Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει παρατηρήσει κανείς από την Ελλάδα το αντιζωδιακό φώς; (Γνωστό ως gegenschein ή conterglow ;) ή πια με τη φωτορύπανση πρέπει να το ξεχάσουμε για πάντα;

Ο Patrick Moore σε ένα βιβλίο του πάντως λέει πως από τα Βρεττανικά Νησιά το έχει παρατηρήσει μόνο μια φορά κατά τη διάρκεια γενικής συσκότισης στο Β' παγκόσμιο πόλεμο...

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο πρώτη φορά ακούω το αντιζωδιακό φώς... #-o

Καλή φαση, θα το έχω υπόψιν μου...

 

Πάντως στο Google έχει αρκετές φωτογραφίες

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου αρεσε πολυ το post σου φιλε Γιωργο :D Δυσκολη ερωτηση αλλα και ψαγμενη :wink:

Εδω παντως με την τεφρα αμφιβαλω αν το δω σε 2 ζωες,πιο ευκολα θα δω φαντασμα :mrgreen:

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού κανείς δεν απαντάει θετικά το θέτω ως πρόκληση:

Ας προσπαθήσουμε να παρατηρήσουμε / φωτογραφίσουμε το αντιζωδιακό φώς!

Κανείς να σηκώσει το γάντι; :cheesy:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού κανείς δεν απαντάει θετικά το θέτω ως πρόκληση:

Ας προσπαθήσουμε να παρατηρήσουμε / φωτογραφίσουμε το αντιζωδιακό φώς!

Κανείς να σηκώσει το γάντι; :cheesy:

Το έχεις σηκώσει Γιώργο! Μια κυρία με ένα ροζ τηλεσκόπιο και με ένα λουλουδάκι πάνω (εν είδει ανθοδοχείου), θα μας δείξει το δρόμο για τα πολύ νότια!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι κι εγώ μέσα!!!

 

Αλήθεια ξέρουμε πότε εμφανίζεται στον ουρανό και σε πιο σημείο;;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν googlαρεις θα δεις οτι θες πρωτα απ'ολα πολυ σκοτεινο ουρανο. το συγκεκριμενο φαινομενο εμφανιζεται αντιθετα απο τον ηλιο στην εκλειπτικη και απ'οτι διαβασα ειναι αντανακλαση του ηλιακου φωτος σε μορια σκονης

 

http://www.atoptics.co.uk/highsky/zodim2.htm

http://apod.nasa.gov/apod/ap061226.html

http://www.cloudynights.com/ubbarchive/showflat.php/Cat/0/Number/1231067/page/76/view/collapsed/sb/6/o/all/fpart/1

http://www.pixheaven.net/photo_us.php?nom=071019_9781-96

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ζωδιακο και αντιζωδιακο φως αναφερονται αμφοτερα και στο The Backyard Astronomer's Guide στη σελιδα 144. Μαλιστα οι συγγραφεις υποδεικνυουν ως καλυτερα διαστηματα για την παρατηρηση του αντιζωδιακου φωτος τα τελη Μαρτιου ως τις αρχες Απριλιου και τις αρχες του Οκτωβρη. Παντως επισημαινεται πως "η θεαση αυτου του ανεπαισθητου φεγγους ειναι μια προκληση για το γυμνο ματι".
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...

Θέλω να υπενθυμίσω την πρόκληση που έθεσε ο Γιώργος. Το αντιζωδιακό φως πρέπει να είναι απίστευτα εντυπωσιακό, με την προυπόθεση να γνωρίζουμε πού οφείλεται. Προ(σ)καλώ όσους θα βρίσκονται σε σκοτεινό ουρανό το Σ/Κ μετά την Νέα Σελήνη (26/10), να προσπαθήσουν να το δουν ή να το φωτογραφίσουν. Εγώ θα επιχειρήσω και τα 2 από το Περιβόλι Ιωαννίνων.

 

Ερώτηση: Γιατί η επικείμενη Ν.Σ. είναι κατάλληλη;

Απάντηση: Διότι σε αυτή τη Ν.Σ. η σκοτεινή μεριά της Γης δεν είναι στραμμένη προς το γαλαξιακό επίπεδο. Φανταστείτε ότι το κέντρο του Γαλαξία στον Τοξότη, αλλά και η επεκτεινόμενη χειμερινή σπείρα του στους Δίδυμους, απέχουν πολύ από τη μεσουράνηση τις νυχτερινές ώρες. Άρα το αστρικό υπόβαθρο θα είναι πολύ φτωχό.

 

Ερώτηση: Η παρουσία του Δία μπορεί να αποτρέψει τη θέαση;

Απάντηση: Εδώ θέλω τη βοήθειά σας. Πρόκειται για μεγάλη ατυχία! Όχι μόνο θα έχουμε την ενοχλητική παρουσία του Δία, αλλά θα είναι και σε αντίθεση, που σημαίνει πως θα βρίσκεται πολύ κοντά στο αντιδιαμετρικό σημείο του Ήλιου. Θα μας εμποδίσει τελικά άραγε;; Πάντως απ' ό,τι βλέπω στο Cartes de Ciel φέτος το αντιζωδιακό πέφτει κάπου μεταξύ Ιχθύων, Κριού και Κήτους.

 

Στο προκείμενο: Αν το επιτρέψει ο καιρός, λέω να επιχειρήσω να το δω-φωτογραφίσω ξημερώματα 29/10. Για το Περιβόλι Ιωαννίνων, η μεσουράνηση του αντιζωδιακού θα είναι στις 01:18. Για να δούμε!

 

Λίγες πληροφορίες:

 

http://apod.nasa.gov/apod/ap080507.html

http://www.as.wvu.edu/~jel/skywatch/skw9810h.html

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη εγώ είμαι μέσα, φυσικά δεν έχω τον τέλειο ουρανό για αυτο το εγχείρημα αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

 

Τωρά βέβαια ο Διας είναι ένα μεγάλο Θεμα... κάνει τρελή φωτορυπανση

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, άνοιξε τους ορίζοντές σου (ευρυγώνιος)!!! Εγώ θα βάλω τη μηχανή στην ισημερινή, 11mm, f2.8, ISO800-1600, ο Δίας στο κέντρο και θα δοκιμάζω με χρόνους. Το αντιζωδιακό είναι μεγάλο, 10-20 μοίρες. Αν μας κάνει καιρό και το πιάσω, θα σε πάρω τηλέφωνο. Κανόνισε να κοιμάσαι! :P :-note

 

ΥΓ. Καθαρό νότο θέλει.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη μήπως θα ήταν καλύτερα κέντρο να είναι οι Υάδες παρά ο Δίας... γιατι αν το έχεις κέντρο θα σου τα κάψει όλα.

 

Πάντως εκτός απο αντιζωδιακό ετοιμάσου να πιάσουμε και κανέναν Ωριωνίδη... γιατι με τετοιο Δια μην περιμένεις πολλά, υπομονή αλλα 3-4 χρόνια ακόμα να φύγει ο Αεριος Γιγαντας απο αυτη την περιοχη γιατι όσο είναι αυτός εκεί δεν το βλέπω να φωτογραφίζουμε αντιζωδιακό φως. Πάντως όπως είπα αξίζει να το δοκιμάσουμε.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη νομίζω ότι πρέπει να είναι κέντρο για να περιοριστούν στο ελάχιστο οι εσωτερικές αντανακλάσεις στα στοιχεία του φακού. Τότε θα καεί μόνο η στενή κεντρική περιοχή. Εγώ είμαι αισιόδοξος. Αν το χάσουμε, θα είναι λόγω τεχνητής φωτορύπανσης. Στη τελική μπορούμε να σταθούμε πίσω από κανένα πέτασμα.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαρτάτε απο τον φακό, οι δοκιμές εκείνη την στιγμή θα δείξουν...

Αν και νομίζω ότι καλύτερα να πάμε ένα-δυο Στοπ πάνω, δηλαδή στο f/3.2 ή f/4 ώστε να έχουμε πιο μικρα Αστρα και ίσως και πιο μικρο Δια (οι δοκιμές θα δείξουν)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά λες. Δε μας νοιάζει καθόλου ο χρόνος. Καλύτερα να εκμεταλλευτούμε πλήρως την ανάλυση του φακού. Στον δικό μου κορυφώνεται στο f/5.6.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη αν μπορείς προσπάθησε να μην αλλάξεις πολλες φορες το κάδρο (βρες το σωστό και αυτο εκει), μετα μπορούμε να το Stackαρουμε στο DDS(ή όπου σε βολευει) και να πάρουμε ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα, η διαφορά είναι μεγάλη, αξίζει να το δοκιμάσουμε.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο τελείως ανοιχτός και ο πολύ ευρυγώνιος φακός δεν είναι καλές ιδέες! Γιατί το αντιζωδιακό φως είναι πολύ αμυδρό και πιθανότατα θα μπερδευτεί με το βινιετάρισμα που παρουσιάζει ο φακός! Για σιγουριά πως δεν πρόκειται για βινιετάρισμα καλό ειναι να μην είναι και τελείως κέντρο στο πεδίο μας!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημήτρη καταρχάς χρόνια πολλά για σήμερα,

 

Λοιπόν... φωτογραφικά θα έλεγα ότι η υγρασία μας τα έκανε μαντάρα αφου κάθε φωτογραφία που έβγαζα έπρεπε να περνάω τον φακό με ένα πανάκι γιατί θόλωνε ή μάλλον έσταζε!! Οπότε θα πρέπει να ξαναπροσπαθήσω :wink:

 

Οπτικά τώρα... δεν είμαι σίγουρος αν είδα κάτι, είχα κάποιες διακυμάνσεις/υποψίες αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ξαναγράψει για τις στιγμές ευτυχίας που μου έχει προσφέρει η παρατήρηση. Για πρώτη φορά ένιωσα την ίδια ευτυχία όταν είδα στην οθόνη της μηχανής, έστω και αχνά, το αντιζωδιακό φως.........

 

Φίλες και φίλοι, όλοι εδώ γνωρίζουμε ότι για να εκτιμήσουμε δεόντως όλα αυτά τα θαυμάσια αντικείμενα στον νυχτερινό ουρανό, πρέπει να ξέρουμε έστω τα πιο βασικά για τη φύση τους, τη δομή τους, την αιτία δημιουργίας τους, το μέγεθός τους κτλ. Το ίδιο συμβαίνει με το αντιζωδιακό φως. Ένα φως που δε χρειάζεται πανάκριβο εξοπλισμό για να αποτυπωθεί στη φωτογραφία μας. Αντιθέτως, μια απλή μηχανή DSLR με έναν ευρυγώνιο φακό, ένα ντεκλασσέρ και πολύ σκοτεινός και καθαρός ουρανός, είναι υπεραρκετά.

 

Για να καταλάβετε πώς δημιουργείται, κλείστε τα μάτια, βγείτε από τη Γη και φανταστείτε ότι την κοιτάτε όσο αυτή βρίσκεται κοντά στην φθινοπωρινή ισημερία. Σκεφτείτε πού βρίσκεται σε σχέση με την εκλειπτική σε αυτό το κομβικό σημείο της τροχίας της γύρω από τον Ήλιο. Φανταστείτε την οπτική γωνία υπό την οποία βλέπουμε το επίπεδο της εκλειπτικής μια νύχτα κοντά στην φθινοπωρινή ισημερία, όπως ακριβώς βλέπουμε την θάλασσα όταν είμαστε βουτηγμένοι στο νερό μέχρι τη μύτη: Δεν βλέπουμε μεγάλη έκταση της θάλασσας, διότι είμαστε σχεδόν στο επίπεδό της. Βλέπουμε μια πολύ λεπτή γραμμή της θάλασσας, έστω και αν είναι τόσο απέραντη.

 

Το ίδιο συμβαίνει με την εκλειπτική το φθινόπωρο: Βλέπουμε το επίπεδό της σαν να είμαστε βουτυγμένοι μέσα σε αυτό: Μια σχετική λεπτή "κοσμική φέτα". Η εκλειπτική όμως είναι γεμάτοι σκόνη, πετραδάκια, χαλικάκια, βραχάκια..... Αυτά λοιπόν τα κομματάκια φωτίζονται από τον Ήλιο, και έτσι όπως τα βλέπουμε όλα μαζί, δημιουργούν αυτό το απίστευτα όμορφο φως.

 

Φίλες και φίλοι, απολαύστε το αντιζωδιακό φως, όπως αυτό καταγράφηκε τις πρώτες ώρες της 29ης Οκτωβρίου, από τον κατασκότεινο ουρανό κοντά στο Σπήλαιο Ιωαννίνων!!! Ο Δίας στη αντίθεσή του ήρθε να δώσει άλλη μία όμορφη νότα σε αυτή την κοσμική, αλλά εξίσου εύληπτη συμμετρία του ηλιακού συστήματος. Παρατηρήστε την διεύθυνση του φωτός, πώς αυτό επεκτείνεται από τους Ιχθείς, περνάει από τον Κριό που βρίσκεται και ο Δίας, και φτάνει σχεδόν μέχρι τον Ταύρο, ζωγραφίζοντας με τον πιο φυσικό και επιβλητικό τρόπο τον δίσκο που στον ουρανό μόνο κατά φαντασίαν τον βλέπουμε: Τον δίσκο της εκλειπτικής...

140435627_fffffffresize.thumb.png.df0669a7942dfea120b914d1950f2c48.png

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να υπενθυμίσω την πρόκληση που έθεσε ο Γιώργος. Το αντιζωδιακό φως πρέπει να είναι απίστευτα εντυπωσιακό, με την προυπόθεση να γνωρίζουμε πού οφείλεται. Προ(σ)καλώ όσους θα βρίσκονται σε σκοτεινό ουρανό το Σ/Κ μετά την Νέα Σελήνη (26/10), να προσπαθήσουν να το δουν ή να το φωτογραφίσουν. Εγώ θα επιχειρήσω και τα 2 από το Περιβόλι Ιωαννίνων.

Ερώτηση: Γιατί η επικείμενη Ν.Σ. είναι κατάλληλη;

Απάντηση: Διότι σε αυτή τη Ν.Σ. η σκοτεινή μεριά της Γης δεν είναι στραμμένη προς το γαλαξιακό επίπεδο. Φανταστείτε ότι το κέντρο του Γαλαξία στον Τοξότη, αλλά και η επεκτεινόμενη χειμερινή σπείρα του στους Δίδυμους, απέχουν πολύ από τη μεσουράνηση τις νυχτερινές ώρες. Άρα το αστρικό υπόβαθρο θα είναι πολύ φτωχό.

Ερώτηση: Η παρουσία του Δία μπορεί να αποτρέψει τη θέαση;

Απάντηση: Εδώ θέλω τη βοήθειά σας. Πρόκειται για μεγάλη ατυχία! Όχι μόνο θα έχουμε την ενοχλητική παρουσία του Δία, αλλά θα είναι και σε αντίθεση, που σημαίνει πως θα βρίσκεται πολύ κοντά στο αντιδιαμετρικό σημείο του Ήλιου. Θα μας εμποδίσει τελικά άραγε;; Πάντως απ' ό,τι βλέπω στο Cartes de Ciel φέτος το αντιζωδιακό πέφτει κάπου μεταξύ Ιχθύων, Κριού και Κήτους.

Στο προκείμενο: Αν το επιτρέψει ο καιρός, λέω να επιχειρήσω να το δω-φωτογραφίσω ξημερώματα 29/10. Για το Περιβόλι Ιωαννίνων, η μεσουράνηση του αντιζωδιακού θα είναι στις 01:18. Για να δούμε!

Και είδαμε και θαυμάσαμε!

Τα κατάφερες! Μπράβο!!! =D>

Το Περιβόλι Ιωαννίνων αποδείχτηκε..."περιβόλι" στη φωτογράφιση του αντιζωδιακού φωτός :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή περιγραφή και επίσης καλή προσπάθεια φωτογράφισης! Ευχαριστούμε :D

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ευχαριστώ. Απλώς ήθελα να τονίσω πόσο εύκολο και εντυπωσιακό είναι.

 

Λίγα τεχνικά στοιχεία:

Στακάρισμα 5 καρέ.

13 mm, 4 min, f/4, ISO 1600

Canon 7D καβάλα σε ισημερινή με τον Tokina 11-16.

Eπεξεργασία στο DSS, Lightroom, Photoshop.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης