Jump to content

Celestron nexstar 114 slt


zedix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολο το astrovox

 

Εχω ενα προβλημα με το παραπανω τηλεσκοπιο.Βασικα επεσε στα χερια μου επειδη ενας φιλος δεν το χρησιμοποιουσε.Δεν ειχα σκοπο να παρω τηλεσκοπιο αλλα το εδινε σε πολυ καλη τιμη.Το θεμα ειναι οτι,οτι και να δω τα δειχνει πολυ μικροτερα απ' οτι περιμενα.Δεν εχει να κανει με το οτι ετσι γινεται συνηθως.Θελω να πω πως εχω δει φωτογραφιες απο αυτο το τηλεσκοπιο και ηταν πολυ ικανοποιητικες για τα δικα μου δεδομενα.Για παραδειγμα χθες το βραδυ εβλεπα τον Κρονο και ισα ισα που φαινοταν λιγο μεγαλυτερος απ' οτι με το ματι.Εχω διαφορα προσοφθαλμια με το πιο μικρο να ειναι στα 2mm και ακομα και με αυτο δεν ειχε καποια διαφορα,ειτε με barlow 2x.

 

Ειναι καποιος που το χρησιμοποιει να μου δωσει καποια συμβουλη μηπως δεν κανω κατι σωστα η να μου πει τι φταιει και ειναι τοσο απογοητευτηκα τα πραγματα?

 

Επισης θα ηθελα να ρωτησω και κατι ασχετο με το τηλεσκοπιο.Επειδη ειμαι καινουριος στο "αθλημα¨ δεν γνωριζω καποια βασικα πραγματα.Δηλαδη,βλεπω συνεχεια να μιλανε οτι ο ταδε πλανητης πχ ειναι στις τοσες μοιρες.Οι μοιρες με βαση τι υπολογιζονται?Με βαση τον οριζοντα???

 

 

Ευχαριστω παρα πολυ για την ωρα σας και ελπιζω να λαβω ενδιαφερουσες απαντησεις για το τηλεσκοπιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε μου καλημερα και καλως ηλθες.

σαν καινουριος κι εγω στο αθλημα εχω να σου οτι αυτα που βλεπεις σε διαφορες φωτογραφιες ειναι αποτελεσμα πολλων χιλιαδων ευρω......σιγουρα καταλαβαινεις οτι για να εχεις ακομη μεγαλυτερες μεγενθυσεις χρειαζεσαι και μεγαλυτερο τηλεσκοπιο.

 

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις ενα βιβλιο (http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1765) οπου και θα σου απαντηθουν τα περισσοτερα ερωτηματα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Στέλιο έχεις απόλυτο δίκιο. Το θέμα είναι ότι η Φωτογραφίες που βλέπω είναι από το ίδιο τηλεσκοπιο. Κ λίγο που κοίταξα στο Ίντερνετ όλα τα site μιλούσαν πως φαίνονται μέχρι και οι δορυφόροι του δια. Εγώ ούτε την Αφροδιτη δεν μπορώ να δω. Είναι μεγάλη ανάγκη να με βοηθήσει κάποιος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Στέλιο έχεις απόλυτο δίκιο. Το θέμα είναι ότι η Φωτογραφίες που βλέπω είναι από το ίδιο τηλεσκοπιο. Κ λίγο που κοίταξα στο Ίντερνετ όλα τα site μιλούσαν πως φαίνονται μέχρι και οι δορυφόροι του δια. Εγώ ούτε την Αφροδιτη δεν μπορώ να δω. Είναι μεγάλη ανάγκη να με βοηθήσει κάποιος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Στέλιο έχεις απόλυτο δίκιο. Το θέμα είναι ότι η Φωτογραφίες που βλέπω είναι από το ίδιο τηλεσκοπιο. Κ λίγο που κοίταξα στο Ίντερνετ όλα τα site μιλούσαν πως φαίνονται μέχρι και οι δορυφόροι του δια. Εγώ ούτε την Αφροδιτη δεν μπορώ να δω. Είναι μεγάλη ανάγκη να με βοηθήσει κάποιος.

 

Προκειμένου να σε βοηθήσουμε χρειάζονται λίγες πληροφορίες:

1. Μπορείς να μετρήσεις το μήκος του σωλήνα (απ' έξω). Είναι περίπου 1m ή 0.5m;

2. Ποιοί είναι οι φακοί σου; Μπορείς να τους φωτογραφήσεις (να φαίνεται το γυαλί και τα γράμματα);

 

Το 114SLT έχει εστιακή απόσταση 1000mm. Με έναν φακό 20mm θα βλέπεις το αντικείμενο 50x και με έναν 10mm 100x. Ο Κρόνος στις μεγεθύνσεις αυτές δεν φαίνεται μεγάλος, οι δορυφόροι του Δία όμως φαίνονται εύκολα, ακόμη και στα 10x που προσφέρουν τα κυάλια.

Είναι πολύ σπάνιοι οι φακοί 2mm και σε απλές σχεδιάσεις (Plossl, Kellner και παρόμοια που συνοδεύουν αυτά τα τηλεσκόπια) πρακτικά αδύνατο να κατασκευαστούν ή να χρησιμοποιηθούν λόγω μηδενικού eye relief. Μήπως ο φακός που αναφέρεις είναι 20mm;

Επειδή το όριο του τηλεσκοπίου είναι 230x (εγώ δεν θα ανέβαινα πάνω από τα 120x, έχω αρκετά μικρά τηλεσκόπια και αυτό λέει η εμπειρία μου), αν όντως ο φακός σου είναι 2mm, δεν απορώ που δεν βλέπεις τίποτε στα 500x (!) με τον 2mm. Ακόμη και τα τεράστια τηλεσκόπια πάνω από 300x σπάνια ανεβαίνουν.

Η ερώτησή μου για το μήκος σχετίζεται με το αν διαθέτει ενσωματωμένο barlow ή όχι. Υπάρχει μια μερίδα Νευτωνίων 114/1000 που στην πραγματικότητα έχουν το μισό μήκος αλλά η εστιακή διπλασιάζεται περίπου με έναν φακό barlow μεταξύ εστιαστή και δευτερεύοντος. Νομίζω πως και τα 114 της Celestron όπως και της Skywatcher ανήκουν στην κατηγορία αυτή, χωρίς να τα έχω δει από κοντά. Αν και στο 114LCM είναι εμφανές το βραχύσωμο σχήμα του σωλήνα, στο 114SLT ο σωλήνας φαίνεται από τις φωτογραφίες μακρύτερος. Υποθέτω πως πρόκειται για οπτική απάτη από τον μαύρο χρωματισμό που, ως γνωστόν, αδυνατίζει. Δεν είναι λογικό να διαθέτει η Celestron 2 διαφορετικά 114/1000, αν και ποτέ δεν ξέρεις. Το νόημα είναι πως αυτός ο Barlow είναι κακής ποιότητας και μπορεί να είναι σκονισμένος ή λερωμένος, άρα θολός. Ακόμη και μετατοπισμένος. Δες λοιπόν αν αφαιρώντας τον φακό υπάρχει κάποιο γυαλί μεταξύ του ματιού σου και του δευτερεύοντος κατόπτρου.

Επίσης, είμαι βέβαιος πως το τηλεσκόπιο αυτό θα χρειάζεται ευθυγράμμιση κατόπτρων. Δες εδώ πως γίνεται: http://www.andysshotglass.com/Collimating.html

Τέλος, είναι επίσης πιθανό να μην κάνεις σωστό Aling μια που είναι ρομποτικό. Έτσι μπορεί να σε πηγαίνει σε ένα μέρος όπου δεν βρίσκεται τίποτε και έτσι να μην βλέπεις τίποτε. Πάλι όμως κάποιο άστρο θα φαινόταν, οπότε υπάρχει και η περίπτωση να μην έχεις κατανοήσει την εστίαση πάνω σε ένα αντικείμενο. Αστέρια βλέπεις με έναν λογικό φακό 25-20mm ας πούμε; Πως τα βλέπεις;

Βλέπεις, υπάρχουν πολλά ίσως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης