Jump to content

Προσοφθάλμια για αρχάριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι και εγώ ένας από τους αρχάριους που μπαίνουν δειλά δειλά στο χόμπυ :D Θα χρειαστώ τις πολύτιμες συμβουλές σας για να μου πείτε ποια προσοφθάλμια να αγοράσω για το πρώτο μου τηλεσκόπιο το Sky-Watcher 130/900 EQ2 που παρέλαβα μόλις σήμερα! Με ενδιαφέρει να προσφέρουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ευκρίνεια και καθαρότητα στο είδωλο και όχι zoom (να αναγνωρίζω τι βλέπω! :P )

καθώς είμαι και εγώ κάτοικος της τσιμεντούπολης και θα κάνω τις περισσότερες παρατηρήσεις μου από την βεράντα :/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά που είχε το πακέτο (που φαντάζομαι δεν είναι και τα πιο ποιοτικά!!!)... ένα Κ25, ένα 10mm και έναν barlow 2X.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα Προσοφθαλμια που έχεις είναι κελλνερ έχουν χρωματικο σφάλμα και αρκετά μικρο πεδίο για παρατήρηση βαθεος ουρανού εγώ θα σου πρότεινα τα baader Hyperion μπορείς να τα βρεις στο πλανηταριο Θεσσαλονίκης με περίπου 100€ κόστος το κάθε ένα είναι αρκετά φτηνά για αυτό που προσφέρουν.Όσο αναφορα τον barlow δεν ξέρω να σου πω. Ελπίζω να σε βοήθησα \:D/ :D
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα Προσοφθαλμια που έχεις είναι κελλνερ έχουν χρωματικο σφάλμα και αρκετά μικρο πεδίο για παρατήρηση βαθεος ουρανού εγώ θα σου πρότεινα τα baader Hyperion μπορείς να τα βρεις στο πλανηταριο Θεσσαλονίκης με περίπου 100€ κόστος το κάθε ένα είναι αρκετά φτηνά για αυτό που προσφέρουν.Όσο αναφορα τον barlow δεν ξέρω να σου πω. Ελπίζω να σε βοήθησα \:D/ :D

 

Σίγουρα με βοήθησες και σίγουρα θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου!!! Σήμερα κατάφερα και είδα ότι πρόλαβα με την λίγη συννεφιά που έχει... και κατάλαβα πως οι προσοφθάλμιοι θέλουν σίγουρα αντικατάσταση!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις κάποιο αστρονομικό βιβλίο;

 

Αύριο περιμένω το Nightwatch το οποίο πιστεύω πως θα μου λύσει αρκετές απορίες!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΟΛΥ Καλη επιλογή το πρώτο μου βιβλίο ήταν το nightwatch αυτό που θα σου λύσει οοοολες της απορίες σου είναι το THE BACKYARD ASTRONOMER'S GUIDE του Terence Dickinson(που Έχει γράψει το Nightwatch) και του Alan Dyer
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΟΛΥ Καλη επιλογή το πρώτο μου βιβλίο ήταν το nightwatch αυτό που θα σου λύσει οοοολες της απορίες σου είναι το THE BACKYARD ASTRONOMER'S GUIDE του Terence Dickinson(που Έχει γράψει το Nightwatch) και του Alan Dyer

 

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και γενικά ότι πιστεύεις πως είναι καλό να πάρω τώρα που ψήνομαι πες μου!! :P Εδώ πωρώθηκα που είδα σήμερα έστω και λίγο και ας μην ήξερα τι έβλεπα!!!! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν φτάσω στο σημείο να μπορώ να κάνω αστροφωτογράφηση και να με επηρεάζει τόσο πολύ η στήριξη... χαλάλι!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην σε νοιάζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ η μεγενθυση για αρχή πάρε ένα 8μμ ένα 21μμ και έναν Barlow της προκοπής δηλ televue 2x
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης μπορείς να πάρεις το baader planetarium moon and skyglow μπες στο πλανηταριο και θα το δεις στα φίλτρα είναι αρκετά καλο όταν Έχει πανσέληνο μπορείς να Παρατηρήσεις χωρίς να σε τυφλωνει το φως
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και να είσαι σίγουρος πως θα τις ακολουθήσω!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρε τα 2 βιβλία Nightwatch και Backyard Astronomer's Guide. Διάβασε πρώτα το Nightwatch και μετά το άλλο. Αν δεν είχες πάρει το Nightwatch θα σου πρότεινα να διαβάσεις κατευθείαν το 2ο, μιας και έχουν παρόμοιες πληροφορίες και μπορείς να τα βρεις και στα ελληνικά. Μην αγοράσεις τίποτα μέχρι τότε, από αξεσουάρ κλπ. Κάποια αξεσουάρ είναι πάρα πολύ χρήσιμα και δεν θα τα μετανιώσεις να τα αγοράσεις, αλλά επειδή το budget σου μπορεί να είναι περιορισμένο, διάβασε τα βιβλία και μετά θα ξέρεις περισσότερα. Η στήριξη είναι καλή για να μάθεις. Επειδή θα σε παιδέψει λίγο, θα αναγκαστείς και θα μάθεις. Κατά τ' αλλά θα είναι ασταθής. Όσο μπορείς, προτίμησε σταθερό και κατά προτίμηση μαλακό έδαφος, μπας και γλυτώσεις λίγους κραδασμούς (π.χ. τα μπαλκόνια πάλλονται με το περπάτημα πάνω σε αυτά). Το πιο δυσεύρετο είναι χρόνος και παρέα. Μην αποκλείεις και την περίπτωση να πάρεις (έστω φτηνά) κιάλια. Είναι διαφορετικά (κυρίως στην ευχρηστία) από το τηλεσκόπια.
Disclaimer: Είμαι Celestronάς τί να κάνω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή από ότι βλέπω δίνεται πάνω κάτω τις ίδιες συμβουλές, θα τις ακολουθήσω πιστά!!! Το Nightwatch το παραλαμβάνω σήμερα, το άλλο θα το κάνω αμέσως παραγγελία και θα προσπαθήσω να κρατηθώ προς το παρών από έξοδα και να μην παραγγείλω τίποτα άλλο μέχρι να καταλάβω αυτά τα 2 βιβλία! Σας ευχαριστώ πολύ!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με ενδιαφέρει να προσφέρουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ευκρίνεια και καθαρότητα στο είδωλο και όχι zoom (να αναγνωρίζω τι βλέπω! :P )

καθώς είμαι και εγώ κάτοικος της τσιμεντούπολης και θα κάνω τις περισσότερες παρατηρήσεις μου από την βεράντα :/

Τότε καλύτερα να πάρεις έναν ορθοσκοπικό κ όχι yhperion

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαφορά από τι?Απο hyperion?

Πάντως με τα χαρακτηριστικά που θέλεις "μεγαλύτερη ευκρίνεια και καθαρότητα στο είδωλο" είναι σαν να φωτογραφίζεις ένα ορθοσκοπικό.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου φαίνεται πως θα παραγγείλω και τους δύο για να είμαι μέσα και να δω ποιος μου ταιριάζει καλύτερα! :P
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορει να κανω λαθος εγω επιδη το δικο μου εχει πολυ μικρο eye relief :roll:

 

michael... απλά πιστεύω πως θα πρέπει να δοκιμάσει κάθε προσοφθάλμιο για να δω πως φαίνεται το είδωλο στο δικό μου μάτι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είπα εγώ οτι δεν πρέπει να δοκιμαστούν απλά είπα οτι δεν έχω δει διάφορα ποιον ορθο και ποιον hyperion σκεφτεσε να πάρεις;
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είπα εγώ οτι δεν πρέπει να δοκιμαστούν απλά είπα οτι δεν έχω δει διάφορα ποιον ορθο και ποιον hyperion σκεφτεσε να πάρεις;

Τι λες για αυτούς?

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=990

 

θα είναι καλοί για παρατήρηση των πλανητών???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης