Jump to content

Ειναι φυσιολογικο ή γινομαι υπερβολικος?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανω αυτη την ερωτηση γιατι παντα ψαχνω και διαβαζω για νεα τηλεσκοπια και δεν σταματω.

 

Εχω ήδη δυο τηλεσκοπια πολυ ικανα και δεν εχω "χορτασει". Ηδη κοιταω καλα για μια επομενη αγορα. Ειναι νορμαλ? Πειτε μου γιατι θα ακουσω κατσαδα απο γονεις και δεν πολυ μαρεσει η σκεψη αυτη.

 

Σας θεωρω την αστροπαρεα μου για αυτο ρωταω εσας και οχι τους φιλους μου.

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρε ενα RC 32" και πιστευω να σταματησει το συγκεκριμενο προβλημα περι αποκτησης.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eειδη εχω το ιδιο προβλημα η μονη λυση ειναι να ΚΟΨΩ ΤΟ INTERNET!!!!!!! :lol:

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ καλο!!!! :lol: :lol: :lol:

 

Θα κερδισεις και απο τον ΟΤΕ ... οι μοναδες που πληρωνω καθε διμηνο ειναι εξωφρενικες. Φυσικα το παραμυθι με τη γραμμη ADSL ειναι ακομα στο απειρο ("Θα προσφερουμε και σε εσας σε πολυ λιγο καιρο την ικανοτητα της ADSL").

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Flashy και Νίκο, αν δεν χορταίνετε με 10" και 11" αυτό σημαίνει ότι ούτε με 14" ή 16" θα χορτάσετε. Συνεπώς ισχύει η πρόταση του Αντώνη!

Ειδικά στο βαθύ ουρανό μπορώ να πω ότι ακόμη και 8ιντσα δίνουν πολύ εντυπωσιακές εικόνες όταν παρατηρούμε από περιοχή χωρίς φωτορύπανση.

Αυτό το έχω ζήσει πολύ έντονα στον Πάρνωνα.

Αντίθετα ακόμη και 14άρια είναι άχρηστα στην πόλη και περιορίζουν τον ερασιτέχνη μόνο σε παρατήρηση - φωτογράφηση πλανητών, σελήνης κ.λ.π.

Νίκο, νομίζω ότι έχεις ακόμα πολύ δρόμο για να εξαντλήσεις το Nexstar 11"!!! Πρόκειται για μοναδικό τηλεσκόπιο με εξαιρετικά οπτικά. Έχω ακούσει (και δει) πολλά για την οπτική του απόδοση τόσο σε βαθύ ουρανό, όσο και σε πλανητική παρατήρηση. Όχι ότι ένα 12" ή 14" είναι υποδεέστερο, αλλά ένα 11" και ειδικά το συγκεκριμένο δεν είναι τηλεσκόπιο που εξαντλείται εύκολα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια..μην παιζετε με τον πονο μας!! Ακου εκει θελετε κ αλλο τηλεσκοπιο!! :lol: :lol: :lol:

 

Τι να πουμε κ μεις που δεν μπορουμε να παρουμε μεγαλο τηλεσκοπιο λογω ελλειψης αυτοκινητου!!

 

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

 

Αν παντως δεν τα θελετε τα παλια,δεχομαι να μου τα χαρισετε!! :D 8)

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω γνωρίσει πολύ έμπειρους ερασιτέχνες οι οποίοι χρησιμοποιούν 10" ή ακόμη και 8" και γνωρίζουν τον ουρανό πολύ καλύτερα από κάποιους με 11" και 12". Σου βρίσκουν εκατοντάδες αντικείμενα στο πι και φι...Και δεν σκέφτονται αναβάθμιση.

Παναγιώτη, άσε τα κλαψουρίσματα :cry: :cry: :cry: :lol: :lol: :lol:

Δεν κάνει το τηλεσκόπιο τον ερασιτέχνη, αλλά ο ερασιτέχνης το τηλεσκόπιο.

Συνέχισε να δουλεύεις με ότι εξοπλισμό μπορείς να χρησιμοποιείς και τα υπόλοιπα θα 'ρθουν μόνα τους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, άσε τα κλαψουρίσματα

Δεν κάνει το τηλεσκόπιο τον ερασιτέχνη, αλλά ο ερασιτέχνης το τηλεσκόπιο.

Συνέχισε να δουλεύεις με ότι εξοπλισμό μπορείς να χρησιμοποιείς και τα υπόλοιπα θα 'ρθουν μόνα τους.

 

Oκ σταματαω,εχεις δικιο..χαχα :lol: :lol:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω ήδη δυο τηλεσκοπια πολυ ικανα και δεν εχω "χορτασει". Ηδη κοιταω καλα για μια επομενη αγορα. Ειναι νορμαλ? Πειτε μου γιατι θα ακουσω κατσαδα απο γονεις και δεν πολυ μαρεσει η σκεψη αυτη

 

Συμφωνω με τους γονεις σου και επιπλεον θα σου ριξω κι εγω μια κατσαδα!

Κοψε το web και ξεκινα τα αστροαλματα με τo dob σου!

Το δυνατον συντομοτερο μαλιστα!

Στην αρχη τα ευκολα μετα πιο δυσκολα εως "αδυνατα" με το τηλεσκοπιο σου!Θα θεραπευτεις 100%

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω ήδη δυο τηλεσκοπια πολυ ικανα και δεν εχω "χορτασει". Ηδη κοιταω καλα για μια επομενη αγορα. Ειναι νορμαλ? Πειτε μου γιατι θα ακουσω κατσαδα απο γονεις και δεν πολυ μαρεσει η σκεψη αυτη

 

Συμφωνω με τους γονεις σου και επιπλεον θα σου ριξω κι εγω μια κατσαδα!

Κοψε το web και ξεκινα τα αστροαλματα με τo dob σου!

Το δυνατον συντομοτερο μαλιστα!

Στην αρχη τα ευκολα μετα πιο δυσκολα εως "αδυνατα" με το τηλεσκοπιο σου!Θα θεραπευτεις 100%

 

Νααιιιιι κυριε Διδασκαλε :P

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

File Flashy geia sou,

 

Kai egw symfwnw me ton Giwrgo! Gia na ftaseis tetoia tileskopia sta oria tous, simainei pws tha exeis dei olo to NGC 2-3 fores :twisted: :twisted: :twisted:

 

Egw gia xronia, otan imoun sto gymnasio kai sto lykeio, eixa mono ena mikrouli dioptriko sta 60mm, (afto vevaia einai to allo akro) kai to paideva na dw oti mporouse na dei kaneis me afto to "paixnidi" kai kyalia gia xalari paratirisi. To tileskopio den kanei ton (erasitexni) astronomo opws sofa eipe o Hlias.

 

Kwstas

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης