Jump to content

maksutov 90mm ή νευτώνιο 150mm στην πλανητική φωτογράφηση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα σε όλους. Γνωρίζω τη σημασία της διαμέτρου σε ένα τηλεσκόπιο. Επίσης γνωρίζω την έννοια της κεντρικής παρεμπόδισης του δευτερεύοντος κατόπτρου καθώς επίσης και το σχετικά μεγάλο χρόνο για θερμική ισορροπία ενός maksutov cassegrain. Έχω χρησιμοποιήσει νευτώνιο 6inch και διοπτρικό μικρής διαμέτρου 70mm. Όσον αφορά την πλανητική φωτογράφηση με webcam αυτό που θέλω να μάθω είναι: ένα maksutov cassegrain μικρής διαμέτρου (π.χ. ένα κλασικό 90mm ), μπορεί φορώντας τον ίδιο barlow με ένα 6ιντσο νευτώνιο να δώσει καλύτερα αποτελέσματα όσον αφορά την ευκρίνεια του ειδώλου και τη διακριτική ικανότητα? Αυτή η απορία μου δημιουργήθηκε γιατί έχω διαβάσει διάφορα σχετικά με το θέμα αυτό και γι'αυτό θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η άποψη κάποιου, ο οποίος έχει δοκιμάσει φωτογράφηση με τέτοιου είδους τηλεσκόπια των αναφερόμενων διαμέτρων.
Ὁ μὲν βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή, ὁ δὲ καιρὸς ὀξύς, ἡ δὲ πεῖρα σφαλερή, ἡ δὲ κρίσις χαλεπή
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ. Αν το νευτώνιο είναι f/5 θα υπάρχει κάποια διαφοροποίηση εκτός φυσικά από το μέγεθος του ειδώλου (αν βέβαια δεν κάνω λάθος)?
Ὁ μὲν βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή, ὁ δὲ καιρὸς ὀξύς, ἡ δὲ πεῖρα σφαλερή, ἡ δὲ κρίσις χαλεπή
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το mak ή και τα sc μπορουν να σου δωσουν καλυτερο κονταρστ στην πλανητικη σε σχεση με ενα νευτωνειο. αυτο ομως που σε ενδιαφερει ειναι το f να μπορεις να το φτασεις περιπου μεχρι 30 με την βοηθεια barlow ωστε να εχεις και την αναλογη μεγεθυνση. ετσι λοιπν αναμεσα στα δυο που λες θα προτιμουσα το 6'' φ/8 και με ενα barlow 3x θα ειχα μεγαλυτερη μεγεθυνση. μπορεις να δεις στην σελιδα μου παλνητικες φωτο με το dob 8'' - f/6 και με barlow 2x αλλα και powermate 5x. επισης κατεβασε και το κειμενο πλανητικης φωτογραφισης που γραφω αρκετα ενδιαφεροντα σχετικα με την παλνητικη φωτογραφιση

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα maksutov μπορούν ισως να δώσουν καλύτερη εικόνα απο νευτώνια τα SC με το 30% κεντρική παρεμπόδιση όχι.

Το f/8 έχει μικροτερη κεντρική παρεμπόδιση και θα έχει καλύτερο κοντράστ από το f/5.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ όλους
Ὁ μὲν βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή, ὁ δὲ καιρὸς ὀξύς, ἡ δὲ πεῖρα σφαλερή, ἡ δὲ κρίσις χαλεπή
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης