Jump to content

Αγορά 1ου τηλεσκοπίου: dob8 1η επιλογή, εναλλακτ. προτάσεις;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ, ποιος barlow είναι καλύτερος και ποιος ταιριάζει καλύτερα με το 130, ο Celestron Ultima 2x ή ο Televue 2x που προτείνεται από το Πλανητάριο στα προαιρετικά εξαρτήματα του dob 130 (ενώ ο Celestron όχι);
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατ' αρχάς πρόκειται για δύο ισάξιους barlow. Οπότε προτιμάται ο Celestron επειδή είναι βραχύτερος (έχει 3 φακούς που μετατοπίζουν το σημείο εστίασης, έναντι 2 του Televue). Έτσι ασκεί μικρότερη ροπή στρέψης στον πλαστικό εστιαστή, ειδικά αν βάλεις σχετικά βαρύ προσοφθάλμιο, όπως Hyperion, Nagler και παρόμοια.

Έχω τον Orion που είναι ίδιος με τον Celestron και TV Powermate που είναι υψηλός σαν τον TV Barlow. Έχω δοκιμάσει αυτό που σου λέω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπότε και μεταξύ Powermate και Barlow Celestron προτιμάμε για το 130 Celestron λόγω του μικρότερου μήκους; Στο Backyard προτείνουν σαν πολύ καλό προτεινόμενο συνδυασμό για παρατήρηση πλανητών Powermate 5x + Plossl. Ισχύει αυτό και για το 130;

Είναι σημαντικός ο παράγοντας μήκος λόγω της ροπής στρέψης που αναφέρεις;

 

Είμαι έτοιμος να παραγγείλω το 130! Καθυστερώ λίγο μήπως κατασταλάξω και σε κάποιο προσοφθάλμιο και τα παραγγείλω μαζί.

 

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρήγγειλα εχθές το Το SkyWatcher Dobsonian Truss 130mm!

Ο λόγος που διάλεξα αυτό είναι ότι ήθελα κάτι φορητό, που να στήνεται γρήγορα και εύκολα. Οι κριτικές του είναι πολύ καλές και προτείνεται για 1ο τηλεσκόπιο, ξέρω ότι το dob 8 είναι καλύτερο. Αν κάποια στιγμή θελήσω κάτι καλύτερο, θα το κρατήσω σα 2ο.

 

 

Σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σας!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Χάρη,

 

Καλώς να σου έρθει το mini dob, μπες οπωσδήποτε εδώ

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=13216&postdays=0&postorder=asc&highlight=%F6%F9%F4%EF%F7%E9%F4%FE%ED%E9%EF+++130mm&start=0

 

και διάβασε το θέμα αυτό που μιλάμε για προσθήκες αξεσουάρ για το τηλεσκόπιο αυτό. Θα δεις και μια φώτο που δείχνει τι πρέπει να βάλεις στο τηλεσκόπιο για να κρύψεις το κενό που έχει από το 2ον κάτοπτρο μέχρι τον κύριο σωλήνα. Ένα φωτοσκίαστρο δηλαδή που θα σου επιτρέψει να δεις σωστά τα αντικείμενα. Αλλιώς θα έχεις θέμα με το ξέμπαρκο φως που θα πέφτει πάνω στο 2ον κάτοπτρο, και θα πρέπει να προσέχεις γενικά και να μην το αγγίξεις! Όλοι όσοι έχουμε αυτό το μικρό, βάλαμε το φωτοσκίαστρο με καλύτερη φυσικά την λύση του Κώστα (kkokkolis), που χρησιμοποίησε το σκληρό μαύρο kydex. Θα πρέπει να είναι η πρώτη σου προτεραιότητα αυτή η προσθήκη!!!

 

Καλές παρατηρήσεις, γράψε τις εμπειρίες σου εδώ. :wink: 8)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Τάσο,

 

Στο τόπικ που αναφέρεις, καθώς και σε άλλα τα ποστ σου και του Κώστα με βοήθησαν πάρα πολύ στην επιλογή μου, σας ευχαριστώ πολύ!

Θα κάνω σίγουρα φωτοσκίαστρο.

Θα επανέρθω για να γράψω τις εμπειρίες μου, καθώς θα είναι η πρώτη φορά που θα δω με τηλεσκόπιο, αλλά και απορίες. :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήρθε το τηλεσκόπιο, όμως το μεγάλο κάτοπτρο έχει σε 2 σημεία κόλλες, όπως φαίνεται στη φωτογραφία (σα Λ στο δεξιό τμήμα). Τι κάνω; Επικοινώνησα με το Πλανητάριο και περιμένω απάντηση. Αν είναι κόλλα μπορώ να κάνω κάτι εγώ ή πρέπει να το στείλω πίσω σε κάθε περίπτωση; Τι να ζητήσω από το Πλανητάριο; Αλλαγή; Επισκευή;

Καλά αρχίσαμε...

 

Ευχαριστώ

104.jpg.15fbd020a53f850338557df296f73d3e.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας .

 

Μπορει να καθαριστει , αλλα πρωτα πρεπει να ψαξετε οδηγιες για καθαρισμο κατοπτρου .

Υπαρχει το υγρο της Baader το οποιο ειναι πολυ πτητικο .

 

Αν ειναι κολλα , θα βοηθουσε να καθαρισετε το κατοπτρο με νερο (για ν α μαλακωσει η κολλα ), αλλα πρεπει να ακολουθσετε συγκεκριμενες οδηγιες τις οποιες θα ψαξω να σας τις δειξω .

 

Καπου ειχαν αναφερθει κι εδω μεσα, αλλα μαλλον πολυ παλια .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειναι σιγουρα κολλα ή ειναι καποια αντανακλαση; η φωτο δεν βοηθαει και πολυ μιας και ειναι θολη μπορεις να την ξαναβγαλεις και να την ανεβασεις;

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ.

Μου είπαν από το Πλανητάριο, ότι θα μιλήσουν με τον τεχνικό και ότι ίσως αντικατασταθεί. Θα με ενημερώσουν. Πιστεύετε ότι δε χρειαζεται να αντικατασταθεί;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειναι σιγουρα κολλα ή ειναι καποια αντανακλαση; η φωτο δεν βοηθαει και πολυ μιας και ειναι θολη μπορεις να την ξαναβγαλεις και να την ανεβασεις;

 

Είναι δύσκολο να φωτογραφίσω κάθετα σε καθρέφτη.. Με φλας θα βγεί η λάμφη, και χωρίς βγαίνει κουνημένη.

Είναι κόλλα ή κάτι αντίστοιχο, στο μέγεθος που φαίνεται στη φωτογραφία. Σίγουρα δεν είναι αντανάκλαση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε το βλεπω απο κοντα , αρα δε μπορω να πω πολλα .

 

Αν ειναι κολλα μπορει να φυγει .Απο την αλλη με αντικατασταση θα εχετε το κεφαλι σας ησυχο .

Ισως να μπορουν να το καθαρισουν στο Πλανηταριο .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλύτερα να το πας να σου το καθαρίσουνε στο Πλανητάριο....καινούριο τηλεσκόπιο είναι...δεν είναι δυνατόν να το κάνει φίλο και φτερό για να το καθαρίσει μόνος του.

Σίγουρα δεν έχει εύθυνη το πλανητάριο έτσι το πήρε απο τον Κινέζο...αλλά μην κάνουμε και εμείς τους Κινέζους. :-k

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Αλέξανδρε (βολιώτης) δεν θα βάζαμε ΠΟΤΕ το υγρό της Baader στο κάτοπτρο!! #-o ](*,)

[-X :shock: :shock:

 

Οι οδηγίες που έδωσες πιο μετά, είναι και οι πιο σωστές, ΟΜΩΣ στην περίπτωση του Χάρη, μάλλον θα πρέπει να αντικατασταθεί όλο το τηλεσκόπιο (γνώμη μου) μιας και είναι του κουτιού και για to best customer satisfaction νομίζω ότι το ορθό θα ήταν να ικανοποιηθεί συνολικά ο πελάτης με μια ολική αντικατάσταση, παρά να μπλέξει με καθαρίσματα, όντας και αρχάριος.

 

Χάρη νομίζω ότι το Πλανητάριο θα σε καλύψει, είναι ώριμη και έμπειρη επιχείρηση για να σου προτείνει απλώς να το καθαρίσεις, δεν θα ανησυχούσα στην περίπτωση αυτή.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Φίλε Τάσο, όπως σωστά λες το Πλανητάριο πρότεινε να αντικαταστήσει το τηλεσκόπιο.

Άψογη συμπεριφορά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευτυχως που το επισημανες .

 

Καλο ειναι να χρησιμοποιειτε σε κατοπτρα μονο αν εχουν προστατευτικες επιστρωσεις , οπως οι HILUX της ORION OPTICS , οι οποιες και προστατευουν την επιστρωση αλουμινιου και βελτιωνουν την αποδοση του κατοπτρου .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως συμφωνήσαμε, έστειλα πίσω το τηλεσκόπιο με την κόλλα στο πρωτεύων κάτροπτρο και σήμερα παρέλαβα το καινούριο, που φαίνεται να είναι χωρίς προβλήματα. :cheesy:

 

Εντύπωση μου έκανε ότι έχει κάποιες περιληπτικές οδηγίες στα ιταλικά. Βέβαια το Πλανητάριο πρόσθεσε κάποιες γενικές, ελληνικές οδηγίες για τα dobsonians. Αναρωτιέμαι γιατί δεν έχουν μέσα αυτές http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/customer_support.php?id=99&class1=1&class2=140 τις οδηγίες έστω στα αγγλικά. Τις κατέβασα και ξεπεράστηκε και αυτό.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω, με ποιον τρόπο το μεταφέρετε πχ σε κάποιο ταξίδι, στο κουτί, υπάρχει κάποιου είδους σάκος, ή απλά στο χέρι;

 

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ολα ειναι πιθανα .

Καποια ξυλινη θηκη ισως .

 

Πωλουνται κι ετοιμες θηκες μεταφορας .Μαλακες και σκληρες .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πωλουνται κι ετοιμες θηκες μεταφορας .Μαλακες και σκληρες .

 

Ξέρεις κάποιο link;

Στο Πλανητάριο από ότι βλέπω στο site δεν έχουν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατω κατω εχει τις Geoptic

 

http://www.teleskop-express.de/shop/index.php/cat/c89.html

 

Εχει και το πλανηταριο

 

http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=list&cat_id=22&brand=0

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντύπωση μου έκανε ότι έχει κάποιες περιληπτικές οδηγίες στα ιταλικά.

Απο Ιταλία ψωνίζουνε δεν κάνουνε εισαγωγή απο Αμερική ή Κίνα.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χάρη!! Να σε προλάβω πριν πας και δώσεις τσάμπα πεταμένα λεφτά σε θήκες!! :shock:

 

Κοίταξε να δεις, αυτό το τηλεσκόπιο μεταφέρεται άνετα με ότι έχεις ήδη...έτσι κάνω και εγώ! Είχα ένα παλιό σακίδιο πλάτης μεγαλούτσικο, το στούμπωσα με υλικό συσκευασίας, φυσαλίδες, αφρολέξ και ότι άλλο βρεις που απορροφά κραδασμούς, το χώνεις μέσα το μικρό και έφυγες! :cheesy: Μην κάνεις τα 6,5 κιλά του παραπάνω από τα λίγα που είναι ήδη!

 

Η γνώμη μου, σαν κάτοχος εδώ και σχεδόν 2 χρόνια του μικρού, είναι να μην πάρεις ΚΑΜΙΑ θήκη! Ειδικά αυτές οι αλουμινένιες θα σου προσθέσουν και βάρος και όγκο. Δεν θα το πας για πόλεμο το εργαλείο, θα το κουβαλάς όπως σου είπα πιο πάνω, στην τελική βρες (αν δεν έχεις), το πιο φθηνό σακίδιο που θα το χωράει όλο μαζί ή σπασμένο σε 2 μέρη (βάση+σωλήνας) και μαζί με τα υλικά συσκευασίας θα προστατεύεται μια χαρά!

Εσύ θα το κουβαλάς και θα το προσέχεις, δεν θα το στείλεις στο πεδίο μάχης για να θες ειδική θήκη! :mrgreen: Αν είχες διοπτρικό ή άλλου τύπου σωλήνα θα λέγαμε άλλα, δεν έχω τίποτα προσωπικό με τις θήκες, αυτό το τηλεσκόπιο όμως θέλει τα ελάχιστα.

 

Κράτα τα χρήματά σου φίλε μου για κάνα καλό φακό (μόνο 1.25" στο μικρό αυτό!), χάρτη και άλλα μικροαξεσουάρ και άσε τις θήκες, δεν χρειάζεται τίποτα το μικρό, μόνο το φωτοχιτώνιο κοίτα να φτιάξεις άμεσα, ΧΘΕΣ! :mrgreen: :D

Επίσης, στο μέλλον μπορείς να αλλάξεις τις ακέφαλες βίδες του 2οντος κατόπτρου με χειροκίνητες, όπου δεν θα χρειάζεσαι πια το...σπαστικό αλλενοκατσάβιδο!

Δες εδώ κάτω κάτω... C. Knobs for SkyWatcher Newtonian Secondary

 

http://www.bobsknobs.com/Newt/page66/SkyWatcher.html

 

Αυτά. :wink:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συ,φωνω με τα παιδια,ειναι καλητερα να μην παρεις θηκη και μ'αυτο το ποσο μπορεις να το διαθεσεις σε περισσοτερο εξωπλησμο!Για το collimator που αναφερεις σκεφτομαι να το παρω και εγω,υπαρχει και τζαμπε τροπος με καπακι απο φιλμ,αλλα προσωπικα δεν το καταφερνω καλα,οποτε και το σκεφτομαι για αγορα.

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης