Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το SkyWatcher DOB 10" FLEX, και το Explore Scientific 14mm 100.Σκεφτομαι να αγορασω εναν barlow ,ειναι καλη λυση; και αν ναι, ποσο Χ να παρω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ' αρχάς να κάνεις ένα Review του ES100 14mm.

Έχεις Νευτώνιο 250/1200, f/4.7.

Με τον 14mm 86x, 1.16 μοίρες (!!!) πεδίο, 3mm exit pupil. Ουσιαστικά ένα finder με μεγάλη μεγέθυνση.

Ο Barlow 2x σε βγάζει πάνω από τα 150x.

Ενώ ένας 1.6x δίνει εστιακή 8.75 (σαν να πήρες και τον 9mm δηλαδή), μεγέθυνση 140x, πεδίο 0.73 μοίρες (3/4, περίπου 45', όλη η πανσέληνος σε μεγάλη μεγέθυνση, WoW), κόρη εξόδου 1.86, φωτεινή και ικανή για Deepsky.

Ο Antares 1.6 μάλιστα είναι και βραχύσωμος, πανάλαφρος και έχει άριστες συστάσεις (ιαπωνικά οπτικά). Μόνον 89$. Εγώ πάντως τον έχω στο μάτι.

Βέβαια, αν πάρεις τον GSO 2x ED και βάλεις το στοιχείο barlow απ' ευθείας στον ES έχεις το ίδιο αποτέλεσμα. Μπορείς να έχεις και 2χ και 1.6x με 10$ λιγότερα.

Ψάξε και τα δύο στην Agena Astroproducts.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Σημερα παρελαβα τον GSO αλλα λογο καιρου θα αργησω να τον τεσταρω.Θα ηθελα να ρωτησω αν με τον barlow μειωνεται το φαινομενο πεδιο.Δηλαδη οι 100 μοιρες του ES100 14mm στα 7mm με τον barlow θα παραμεινουν 100;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ορισμένοι Barlow αναφέρεται πως μειώνουν το φαινομενικό πεδίο (βινιετάρισμα), συνήθως σκοτεινιάζοντας εν είδει στεφάνης την περιφέρεια του πεδίου. Αναφέρεται κυρίως με τους 1.25'' και φακούς >80 μοιρών.

Δεν έχω ακούσει για τον συνδυασμό αυτό. Μπορείς όμως να δεις μέσα από τον φακό, χωρίς καπάκια και χωρίς τηλεσκόπιο, στρέφοντάς το σε μια φωτεινή επιφάνεια, πχ ουρανό της ημέρας ή λευκό τοίχο. Θα δεις έτσι το φαινομενικό πεδίο. Μετά βάλε τον Barlow και κάνε το ίδιο. Μειώνεται το πεδίο;

Κάνε το ίδιο και βιδώνοντας τον φακό του Barlow στον ES. Και ενημέρωσέ μας.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το δοκιμασα κοιτωντας απο την πισω μερια του προσοφθαλμιου .Mετα εβαλα τον barlow και το πεδιο ηταν το ιδιο.Απο το μπροστινο μερος ηταν πολυ δυσκολο να δω.Δεν ξερω αν ειναι σωστος αυτος ο τροπος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, κοιτάς από εκεί που θα κοιτάξεις και στο τηλεσκόπιο. Άρα μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα.

Εγώ πήρα τον GTO Proxima 1.5x τελικά.

Πές μας και για τον ES100 14.

Πως και ξεκίνησες από τέτοιον φακό; Εκεί καταλήγουμε συνήθως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη εγώ από την άλλη σου προτείνω αν θες να πάρεις

τον KELLNER 28mm

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=504

γιατί σου δίνει πανοραμικές εικόνες του ουρανού.

Αν από την άλλη θες ευρύ πεδίο τότε πάρε τον PANOPTIC 24mm, http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1195

 

Από τηλεσκόπια:σου προτείνω ανεπιφύλακτα το DOB 10" FLEX!!!!!!!

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τις αγορες μου ειμαι τελειως αναποδος. Πρωτα πηρα τον ES100 14 και μετα απο δυο μηνες το πρωτο μου τηλεσκοπιο.Πριν απο μια εβδομαδα τον ES82 4.7 και τωρα σκεφτομαι τον ES82 11.Επειδη ειμαι νεος στον χωρο φοβαμαι να κανω περιγραφη για τον ES100 14 λογο λαθους φρασεων, εκφρασεων, που μπορει να χρησιμοποιήσω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη ειμαι νεος στον χωρο φοβαμαι να κανω περιγραφη για τον ES100 14 λογο λαθους φρασεων, εκφρασεων, που μπορει να χρησιμοποιήσω.

 

Πες το όπως σου έρχεται. Οι τεχνικοί όροι δεν μπορούν να περιγράψουν συναισθήματα και η αστροπαρατήρηση τελικά με συναισθήματα έχει να κάνει. Και δεν πρέπει να φοβάσαι τους συναδέλφους εδώ. Αν κάποιος δε κοροϊδέψει (που δεν το νομίζω) η πράξη του αυτή θα σχετίζεται με τον εαυτό του και όχι με σένα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

kkokkolis, το δοκιμασα απο το μπροστινο μερος του προσοφθαλμιου. Με η χωρις barlow το πεδιο ειναι ιδιο.Ευχαριστω πολυ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης