Jump to content

5η Πανελλήνια Εξόρμηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήθελα να εκφράσω και εγώ τον ενθουσιασμό μου για τη διοργάνωση. Ήταν η πρώτη φορά που συμμετείχα σε ελληνική εξόρμηση και σίγουρα θα το κάνω πιο συχνά από εδώ και πέρα :-)

 

Ως ευχαριστώ θα ήθελα να παραθέσω το παρακάτω βιντεάκι που ετοίμασα με startrail timelapses, αν και δεν είμαι σίγουρος σε πιο thread θα έπρεπε να ανέβει. Έχει τόσο εικόνες από την εξόρμηση όσο και από άλλες γειτονικές περιοχές της Πίνδου. Δημιουργήθηκε με περίπου μια εβδομάδα λήψεων με την Canon 500D και μια εβδομάδα επεξεργασίας σε Photoshop & Matlab. Έχει διάρκεια ακριβώς π λεπτά :-)

 

 

(hints: δείτε το σε HD με κλειστά φώτα και full screen!)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 321
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ως ευχαριστώ θα ήθελα να παραθέσω το παρακάτω βιντεάκι που ετοίμασα με startrail timelapses, αν και δεν είμαι σίγουρος σε πιο thread θα έπρεπε να ανέβει. Έχει τόσο εικόνες από την εξόρμηση όσο και από άλλες γειτονικές περιοχές της Πίνδου. Δημιουργήθηκε με περίπου μια εβδομάδα λήψεων με την Canon 500D και μια εβδομάδα επεξεργασίας σε Photoshop & Matlab. Έχει διάρκεια ακριβώς π λεπτά :-)

 

 

(hints: δείτε το σε HD με κλειστά φώτα και full screen!)

 

Υπέροχο και κάτι παραπάνω. =D> Ένας όμορφος τρόπος να θυμόμαστε αυτή τη συνάντηση.

Επ’ ευκαιρία ένα μεγάλο ευχαριστώ στον ΟΦΑ και τα παιδιά από την Καστοριά που έτρεχαν ασταμάτητα για να αισθάνονται άνετα οι καλεσμένοι τους. Όλα ήταν υπέροχα. :D Μάθαμε πολλά και όχι μόνο σχετικά με την αστρονομία. Ένας καταπληκτικός τόπος με καταπληκτικούς ανθρώπους. Τι να πρωτοθυμηθούμε; Τον ουρανό, το γαλαξία και τους διάττοντες του Σαββάτου ή τη Βασιλίτσα, τον Όρλιακα, το Σμόλικα και την Γκαμήλα; Τα workshop ή τις ομιλίες; Τον Καραγκιόζη που ξαπόστειλε το δράκο :) ή τις παρατηρήσεις πίσω στο εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία; \:D/ Όλα ήταν καταπληκτικά, πολλά συγχαρητήρια ! =D> =D>

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους ...

 

Μετά από αρκετές μέρες σας στέλνω εδώ τις επίσημες αναμνηστικές εικόνες από την 5η ΠΕΕΑ.

 

Η διοργάνωση ήταν καταπληκτική και το επίπεδο από τότε που είπαμε με τον Σ.Ε.Α. να προσπαθήσουμε να επαναφέρουμε, αλλά και να στηρίξουμε το θέμα μετά από την 2η ΠΕΕΑ που τελικά δεν έγινε στην Εύβοια, η αλήθεια είναι πως δεν περιμέναμε να γιγαντωθεί τόσο ο θεσμός.

 

Μπράβο, και μόνο μπράβο σε όλους τους συνεχιστές της ιδέας και σε όσους θα λάβουν την σκυτάλη από εδώ και πέρα.

 

Καθαρούς Ουρανούς

Ι.Δ.Στρίκης

www.hellas-astro.gr

www.photogreece.weebly.com

www.time-travel.weebly.com

 

ΥΓ: Σύντομα θα έχω έτοιμο και το δικό μου βίντεο.

Studio_5th_PAAM_JDStrikis_Team_02.thumb.jpg.37948894e3592a28d83cac770ea4af7b.jpg

Studio_5th_PAAM_JDStrikis_Team_01.jpg.f7f0cad8352eecd036902e6697813fb1.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έλα νατες και οι Επίσημες Αναμνηστικές!! :mrgreen: :P σε ευχαριστούμε Ιάκωβε!!

 

ΥΓ: Σύντομα θα έχω έτοιμο και το δικό μου βίντεο.
Waiting... :mrgreen:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

........

Μετά από αρκετές μέρες σας στέλνω εδώ τις επίσημες αναμνηστικές εικόνες από την 5η ΠΕΕΑ.

........

 

Για αρχή καλό αλλά .... λίγο.

Πότε θα δούμε και τις υπολοιπες που τράβηξες ???

 

Φιλικά

Μιχάλης - CptFurz

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ένταξη λοιπών ... εσείς τα ζητήσατε.

 

Σας στέλνω μερικές φώτο από την γύρο περιοχή και μερικά star trails.

 

Το βίντεο είναι έτοιμο και μπορείτε να το δείτε εδώ : www.time-travel.weebly.com

στην κατηγορία Ντοκιμαντέρ.

 

Εύχομαι καθαρούς ουρανούς

Και του χρόνου

Ι.Δ.Στρίκης

www.photogreece.weebly.com

www.time-travel.weebly.com

Grevema_0009.thumb.jpg.3466459b9ba79262c373c943adcd4690.jpg

Grevema_0008.thumb.jpg.9c4d3a7ebb55ed033873edab75d4f89d.jpg

Grevema_0007.thumb.jpg.84cb8be0608265f8fb96c72c4980d145.jpg

Grevema_0006.thumb.jpg.1a08d244539d0959eba69e5748e6a577.jpg

Grevema_0005.thumb.jpg.e8f30490a8064894b5f84d6ca8295dd7.jpg

Grevema_0004.jpg.585d9e8bc8c15f752c8f6320ad7c2eb7.jpg

Grevema_0003.jpg.094a7aa2a970af828028b3b6c9974f8b.jpg

Grevema_0002.jpg.566b2bb1f9b722e71f28a164bb6d9fd1.jpg

Grevema_0001.jpg.a9637b7412cde947daa42f3341d0bac9.jpg

09.thumb.jpg.dceda83a04db7b517c2e2d9b011e017f.jpg

08.jpg.852c8f1e69b1211290da112e1bfd2ac5.jpg

04.thumb.jpg.1b88098a1ff08f272ceb800376bff779.jpg

03.thumb.jpg.9fe2851e19af72e006f25e1a340e1286.jpg

01.thumb.jpg.bf9bb779c31c7f839378e0e366513f28.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ιακωβε και οι φωτογραφίες και το video ειναι εκπληκτικα. Αν μιλάμε για "Το σύμπαν τη Τεχνης και του Ουρανου" για να κλεψω τον τιτλο απο το topic του Κοκκολη, τα εχεις συνδιάσει και τα δυο με το καλύτερο δυνατό τροπο.

Και μια προταση: Αναμνηστικά t-shirt από την 5η Πανελλήνια συναντηση δεν είχαμε (μόνο το καπελάκι). Ενα μπλουζάκι με μία φωτογραφία του Ιακωβου (οχι της φάτσας του φυσικά ... το τρωμε το φαγητό μας..) αν δεχθεί να την διαθέσει και το logo της 5ης θα ηταν το καλύτερο αναμνηστικό εστω και εκ των υστέρων.

 

Φιλικά

Μιχάλης - CptFurz

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέντε μέρες και τέσσερις νύχτες (και τι νύχτες) που θα θυμάμαι για πάντα.Σαν εθελοντής σαν ερασιτέχνης αστρονόμος-φωτογράφος σαν μέλος του ΟΦΑ και τέλος σαν μέλος μιας απίστευτης παρέας 500+ ατόμων(τρελλών) απο όλη την Ελλάδα που τους ενώνει η αστρονομία.

Γνώρισα καλλύτερα άτομα (συνεθελοντές) όπως ο Αντώνης ο Μάρκος,ο Παύλος,ο Ανδρέας(αυτός έκανε και τα περισσότερα)ο Θοδωρής ο Κώστας,ο Σταύρος,ο Τηλέμαχος ο Δημήτρης η Νικολλέτα,ο Άρης,η Μαρία,ο Παναγιώτης,ο Ιορδάνης ο Κώστας,ο .....η......θα ξεχάσω και κανέναν δεν μπορεί.

Γνώρισα επισης άτομα που ήξερα μέχρι και δυο τρια χρόνια πριν απο το θαυμάσιο αυτο forum που δεν τους είχα δει ποτέ πριν όπως ο Άγγελος,ο Βαγγέλης,ο Κώστας,ο Ηλίας ,ο Μάνος,ο Παναγιώτης,και πολλούς άλλους όπως και άλλους γνωστούς απο παλιά όπως ο Αντώνης και ο Ιάκωβος(τι παιδί κ'αυτό) που είχαμε τόοοοοσα πολλά να πούμε και έχουμε ακόμη.

Δεν θα ξεχάσω τα παιδιά που τα έδωσαν όλα στα workshops,τα παιδιά που δεν άφησαν γωνιά του ουρανού ανεξερεύνητη εξήγώντας τα πάντα με απίστευτες λεπτομέρειες,καθώς και τον Άγγελο και τον Αντώνη που βοηθούσαν τους πάντες (και εμένα) με τον εξοπλισμό και τίς γνώσεις τους,αλλά και εκείνη την περίεργη μυρωδιά απο τσίπουρο που πήγαινε και ερχόταν όλο το βράδυ...

Τα λέω όλα αυτά γιατι πιστεύω οτι την επιτυχία την κάνουν τελικά πρώτα απο όλα οι άνθρωποι που συμμετέχουν σε μιά προσπάθεια και μετά η οργάνωση και οι εγκαταστάσεις.

Και του χρόνου...........

 

Ενα time lap απο την 5η ΠΕΕΑ.

Η ανθρώπινη σκέψη αυτοσυνείδηση του σύμπαντος?

WE ARE ALL STARDUST...

http://kallias.wix.com/kiastrophotography

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξάχασα να σχολιάσω τις απίστευτες φωτο απο τα τοπία αλλά και τα time laps και ta startrails του Ιάκωβου αλλά και το φίδι του Αντώνη.... =D>

Η ανθρώπινη σκέψη αυτοσυνείδηση του σύμπαντος?

WE ARE ALL STARDUST...

http://kallias.wix.com/kiastrophotography

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και καλά ο Φαρμακόπουλος την είχε πέσει και κοιμόταν ενώ βγαίναν τα fits. Λιάρδα απο το τσίπουρο θα χε γίνει :^o

Περάσαμε πολύ ωραία!!!

 

P.S: Το feed του τσίπουρου ήταν από την Σαμαρίνα :twisted:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ιακωβε το timlapse ειναι απιστευτο. μια ερωτση μονο ποις ειναι ο συνθετης και το ονομα απο το κομματι της μουσικης που ακουγεται στο βιντεο;

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλτατε,

 

Τα στοιχεία της μουσικής είναι : Audiomachine - As Daylight Dies, και ήταν ιδέα της κοπέλας μου την οποία και ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη σε ότι και αν κάνω τα τελευταία 5 χρόνια περίπου.

 

Καθαρούς Ουρανούς

Ι.Δ.Στρίκης

www.photogreece.weebly.com

www.time-travel.weebly.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας στέλνω μερικές φώτο από την γύρο περιοχή και μερικά star trails.

 

Το βίντεο είναι έτοιμο και μπορείτε να το δείτε εδώ : www.time-travel.weebly.com

στην κατηγορία Ντοκιμαντέρ.

Ιάκωβε συγχαρητήρια =D> =D>

Πάρα πολύ καλό το Timelapse!! Καλή συνέχεια :wink:

 

 

Και καλά ο Φαρμακόπουλος την είχε πέσει και κοιμόταν ενώ βγαίναν τα fits. Λιάρδα απο το τσίπουρο θα χε γίνει :^o

Περάσαμε πολύ ωραία!!!

 

P.S: Το feed του τσίπουρου ήταν από την Σαμαρίνα :twisted:

Για αυτό μετα τις 3-4 τα ξημερώματα είχαμε μείνει 10 άτομα όλα κιόλα!! :lol: :lol: :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τη σειρά μου να δώσω και εγώ τα συγχαρητήρια μου στους διοργανωτές της εξόρμησης!! Νομίζω πως όλοι μας περάσαμε υπέροχα αυτές τις μέρες επάνω στους Φιλιππαίους!!

 

Πολύ καλή δουλειά με τα timelapse Ιάκωβε και Θέμο! =D>

Όσο για τις φωτογραφίες, προσωπικά δεν χορταίνω να τις κοιτάω!! :mrgreen:

 

Άντε και του χρόνου στην 6η!! :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα και εγώ να εκφράσω τον ενθουσιασμό μου για την αστροεξορμιση, ήταν όλα υπέροχα.

Θα μου μείνουν αξέχαστα ο καταπληκτικός ουρανός των Γρεβενών, οι βολίδες που κάναν την νύχτα μέρα, η φύση γύρω μας αλλά και το ιδιαίτερα φιλικό κλίμα μεταξύ όλων όσων συμμετείχαν ήταν πολύ ευχάριστοι και μας χάρισαν τόσο ωραίες εικόνες από τα δικά τους τηλεσκόπια.

Απο εμενα αλλα και την παρεα μου την Αρίστη Γουρντα και τον Γιώργο Βασιλάκη, θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους διοργανωτές (εύχομαι και οι επόμενες εξορμήσεις να είναι το ίδιο πετυχημένες) και να ευχαριστήσω όλους όσους μας βοήθησαν με τον εξοπλισμό για την φωτογράφιση, τον Α. Κεχαγιά για την πολική ευθυγράμμιση, τον Βασίλη και τον Κερκυραίο φίλο μας και ιδιαίτερα τον γείτονα μας Κυριάκο.

 

Ευχαριστούμε πολύ και καλή αντάμωση στην επόμενη εξόρμιση.

 

Φιλικά Πεπη

 

Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη στους Φιλιππαίους, πρώτη φωτογράφιση , η φωτογραφία ακόμη χωρίς καμιά επεξεργασία άλλα ήθελα να την μοιραστώ.

Πεπη

DSC_2820.thumb.jpg.30ca1a906632bb3631bd655e1f269c8a.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης