Jump to content

5η Πανελλήνια Εξόρμηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΕΦΥΡΙΑ στα Γρεβενά

 

υπάρχουν 17 ονομαστά γεφύρια στη γύρω περιοχή. Άλλα κοντά και άλλα μακριά.

 

η καλύτερη πηγή ενημέρωσης είναι

http://www.grevena.gr/perivallon/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=54&Itemid=175

 

σημάδεψα τα γεφύρια σε ένα χάρτη για να οργανώσουμε τις εξορμήσεις μας

ακολουθεί περιληπτικός πίνακας με στοιχεία για τα γεφύρια

 

α Γεφύρι Πορτίτσας (Σπηλαίου)

β Γεφύρι Ζιάκα (Τουρκογέφυρο)

γ Γεφύρι Καγκέλια (Τρικώμου)

δ Γεφύρι Δοτσικού

ε Γεφύρι Σπανού

ζ Γεφύρι Σταυροποτάμου (Κηπουρειού)

η Γεφύρι Παλιομάγερου (Δασυλλίου)

θ Γεφύρι Πραμόριτσας

ι Γεφύρι Κάστρου (Μεγάρου)

κ Γεφύρι Κατσογιάννη (Σπηλαίου ή Μύλου)

λ Γεφύρι Πρόσβορου ή Αλατόπετρας (πέτρινο γεφύρι ή γεφύρι του Γκαβού)

μ Γεφύρι Τρικώμου (Αζίζ Αγά)

ν Γεφύρι Κρανιάς (Σταμπέκη)

ξ Γεφύρι του Πασά

ο Γεφύρι Κυπαρισσίου (Παπατάκη)

π Γεφύρι Λιάτισσας (Σπηλαίου ή Του Κλέφτη)

ρ Γεφύρι Ματσαγκάνη (Κρανιάς)

4.doc

.thumb.png.2517bbf5961cb841a08d83a0df67136f.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 321
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ευχαριστούμε Νίκο, πολύ βοηθητικά αυτά που ανέβασες. Βασικά θα φέρουμε ποδήλατα βουνού μαζί μας και θέλω πολύ να εξερευνήσω μέρη ωραία με το ποδήλατο. Μπορούμε να ποδηλατήσουμε κάποιο κομμάτι του Βίκου, της Βάλια κάλντα, Ζαγόρια κτλ; Πώς μπορώ να ψαχτώ;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτήσω κάτι, στις πρώην κατασκηνώσεις δεν μπορεί να μείνει κόσμος; Δηλαδή εννοώ τα σπίτια/καλύβες όταν λειτουργούσαν οι κατασκηνώσεις δεν είναι κατάλληλα για χρήση; Πρέπει κάποιος να μείνει οπωσδήποτε σε κατάλυμμα ενοικιαζόμενο;

Δεν αναφέρομαι σε φάση να φέρω εγώ την δική μου σκηνή στην ύπαιθρο, αυτό οκ το ξέρω, αλλά δεν το θέλω και τόσο.

Ρωτάω βασικά αν μπορούμε να μείνουμε στις εγκαταστάσεις της κατασκήνωσης, όπως π.χ. πέρσι μείναμε αντίστοιχα στο καταφύγιο (όσοι μείναμε) στον Πάρνωνα.. :-k

Αν πάντως πρέπει να μείνουμε σε ενοικιαζόμενο κατάλυμμα και αποφύγουμε την λύση της ατομικής σκηνής, ανεβάζει αρκετά το κόστος, συνυπολογίζοντας το κόστος της βενζίνης...που ένας θεός ξέρει ΠΟΥ θα βρίσκεται εκείνη την εποχή...ελπίζω όχι στα 2,20 ευρώ το λίτρο! :shock: 8-[

 

για τους Αθηναίους μιλάμε για 1050 χλμ. πήγαινε έλα!! :roll: 8-[

 

Γνωρίζει κάποιος να απαντήσει στα παραπάνω;

Ευχαριστώ. :)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείται πως μπορούμε να μείνουμε σε σκηνές. Ο Τάσος ρωτάει αν μπορούμε να μείνουμε στα παλιά κτίρια των κατασκηνώσεων που είναι στο χώρο.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο σε ευχαριστούμε για τους Χάρτες :P

 

Τάσο υποθέτω ότι τα κτίρια θα είναι σε κακή κατάσταση... :-k

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείται πως μπορούμε να μείνουμε σε σκηνές. Ο Τάσος ρωτάει αν μπορούμε να μείνουμε στα παλιά κτίρια των κατασκηνώσεων που είναι στο χώρο.

 

Ακριβώς αυτό. Οκ, αν είναι παλιά, το ξεχνάμε. Έλεγα μήπως μπορούσαμε, όπως κάναμε αντίστοιχα με το καταφύγιο στον Πάρνωνα.. :-k :roll:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά με τα σπιτάκια που είναι στο χώρο της κατασκήνωσης κάποια από αυτά είναι κατάλληλα για διαμονή. Αλλά πρέπει πρώτα να τα δούμε από κοντά, να δούμε κατά πόσο μπορούν να καθαριστούν, πόσα διαθέσιμα κρεβάτια θα υπάρχουν κτλ.

Όλα αυτά θα τα ξέρουμε σε συνάντηση που προγραμματίζουμε με τοπικους φορείς στις 28/05 στους Φιλιππαίους. Μετά θα βγει σχετική ανακοίνωση και στο site της εξόρμησης και στο astrovox

Μάρκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mια ενδιαφέρουσα πρόταση από το Πλανητάριο Θεσ/νικης:

 

Το ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ Θεσσαλονίκης, σε συνεργασία με το μεγάλο ταξιδιωτικό γραφείο των Αθηνών acadimos, διοργανώνει εκδρομή με πούλμαν από την Αθήνα στους Φιλιππαίους Γρεβενών, για όσους επιθυμούν να συμμετέχουν στην 5η Πανελλήνια Εξόρμηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων. Ημέρα αναχώρησης Παρασκευή 29 Ιουλίου και επιστροφής 31 Ιουλίου 2011. Δύο διανυκτερεύσεις σε ένα από τα ωραιότερα ξενοδοχεία της περιοχής, μόνο από 129,00 ευρώ. Αναλυτικό πρόγραμμα θα ανακοινωθεί σύντομα.

 

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε μαζί μας στα τηλέφωνα:

 

210 3845102 (Αθήνα), κ. Πάνο Οργαντζή

2310 533902 (Θεσσαλονίκη), κ. Δημήτρη Τσάμπουρα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα της εξόρμησης:

 

http://astroexormisi2011.ofa.gr/?page_id=71

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμά ρε παιδιά, το σάββατο από το πρωί μέχρι το βράδυ μάθημα θα κάνουμε; Θα πήξουμε! ΕΚΔΡΟΜΗ ΘΕΛΟΥΜΕ, ΜΑΘΗΜΑ ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμά ρε παιδιά, το σάββατο από το πρωί μέχρι το βράδυ μάθημα θα κάνουμε; Θα πήξουμε! ΕΚΔΡΟΜΗ ΘΕΛΟΥΜΕ, ΜΑΘΗΜΑ ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Μάνο αν θες παρακολουθεις, αν δεν θες δεν παρακολουθείς :mrgreen: :lol:

Η αλήθεια είναι ότι το πρόγραμμα του Σαββάτου είναι λίγο γεμάτο!! Άντε να έχεις κάνει την Παρασκευή Αστροπαρατήρη ως τις 5:00 τα ξημερώματα και να θες να δεις και τον Ιάκωβο να κάνει μάθημα... μπορείς; δεν μπορείς :roll:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους ...

 

Η αλήθεια φίλε Βασίλη είναι όντως, πως μόνο καμένοι θα έρθουν το πρωί να ακούσουν εμένα ...

Πάντως πέρυσι πάλι το ίδιο είχε γίνει και ο Παπαλάμπρου είχε υποσχεθεί ότι θα κέρναγε καφέ, τελικά μόνος μου τον πείρα τον καφέ (άσε που με ξύπνησε και βάρβαρα)...

 

Αλλά δεν πειράζει, ακριβώς επειδή είμαι καμένος (αλλά ξέρω πόσο καμένος είσαι και εσύ) είμαι σίγουρος ότι φέτος θα είσαι ο καλύτερος καλύτερος μαθητής μου.

 

Καθαρούς Ουρανούς

και

Καλή επιτυχία στην διοργάνωση,

Ι.Δ.Στρίκης

www.photogreece.weebly.com

www.hellas-astro.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μια ερωτηση που μολις με χτυπησε. θα υπαρξει η δυνατοτητα να καταγραφουν τα workshop και να ανεβουν σε κανα youtube ωστε να τα εχουμε και σαν αρχειο;

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ολα γίνονται. Μονο δυο βιντεοκάμερες χρειάζονται. Ειχα και μια ιδεα να τα κανουμε live webcast (γιαυτούς που θα τσουρουφλίζονται στις παραλίες) αλλά μαλλον το ιντερνετ θα μας απογοητεύσει στην περιοχή.

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια φίλε Βασίλη είναι όντως, πως μόνο καμένοι θα έρθουν το πρωί να ακούσουν εμένα ...

Πάντως πέρυσι πάλι το ίδιο είχε γίνει και ο Παπαλάμπρου είχε υποσχεθεί ότι θα κέρναγε καφέ, τελικά μόνος μου τον πείρα τον καφέ (άσε που με ξύπνησε και βάρβαρα)...

 

Αλλά δεν πειράζει, ακριβώς επειδή είμαι καμένος (αλλά ξέρω πόσο καμένος είσαι και εσύ) είμαι σίγουρος ότι φέτος θα είσαι ο καλύτερος καλύτερος μαθητής μου.

Γεια σου Ιάκωβε δάσκαλε!! :P

 

Η αλήθεια είναι πάντως ότι αυτές οι ώρες είναι πολύ Βάρβαρες για τον Αστροπαρατηρητή, ιδικά όταν αυτός έχει να κάνει 3 συνεχόμενες παρατηρήσεις... αλήθεια μήπως να ανοίξουμε κανένα Θέμα πως κρατιόμαστε Ζωντανοί & Γεμάτοι Ενέργεια γιατί εμένα με βλέπω να βγαίνω απο την σκηνή την ώρα που οι άλλοι θα είναι στο... Ξεκούραση – Ελεύθερος χρόνος, αλλά για χάρη του Δάσκαλου θα βγω νωρίτερα αν βέβαια με κεράσει κανείς 5-6 εσπρεσάκια :P

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αλλά για χάρη του Δάσκαλου θα βγω νωρίτερα αν βέβαια με κεράσει κανείς 5-6 εσπρεσάκια :P

 

Κερνάω τα εσπρεσάκια Βασίλη ένεκα της Ύδρας και του DNA. :)

Hydra_b.thumb.png.4aff00f60d960b6fcab3104afc333346.png

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα σε ολουσ και απο εμενα

 

ερωτηση οσο αφορα την 5η πανελληνια εξορμηση θα χρειαστει να κανουμε καμια εγγραφη (να δηλωσουμε ποσα ατομα θα ερθουν) οπωσ καναμε και περσι στο παρνωνα η δεν χρειαζεται φετοσ

 

ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγγραφη χρειάζεται. Απλά μένουν μερικές λεπτομέρειες που θα ξεκαθαριστούν το Σαββατοκύριακο. Θα υπάρξει ενημέρωση

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σάν μέλλος της επιτροπής διοργάνωσης και σαν εθελοντής σας υπόσχομαι και εγώ να κάνουμε ότι είναι δυνατόν για να σας-μας μείνει αξέχαστη η εμπειρία.Αυτό το Σαββατοκύριακο ανεβαίνουμε να κανονίσουμε διάφορα ζητήματα και ελπίζουμε να βγάλουμε και καμία φώτο(καιρού επιτρέποντος) για να τεστάρουμε και τον ουρανό.Επίσης θα γίνει και αναφορά για στις γαστριμαργικές μας αναζητήσεις...Ανεβάζω και φώτο απο google earth όπου φαίνονται οι εγκαταστάσεις τα σπιτάκια οι τσιμεντένιες εξέδρες καθώς και το γηπεδο ποδοσφαίρου(κάτω απο τα συννεφάκια)για να έχετε μια ιδέα περι τίνος πρόκειται. :wink:

5hPPEA.thumb.jpg.9dbdbe308827b9b4253fa2479f8fc1c6.jpg

Η ανθρώπινη σκέψη αυτοσυνείδηση του σύμπαντος?

WE ARE ALL STARDUST...

http://kallias.wix.com/kiastrophotography

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κέντρο του Γαλαξία μας με αστέρια και χωρίς απο τους Φιλιππαίους.Το κεφαλάκι είναι απο ένα άτυχο γουρουνάκι που περνούσε ανέμελα εκεί έξω...

glxcenterstrless.thumb.jpg.abd19821ac411aaafc12e3b921d6db2a.jpg

glxcenter2.thumb.jpg.b9a608667e1afbb99d1791c714ced6c7.jpg

PIG.thumb.jpg.4ac8a007bc561b59abddf9a3a33e5807.jpg

Η ανθρώπινη σκέψη αυτοσυνείδηση του σύμπαντος?

WE ARE ALL STARDUST...

http://kallias.wix.com/kiastrophotography

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης