8 ας πουμε μηπως κοβει πολυ φως?

Η παρατήρηση βαθέως ουρανού ευνοείται με το binoviewer μόνο στα φωτεινά αντικείμενα. Αρκεί να δει κανείς το σφαιρωτό σμήνος του Ηρακλή (Μ13) ή το νεφέλωμα Dumbbell (M27) με binoviewer και θα μείνει εκστατικός από την αμεσότητα και την ζωντάνεια της εικόνας. Επειδή όμως η συνολική φωτεινότητα μειώνεται κάπως (αφού σε κάθε μάτι καταλήγει max το 50% του αρχικού φωτός) τα αμυδρά αντικείμενα δεν ευνοούνται και είναι προτιμότερη η παρατήρηση με τον κλασικό τρόπο. Σε ένα 8ιντσο ή 10ιντσο τηλεσκόπιο τα φωτεινά αντικείμενα βαθέως ουρανού που είναι εντυπωσιακά με bino είναι λίγες δεκάδες. Για μικρότερα (δηλ. σκοτεινότερα) τηλεσκόπια η χρήση του bino για βαθύ ουρανό δεν θα έλεγα ότι βελτιώνει την πρόσληψη λεπτομέρειας.

Τα πράγματα όμως είναι τελείως διαφορετικά στην παρατήρηση του Ηλιακού Συστήματος με bino. Σελήνη και πλανήτες αποκτούν νέα επίπεδα αληθοφάνειας και λεπτομέρειας και η βελτίωση είναι αισθητή ακόμα και με μικρά τηλεσκόπια (π.χ. 4") - αρκεί όλα τα οπτικά να είναι καλής ποιότητας και το τηλ/πιο ευθυγραμισμένο άριστα. Το φως αυτών των σωμάτων επαρκεί πλήρως και η ελαφρή μείωση φωτεινότητας δεν είναι καθόλου πρόβλημα, απεναντίας μπορεί να είναι πλεονέκτημα (Σελήνη και Δίας).

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεφανε δηλαδη εσυ πιστεύεις ότι το καλύτερο προσοφθάλμιο για Πλανητική παρατήρηση χρειάζεται να έχει και ένα δίδυμο αδελφάκι;;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι! Αλλά με ένα καλό binο. Και φυσικά δεν αναιρούνται τα πλεονεκτήματα της μονόφθαλμης παρατήρησης αλλά όταν παρατηρήσεις με bino τότε... :shock: :P

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...

Μετά από αρκετό καιρό επαναφέρω το Θέμα, να σας πω ότι έχω αγοράσει εδώ και αρκετό χρόνο τον Pentax Xo 5mm

 

Στις παρατηρήσεις που κάναμε με την νέα Σελήνη στην αρχη του μήνα, είχα την ευκαιρία να κάνω ένα συγκριτικό τεστ μεταξύ του Pentax Xo 5mm και του Baader ortho 5mm του Μιχάλη.

 

Η δοκιμή έγινε με το 16αρι μου, 1600mm f/4 αφού πρώτα του είχα κάνει ένα πολύ καλό Aligment. αλλά δυστυχώς η δοκιμή δεν έγινε σε Πλανήτη (αφού δεν ήταν κανείς σε καλό σημείο) αλλά σε DSO, συγκεκριμένα κάναμε δυο γρήγορες δοκιμές στο Μ57 και στο Μ13...

 

 

Καταρχάς το πεδίο ήταν ίδιο και στα δύο προσοφθάλμια (δεν μελέτησα την μικρή διαφορά των 0.1 μοιρών)

Τώρα στου ζουμί... Πραγματικά ο Pentax είχε πολύ καλύτερο είδωλο, αφού σε σύγκριση με τον Baader είχε καλύτερη αντίθεση με το υπόβαθρο φαίνεται πιο μαύρο και πιο καθαρό αλλά είχε και καλύτερη ευκρίνεια η οποία ήταν ακόμα πιο έντονη στο Μ13 όπου ο Baader είχε μια ασάφεια. Βέβαια με την 3σια αξία του Pentax έναντι του Baader νομίζω ότι η ζυγαριά γέρνει υπερ του δευτερου, αλλά όποιος θέλει ένα καλο προσοφθάλμιο αξίζει η αγορά ενος Pentax ΧΟ.

 

Σε άλλε δοκιμές που είχαμε κάνει με τον Pentax μπορώ να πω ότι ο Κρόνος φαινόταν εκπληκτικός!!

 

Αυτά τα λίγα για τώρα, πιστεύω στην 5ΠΣΕΑ να έχουμε τον χρόνο και την όρεξη να κάνουμε καμιά καλύτερη σύγκριση (ελπίζω να ακούει ο κ. Σοφολόγης) και γιατι όχι να βάλουμε και άλλους παίχτες στο παιχνίδι :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διαφορα ειναι αρκετα μεγαλη και θα την εκτιμισουν ιδιαιτερα αυτοι που ειναι fan της πλανητικης. Αν και με λιγο μεγαλυτερη εστιακη θα μπορουσε να χρησιμοποιηθεί ανετα για βαθυ ουρανο.... Αξιζει η τριπλασια τιμη...
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης