Jump to content

Ipad + αστρονομική χρήση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

’Εχει μήπως κανείς Ipad και το έχει μετατρέψει σε αστρονομικό εργαλείο; Π.χ χάρτες ή καποιό software πλανηταρίου ή κάποια άλλη ιδέα που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί κατα την διάρκεια παρατηρήσης;
Άστρα μη με μαλώνετε που τραγουδώ τη νύχτα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Νομιζω οτι το ipad ειναι οκ μονο για χαρτες. Εκτος απο το distant suns υπάρχει το Star Walk (καλυτερο κατα τη γνωμη μου), το Stars και το solar Walk.

 

Εφαρμογές παντως τυπου Registax κλπ δεν εχω βρει παντως.

 

Φιλικά

Μιχάλης - CptFurz

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υποθέτοντας ότι έχει night vision mode, θα ρωτήσω απλώς, κατά πόσο η φωτεινότητα επηρεάζει την παρατήρηση. Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι τόσο καλή ιδέα το ipad για χάρτες.. :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγώ έχω αυτό

http://itunes.apple.com/us/app/orion-starseek-pro/id371754222?mt=8

στο ipod και είναι απίστευτο!!έχει τεράστια βάση δεδομένων με πολλές πληροφορίες για κάθε στόχο, φοβερά γραφικά, γρήγορο, με δυνατότητα να το κουνάς και όπου κοιτάει να σου γυρνάει τον χάρτη και δυνατότητα χειρισμού του τηλεσκοπίου με bluetooth (με προαιρετικό΄εξάρτημα στο τηλέ)

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υποθέτοντας ότι έχει night vision mode, θα ρωτήσω απλώς, κατά πόσο η φωτεινότητα επηρεάζει την παρατήρηση. Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι τόσο καλή ιδέα το ipad για χάρτες.. :-k

 

Οντως εχουν night vision mode. Ταυτόχρονα μειώνεις την φωτεινότητα οσο προσαρμόζεται η οραση στο σκοτάδι.

 

Είναι οκ για χρηση σε μερη που υπάρχει καποια φωτορύπανση. Σε περιοχες ομως με ελαχιστη η καθόλου φωτορύπανση είναι ενοχλητικό. Είδα τι σημαίνει αυτό περσυ στον Παρνωνα με i phone (και οχι με το i pad που έχει πολυ μεγαλύτερη φωτεινότητα). Τελικά το έκλεισα και χρησιμοποίησα τους χαρτες ενός φίλου.

 

Κατα τη γνωμη μου αν πρεπει οπωσδήποτε να έχεις μαζι σου καποιο υπολογιστή, αφήνεις το ipad στο σπιτι και παίρνεις to laptop που εκτός από τους διάφορους χάρτες που μπορείς να εχεις φορτωμένους χρησιμοποιείται και σε όλες τις άλλες αστρονομικές εφαρμογές.

 

Παρεπιπτόντως είδα στο Πλαίσιο tablet στο μέγεθος του ipad που τρέχει κλασικά windows και έχει USB θυρες για συνδεση με περιφερειακά. To μειονέκτημα του: είναι TurboX ...

 

Φιλικά

Μιχάλης - CptFurz

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Εγω για να χαζεύω έχω το το pocket universe και με έχει βολέψει πολύ!

 

http://itunes.apple.com/us/app/pocket-universe-virtual-sky/id364142755?mt=8

 

Πάντως, αν κάνεις παρατήρηση από σκοτεινή τοποθεσία δεν είναι καλή ιδέα το ipad.

Ακόμα και σε night vision mode η φωτεινότητα της οθόνης θα σου μειώσει σε καποιο

βαθμό την πολύτιμη ευαισθησία του ματιού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για grab n go καταστάσεις ενα iphone/ipod touch (οχι ισως ipad λόγω μεγέθους, άρα και περισσότερης φωτεινότητας) είναι για μένα μια πολύ καλή λύση. Χρησιμοποιώ το distant suns 3 και με βοηθάει απίστευτα στην εύρεση στόχων και ειδικά στις τελευταίας γενιάς συσκευές η οθόνη προσφέρεται για πολύ ποιοτικές απεικονήσεις του ουρανού. Φυσικά όταν πρόκειται να κάνει κάποιος πιο σοβαρές παρατηρήσεις σε απόλυτο σκοτάδι δεν θα το πρότεινα.

IMG_0988.thumb.PNG.75d2a0fd2348dcd52d4d2d0ff60834c9.PNG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης