Jump to content

Αναβάθμιση εστιαστή σε νευτώνιο 6" f/5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους ενδιαφέρομαι να αναβαθμίσω τον εργοστασιακό εστιαστή του νευτωνίου μου (κρεμαγιέρα). Οι προσοφθάλμιοι που έχω είναι 1,25" κι έχω βρεί εστιαστή Crayford της Baader σε λογική τιμή. Α) Η διαφορά που θα προκύψει τόσο στη φωτογράφηση όσο και στην παρατήρηση δικαιολογεί τη δαπάνη? και Β) θα υπάρχει μεγαλύτερη ακρίβεια στην ευθυγράμμιση με τον Laser collimator που τυγχάνει να διαθέτω?
Ὁ μὲν βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή, ὁ δὲ καιρὸς ὀξύς, ἡ δὲ πεῖρα σφαλερή, ἡ δὲ κρίσις χαλεπή
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για τι ειδους φωτογραφιση ενδιαφερεσαι; αν ειναι για πλανητικη δεν θα εχεις προβλημα εαν το συνδιασεις με ενα ηλκετρονικο εστιαστη πχ. orion accufocus. εαν προοριζεται για βαθυ ουρανο καλυτερα παρε ενα νεο τηλεσκοπιο καθως ο εστιαστης θα πρεπει να εχει αρκετο backfocus για να μπορεις να εστιαζεις αλλα και να μην εχει flexure. οσο για την ευθυγραμμιση εαν γινει σωστα δεν θα εχεις προβλημα. εχε υποψη οτι αναλογα με το μοντελο του εστιαστη και τον σωληνα που εχεις μπορει να χρειαστεις κανενα ανταπτορα για να μπει στον σωληνα ο εστιαστης

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ. Δύο διευκρινίσεις χρειάζομαι όμως: 1) Βackfocus (φαντάζομαι πως έχει σχέση με το μήκος διαδρομής του εστιαστή αλλά περιμένω επιβεβαίωση), 2) Flexure?
Ὁ μὲν βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή, ὁ δὲ καιρὸς ὀξύς, ἡ δὲ πεῖρα σφαλερή, ἡ δὲ κρίσις χαλεπή
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαρταται κι απο το ποια καμερα θα χρησιμοποιηθει .

Αν ειναι καποια DSLR και φωτογραφηση κυριας εστιας , τοτε νομιζω το θεμα ειναι η διαδρομη προς τα μεσα , αλλα λογικα δε θα υπαρχει προβλημα .

 

Σχετικα με το flexure

 

http://astronomy.mdodd.com/flexure.html[/i]

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

backfocus ειναι η αποσταση που πρεπει να κανει προς τα μεσα ο εστιαστης για να εστιασει η καμερα σου.

 

Flexure εναι η τζογος που υπαρχει σε διαφορα εξαρτηματα για φωτογραφιση (μιας και εκει θα εντοπισεις συχνα αυτη την ορολογια) πχ. flexure εστιαστη (του σωληνα κυριως), flexure στα οδηγιτικα δαχτυλιδια και κυριως σκοπιο, flexure στο κυριως σκοπιο και την βαση κτλ. το flexure δεν ειναι παντα εμφανες μιας και flexure μολις μερικων μm μπορει να σου σπασει τα νευρα σε φωτο βαθυ ουρανου και ειναι πραγματικος πονοκεφαλος να το βρεις και να το εντοπισεις.

 

στο dob 8'' που εχει εστιαστη crayford εχω εντοπισει flexure το οποιο με το ματι δεν ειναι εμφανες αν παιξω τον σωληνα με το χερι αλλα στην φωτογραφιση, αν και εχω κλειδωμενο το φρενο, εχω παρατηρηση αλλαγη στην εστιαση αναμεσα στα καρε αλλα και οταν μετακινησω το σκοπιο σε αλλη θεση στον ουρανο

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ.
Ὁ μὲν βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή, ὁ δὲ καιρὸς ὀξύς, ἡ δὲ πεῖρα σφαλερή, ἡ δὲ κρίσις χαλεπή
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης