Jump to content

Bresser Skylux απο lidl... βελτίωση του εστιαστή!!


georgeUTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μετρια ποιοτητα του εστιαστη, για εμενα τουλαχιστoν οπου θελω να το χρησημοποιησω αρκετες φορες, με πολυ ποιο βαρια προσολφθαμια, οπως τον ZOOM για παρατηρηση, η καποια ψηφιακη μηχανη οπου το βαρος ειναι πολυ..

(για τα πλαστικα υλικα τα οποια αποτεληται)

 

με εχει βαλει σε σκεψεις να τον φτιαξω αλουμινενιο.. μονος μου ή και με τη βοηθεια καποιου μηχανουργιου..

 

εχει να μου προτεινει καποιος κατι?

τι να προσεξω?

υπαρχει και καποιος ετυμος στην αγορα οπου τεριαζει στο bresser με σχετικα μικρο κοστος?

 

οτιδηποτε ξερει καποιος και αφορα την βελτιωση της εστιασης του Bresser ή σε τηλεσκοπιο ιδιου τυπου

θα μου φανει πολυ χρησημο..

δεν ξερω αν εχει παρατηρησει καποιος αυτο που αναφερω και αν το εχει βελτιωσει?

SK DOB 12'''' :arrow: Όταν πετύχει το CERN και δημιουργηθεί μια μαύρη τρύπα ελπήζω να αλλάξουμε τροχιά για να δούμε πράγματα που δεν ειχαμε φανταστεί... :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για εμένα μην επενδύσεις ούτε ένα ευρό σε αυτό το τηλεσκόπιο..κράτα τα τα για κάτι καλύτερο!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειμαι full καλημενος με το sk 12'' dob.

δεν προκειτε να κανω καποια αλλη αγορα

 

το bresser το πηρα σαν κατι αντιστιχο με τα κυλια.. απο αποψη ευκολιας.. αλλα πολυ καλητερο απο κυαλια και σε πλανιτικη αλλα και βαθυ ουρανο..

 

με 80Ε μεγαλα κυαλια ασρονομικα και στηριξη δεν επερνα σιγουρα..

 

το μονο που χρηζει αλλαγης στο bresser ειναι ο εστιαστης κατα τα αλλα μια χαρα κανει τι δουλεια του ειμαι ευχαρηστημενος.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=150512&highlight=#150512

 

αν μπορεσει καποιος να με βοηθησει!!

 

θα ημουν πολυ χαρουμενος καθε αποψη μετραει!!

αλλα και αλλα μελοι- κατοχοι bresser θα ηθελαν να μαθουν πιστευω..

SK DOB 12'''' :arrow: Όταν πετύχει το CERN και δημιουργηθεί μια μαύρη τρύπα ελπήζω να αλλάξουμε τροχιά για να δούμε πράγματα που δεν ειχαμε φανταστεί... :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για εμένα μην επενδύσεις ούτε ένα ευρό σε αυτό το τηλεσκόπιο..κράτα τα τα για κάτι καλύτερο!

 

+1!!! Πολύ σωστά!! Ου μπλέξεις, δεν θα έχεις τελειωμό! Κράτα τα λεφτά σου για εκεί που πρέπει, σε κάποιο σοβαρό όργανο δηλαδή... :wink:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κατασκευαστηκα ειναι πολυ ευκολο,αλλα προσωπικα προτεινω να μην το προσπαθησεις διοτι μπορει να πας σε κανενα μηχανουργιο και να πληρωσεις για μερικα κομματια σωληνας και λοιπα εξαρτηματα ποσο με το οποια θα μπορουσες να παρεις εναν ετοιμο....

 

 

παντως θα χε πλακα και ενδιαφερον να το προσπαθησει καποιος!

με τον καταλληλο σχεδιασμο πιστευω οτι μπορεις να πετυχεις πολυ καλη ακριβεια στην κατασκευη εστιαστη...

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για εμένα μην επενδύσεις ούτε ένα ευρό σε αυτό το τηλεσκόπιο..κράτα τα τα για κάτι καλύτερο!

 

+1!!! Πολύ σωστά!! Ου μπλέξεις, δεν θα έχεις τελειωμό! Κράτα τα λεφτά σου για εκεί που πρέπει, σε κάποιο σοβαρό όργανο δηλαδή... :wink:

 

 

μια χαρα κανει τι δουλεια του ειμαι ευχαρηστημενος.

για τη δουλεια που το πηρα!

 

 

μπορουσα να το παω πισω και να παρω τα λευτα μου, μου το ανεφεραν αυτο κατα την αγορα του και εντος ενα μηνα ακομα μπορω να το παω,

αλλα για να θελω να το διωρθοσω, αυτο συμενει οτι μου κανει αυτο που αγορασα αλλα μπορει να γινει ευκολα και καλητερο..

οχι οτι με χαλασε και τρελα ετσι οπως ειναι.. αλλα αφου ηπαρχει η δυνατοτητα!

 

και κατα βαση θελω να διοξω την πλαστηκουρα που εχει το τηλεσκοπιο στην ακρη του δηλαδη στον εστιαστη σε αντιθεση με το υποληπο που ειναι ολο μεταλλικο και ειναι ποιο ανθεκτικο

,στην ταλεπορία, οπου εχω στο μυαλο μου οτι θα υποστει απο εμενα!

 

 

 

 

κατασκευαστηκα ειναι πολυ ευκολο,αλλα προσωπικα προτεινω να μην το προσπαθησεις διοτι μπορει να πας σε κανενα μηχανουργιο και να πληρωσεις για μερικα κομματια σωληνας και λοιπα εξαρτηματα ποσο με το οποια θα μπορουσες να παρεις εναν ετοιμο....

 

 

παντως θα χε πλακα και ενδιαφερον να το προσπαθησει καποιος!

με τον καταλληλο σχεδιασμο πιστευω οτι μπορεις να πετυχεις πολυ καλη ακριβεια στην κατασκευη εστιαστη...

 

Μιχάλη συμφωνω και εγω αυτο πιστευω οτι δεν θα ειναι τοσο δυσκολο..

απο κατασκευες και πατεντες εχουν περασει πολλες απο τα χερια μου που αμα σου πω θα κουφαθεις πραγματικα..

Αν παω αποκληστηκα σε μηχανουργιο σιγουρα θα με ξυλοσουν #-o και ετυμο θα ειναι σιγουρα ακριβο!!!

εκτος και αν ξερει καποιος μια φθηνη λυση σε ετυμο :?: :?:

 

 

 

Θελω να το ξεκινησω μονος μου με καποια κομματια σωληνας οπως ανεφερες (δεν νομιζω οτι ειναι μεγαλο το κοστος σε αυτα) ... τρυπανια, τροχοι κτλ θα δουλεψουν για να επιτευχθει το σωστο αποτελεσμα..

 

Απλα επιδη δεν το εχω επιχειρησει ξανα θα ηθελα τη βοηθεια απο καποιον που γνωριζει καλητερα τις λεπτομεριες σε μια τετοια κατασκευη αφου θα εχει ασχοληθει!!!!..

 

πριν ξεκινησω το λυσημο... ειναι καλο να εχω καποια θεωρικα πραγματα στο μυαλο μου απο καποιον που εχει προσπαθησει κατι παρομιο..

Καθε γνωμη δεκτη!!!!

SK DOB 12'''' :arrow: Όταν πετύχει το CERN και δημιουργηθεί μια μαύρη τρύπα ελπήζω να αλλάξουμε τροχιά για να δούμε πράγματα που δεν ειχαμε φανταστεί... :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κατασκευαστηκα ειναι πολυ ευκολο,αλλα προσωπικα προτεινω να μην το προσπαθησεις διοτι μπορει να πας σε κανενα μηχανουργιο και να πληρωσεις για μερικα κομματια σωληνας και λοιπα εξαρτηματα ποσο με το οποια θα μπορουσες να παρεις εναν ετοιμο....

 

 

παντως θα χε πλακα και ενδιαφερον να το προσπαθησει καποιος!

με τον καταλληλο σχεδιασμο πιστευω οτι μπορεις να πετυχεις πολυ καλη ακριβεια στην κατασκευη εστιαστη...

 

Μιχάλη συμφωνω και εγω αυτο πιστευω οτι δεν θα ειναι τοσο δυσκολο..

απο κατασκευες και πατεντες εχουν περασει πολλες απο τα χερια μου που αμα σου πω θα κουφαθεις πραγματικα..

Αν παω αποκληστηκα σε μηχανουργιο σιγουρα θα με ξυλοσουν #-o και ετυμο θα ειναι σιγουρα ακριβο!!!

εκτος και αν ξερει καποιος μια φθηνη λυση σε ετυμο :?: :?:

 

 

 

Θελω να το ξεκινησω μονος μου με καποια κομματια σωληνας οπως ανεφερες (δεν νομιζω οτι ειναι μεγαλο το κοστος σε αυτα) ... τρυπανια, τροχοι κτλ θα δουλεψουν για να επιτευχθει το σωστο αποτελεσμα..

 

Απλα επιδη δεν το εχω επιχειρησει ξανα θα ηθελα τη βοηθεια απο καποιον που γνωριζει καλητερα τις λεπτομεριες σε μια τετοια κατασκευη αφου θα εχει ασχοληθει!!!!..

 

πριν ξεκινησω το λυσημο... ειναι καλο να εχω καποια θεωρικα πραγματα στο μυαλο μου απο καποιον που εχει προσπαθησει κατι παρομιο...

Καθε γνωμη δεκτη!!!!

 

 

δεν εχω προσπαθησει κατι τετοιο αλλα απο μια απλη εικονα που εχω στο μυαλο μου ο εστιαστης αποτελειται απο τη μια ''ραγα'' (δεν ξερω πως λεγεται!) και ενα γραναζακι που περιστρεφεται.

 

απο κει και περα αν θελεις ακριβεια μπορεις να προσθεσεις εναν μοναβαθμιο μειωτηρα(καλα ακουγεται καπως αλλα προσωπικα πιστευω οτι μπορει να δουλεψει),ολα αυτα εαν βρεις τα γραναζακια ειναι πολυ ευκολο να κατασκευαστουν .

 

 

ξαναλεω οτι δεν εχω κατασκευασει κατι τετοιο απλα παρτο ως μια γνωμη ενος μελλοντικου μηχανολογου! :cheesy:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαρηστω Μιχαλη οταν το ξεκηνησω θα ανεβασω φωτο. Μηχανολογια μου αρεσει πολυ ηθελα να παω, και εχω διαβασει αρκετα.
SK DOB 12'''' :arrow: Όταν πετύχει το CERN και δημιουργηθεί μια μαύρη τρύπα ελπήζω να αλλάξουμε τροχιά για να δούμε πράγματα που δεν ειχαμε φανταστεί... :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οκ,τωρα βεβαια που το ξανασκεφτομαι θα πρεπει να προσεχτει και το μηκος του σωληνα ,ωστε να προσοφθαλμιο να μπορει να εστιασει(πχ να μην ειναι υπερβοληκα μεγαλο το μηκος του σωληνα στον εστιαστη)

 

 

ευχομαι να καταφερεις να το φτιαξεις! :mrgreen:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δεν γνωρίζω αν προχώρησες. Σήμερα το αγόρασα και εγώ για να περιεργαστώ την βάση του. Όντως ο εστιαστής μοιάζει ξένος προς το υπόλοιπο τηλεσκόπιο. Το ST80 έχει ακριβώς τον ίδιο αλλά μεταλλικό και με φρένο (για κλείδωμα της εστίασης) και Τ2 σπείρωμα για να μπει η μηχανή απ' ευθείας με Τ ring. Η βάση μου αρέσει, εκτός από τα πόδια. Θα δω αν μπαίνει στον Manfrotto.

Τώρα, όπως είδα τον εστιαστή, πρόκειται για έναν σωλήνα που μπορεί να αφαιρεθεί και να κόψεις έναν ίδιο από υδραυλικά. Ο σιδηρόδρομος μπορεί να ηλεκτροσυγκολληθεί αν βρεις κάποιον με τα ίδια δόντια. Οι κύλινδροι δεν χρειάζονται αλλαγή νομίζω. Όλη η δυσκολία είναι ο σιδηρόδρομος.

Έφτιαξες τίποτε;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεκινησα με την αγορα του παρακατω εστιαστη απο μελος του αστροβοχ..

αρχικα σκευτομουν να παρω καποια κοματια απο αυτον, αλλα μια δοκιμη που εκανα πανω στο τηλεσκοπιο, χωρις καν να τον βιδοσω (μιας και ειναι ποιο μεγαλος) εστιασε κανονικα και πολυ καλητερα μαληστα και ας τον ειχα στον αερα με το ενα χερι..

οταν βρω το χρονο μετα την εξεταστικη της σχολης μου, θα ξεκινισω να τα ταιριαξω σωστα..

καποιο δακτιλιδι απο ερταλον θα χρειαστει, θα γινει πολυ ωραιο (μεσα σε σακουβαγιαζ και φυγαμε)

ο εστιαστης που ειχε μου εδινε την εντιπωση οτι θα εσπαγε πολυ γρηγορα με το παραμικρο..

πολυ καλες και οι ιδεες σου για την βελτιοση-ανακατασκευη που θα ηταν η λυση για εμενα αν δεν ειχα βρει αυτον.

για τι χρηση το πηρες κυριος?

 

α και στην βαση αυτο που εχει προβλημα δεν ειναι τα ποδια αλλα το πανω μερος του οπου ειναι πλαστικο, γιαυτο κανει κουνιματα και αποσταθεροποιητε , και αυτα χρηζουν αλαγης πιστευω και θα τα κανο καποια στιγμη... ευκολο ειναι αυτο ενα απογευματακι κ ειναι οκ.

 

Το γενικο συμπερασμα μου ειναι οτι οπου το εργοστασιο χρησημοποιησε πλαστικο, αυτα τα σημεια ειναι που το τηλεσκοπιο εχει πολυ χαμηλη ποιοτητα.

οποιος τα αλαξει θα εχει στη παρεα ενα τηλεσκοπιο πολυ ικανοπιητηκο για 80 και κατι ακουσα για 60 τωρα ευρο! μια χαρα!

IMG_1006.thumb.JPG.a18a4c6803ce03fca4fd49a0b0ee2812.JPG

SK DOB 12'''' :arrow: Όταν πετύχει το CERN και δημιουργηθεί μια μαύρη τρύπα ελπήζω να αλλάξουμε τροχιά για να δούμε πράγματα που δεν ειχαμε φανταστεί... :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεκινησα με την αγορα του παρακατω εστιαστη απο μελος του αστροβοχ..

αρχικα σκευτομουν να παρω καποια κοματια απο αυτον, αλλα μια δοκιμη που εκανα πανω στο τηλεσκοπιο, χωρις καν να τον βιδοσω (μιας και ειναι ποιο μεγαλος) εστιασε κανονικα και πολυ καλητερα μαληστα και ας τον ειχα στον αερα με το ενα χερι..

οταν βρω το χρονο μετα την εξεταστικη της σχολης μου, θα ξεκινισω να τα ταιριαξω σωστα..

καποιο δακτιλιδι απο ερταλον θα χρειαστει, θα γινει πολυ ωραιο (μεσα σε σακουβαγιαζ και φυγαμε)

 

Ο εστιαστής μοιάζει με του ST80. Από τέτοιο τηλεσκόπιο είναι; Εγώ είμαι ικανοποιημένος, δεν έχω κανένα πρόβλημα στην εστίαση.

 

ο εστιαστης που ειχε μου εδινε την εντιπωση οτι θα εσπαγε πολυ γρηγορα με το παραμικρο..

πολυ καλες και οι ιδεες σου για την βελτιοση-ανακατασκευη που θα ηταν η λυση για εμενα αν δεν ειχα βρει αυτον.

 

Ωστόσο του φόρτωσα χθες Hyperion Zoom + Barlow και κατόπιν Nagler T4 12mm και δεν είχε πρόβλημα. Με την μακροχρόνια χρήση όμως μπορεί να χαλάει. Το βιδάκι του εστιαστή κάνει το διαγώνιο να κάθεται λίγο λοξά και αυτό ισοδυναμεί με απευθυγράμμιση, πράγμα κακό για πλανητική παρατήρηση. Επίσης τα βιδάκια θέλουν αλλαγή με μακρύτερα (το έκανα) για να μπορείς να ασφαλίζεις μεγάλους φακούς.

 

για τι χρηση το πηρες κυριος?

 

Το αγόρασα για να το δω κυρίως. Και ιδιαιτέρως την βάση. Χρησιμοποιώ ένα φωτογραφικό τρίποδο Manfrotto το οποίο είναι εξαιρετικό για επίγεια παρατήρηση αλλά δεν έχει μικρομετρικές ρυθμίσεις. Έτσι κάποια στιγμή μια Vixen Porta Mount ή έστω AZ4 ήταν στο πρόγραμμα. Είπα λοιπόν να πάρω αυτό πειραματικά, πριν δώσω κάποιο υψηλότερο ποσό για μια καλύτερη υψαζιμουθιακή.

Η βάση γενικά μου άρεσε, ειδικά επειδή έχει ισημερινή σφήνα αλλά και δεν είναι αυθεντική ισημερινή. Έτσι μπορείς να κάνεις και επίγεια παρατήρηση με ευκολία. Βλέπεις, το ''παρατηρητήριό'' μου βλέπει την θάλασσα και μου αρέσει πολύ να χαζεύω προς τα εκεί.

Η διαπίστωσή μου για το τηλεσκόπιο είναι πως -όπως αναμενόταν- τόσο το Synta ST80 80/400 όσο και το Celestron C4 MAK 102/1325 είναι ανώτερα από το Bresser 70/700, σε οπτικά και μηχανικά μέρη, αλλά ακόμη και σε αποθηκευτικότητα και μεταφορικότητα. Το ένα υπερτερεί σε ευρύτητα πεδίου ως f/5 και το άλλο στην πλανητική ως f/13. Δεν έχω λόγο να κρατήσω το τηλεσκόπιο λοιπόν, αλλά η βάση εγκρίνεται καθώς σηκώνει άνετα το ST80 και θα την δοκιμάσω και σήμερα με το C4.

 

α και στην βαση αυτο που εχει προβλημα δεν ειναι τα ποδια αλλα το πανω μερος του οπου ειναι πλαστικο, γιαυτο κανει κουνιματα και αποσταθεροποιητε , και αυτα χρηζουν αλαγης πιστευω και θα τα κανο καποια στιγμη... ευκολο ειναι αυτο ενα απογευματακι κ ειναι οκ.

 

Όπως τα λες είναι. Τι σκέπτεσαι να κάνεις; Υπάρχουν μεταλλικά εξαρτήματα για να αντικατασταθούν αυτοί οι σύνδεσμοι;

Σκέφτομαι να δω αν μπορώ να τοποθετήσω την βάση πάνω στον τρίποδα του Manfrotto, ο οποίος είναι σταθερότερος αλλά και υψηλότερος (βασικό για την επίγεια). Σίγουρα γίνεται αλλά θα χρειάζεται κάποιος προσαρμογέας.

Εγώ αντιμετώπισα ένα άλλο πρόβλημα το οποίο δεν μπορώ να ερμηνεύσω. Χθες οι μικρομετρικές ρυθμίσεις δούλευαν κανονικότατα. Σήμερα, ενώ στο αζιμούθιο λειτουργεί, στο ύψος γυρνά ο κοχλίας χωρίς να κινείται το τηλεσκόπιο. Κάποια στιγμή κινείται για λίγο και μετά σταματά. Τι συμβαίνει, χρειάζεται τίποτε σφίξιμο; Αυτή την λειτουργία την χρειάζομαι οπωσδήποτε, αυτή λείπει από τον Manfrotto και χθες που παρατηρούσα τον Ωρίωνα (μέσα από σύννεφα, ο Δίας ήταν τελείως κρυμμένος) μου άρεσε η ευκολία με την οποία πήγαινα λίγο δεξιά- αριστερά και λίγο πάνω- κάτω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για να γυνουν πιο σταθερα τα ποδια ,δοκιμαστε να τα γεμισετε με αμμο... :cheesy:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έγραφα μια απάντηση και μου κόλλησε ο περιηγητής. Το έσωσα σαν εικόνα για να μην ξαναγράφω.

DSC02726.thumb.JPG.e3e894c5486e2b33934c8d49074a96cc.JPG

DSC02725.thumb.JPG.48d755bdaef04dd10b3e9f799d6e05d2.JPG

Clipboard02.jpg.2e0a7c6b63805e13c7787018788313f9.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να το προσεχετε το πλαστικο γραναζι ,μπορει να φαγωθουν εντελως τα δοντια και να ειναι αχρηστη οοολη η στηριξη!

 

υπαρχει τροπος να αντικατασταθει με ενα μεταλλικο???

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να το προσεχετε το πλαστικο γραναζι ,μπορει να φαγωθουν εντελως τα δοντια και να ειναι αχρηστη οοολη η στηριξη!

 

υπαρχει τροπος να αντικατασταθει με ενα μεταλλικο???

 

Δεν γνωρίζω. Αν όμως συμβεί αυτό, μπορείς να αφαιρέσεις το σύστημα με τον εύκαμπτο μοχλό και να γυρνάς απ' ευθείας το γρανάζι με το δεξί σου χέρι. Το δοκίμασα, είναι μεγάλο, διαθέτει την οδόντωση και περιστρέφεται άνετα. Προκαλείς λίγο περισσότερες δονήσεις όμως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα οχι μονο δεν το χαλας το θεμα αλλα το αναβαθμιζεις με την γνωμη σου. και ο καθενας ειναι ελευθερος να μας πει τι γνωμη του σε κατι που αφορα την βελτιοση του bresser αυτος ηταν ο στοχος του θεματος αυτου..

και σιγουρα καθε γνωμη θα προσφερει γνωση σε καποιον που ή τον ενδιαφερει το θεμα ή το διαβασε καταλαθος αλλα τελικα αποκομισε απο εδω την πληροφορια που χρειαζοταν για οτιδιποτε..

 

το ειχα αναφερει και στις αρχες σε αλλο θεμα, οτι καθε αλλο παρα αχριστο ειναι το πακετο του lidl με το bresser, ολο και κατι θα φαινοταν χρησημο απο αυτα που περιέχει, σε εμας τους ερασιτεχνες αστρονομους που ολα τα πληρονουμε απο την τσεπη μας,

δηλαδη ευκαιρια να αγορασουμε και κατι φθηνα

 

πχ

εσυ χρειαστηκες την βαση

καποιος μπορει να θελει ενα ερευνητηκο,

εγω το αγορασα κατα βασην επιδη ηθελα ενα απλοικο και οχι ακριβο τηλεσκοπιο, που με τον καιρο θα το χαρω σε δυσκολα συμεια τα οποια δεν θα πηγενα κατι ακριβο, για αστροπαρατηρηση αλλα και επιγια.

αλλα αλλος ενας κυριος λογος ειναι οτι ηθελα αποκτησω ενα τηλεσκοπιο παρομιο με του Γαλιλαιου

για να δω τα πραγματα και απο την δικη του οπτικη γωνεια

(σiγουρα το δικο του θα ειχε πολυ περισοτερα προβληματα απο το bresser του lidl..

αλλα ηταν ευχαρηστημενος και με αυτο)

 

Για την βελτιωση της βασης,

ποιασε το σιδερενιο μερος τις βασης και κουνα το χωρις να κρατας τα ποδια οπως ειναι στιμενο, για να εκπλαγεις απο το ποσο τζογο εχει!!!

Η λυση ειναι αντικατασταση των πλαστηκων μερων οπου της επιφερουν ασταθεια.

θα χρειαστεις ενα κοματι αλουμινιο 4cm x 2,3cm x 21cm

τροχο,

τρυπανι,

και πριτσιναδορο αν το κανεις παλι με πριτσινια ή τριπισεις τα ποδια και βαλεις βιδες (ακομα ποιο σταθερο,

βιδες τις ιδιες που εχει το καθε ποδι πανω πανω δεν χρειαζονται αλλαγη.

 

 

Ο εστιαστης ειναι απο ΟΤΑ ORION 90mm ειναι ολος αλουμινενιος..

 

θελω γενικα να το κανω ποιο στιβαρο οστε να αντεξει στα δυσκολα.. ακομα και ενα πεσιμο που μπορει να τυχει (ανθρωποι ειμαστε λαθοι κανουμε) κατα την διαρκεια της ζωης του στα χερια μου..

 

Οπως ακριβως ειπες ''Το βιδάκι του εστιαστή κάνει το διαγώνιο να κάθεται λίγο λοξά και αυτό ισοδυναμεί με απευθυγράμμιση, πράγμα κακό για πλανητική παρατήρηση''

ειναι κατι που με εκανε να θελω να τον αλλαξω αμεσα

αλλα και κατα την μικρορυθμηση στην παρατηρηση μου εβγαζε το λαδι επιδη δεν εχει σταθερη κυλιση, με αποτελεσμα να κουνιεται πανω κατω ολο το πισω κοματι του εστιαστη παρεα με το προσοφθαλμιο.. με ποιο βαρια μαλλον ειναι καλητερα μιωνετε το προβλημα..

Ναι οντως τα βιδάκια θέλουν αλλαγή με μακρύτερα για μεγαλητερη διευκολινση

 

Τωρα παρατηρησα και το πλαστικο γραναζι.. πεζει να χαλασει αυτο δηλαδη ετσι οπως το ειδες?

και με τι τροπο θα παρεμενε περισοτερο καιρο χωρις να χαλασει ετσι οπως το ειδες οταν το ελυσες?

SK DOB 12'''' :arrow: Όταν πετύχει το CERN και δημιουργηθεί μια μαύρη τρύπα ελπήζω να αλλάξουμε τροχιά για να δούμε πράγματα που δεν ειχαμε φανταστεί... :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τωρα παρατηρησα και το πλαστικο γραναζι.. πεζει να χαλασει αυτο δηλαδη ετσι οπως το ειδες?

και με τι τροπο θα παρεμενε περισοτερο καιρο χωρις να χαλασει ετσι οπως το ειδες οταν το ελυσες?

 

Ο κίνδυνος είναι να προσπαθήσεις να κινήσεις το τηλεσκόπιο καθ' ύψος από τον σωλήνα ενώ έχεις σφίξει το φρένο. Τότε κινείται μαζί και το γρανάζι και φαγώνεται πάνω στο ακίνητο μεταλλικό σκουλήκι.

Προληπτικά λοιπόν βεβαιώνεσαι πως όταν σφίξεις το φρένο το μετακινείς μόνο από το εύκαμπτο χειριστήριο. Επίσης, ίσως θα ήταν καλό να σκουπίσουμε όλο αυτό το λίπος και να βάλουμε λιπαντικό λιθίου, όπως αυτό που χρησιμοποιείται στα αυτοκίνητα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παντως με λιγες μετατροπες μπορει να γινει μια στηριξη αρκετα αξιοπιστη.... \:D/

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η έκδοση του skylux με την κανονική ισημερινή στήριξη κυκλοφορεί καθόλου στα lidl;

Θέλω να στηρίξω πάνω ένα 127mm maksutov για γρήγορες παρατηρήσεις κι από ότι κατάλαβα το C4 με το ζόρι το σήκωνε η Alt/Az.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η έκδοση του skylux με την κανονική ισημερινή στήριξη κυκλοφορεί καθόλου στα lidl;

Θέλω να στηρίξω πάνω ένα 127mm maksutov για γρήγορες παρατηρήσεις κι από ότι κατάλαβα το C4 με το ζόρι το σήκωνε η Alt/Az.

 

Το σηκώνει άνετα σαν υψαζιμουθιακή, με φακό Hyperion Zoom ή απλό ή Nagler 12mm T4. Μεγεθύνσεις ως 130x που συνήθως χρησιμοποιώ τις δουλεύει άνετα.

Πρόβλημα παρουσιάζεται με την σφήνα, αν και από βορειότερο πλάτος πιστεύω (25 μοίρες) ή με πιο ανοικτά σκέλη τρίποδα θα ήταν όλα καλά.

Τα δυό τελευταία έτη προσφέρεται με αυτήν την βάση από τα Lidl. Μπορείς να βρεις την παλαιά μετχειρισμένη, έχουν πωληθεί πολλά κομμάτια, όλο και κάποιος θα στην δώσει.

Αλλά 1'' παραπάνω είναι αρκετή διαφορά σε ένα Mak, καλύτερα να ανέβεις κατηγορία. Μεγαλύτερο μήκος- βάρος και υψηλότερες μεγεθύνσεις (= εντονότερες δονήσεις).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mάλιστα..διαφωτιστικότατος :) Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Παραθέτω ένα λίνκ πού εχει αρκετά ανταλλακτικά για τέτοια τηλεσκόπια και αποστέλλονται Ελλάδα(είχα ρωτήσει προσωπικά):

http://stores.ebay.com/Telescope-Warehouse/Focusers-and-Accessories-/_i.html?_fsub=12&_sid=21993867&_trksid=p4634.c0.m322

 

έχει και ανταλλακτικούς (παρόμοιους πλαστικούς βέβαια)εστιαστές για 70άρια διοπτρικά,ίσως σας φανεί χρήσιμο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την βελτιωση της βασης,

ποιασε το σιδερενιο μερος τις βασης και κουνα το χωρις να κρατας τα ποδια οπως ειναι στιμενο, για να εκπλαγεις απο το ποσο τζογο εχει!!!

Η λυση ειναι αντικατασταση των πλαστηκων μερων οπου της επιφερουν ασταθεια.

θα χρειαστεις ενα κοματι αλουμινιο 4cm x 2,3cm x 21cm

τροχο,

τρυπανι,

και πριτσιναδορο αν το κανεις παλι με πριτσινια ή τριπισεις τα ποδια και βαλεις βιδες (ακομα ποιο σταθερο,

βιδες τις ιδιες που εχει το καθε ποδι πανω πανω δεν χρειαζονται αλλαγη.

 

Όταν τελειώσεις με την εξεταστική και εφ' όσον ασχοληθείς, μην ξεχάσεις να πάρεις φωτογραφίες από την διαδικασία σταθεροποίησης της βάσης και να τις αναρτήσεις εδώ.

Πάντως, με ένα κοντό τηλεσκόπιο σαν το διοπτρικό f/5 η το Mak F/13, οι ροπές είναι μικρότερες και κουνάει λιγότερο και ας είναι βαρύτερα.

Ένα βαρύδι στα πόδια θα βοηθούσε, φθάνει να μην σπάσει ο πλαστικός σκελετός σταθεροποίησης.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης