Jump to content

Mετατροπέας σειριακής θύρας σε θύρα USB


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις αναβάθμισα τη CG4Omni στήριξή μου σε go to με το σύστημα Synscan v3.2. Eντός της συσκευασίας υπάρχει καλώδιο σύνδεσης με το PC, ωστόσο είναι κατάλληλο για σειριακή θύρα, την οποία (έχω laptop) o υπολογιστής μου δεν διαθέτει. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν θα προκύψει πρόβλημα εάν παρεμβάλλω έναν μετατροπέα σειριακής σε USB (έχω βρεί τέτοιο μετατροπέα στο ΠΛΑΙΣΙΟ).
Ὁ μὲν βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή, ὁ δὲ καιρὸς ὀξύς, ἡ δὲ πεῖρα σφαλερή, ἡ δὲ κρίσις χαλεπή
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το πιθανοτερο NAI εφοσον εχει περαστει και ο αναλογος driver... Αν αντιμετωπισεις προβλημα εγκαστησε αυτον:

http://www.prolific.com.tw/support/files/%5CIO%20Cable%5CPL-2303%5CDrivers%20-%20Generic%5CWindows%5Callinone%5CPL2303_Prolific_DriverInstaller_v130.zip

 

 

Φιλικα

Νίκος

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν ο αντάπτορας είναι αυθεντικός Prolific και όχι Κινέζικη απομίμηση θα παίξει μια χαρά.

Είχα αγοράσει μερικούς απο το eshop και δεν μπορεσε να δουλέψει κανένας γιατι ήταν απομίμηση.

 

Εδω οι τελευταίοι Drivers

http://www.prolific.com.tw/eng/downloads.asp?ID=31

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχεις υπομονή να περιμένεις την αποστολή του, αυτό είναι φτηνό και θα σου κάνει δουλειά.

http://cgi.ebay.co.uk/USB-2-0-RS232-RS-232-DB9-Serial-Adapter-Converter-/180511376579?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a075104c3

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η καλύτερη λύση είναι μετατροπέας που αναγνωρίζεται αυτόματα από τον Η/Υ και τον εγκαθιστά ώς σειριακή θύρα Com1, Com2, ......Com9 κ.λ.π.

Κυκλοφορούν τέτοιοι στο εμπόριο, εγώ έχω πάρει ένα από το SATURN πριν μερικούς μήνες.

Ακόμη όμως και άν χρειάζεται να φορτωθεί ο ανάλογος Driver, αυτός θα συνοδεύεται με τον μετατροπέα.

Προσοχή μόνο σ'αυτή τη περίπτωση, ο Driver να είναι για τα Windows που διαθέτει ο Η/Υ σου.

Κυριάκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε συνέχεια της απάντησής μου, θέλω να σου διευκρινίσω ότι αυτό που χρειάζεσαι και για το οποίο αναφέρομαι είναι μετατροπέας USB σε Σειριακή και όχι το αντίθετο όπως το θέτεις.

Αυτός ο μετατροπέας θα τοποθετηθεί στον Η/Υ σου και θα προσθέσει τη σειριακή που ζητάς.

Ετσι όπως το έθεσες, υποψιάζομαι μήπως ψάχνεις μετατροπέα που θα σου μετατρέψει τη σειριακή της Synscan σε USB.

Εάν αυτό έχεις στο νου σου, τότε δεν είναι η σωστή λύση.

Χρειάζεσαι το μετατροπέα USB σε Σειριακή όπως σου περιέγραψα στη προηγούμενη απάντησή μου.

Κυριάκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους.
Ὁ μὲν βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή, ὁ δὲ καιρὸς ὀξύς, ἡ δὲ πεῖρα σφαλερή, ἡ δὲ κρίσις χαλεπή
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Αντώνης Αγιομαμίτης μας έστειλε μια σχετικά εμπειρία:

 

Αγαπητοι φιλοι,

 

Αυτο ειναι ενα θεμα που με εχει απασχολησει και'μενα στο παρελθον με αφορμη την επικοινωνια μεταξυ φορητο υπολογιστη και την στηριξη μου της ΑΡ. Ναι μεν υπαρχουν φθηνες λυσεις με την βοηθεια του eBay με αφορμη προσφορων απο την Κινα, αλλα ηθελα να σας υπενθυμισω οτι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ λυση που ειναι συμβατη με τα παντα ειναι αυτη της Keyspan USB Serial Adapter.

 

Και εγω πριν περιπου ενα χρονο πηρα κατι απο την Κινα σε πολυ ευνοικη τιμη και ολα λειτουργουσαν αψογα μεχρι να αλλαξω φορητο η/και λογισμικο και οπου ξαφνικα ειχα προβληματα επικοινωνιας. Η προσφορα της Keyspan ειναι η ποιο ακριβη αλλα ειναι 100% συμβατη με οτι επιχειρησετε. Οπως ολοι μας γνωριζουμε, παιρνεις οτι πληρωνεις.

 

Καλο μηνα

Αντωνης.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης