Jump to content

SkyWatcher 8" - Επιλογή προσοφθαλμίου για τα πολλά Χ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας με συγχωρέσουν αυτοί που θα ματα-ξαναδούν την ίδια ερώτηση, αλλά πέρασα τις τελευταίες 3 ώρες

διαβάζοντας όλα τα μηνύματα που αφορούσαν αυτό το θέμα και ομολογώ (θα φταίει και η "νεότητά"

μου) πως δεν κατάφερα να βγάλω άκρη....

 

Θα παρακαλούσα να μου απαντήσουν αυτοί που έχουν τηλεσκόπια με ίδια χαρακτηριστικά,

ή έχουν την εμπειρία από τέτοιο, για να έχω μια πιο "σωστή" οπτική των πραγμάτων. Λοιπόν, τα δεδομένα έχουν ως εξής:

 

Το τηλεσκόπιο έφτασε με τον 2" και τον προσαρμογέα των 1,25", μαζί με 2 προσοφθάλμια,

το Super Plossl 10mm και Super Plossl 25mm όλα σε 1,25" οπότε και προσανατολίζομαι σε αγορά

του επόμενου προσοφθαλμίου πάλι σε 1,25". Τα χαρακτηριστικά του είναι D=200mm, F=1200mm -> f/6

και τα δύο προσοφθάλμια δίνουν 120X το 10mm και 48Χ το 25mm

Δυστυχώς φως ακόμα δεν είδε, λόγω υποχρεώσεων, ίσα-ίσα που το ξεπακετάρισα.

 

Η ερώτηση...

Όπως λέει και στον τίτλο, ποιο προσοφθάλμιο χρειάζεται για τις μεγάλες μεγεθύνσεις;

Με τη λογική πως οι 7,87" έχουν μέγιστη ωφέλιμη 400Χ (χωρίς να φτάσω ως εκεί, εκτός αν όντως

στις 400Χ ο χειρισμός είναι ίδιος με τις 300Χ, καλύπτομαι από ένα 4mm που θα δώσει 300Χ;

Μιλώντας πάντα για πλανητική παρατήρηση (αν και είδα να πέφτει πολύ ξύλο για αυτήν την έκφραση

σε σχέση με το πιο κατάλληλο προσοφθάλμιο) και πιο συγκεκριμένα Δία, Κρόνο κλπ

Δεν έχω εμπειρία από 4mm, αλλά είδα μία φωτογραφία του Celestron Omni 4mm

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=778

και ομολογώ προβληματίστηκα με το αν μπορώ να δω κάτι από 4mm άνοιγμα.

Όπως διάβασα είναι απείρως καλύτερο να μην μπει barlow + προσοφθάλμιο τουλάχιστον για τις

μεγάλες (αφού όσο περισσότεροι φακοί παρεμβάλλονται, τόσο το χειρότερο), αλλά μήπως τελικά

αντί για 4mm αξίζει ένας 6mm+2X barlow ή 7,5+2X barlow (κλπ κλπ κλπ 3Χ barlow με αντίστοιχο).

Η 120Χ με καλύπτει για τους μακρινούς πλανήτες;

Για τα υπόλοιπα από όσα διάβασα, η 48X είναι αρκετή και μπορεί να είναι χρήσιμη και η 120Χ,

αλλά επειδή όλοι λένε πως ειδικά για πλανήτες χρειάζεσαι > 200Χ για τον λόγο αυτόν και

η ερώτηση - αφού από εκεί θα ξεκινήσω (από Δια που φαίνεται κάθε βράδυ Δυτικά κλπ εύκολα,

μην ξεχνώντας φυσικά και τη Σελήνη)

 

Συγνώμη για τη μακρυγορία, μάλλον το χούι δεν κόβεται εύκολα...

Sky-Watcher 200mm f/6 Newtonian Telescope
Auto-Tracking = [-X Go-to controls = [-X
Κάτι ψήνεται...Ακόμα το ](*,) ](*,) ](*,)

...to be continued
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μια σημαντικη παραμετρος ειναι οι ατμοσφαιρικες συνθηκες.

καποιες φορες ακομα και απο 120χ ειναι η εικονα απαραδεκτη.

 

μεγενθυσεις της ταξεως 400χ θα τις χαρεις μια δυο φορες και αν...

για πλανητικη και 120 νομιζω ειναι αρκετα καλα,αλλωστε με 400χ και χωρις ισημερινη θα τρεχει ο στοχος μεσα στο πεδιο σαν τρελος!!! :cheesy:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μια σημαντικη παραμετρος ειναι οι ατμοσφαιρικες συνθηκες.

καποιες φορες ακομα και απο 120χ ειναι η εικονα απαραδεκτη.

 

μεγενθυσεις της ταξεως 400χ θα τις χαρεις μια δυο φορες και αν...

για πλανητικη και 120 νομιζω ειναι αρκετα καλα,αλλωστε με 400χ και χωρις ισημερινη θα τρεχει ο στοχος μεσα στο πεδιο σαν τρελος!!! :cheesy:

 

Σ' ευχαριστώ Μιχάλη.

Άρα γλυτώνω έξτρα έξοδα \:D/

(για την ώρα τουλάχιστον, αφού στο τέλος κάπου θα πάνε...)

Sky-Watcher 200mm f/6 Newtonian Telescope
Auto-Tracking = [-X Go-to controls = [-X
Κάτι ψήνεται...Ακόμα το ](*,) ](*,) ](*,)

...to be continued
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπως φενεται σε ενδιαφερουν κυριος πλανητες.Το πρωτο ερωτημα ειναι αν φορας γυαλια,αν ναι θα σε δησκολεψει ενας 4 plossl λογο μηκρου eye relief.τα plossl ειναι πολυ καλοι φακοι και φθηνοι,τους εχω καποιο συμπαθιο ομολογω.Το μονο μειον τους ειναι το στενο πεδιο και τα μικρα eye relief απο 15 και κατω.Αν δεν φορας γυαλια μαλον δεν θα σε προβληματισει και με ενα 4αρι θα εχεις 300Χ που στο τηλεσκοπιο σου το υποστηριζει ανετα(παντα ομως παιζει και το προβλημα του seeing, του καιρου).Συμαντικο πολυ ομως ειναι και ενα ερευνητικο,για να εντοπιζεις στοχους!

Αυτα που χρειαζεσαι ειναι 1)ερευνητικο(32 plossl φθινη λυση)η(Hyperion 24 68 μοιρες αν μπορεις να πας ενα σκαλι πανω) 2)deep sky απο 13 - 10(αν παρεις barlow X2 το 25 αρι σου γηνεται 12.5,96Χ)

3)Για πλανητικη παρατηριση 7 - 4(αν παρεις barlow X2 το 10 αρι σου γηνεται 5αρι,200Χ)

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γυαλιά δεν φοράω - έχω 0,25 αστιγματισμό και έχω ένα ζευγάρι αλλά πλέον

δεν τα φοράω (αν και με τα γυαλιά νομίζω πως βλέπω καλύτερη αντίθεση).

 

Κυρίως ρωτάω, επειδή "τυπικά" θα χρειαζόμουν ένα Zoom 3mm-10mm

(που θα δώσει από 400Χ έως 120Χ, άρα μέσα για αυτήν την κατηγορία παρατηρήσεων),

αλλά επειδή δεν έχω εμπειρία από Zoom δεν ξέρω αν πρέπει να ψάξω για ένα τέτοιο

ή να πάω στο πιο "παραδοσιακό" προσ. 4mm (300Χ) και προσ. 6mm (200Χ) ή προσ. 7,5mm (160Χ)

αφού και ο Zoom είναι στην ουσία "μεταβλητός Barlow" δηλαδή πάλι παρεμβάλλονται

περισσότερα οπτικά από ότι σε ένα μόνο προσοφθάλμιο (με τους λιγότερους φακούς).

 

Φυσικά, το πρώτο βήμα είναι να ευθυγραμμίσω τα οπτικά του τηλεσκοπίου

(έχω διαβάσει όλα τα βήματα, δεν το έχω κάνει ακόμα...) :oops: :oops:

και μετά να αναρωτηθώ πόσο "παραμόρφωση" θα εχω από τους έξτρα φακούς

στη διαδρομή του φωτός ](*,) ](*,)

Sky-Watcher 200mm f/6 Newtonian Telescope
Auto-Tracking = [-X Go-to controls = [-X
Κάτι ψήνεται...Ακόμα το ](*,) ](*,) ](*,)

...to be continued
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως πρέπει να στοχεύσεις τα 250x, άντε και τα 300x το μέγιστο.

Αυτό σημαίνει 5 ή 4mm. Λίγοι καλοί φακοί υπάρχουν σε αυτές τις εστιακές οι οποίοι να είναι και άνετοι.

Για αρχή θα έλεγα να δοκιμάσεις τον σωτήριο Baader Hyperion Zoom 24-8. Με έναν καλό Barlow γίνεται 12-4, άρα θα δεις και μόνος σου τις μεγεθύνσεις αυτές και ποιά είναι χρήσιμη στην παρατήρηση από το μέρος που παρατηρείς. Έπειτα μπορείς να πάρεις έναν καλό φακό σε αυτή την εστιακή (μάλλον 5mm θα είναι πιστεύω). Από γενικής χρήσης υπάρχουν κάποιες επιλογές (από Baader Hyperion, Vixen LVW έως και Pentax XW) και δεν λείπουν και οι καλοί πλανητικοί (από TMB και TS Planetaries έως Radian). Οι ορθοσκοπικοί και οι Plossl είναι δύσκολοι φακοί σε τέτοιες εστιακές.

Εγώ χρησιμοποιώ ορθοσκοπικό 12.5mm με Powermate 2.5x ή Radian 8mm με Barlow 2x. Καλύτερα δυό πόντοι άνετο eye relief παρά οι μυρμηγκότρυπες και οι κρίκοι παντατίφ.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πάρεις κατευθείαν έναν orthoscopic 4 ή 5mm. Θα τον έχεις για πλανήτες και κλειστούς διπλούς αστέρες όταν οι ατμοσφαιρική διαταραχή (seeing) είναι μικρή. Σε μεγάλες μεγεθύνσεις για παρατήρηση πλανητών θέλεις να έχεις όσο το δυνατόν καλύτερο κοντράστ. Δεν θα το επιτύχεις με ζουμ και σε λιγότερο βαθμό με barlow αν και με barlow η επίπτωση θα είναι μικρότερη έως αμελητέα.

Ο αστιγματισμός σου είναι μικρός και σε τόσο μικρή κόρη εξόδου ανύπαρκτος. Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιείς τα γυαλιά σου όταν παρατηρείς σε υψηλές μεγεθύνσεις.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης