Jump to content

Αγορά 1ου τηλεσκοπίου: dob8 1η επιλογή, εναλλακτ. προτάσεις;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι να πας σε τοσο ακριβο εξωπλησμο για πλανητηκη?Barlow+ορθοσκοπικο εισαι γυρο στα 200 ευρο!

Ταπεινη μου γνωμη αλλα νομιζω ειναι μεγαλο το ποσο για τα δεδομενα του εξοπλημου σου!Αν παρεις πχ τον pentax 2.5 και αργοτερα στραφεις σε αλλες παρατηρισεις δεν θα σου ειναι χρησιμη τοσο μεγαλη μεγενθυση,σκεψου και την εστιακη του επομενου τηλεσκοπιου σου που θα ειναι 1000 και ανω.Ισος τα χρηματα που θα δωσεις να πεις τοτε καλητερα να ειχα επενδυσει σε κατι αλλο.Μεχρι τοτε επειδη οσο περναει ο καιρος γνωριζεις καλητερα τη θελεις και σου χρειαζεται καλητερα να μην κανεις ακριβες επενδυσεις και καντες οταν θα εισαι σηγουρος οτι σου χρειαζεται!Μια ποιο οικονομικη λυση θα μπορουσε να ηταν ο hyperion 3.5 Χ185 μεγενθυση 109 ευρο.

Δεν ξερω πραγματικα αν βοηθαω αλλα ειναι η ταπεινη μου γνωμη παρολ'αυτα...

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βοηθάς σίγουρα πολύ! Ευχαριστώ!

 

Ήρθε το kydex, και το έκοψα αντίθετα στη φορά του, ελπίζω να πάρει το νέο σχήμα. :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα σου προτεινα να καλυψεις το kydex με μαυρο αυτοκολητο βελουδο οπως εκανα και εγω μιας και κανει φοβερες αντανακλασεις φωτος εαν εχεις φωτορυπανση απο κολωνα και κυριως το κομματι που θα προεξεχει απο τον σωληνα

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης