Jump to content

SCT Collimation


takis63

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους φίλους.

 

Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου υποδείξει έναν αξιόπιστο τρόπο collimation για τηλεσκόπια SCT.

 

To C11 που έχω είναι ένα θαυμάσιο όργανο αλλά έχω διαπιστώσει ότι θέλει συχνά collimation. Η μόνη μέθοδος που ξέρω αυτή του star testing είναι αρκετά αποτελεσματική αλλά απαιτεί να γίνεται νύχτα κι επίσης διαρκεί αρκετή ώρα. Πρόσφατα έμαθα και για ένα νέο τρόπο με laser απο την Hotech

http://www.hotechusa.com/category-s/23.htm

αλλά είναι αρκετά ακριβό.

 

Έτσι ρωτώ, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να ευθυγραμιστούν τα οπτικά ενός SCT?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Τάκη! Είσαι σίγουρος ότι έχεις σφίξει τα βιδάκια όσο πρέπει; Λίγο ασαφές το καταλαβαίνω, αλλά τα σφίγγεις μέχρι να αρχίσεις να αισθάνεσαι αντίσταση και δίνεις μισή στροφή ακομα. Πολύ γενικά, αν θέλεις ευθυγράμμιση μια φορα τη βδομάδα αυτό είναι σημάδι ότι το δευτερεύον παίρνει παραπάνω σφίξιμο.

Ένας εύκολος σχετικά τρόπος που χρησιμοποιώ τώρα τελευταία στην ευθυγράμμιση είναι με τη βοήθεια ενός τεχνητού αστρου. Το στήνεις σε μια απόσταση, ας πούμε 200 μέτρα. Το σημαντικό είναι το τηλεσκόπιο να είναι σε χαμηλότερο ύψος και όχι σε ίδιο επίπεδο με το τεχνητό αστεράκι. Κι αυτό για να "κάθεται" στο βαθμό του δυνατού το πρωτεύον με το βάρος του στη θέση που θα έχει κατά τη διάρκεια της παρατήρησης - με λίγα λόγια, ελαχιστοποιείς τον παράγοντα mirror flop που ελάχιστα έως πολύ έχουν τα περισσότερα SCT.

Από εκεί και πέρα, αφού βρεις το φωτεινό αστεράκι στο πεδίο ενός ας πούμε 25άρη και αφού διορθώσεις χοντρά λάθη στην ευθυγράμμιση, βάζεις έναν προσοφθάλμιο γύρω στα 12 μμ και ευθυγραμμίζεις αφεστιάζοντας στα 2-3 δαχτυλίδια. Στη συνέχεια προχωρείς με έναν 9άρη και αφεστιάζεις στα 2 δαχτυλίδια. Το επόμενο βήμα είναι με έναν 7άρη αφεστιάζοντας ελαφρώς (ας πούμε ένα δαχτυλίδι) και προσέχοντας να έχεις ομοιόμορφη κατανομή του φωτός γύρω από το έντονα φωτεινό σημείο στο κέντρο. Κάνεις το ίδιο και με έναν 6άρη ή/και έναν 5άρη αυτή τη φορά σωστά εστιασμένος - ή έστω αφεστιάζοντας μια μονάχα τρίχα - και είσαι έτοιμος.

Με αυτό τον τρόπο έχω επιβεβαιώσει σωστό collimation και με CCD τη νύχτα και έχει δουλέψει 100% σωστά τις τελευταίες δυο φορές που πείραξα την ευθυγράμμιση σε ένα διάστημα 5-6 μηνών. Χοντρά-χοντρά με ευθυγράμμιση ασχολούμαι περίπου δυο φορές το χρόνο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν κάνω έλεγχο συχνά-πυκνά.

Γενικότερα στη διαδικασία της ευθυγράμμισης αν χρειάζεται να ξεσφίξεις μια βίδα, δες αν μπορείς εναλλακτικά να σφίξεις τις άλλες δύο. Η γενικότερη αρχή με τα τηλεσκόπια "δεν βιαζόμαστε και δεν πιέζουμε υπερβολικά τίποτα" ισχύει και εδώ :mrgreen:

Ελπίζω τα παραπάνω να βοηθάνε!

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Another good option is to use the reflection of the sun off of a glass or ceramic insulator on a telphone or power pole. It will give you a point light source and once the image is centered, with the aid of a reticle eyepiece, if available, and placed out of focus, collimation can commence. Naturally for this to take place we need a cloud free day.

Hope this may be of use.

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία, Fred ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

 

Ηλία, όταν λές να σφίξω τα βιδάκια εννοείς προφανώς τις βίδες του δευτερεύοντος έτσι? Το πρόβλημα είναι ότι παρ'όλο που έχω βάλει Bob's knobs, δεν πρέπει να τις σφίγγω τελείως για να έρθει σε collimation. Άν τις σφίξω τελείως χάνει την ευθυγράμιση. Η ιδανική ρύθμιση δεν έρχεται με τις βίδες τελείως σφιγμένες κι εκεί νομίζω ότι είναι το πρόβλημα. Προφανώς το κάτοπτρο μετακινείται και χάνει την ευθυγράμισή του. Εκτός πια και κάνω κάτι λάθος στην όλη διαδικασία εγώ, ή δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά.

 

Το τεχνητό αστέρι που αναφέρεις το έχω υπόψην μου, αλλά με προβληματίζει η μεγάλη απόσταση που πρέπει να το τοποθετήσεις γιαυτό και δεν το έχω αγοράσει ακόμη.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τεχνητό αστέρι που αναφέρεις το έχω υπόψην μου, αλλά με προβληματίζει η μεγάλη απόσταση που πρέπει να το τοποθετήσεις γιαυτό και δεν το έχω αγοράσει ακόμη.

 

Το έχω και εγώ στο καλάθι εδώ και μήνες και δεν πατάω το κουμπί. Μάλλον δεν πρέπει να το αγοράσεις τελικά εσύ αλλά ένας άλλος Καλαματιανός που να διαμένει σε ικανή απόσταση. :mrgreen:

Εμένα θα με βόλευε ο Σωτήρης καθώς βλέπω προς το σπίτι του, αν και ο σωλήνας πρέπει να δείχνει προς τα κάτω. Εκτός αν το στήσω σπίτι μου και επισκεφτώ με το Nexstar την ταράτσα του Σωτήρη. :-k

Πράγματι, ευκολότερος τρόπος δεν υπάρχει;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω και εγώ στο καλάθι εδώ και μήνες και δεν πατάω το κουμπί. Μάλλον δεν πρέπει να το αγοράσεις τελικά εσύ αλλά ένας άλλος Καλαματιανός που να διαμένει σε ικανή απόσταση. :mrgreen:

 

Ναί Κώστα μου, αλλά παρεμβάλεται ο...Ταΰγετος :mrgreen:

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουπς! Εκ παραδρομής. Ελπίζω να μην έθιξα ούτε την Λακωνία, ούτε την Μεσσηνία.

Μου έδωσες όμως την ιδέα: Αν το έβαζες επάνω στον Ταΰγετο;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάκη, ναι αυτές τις βίδες εννοώ. Ουσιαστικά, το δευτερεύον στηρίζεται σε αυτες τις βιδες - άλλος ένας λόγος που πρέπει να είναι σφιγμένες - και ταυτόχρονα αυτές ρυθμίζουν την κλίση του κατόπτρου. Λογικά πρέπει να υπάρχει κάποιο σημείο ισορροπίας όπου και οι τρεις βίδες θα είναι αρκετά σφιγμένες ώστε να είσαι ευθυγραμμισμένος και η ευθυγράμμιση να κρατάει.

Αξίζει τον κόπο να πειραματιστείς. Μια ιδέα: δοκίμασε να ξεκινήσεις ανάποδα, δηλαδή έχοντας τη διορθωτική πλάκα να βλέπει προς τα κάτω σφίξε και τις τρεις βίδες και μετά προσπάθησε να ευθυγραμμίσεις όπως κάνεις πάντα σφίγγοντας λίγο αν χρειαστεί ή χαλαρώνοντας για να δεις που είσαι. Ίσως παρατηρήσεις διαφορετική συμπεριφορά.

 

Για το αστεράκι, αυτό με την απόσταση είναι παρεξηγημένη υπόθεση: αφορά κατά βάση το star test, εκεί όντως χρειάζεται να είναι σε απόσταση τουλάχιστον 10-15 ακόμα και 20 φορές την εστιακή του τηλεσκοπίου. Για μια ευθυγράμμιση ακόμα και 30 μέτρα μακριά θα κάνεις δουλειά. Το πρωτεύον βέβαια θα εστιάσει πολύ πίσω, έξω από την περιοχή που η διορθωτική πλάκα κάνει τη δουλειά της, ωπότε στο προσοφθάλμιο θα σου δείξει σφαιρική εκτροπή. Όμως θα μπορέσεις να ευθυγραμμίσεις - το πόσο καλά θα στο δείξει το πρώτο τεστ με πραγματικό αστέρι που θα κάνεις το βράδυ. Όπως και να έχει το κόστος είναι πολύ μικρό και είναι ένα αξεσουάρ που θα χρησιμέψει και σε άλλα τηλεσκόπια που πιθανόν υπάρχουν.

 

ΥΓ. Σου έχω στείλει και ένα πμ για κάποιες σχετικές φωτοτυπίες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάκη,

 

Μπορέι να συμβαίνει και το εξής, και το αναφέρω επειδή μου είχε τύχει εμένα. Οταν σκύλο μπαϊλντισμένος από τα συνεχή collimations το πήγα στο Πλανητάριο, ο κ Μυλωνάς μου είπε ότι έκαναν ότι γινόταν, ΑΛΛΑ....... Το δευτερεύον δεν ήταν καλά σφιγμένο επάνω στη διορθωτική με αποτέλεσμα να είναι ευαίσθητο στους μικρο κραδασμούς. Και βέβαια δεν το άνοιξε για να το σφίξει. Όταν πέρυσι το διέλυσα το 9,25 με την ευκαιρία έσφιξα καλά και το δευτερεύον, και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω το ίδιο πρόβλημα. Τώρα βέβαια, δεν σου προτείνω να το ανοίξεις γιατί είναι γαμησοδουλειά, αλλά...

 

Το άλλο της Hotech το έχω δει και εγώ, και έχω αποφασίσει να το φτιάξω γιατί τα λεφτά που ζητάει είναι τρελλά, έχω ήδη παραγγείλει τα lasers και θα παραγγείλω και τον οπίσθιο καθρέφτη, στο σύνολο κανένα 50άρι θα πάει χώρια η δουλειά.

 

Οταν φτάσει η ώρα θα τα πούμε

 

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάκη,

 

Μπορέι να συμβαίνει και το εξής, και το αναφέρω επειδή μου είχε τύχει εμένα. Οταν σκύλο μπαϊλντισμένος από τα συνεχή collimations το πήγα στο Πλανητάριο, ο κ Μυλωνάς μου είπε ότι έκαναν ότι γινόταν, ΑΛΛΑ....... Το δευτερεύον δεν ήταν καλά σφιγμένο επάνω στη διορθωτική με αποτέλεσμα να είναι ευαίσθητο στους μικρο κραδασμούς. Και βέβαια δεν το άνοιξε για να το σφίξει. Όταν πέρυσι το διέλυσα το 9,25 με την ευκαιρία έσφιξα καλά και το δευτερεύον, και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω το ίδιο πρόβλημα. Τώρα βέβαια, δεν σου προτείνω να το ανοίξεις γιατί είναι γαμησοδουλειά, αλλά...

 

Το άλλο της Hotech το έχω δει και εγώ, και έχω αποφασίσει να το φτιάξω γιατί τα λεφτά που ζητάει είναι τρελλά, έχω ήδη παραγγείλει τα lasers και θα παραγγείλω και τον οπίσθιο καθρέφτη, στο σύνολο κανένα 50άρι θα πάει χώρια η δουλειά.

 

Οταν φτάσει η ώρα θα τα πούμε

 

Φιλικά

Δημήτρης

 

Να τα πούμε Δημήτρη μου, να τα πούμε!!!

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν έχω να πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Ηλία, για το εξαιρετικό βιβλίο που μου έστειλε και το οποίο με βοήθησε πάρα πολύ στο να καταλάβω πώς γίνεται σωστά η διαδικασία της ευθυγράμισης των οπτικών στα SCT.

 

Το πρόβλημα στο δικό μου φαίνεται πώς ήταν το μη καλά σφιγμένο δευτερεύων. Μόλις το έφιξα καλά και ακολούθησα πιστά τις οδηγίες του βιβλίου, έφερα τα οπτικά του σε ευθυγράμιση πολύ πιο γρήγορα κι εύκολα απο το παρελθόν, όπου απλώς πήγαινα στην τύχη.

 

Ευχαριστώ λοιπόν και πάλι Ηλία.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νάσαι καλά Τάκη! Ο Pikiel είναι αυθεντία στα SCT. Ο άνθρωπος πρέπει να έχει στην κατοχή του οτιδήποτε έχει βγάλει ποτέ η Celestron από την εποχή της Valor Electronics...

Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης