Jump to content

Εχει κανεις φωτογραφιες απο το Φεγγαρι πριν 1 χρονο και τώρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την εντύπωση οτι το φεγγάρι εχει στριψει 90 μοίρες.

Ειναι κανεις αλλος που το εχει διπιστώσει αυτο?

 

 

Ακομα θα ηθελα να ρωτήσω για τους 2 και 3 Ηλιους που βλπεουν στην Κινα

τι παιζει με αυτο παλι?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κινεζοι ειναι αυτοι τα αντιγραφουν ολα οποτε δεν ειναι δυσκολο γι'αυτους να αντεγραψαν ακομη και τον ηλιο :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φεγγάρι έτσι κάνει, με διαφορετική κλίση ανατέλλει, και με διαφορετική κλίση δύει κάθε μέρα..

Για τους 2-3 ήλιους, μάλλον θα εννοείς τη διάθλαση λόγω υγρασίας κτλ, δεν ειναι (εννοείται) 3 ήλιοι αλλα ενας, και δυο λάμψεις δεξια-αριστερα λόγω ατμοσφαιρικού φαινομένου που σχηματίζει ενα "φακό" που διαθλά το φώς.

Αυτή είναι η περίληψη του φαινομένου.

 

Τώρα αν το πάρουμε στατιστικά, οι περισότεροι που βλέπουν 3 ήλιους, εχουν πάρει κάτι απαγορευμένο.. :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φεγγάρι έτσι κάνει, με διαφορετική κλίση ανατέλλει, και με διαφορετική κλίση δύει κάθε μέρα..

Για τους 2-3 ήλιους, μάλλον θα εννοείς τη διάθλαση λόγω υγρασίας κτλ, δεν ειναι (εννοείται) 3 ήλιοι αλλα ενας, και δυο λάμψεις δεξια-αριστερα λόγω ατμοσφαιρικού φαινομένου που σχηματίζει ενα "φακό" που διαθλά το φώς.

Αυτή είναι η περίληψη του φαινομένου.

 

Ωραια επειδη δεν καλύπτομαι με περιλήψεις αλλα με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ θα ζητουσα απο κάποιον εδω μεσα να ποστάρει φωτογραφιες απο το φεγγάρι οπως φαινότανε απο την αττική πριν 1,2 χρονια πισω.

 

Νομιζω οτι ειμαι σοτο σωστο μέρος.

Περιμένω να δώ και να τις συγκρίνω με τις τωρινές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φεγγάρι έτσι κάνει, με διαφορετική κλίση ανατέλλει, και με διαφορετική κλίση δύει κάθε μέρα..

Για τους 2-3 ήλιους, μάλλον θα εννοείς τη διάθλαση λόγω υγρασίας κτλ, δεν ειναι (εννοείται) 3 ήλιοι αλλα ενας, και δυο λάμψεις δεξια-αριστερα λόγω ατμοσφαιρικού φαινομένου που σχηματίζει ενα "φακό" που διαθλά το φώς.

Αυτή είναι η περίληψη του φαινομένου.

 

Ωραια επειδη δεν καλύπτομαι με περιλήψεις αλλα με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ θα ζητουσα απο κάποιον εδω μεσα να ποστάρει φωτογραφιες απο το φεγγάρι οπως φαινότανε απο την αττική πριν 1,2 χρονια πισω.

 

Νομιζω οτι ειμαι σοτο σωστο μέρος.

Περιμένω να δώ και να τις συγκρίνω με τις τωρινές.

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=9702

03/11/2009, Αθήνα, από τον ammonite (πριν 1,5 χρόνια)

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=10049

11/02/2010, Πεντέλη, από τον ammonite (πριν 1,2 χρόνια)

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=12094

20/01/2011, Αθήνα, από τον pleiadian (πιο πρόσφατη, ολόκληρη η Σελήνη, από Αθήνα)

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει ολόκληρη κατηγορία με φωτογραφίες μελών του φόρουμ με θέμα τη σελήνη: http://www.astrovox.gr/forum/album_cat.php?cat_id=3

Μέχρι τώρα έχει 77 σελίδες Χ 24 μικρογραφίες η κάθε σελίδα = 1848 φωτο σε βάθος αρκετών ετών. Δεν χρειάζεται να ανεβάσει κανείς φωτογραφίες, μπορείς να βρεις ότι αποδείξεις θέλεις μόνος σου..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια επειδη δεν καλύπτομαι με περιλήψεις αλλα με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ θα ζητουσα απο κάποιον εδω μεσα να ποστάρει φωτογραφιες απο το φεγγάρι οπως φαινότανε απο την αττική πριν 1,2 χρονια πισω.

 

Νομιζω οτι ειμαι σοτο σωστο μέρος.

Περιμένω να δώ και να τις συγκρίνω με τις τωρινές.

 

Φίλε xaoz για δες την δικιά μου

 

DSC01005.thumb.png.7f9997eae270b358ec51ca05055173e7.png

Η Σελήνη πριν 1 χρόνο και κάτι

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάλι ψάχνω να βρω φωτογραφία με τον "στριμένο" άξονα της γης.... μπορείς να βοηθήσεις;;;;;

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας σοβαρευτούμε.... Διάβασε τους κανόνες του forum.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φεγγάρι έτσι κάνει, με διαφορετική κλίση ανατέλλει, και με διαφορετική κλίση δύει κάθε μέρα..

Για τους 2-3 ήλιους, μάλλον θα εννοείς τη διάθλαση λόγω υγρασίας κτλ, δεν ειναι (εννοείται) 3 ήλιοι αλλα ενας, και δυο λάμψεις δεξια-αριστερα λόγω ατμοσφαιρικού φαινομένου που σχηματίζει ενα "φακό" που διαθλά το φώς.

Αυτή είναι η περίληψη του φαινομένου.

 

Ωραια επειδη δεν καλύπτομαι με περιλήψεις αλλα με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ θα ζητουσα απο κάποιον εδω μεσα να ποστάρει φωτογραφιες απο το φεγγάρι οπως φαινότανε απο την αττική πριν 1,2 χρονια πισω.

 

Νομιζω οτι ειμαι σοτο σωστο μέρος.

Περιμένω να δώ και να τις συγκρίνω με τις τωρινές.

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=9702

03/11/2009, Αθήνα, από τον ammonite (πριν 1,5 χρόνια)

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=10049

11/02/2010, Πεντέλη, από τον ammonite (πριν 1,2 χρόνια)

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=12094

20/01/2011, Αθήνα, από τον pleiadian (πιο πρόσφατη, ολόκληρη η Σελήνη, από Αθήνα)

 

 

 

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ.!!!!

σε ευχαριστω.

Απλα επειδη εχουν υποστει επεξεργασία μήπως μπορεις να μου πεις πως θα μπορέσω με ενα meade ds2000 να αποθηκευσω στην μνημη αν γίνετε ετσι ώστε με ενα προγραμμα ocr να συγκρίνω τις παλιες φωτος με τις νέες? και να εντοπισω τις διαφορες?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει ολόκληρη κατηγορία με φωτογραφίες μελών του φόρουμ με θέμα τη σελήνη: http://www.astrovox.gr/forum/album_cat.php?cat_id=3

Μέχρι τώρα έχει 77 σελίδες Χ 24 μικρογραφίες η κάθε σελίδα = 1848 φωτο σε βάθος αρκετών ετών. Δεν χρειάζεται να ανεβάσει κανείς φωτογραφίες, μπορείς να βρεις ότι αποδείξεις θέλεις μόνος σου..

 

ηδη τις βρήκα η σελιδα στην φωτογραφια πριν 1.5 χρονια με αυτην τώρα απο αθήνα ( χωρις βεβαια να εχω σχέση με αστρονομια ) ειναι σε τελειώς διαφορετική θέση.

Η ερώτηση μου ειναι η εξής...

Παντα συμβαίνει αυτο? η ειναι τωρινο φαινόμενο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ.!!!!

σε ευχαριστω.

Απλα επειδη εχουν υποστει επεξεργασία μήπως μπορεις να μου πεις πως θα μπορέσω με ενα meade ds2000 να αποθηκευσω στην μνημη αν γίνετε ετσι ώστε με ενα προγραμμα ocr να συγκρίνω τις παλιες φωτος με τις νέες? και να εντοπισω τις διαφορες?

 

1) Είμαι "φίλη" όχι "φίλος". :)

2) Τι ακριβώς θέλετε να δείτε που το εμποδίζει η επεξεργασία των φωτογραφιών;

 

Το φαινόμενο βρίσκεται σε εξέλιξη καθ' όλη τη διάρκεια του χρόνου. Μάλιστα είχα βρει ένα πολύ ενδιαφέρον κείμενο που το εξηγούσε επ' ακριβώς, αλλά το έχασα και το ψάχνω πάλι.

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια επειδη δεν καλύπτομαι με περιλήψεις αλλα με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ θα ζητουσα απο κάποιον εδω μεσα να ποστάρει φωτογραφιες απο το φεγγάρι οπως φαινότανε απο την αττική πριν 1,2 χρονια πισω.

 

Νομιζω οτι ειμαι σοτο σωστο μέρος.

Περιμένω να δώ και να τις συγκρίνω με τις τωρινές.

 

Φίλε xaoz για δες την δικιά μου

 

 

Ευχαριστώ φιλε.

Εκανα μια ερώτηση πριν δώ την δικιά σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην ξεχνάς ότι ανάλογα το τηλεσκόπιο θα βγει και η Σελήνη, αφού το είδωλο είναι ανεστραμμένο με διαφορετικό...

Επίσης μην ξεχνας ότι ο καθένας μπορεί να τοποθετήσει όπως θέλει την φωτογραφική του πάνω στο τηλεσκόπιο... αλλά και να περιστρέψει την εικόνα στο Photoshop.

 

 

Αυτό με τους 2-3 Ηλίου κάνω πως δεν το είδα... :-$

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Xaoz, νομίζω πως αυτό που έχεις παρατηρήσει είναι το φαινόμενο "Μετατόπισης Πεδίου". Η Σελήνη (όπως και το κάθε τι) ανατέλλει με τον άξονά της σχεδόν παράλληλο προς τον ορίζοντα, αυτός αλλάζει συνεχώς κλίση έως ότου να είναι κατακόρυφος όταν περνά τον μεσημβρινό και κατόπιν γέρνει προς την Δύση με τον άξονα ξανά παράλληλο προς τον ορίζοντα. Στρίβει δηλαδή 180 μοίρες κάθε μήνα (στην πραγματικότητα 360 αλλά βλέπουμε μόνο τις μισές από εδώ). Δεν χρειάζεται να ψάξεις προ έτους. Αρκεί να παρακολουθήσεις έναν πλήρη κύκλο του φεγγαριού, δηλαδή έναν σεληνιακό μήνα, με τα μάτια σου ή το Meade.

Τα λέω εμπειρικά, αν κάποιος φυσικομαθηματικός έχει την υπομονή ας το εξηγήσει καλύτερα.

Moon_PhasesEM.thumb.jpg.d1d803d9b5b26a1cfccf373a9989661d.jpg

9b5b0f17-94b4-466f-b2d6-e5ca0fbecea9.thumb.jpg.d33e1e32d6bd7e496c070c0fdd4dd77d.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελπίζω να εχεις δικιο φίλε αλλιώς δεν πάμε καλα. πάντως δεν ξέρω αν το γνωριζεις αλλα το κάθε κράτος ανάλογα με την γωνια που εχει με την σελήνη βλεπει παντα ιδια κλήση.

και αυτο αποτυπώνεται στις σημαιες τους.δεν ξέρω τι παρατηρώ και τι οχι αλλα το φεγγάρι δεν ειναι ιδιο πια.

 

Θεωρώ λόγω της κοντινής αποστασης απο την τουρκια οτι εμεις επρεπε να το βλέπουμε οπως οι τούρκοι.Εξάλου ΄οσα χρονια ζώ ετσι το θυμάμαι ποτε ανάποδα.

simees.jpg.02ed5b236ac04d2b735e09470bec4c0d.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ.!!!!

σε ευχαριστω.

Απλα επειδη εχουν υποστει επεξεργασία μήπως μπορεις να μου πεις πως θα μπορέσω με ενα meade ds2000 να αποθηκευσω στην μνημη αν γίνετε ετσι ώστε με ενα προγραμμα ocr να συγκρίνω τις παλιες φωτος με τις νέες? και να εντοπισω τις διαφορες?

 

1) Είμαι "φίλη" όχι "φίλος". :)

2) Τι ακριβώς θέλετε να δείτε που το εμποδίζει η επεξεργασία των φωτογραφιών;

 

Το φαινόμενο βρίσκεται σε εξέλιξη καθ' όλη τη διάρκεια του χρόνου. Μάλιστα είχα βρει ένα πολύ ενδιαφέρον κείμενο που το εξηγούσε επ' ακριβώς, αλλά το έχασα και το ψάχνω πάλι.

 

Θέλω να δώ αν το φεγγάρι εχει παρει κλιση ( η φαίνετε σαν να εχει πάρει ) 90 μοιρών αυτο.

 

 

Απλα...

Μου εκανε εντύπωση οτι σε διάφορα μέρη του κόσμου αναφέρονται ξαφνικα σε περίεργη κλίση του φεγγαριου.Δεν ειναι δυνατον να ειναι συνενοημένοι ολοι η ξαφνικα να τρελάθηκαν και να βλέπουν οτι κατι δεν παει καλα. Αυτο φίλη μου ειναι fact.

Τωρα μιας και εχω εξοπλισμο για να το παρατηρήσω και να το καταγράψω πλεον αλλα δεν εχω παλαιότερες φωτογραφιες μπήκα εδώ για να βρώ απο τυχον αρχείο και να δώ αν και καποιος αλλος εχει τους ιδιους προβληματισμους με μένα.

Αυτο ειναι όλο το youtube βοά ενα search στο youtube με τις λέξεις "strange moon" , "wrong moon" θα σας πείσει.

Εδώ απο την αλλη ειναι απορίας αξιο πως κανεις μα κανεις δεν εχει δει αλλαγες δεν συμφωνειτε?

Βεβαίως δεν ξεχνώ οτι ζώ σε τριτοκοσμική χώρα γιατι και πολλα αλλα μας κρύβουν που συμβαίνουν μαζικα στον ουρανο και που τα εχω καταγραψει σε 10λεπτα video με το meade.

Οπως και να εχει ευχαριστώ για το ενδιαφέρων αλλα βλεπω οτι εδώ για ολους ολα ειναι Νορμάλ,Φυσικά και η ζωη για κείνους δεν εχει κανένα μυστήριο.

Βεβαια το φαινόμενο με τους 2 ηλιους στην κίνα και αλλα παρόμοια πριν 1 μηνα δεν αναφέρθηκε σε κανενα μεσο μαζικής ενημέρωσης και αμφιβάλω αν κανεις το γνωριζει ακομα.

αυτα εχω να πω.

απλα δεν μπορει ολοι αυτοι στο youtube με δικα τους video να κάνουν λάθος τώρα.

Και βέβαια ολα θα ητανε καλα αν δεν συνέβαιναν και πράγματα στον κόσμο που συμβαίνουν κάθε 1000 χρονια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να εξηγήσεις ή να παραθέσεις το βίντεο με τα περίεργα που κατέγραψες με το τηλεσκόπιο?

 

Στον ουρανό βλέπουμε πολλά περίεργα αλλά τα πιό πολλά από αυτά έχουνε εξηγήσεις. Π.χ δορυφόροι διαφόρων τύπων, κατασκοπευτικοί, iridium flares κλπ που νομίζεις ότι βλέπεις ufo άν δεν ξέρεις τι είναι. Κάποια στιγμή είχα μπεί σε έναν ταξιτζή και με ρώταγε τί είναι αυτό το πολύ φωτεινό άστρο που βλέπει συγκεκριμένες ώρες στον ουρανό και αφού του είπα οτι είναι η Αφροδίτη, αυτός δεν πείσθηκε και επέμενε οτι είναι κάτι κατασκοπευτικο.

 

Όσο για το φεγγάρι, εννοείς οτι αλλάζει κλίση η σκιά του όπως το βλέπουμε? Διότι αυτό είναι φυσιολογικό και το εξηγήσαν τα παιδιά εδώ. Το ίδιο το φεγγάρι όμως δεν έχει αλλάξει κλίση απο όσο ξέρω μιάς και η τοπογραφία του είναι ίδια όπως την βλέπουμε. Δές έναν χάρτη της Σελήνης και δές από το τηλεσκόπιό σου μετά να δείς οτι οι κρατήρες κλπ είναι στην ίδια θέση. Οι διαφορές των φωτογραφιών είναι λόγω διαφορετικών τηλεσκοπίων και κλίσης καμερών.

 

Όσο για τους 2 ήλιους στην Κίνα, το είδα, δεν γνωρίζω τι είναι οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χaoz νομίζω ότι τα βλέπεις λίγο περίεργα τα πράγματα χωρίς αυτά να υπάρχουν...ίσως θα πρέπει να το ψάξεις λίγο το θέμα.

Για το Φεγγάρι υπάρχουν αρκετά προγράμματα που δείχνουν τις φάσεις του, αλλά και την θέση του στον ουρανό... και μόλις τα ψάξεις θα δεις ότι όλες οι σημαίες που παρέθεσες παραπάνω είναι σωστές. Όπως επίσης ότι το Φεγγάρι ΔΕΝ έχει αλλάξει Θέση και εμεις που σου γράφουμε εδώ δεν τα παίρνουμε απο την κυβέρνηση για να κρατούμε το στόμα μας κλειστό :lol: ίσως θα πρέπει να βγαίνεις πιο συχνά έξω (με την καλή την έννοια) αφού όλα όσα γράφεις πιο πολύ σε Hollywoodιανη παραγωγή παραπέμπουν πάρα στην πραγματικότητα.

Ακόμα το ότι ένα Βίντεο προβάλετε απο το Youtube ή απο τα MME δεν σημαίνει ότι έχει καταγράψει την πραγματικότητα ή αυτό που πραγματικά συμβαίνει, εάν κάτι δεν μπορείς να το διασταυρώσεις τότε ίσως να έχεις πέσει θύμα παραπλάνησης, δεν μπορεί ολόκληρη Αστρονομική κοινότητα των αρκετών χιλιάδων Αστρονόμων να κάνει λάθος κι εσύ με ένα βίντεο από το youtube ή από κάτι που σου είπε ένας φίλος σου να έχεις δίκιο =;

 

Ελπίζω πραγματικά να βρεις αυτό που ψάχνεις... αλλά ίσως μπήκες σε λάθος φόρουμ.

 

 

http://www.google.com/moon/

 

Virtual Moon Atlas

 

Redshift7

 

Starrynight

 

Nasa World Wind

 

Stellarium

 

Cartes du Ciel

 

New Moon Calculator

 

και άλλα εδω: Αστρονομικό Software

 

 

 

ΥΣ

Ας μην χάσουν όμως την δουλειά τους και οι υπάλληλοι της Goggle...

Δες την κίνηση της Σελήνης και σκέψου λίγο...

 

http://www.google.gr/search?um=1&hl=en&client=opera&rls=en&channel=suggest&biw=1676&bih=910&q=orbit%20of%20the%20Moon&ie=UTF-8&sa=N&tab=iw

 

http://www.google.gr/search?um=1&hl=en&client=opera&rls=en&channel=suggest&biw=1676&bih=910&site=search&tbm=isch&sa=1&q=orbit+of+the+Moon&aq=f&aqi=&aql=&oq=

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω τελικά πως πράγματι βρίσκεσαι σε λάθος forum, καθώς όπως βλέπεις οι άνθρωποι εδώ σκέπτονται και αντιλαμβάνονται διαφορετικά από εσένα. Η πείρα από ανάλογες περιπτώσεις δείχνει πως ενδέχεται ούτε εμείς να σε πείσουμε, ούτε εσύ εμάς, αλλά ούτε και να προκληθεί κάποιο... xaoz (αν μου επιτρέπεις και καλή τη πίστη), καθώς οι ιδέες αμφοτέρων φαίνονται αδιάσειστα εδραιωμένες. Έτσι θα σου προτείνω να κάνεις την έρευνά σου ελεύθερα όπως θέλεις και να εμπιστευτείς τις πηγές που επιθυμείς, χωρίς να προκαλείς τις δικές μας εμπειρίες, γνώσεις, γνώμες, πηγές ή πεποιθήσεις και αντιστρόφως, εμείς τις δικές σου. Ας βλέπουμε το φεγγαράκι ο καθένας με τα δικά του μάτια και τον κόσμο με το μυαλό που διαθέτουμε. Δεν υπάρχει πιστεύω λόγος να προσπαθήσουμε να επιβάλλουμε ο ένας στον άλλο οτιδήποτε. Ανέφελους ουρανούς ας έχουμε μόνο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για να μην σε κουράζουμε... το Φεγγάρι έχει μια απόκλιση στην τροχιά του ±5,5° μοίρες περίπου, δηλαδή σύνολο σχεδόν 11° μοίρες, και όπως μπορείς και στην φωτογραφία, η απόκλιση αυτή ευθύνεται γιατι κάποιες φορες το βλέπουμε στα Δυτικά με διαφορετική κλίση, όπως και στις σημαίες των Μουσουλμανικών χώρων, όποτε απο όλα τα σημεία του βορείου ημισφαιρίου μπορούμε να δούμε το Φεγγάρι στην Δύση έτσι.

new_spring_autumn.gif

 

Επίσης το Φεγγάρι όταν είναι μηνίσκος στα Δυτικά τότε είναι στο Γέμισμα, δηλαδή σιγά σιγά μερα με την μέρα γεμίζει και γίνεται Πανσέληνος, όταν λοιπόν αρχίσει να αδειάζει τότε το βλέπουμε Μηνίσκο στα Ανατολικά λίγο πριν το ξημέρωμα αλλά μόνο που αυτή την φορά είναι απο την άλλη πλευρά φωτισμένο, όπως και στις φωτογραφίες που σου ανέβασε ο Κώστας (στην προηγούμενη σελίδα), και πάλι λοιπόν ισχύει η κλίση των 11° μοιρών οπότε μπορείς να το δεις και στην Ανατολή με κάποιες μοίρες διαφορά... είτε σαν χαμόγελό είτε σαν μπανάνα είτε όπως εσύ το φαντάζεσαι.

 

Στο Νότιο Ημισφαίριο το βλέπουν ανάποδα...

 

 

Πάντως και πάλι, στις φωτογραφίες είναι ανάλογα το τηλεσκόπιο και την θέση της φωτογραφικής σε αυτό.

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός... :P [/i]

 

 

 

http://www.jgiesen.de/SME/moon/fullmoon.htm

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φαινόμενο του διπλού ή τριπλού ήλιου που σου περιέγραψε στην πρώτη σελίδα ο draculas, είναι γνωστό ως sundog phenomenon ή phantom sun ή mock sun.

Είναι ένα ατμοσφαιρικό φαινόμενο όπως το ουράνιο τόξο αλλά και όπως τόσα άλλα φαινόμενα στον ευλογημένο τούτο πλανήτη (που ευτυχώς για εμάς σήμερα, έχουμε τη γνώση να τα εξηγήσουμε).

Όσες πιθανότητες υπάρχουν να μην δεχτούμε την επιστημονική εξήγηση για το ουράνιο τόξο, άλλες τόσες είναι και οι πιθανότητες να μην δεχόμαστε και τις εξηγήσεις για τα υπόλοιπα ατμοσφαιρικά φαινόμενα.

Δεν προσπαθούμε να σε πείσουμε για κάτι, απλώς σου παρουσιάζουμε μια διαφορετική εκδοχή.

Ο τρόπος όμως που προσεγγίζεις το θέμα αγγίζει τα όρια της παραφιλολογίας -για το συγκεκριμένο φόρουμ- κι αυτό είναι κάτι που αντίκειται στους κανόνες του.

Χρόνια σου πολλά και καθαρούς ουρανούς για να κάνεις τα πειράματά σου. :cheesy:

 

 

Υ.Γ: Έχει συζητηθεί παλαιότερα στο φόρουμ : http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=4847&highlight=sundog

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όρθιο φεγγάρι, ξάπλα ο καπετάνιος - ξαπλωτό φεγγάρι, όρθιος ο καπετάνιος», λέει σχηματικά η λαική ρήση, θέλοντας με αυτό τον τρόπο να εξηγήσει τις προβλέψεις του για τις καιρικές μεταβολές με βάση την εμφάνιση της Σελήνης στον ουρανό.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πλειοψηφία των επιστημόνων παραδέχεται ότι τα θεωρητικά μοντέλα πρέπει να βελτιώνονται διαρκώς ώστε να προσεγγίζουν όλο και με μεγαλύτερη πιστότητα και ακρίβεια τα φαινόμενα που περιγράφουν. Το ίδιο ισχύει και για τα μοντέλα που αναφέρονται στις τροχιές των πλανητών και της Σελήνης. Αποτελούν πάντοτε θέμα επιστημονικής μελέτης. π.χ. http://digilander.libero.it/lorri/research_activity.htm

Όμως το να φτάσει κανείς από το σημείο αυτό στην εντύπωση ότι «κάτι περίεργο συμβαίνει με το Φεγγάρι» που θα μπορούσε να γίνει αντιληπτό από περιστασιακές βιντεοσκοπήσεις αποτελεί ασφαλώς αφελέστατη παρανόηση ! Μήπως όμως πραγματοποιείται σκόπιμα για να διαφημιστούν στον πολύ κόσμο κάποιοι επιστήμονες που θα μπορούσαν να προσκομίσουν οφέλη από μια ξαφνική εκτόξευση της αναγνωρισιμότητάς τους;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όρθιο φεγγάρι, ξάπλα ο καπετάνιος - ξαπλωτό φεγγάρι, όρθιος ο καπετάνιος», λέει σχηματικά η λαική ρήση, θέλοντας με αυτό τον τρόπο να εξηγήσει τις προβλέψεις του για τις καιρικές μεταβολές με βάση την εμφάνιση της Σελήνης στον ουρανό.

 

off topic. Μπάμπη, το έλεγε συνεχώς ο πεθερός μου και παρατηρησιακά δεν το διαπίστωσα. Μήπως έχεις διαπιστώσει το αντίθετο; Τι μου θύμησες τώρα.Προσπαθούσα να βρω κάποιο λογικό συσχετισμό και δεν κατέληγα. Απαντούσε ... ο λαός είναι σοφός.

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης