Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ναι. Τον βρίσκεις έως και 65 ευρώ. Τον είχα πάρει 40 νομίζω. Μπορείς να τον βελτιώσεις αναρτώντας βάρος από τον γάντζο. Θα έχεις κάποιες δονήσεις φυσικά αλλά θα δουλέψει. Εγώ δούλευα το 80ST με Hyperions που είναι βαρύτερο σύνολο.

Η πλακέτα ταχείας απελευθέρωσης του είναι διαμορφωμένη σαν Vixen Dovetail ! Κάνει και για DSC φυσικά. Δεν θα πάνε τζάμπα τα 25.

Νομίζω πως ο 6ρης που πήρες πέρασε από τα χέρια μου. Σκέπτομαι να τον ξαναπάρω, μαζί με τον 9mm.

Σχετικά με τους Barlow είχα πει πως 66x είναι καλά για το τηλεσκόπιο αυτό. Επειδή δεν το έχω δοκιμάσει στην πράξη και τα οπτικά του ίσως είναι καλύτερα απ' ότι πιστεύεται γενικώς, μια δοκιμή θα σε πείσει. Αυτός ο Barlow κυκλοφορεί από πολλές εταιρίες (τον είχα σαν Celestron) και κοστίζει περί τα 20 ευρώ μεταχειρισμένος. Οι υπόλοιποι κοστίζουν περισσότερο απ' όλο το τηλεσκόπιο με τους φακούς σου, δεν μπορώ να τους προτείνω λοιπόν.

Γνωρίζεις πως μπορείς να κάνεις αξιόλογη παρατήρηση με έναν απλό κύλινδρο από χαρτί κουζίνας; Το έκαναν και οι αρχαίοι Έλληνες (με άλλο υλικό φυσικά). Δεν δουλεύει καλά με γυαλιά καθώς πρέπει να κολλήσεις το μάτι σου στο άνοιγμα. Η φθηνή αστρονομία είναι και πάλι της μόδας!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Τον Barlow της Skywatcher τον πήρα από την προηγούμενη εβδομάδα. Περιμένω και το τρίποδο διότι με αυτό που έχει δεν μπορώ να δω. Ελπίζω να μου τον φέρουν τον Hama...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι ο ίδιος με αυτόν τον Konus του συνδέσμου.

Για να μην έχεις δονήσεις, πέραν του βάρους που μπορείς να προσθέσεις (εγώ βάζω 3 μισόκιλα στα πόδια και ένα στο κέντρο από αυτά):

gr_68834_01_b.jpg

και των υποδημάτων απορρόφησης κραδασμών που μπορείς να φτιάξεις μόνος σου:

t_aposvestiras_ready_125.jpg

βοηθά το να τραβήξεις τα παρεκτάματα των προσοφθαλμίων ώστε να μην ακουμπάς τις περικόγχιες περιοχές επάνω στο φακό. Δουλεύει, φθάνει να συνηθίσεις να διατηρείς την σωστή απόσταση ώστε να μην έχεις αμαύρωση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό με τα βαράκια το είχα κάνει ήδη με ενα σετ που έχει αγοράσει η γυναίκα μου. Το άλλο είναι πολύ ενδιαφέρον και δεν το είχα δοκιμάσει. Το πρόβλημα στο μαμά τρίποδο του travelscope είναι οι κραδασμοί από τον κατά μήκος άξονα επάνω στη βάση που βιδώνει το τηλεσκόπιο. Ειναι λεπτού πάχους πλαστικό και τραντάζεται με το παραμικρό γιατί στην ουσία είναι στον αέρα. Πιο καλά να το πουλούσαν πιο φθηνά χωρίς τρίποδο παρά που το βάζουν μέσα. Εν τω μεταξύ πάντοτε το δουλεύω με κλειστά τα leg extensions. Με ανοιχτά ούτε με τον 20άρι φακό μπορείς να δεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ηρθε και φωτογραφικό τρίποδο της Hama (το 63) και χθες που το δοκίμασα μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλύτερο από το φωτογραφικό που δίνει η Celestron με το τηλεσκόπιο. Διατηρεί τον ταξιδιωτικό χαρακτήρα του travelscope, είναι πολύ πιο σταθερό, πιο καλό στη κίνηση και επιπρόσθετα λόγω ότι ανεβαίνει ο κεντρικός του λαιμός αισθητά έχω δυνατότητα να το κλίνω προς πιο κατακόρυφους στόχους.

 

Οσο περίμενα να ερθει πάντως την προηγούμενη εβδομάδα είχα περάσει και από το κατάστημα του Πλανηταρίου στην Αθήνα και είδα το ΑΖ3 στα 99 ευρώ το οποίο είναι μεν είναι μέρα με νύχτα με το Hama 63, αλλά έπρεπε ή να πάρω και τον αντάπτορα για βίδα 1/4" που δεν ήταν διαθέσιμος, ή να κάνω πατέντα δικιά μου με μεταλλική βάση-έλασμα που δεν έχω χρόνο λόγω ότι σε λίγες μέρες φεύγω.

 

Κωνσταντίνε σε ευχαριστώ και πάλι για όλες σου τις προτάσεις. Ηταν όλες πολύ σωστές, με γνώμονα το χαρακτήρα του τηλεσκοπίου μου και σε πολύ οικονομικά πλαίσια. :D

 

Υ.Γ. Πάντως από τώρα σκεφτομαι το επόμενο αξεσουάρ που θα είναι σίγουρα κάποιο φίλτρο \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηρθε και φωτογραφικό τρίποδο της Hama (το 63) και χθες που το δοκίμασα μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλύτερο από το φωτογραφικό που δίνει η Celestron με το τηλεσκόπιο. Διατηρεί τον ταξιδιωτικό χαρακτήρα του travelscope, είναι πολύ πιο σταθερό, πιο καλό στη κίνηση και επιπρόσθετα λόγω ότι ανεβαίνει ο κεντρικός του λαιμός αισθητά έχω δυνατότητα να το κλίνω προς πιο κατακόρυφους στόχους.

 

Οσο περίμενα να ερθει πάντως την προηγούμενη εβδομάδα είχα περάσει και από το κατάστημα του Πλανηταρίου στην Αθήνα και είδα το ΑΖ3 στα 99 ευρώ το οποίο είναι μεν είναι μέρα με νύχτα με το Hama 63, αλλά έπρεπε ή να πάρω και τον αντάπτορα για βίδα 1/4" που δεν ήταν διαθέσιμος, ή να κάνω πατέντα δικιά μου με μεταλλική βάση-έλασμα που δεν έχω χρόνο λόγω ότι σε λίγες μέρες φεύγω.

 

Κωνσταντίνε σε ευχαριστώ και πάλι για όλες σου τις προτάσεις. Ηταν όλες πολύ σωστές, με γνώμονα το χαρακτήρα του τηλεσκοπίου μου και σε πολύ οικονομικά πλαίσια. :D

 

Υ.Γ. Πάντως από τώρα σκεφτομαι το επόμενο αξεσουάρ που θα είναι σίγουρα κάποιο φίλτρο \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο τρίποδας διαθέτει μια πλάκα Quick Release, παρόμοια με άλλων (πχ Manfrotto). Αυτή διαθέτει βίδα 1/4 20 που βιδώνει σε αντίστοιχο σπείρωμα. Πέραν αυτού η πλάκα είναι mini Dovetail τύπου Vixen!

Για ποιό 70ρι ρωτάς; Το ETX;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο τρίποδας διαθέτει μια πλάκα Quick Release, παρόμοια με άλλων (πχ Manfrotto). Αυτή διαθέτει βίδα 1/4 20 που βιδώνει σε αντίστοιχο σπείρωμα. Πέραν αυτού η πλάκα είναι mini Dovetail τύπου Vixen!

Για ποιό 70ρι ρωτάς; Το ETX;

 

Αν καταλαβαίνω σωστά η βίδα είναι η κλασσική βίδα που βιδώνει στο σπείρωμα που έχουν οι περισσότερες φωτογραφικές μηχανές και κάμερες της αγοράς. Έχει αντίστοιχο σπείρωμα το Travel Scope 70 ;

 

Για το ETX είμαι σίγουρος ότι δεν μπαίνει εκεί έτσι απλά. Δεν το χρειάζομαι όμως μιας και έχω το τρίποδο της Meade.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο τρίποδας διαθέτει μια πλάκα Quick Release, παρόμοια με άλλων (πχ Manfrotto). Αυτή διαθέτει βίδα 1/4 20 που βιδώνει σε αντίστοιχο σπείρωμα. Πέραν αυτού η πλάκα είναι mini Dovetail τύπου Vixen!

Για ποιό 70ρι ρωτάς; Το ETX;

 

Αν καταλαβαίνω σωστά η βίδα είναι η κλασσική βίδα που βιδώνει στο σπείρωμα που έχουν οι περισσότερες φωτογραφικές μηχανές και κάμερες της αγοράς. Έχει αντίστοιχο σπείρωμα το Travel Scope 70 ;

 

Για το ETX είμαι σίγουρος ότι δεν μπαίνει εκεί έτσι απλά. Δεν το χρειάζομαι όμως μιας και έχω το τρίποδο της Meade.

 

Το σπείρωμα του Travelscope 70 είναι το κλασικό που έχουν και οι φωτογραφικές μηχανές (1/4"). Στη φωτο φαίνεται η αποσπώμενη πλάκα του Hama η οποία έχει βιδώσει στο Travelscope.

279737216_2012-07-1901_18_51.thumb.jpg.ea14a03e062826e1ecc266ba9dc9ac45.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο τρίποδας διαθέτει μια πλάκα Quick Release, παρόμοια με άλλων (πχ Manfrotto). Αυτή διαθέτει βίδα 1/4 20 που βιδώνει σε αντίστοιχο σπείρωμα. Πέραν αυτού η πλάκα είναι mini Dovetail τύπου Vixen!

Για ποιό 70ρι ρωτάς; Το ETX;

 

Αν καταλαβαίνω σωστά η βίδα είναι η κλασσική βίδα που βιδώνει στο σπείρωμα που έχουν οι περισσότερες φωτογραφικές μηχανές και κάμερες της αγοράς. Έχει αντίστοιχο σπείρωμα το Travel Scope 70 ;

 

Για το ETX είμαι σίγουρος ότι δεν μπαίνει εκεί έτσι απλά. Δεν το χρειάζομαι όμως μιας και έχω το τρίποδο της Meade.

 

Το σπείρωμα του Travelscope 70 είναι το κλασικό που έχουν και οι φωτογραφικές μηχανές (1/4"). Στη φωτο φαίνεται η αποσπώμενη πλάκα του Hama η οποία έχει βιδώσει στο Travelscope.

 

Πολύ καλή λύση. Σκεφτόμουν και εγώ να πάρω το Travel Scope αλλά με προβλημάτιζε το τρίποδο του. Το είχα δει από κοντά και είχα απογοητευτεί.

Με αυτή τη λύση έχεις και ένα τρίποδο περισσότερο σταθερό, αλλά ταυτόχρονα και τρίποδο για τη dSLR, οπότε μπορείς να τα έχεις μόνιμα όλα στα πορτ παγκάζ του αυτοκινήτου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης