Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για ποιο τηλεσκοπιο προοριζεται; εαν τα δαχτυλιδια του τηλεσκοπιου μπορουν να μπουν στην μπαρα της βασης δεν θα εχεις προβλημα

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν εννοείς για το Bresser 70/700 τότε κάνει καθώς διαθετει υποδοχή τύπου Vixen Dovetail όπως και η βάση του Bresser.

Αλλά δεν είναι πολύ καλύτερη αυτής του Bresser καθώς έχει αδύναμα πόδια (όπως και η ακριβότερη Vixen Porta Mount) και μάλιστα το τελευταίο έτος ακρίβυνε αρκετά. Το Bresser 70 θα βάλεις επάνω;

 

Τώρα που το ξαναείδα έχει Vixen αρσενικό ενσωματωμένο και όχι θηλυκό, άρα χρειάζεται μάλλον βίδα ή δακτυλίδια. Δες τις φωτό του ΒασίληΜ

Εγώ πάντως την έχω καταβρεί με την στήριξη του Bresser. Έβαλα τον Manfrotto στην άκρη. Αν μπορούσα να βάλω την κεφαλή της Bresser στα σκέλη του Manfrotto αλλά όχι μόνιμα θα ήμουν ευτυχής.

IMG_7259_2.thumb.jpg.f072b374ae2d718937005644929ad2ec.jpg

IMG_7261_3.thumb.jpg.076c5f9d45249ef6ffa419dd06c3a6e4.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έπαθα και εγώ. Όταν έχεις φρένο δεν πρέπει να το κουνάς παρά μόνο από τα χειριστήρια. Το άνοιξα και ''διόρθωσα'' το γρανάζι (μαλακό πλαστικό) κάνοντας γλυπτική με τον σουγιά μου. Δουλεύει τώρα μια χαρά. Το έχω Grab n' Go με μπόλικο βάρος και εστιακή διπλάσια από του Bresser.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έφαγα τα δόντια, το αντίθετο. Ξεκίνησα από την εσοχή ανάμεσα σε δύο δόντια και έσυρα το μαχαίρι προς τα έξω (απαλά) ανασηκώνοντας την κορυφή του δοντιού που είχε στραβώσει. Το έκανα αυτό για όλα τα δόντια που είχα βιάσει με την άτσαλη κίνηση του άξονα ύψους, περίπου στο 1/3 της περιμέτρου. Τώρα δουλεύει άψογα. Αν όμως έχεις κάνει μεγαλύτερη βλάβη στο δικό σου ίσως δεν αρκεί.

Μπορείς να πάρεις το γρανάζι σε ένα μηχανουργείο ώστε να σου φτιάξουν άλλο; Ή να βρείς ένα έτοιμο που να ταιριάζει.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τοσα λεφτα αγοραζεις καινουργια βαση ](*,)

Ψαξε λιγο στο μαστροβοξ ειχαμε συζητησει καποια λινκ απο που μπορει κανεις να βρει γραναζια. Ποιοτικα απο ατσαλι ή μπρουντζο ή αλουμινιο, ή ακομη και ποιο φτηνα απο πλαστικο. Ακους εκει 90 ευρω !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τζάμπα σπούδαζα τόσα χρόνια! Τορναδόρος έπρεπε να γίνω.

Και φαντάζομαι χωρίς απόδειξη έ;

Ολόκληρο το Bresser 70/700 έχει στο Lidl λιγότερα χρήματα. Ο Scott το πωλούσε 40 ευρώ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=14293&highlight=bresser

Αν έχει ήδη πωληθεί βάλε μια αγγελία για μεταχειρισμένη AltAz Bresser ή Skywatcher. Θα πάρεις 2-3 για κάθε γρανάζι .

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης