Jump to content

Σχέδια για roll-off observatory


ziorange

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπα σε ένα φίλο μου να μου τα κάνει για μελλοντική χρήση και είπα να τα μοιραστώ μαζί σας!

Observatory.pdf

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πολυ ωραια τα σχεδια που εκανε ο φιλος σου. αλλα γιατι δεν κοιταζεις και για στρογγυλο θολο; επισης απ' οσο ξερω δεν νομιζω να χρειαζεται το τσιμεντο που εχεις βαλει στον πυλωνα να φτανει τα 1.68μ βαθος. και με ενα αλλα και μισο μετρο πιστευω οτι μπορεις να κανεις την δουλεια σου. τελος το ανοιγμα της στεγης καλο θα ηταν να μην γινεται προς βορρα ωστε να μπορεις να κανεις και πολικη πιο ανετα (σε περιπτωση που η στεγη ειναι αρκετα ψηλη και εμποδιζει την διοπτρα)

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνωμη για το Off-topic αλλα εχουμε ενα δωματιο το οποιο μπορω να το μετατρεψω σε παρατηρητηριο αλλα οι τοιχοι ειναι ψηλοι και ετσι βλεπει μονο κοντα στο ζενιθ! Υπαρχει καπια λυση?
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χεχε Μακαρι να γινοταν αυτο αλλα ειναι ιδη χτισμενο ενα αλλο δωματιο σε αυτο το υψος #-o

 

Πολυ ωραια τα σχεδια!! :wink:

Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη σ'ευχαριστούμε

είναι πολύ καλό.

(αντε να δούμε πότε θα αποκτήσουμε και εμείς ένα τέτοιο...βαρέθηκα να κουβαλάω!!)

 

 

δώσε!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

Φιλικά Γιώργος

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλό! Άντε να παίρνουμε ιδέες!!!! :) =D>

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνωμη για το Off-topic αλλα εχουμε ενα δωματιο το οποιο μπορω να το μετατρεψω σε παρατηρητηριο αλλα οι τοιχοι ειναι ψηλοι και ετσι βλεπει μονο κοντα στο ζενιθ! Υπαρχει καπια λυση?

 

 

Αντί να γκρεμίσεις τους τοίχους... δεν μπορείς να σηκώσεις το πάτωμα;

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα φτιάξεις ένα μεταλλικό πλαίσιο σε σχήμα Π πάνω στο οποίο θα βιδωθούν λουστραρισμένες σανίδες με διάκενα. Με λίγα σκαλοπάτια είσαι ΟΚ. Από κάτω θα αποθηκεύεις τον εξοπλισμό σου.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη πολύ καλό το σχέδιο , από ότι φαίνεται ο φίλος σου που το έφτιαξε είναι επαγγελματίας!

Μια δυο παρατηρήσεις μιας και πριν φτιάξω τον θόλο μελετούσα την κατασκευή με roll off

α) Θα συμφωνήσω για το υπερβολικό του βάθους για τον πυλώνα, δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι κάτι περισσότερο από 50-60 πόντους βάθος και 1 μέτρο διάμετρο

β) λόγω του ψηλού τοίχου θα χρειαστείς ψηλό πυλώνα και τότε καλό είναι περιμετρικά του πυλώνα να υπερυψωθεί το πάτωμα ώστε να φτάνεις στα όργανα χωρίς σκάλα.

Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει το πρόβλημα της μόνιμης στέγασης του εξοπλισμού όταν η οροφή είναι κλειστή. Δύο-τρεις λύσεις υπάρχουν , α) Μετράς το ύψος και φτιάχνεις τον πυλώνα με συμβιβασμούς για ελάχιστη γωνία παρατήρησης.

β) Οι τοίχοι να ανοίγουν προς τα έξω περιμετρικά για 50-60 πόντους όποτε γλυτώνεις το πατάρι και τον ψηλό πυλώνα

γ) Καλύτερη λύση είναι ειδικός πυλώνας που ανεβοκατεβαίνει με μηχανισμό με αμορτισέρ (υπάρχει έτοιμο από Αμερική αλλά η τιμή του είναι λίγο τσουχτερή).

 

Τέλος θα σου έλεγα όταν κάποτε το αποφασίσεις και μπορείς να φτιάξεις κάτι φτιάξε ΘΟΛΟ γιατί τρία από τα βασικά προβλήματα που έχουμε αέρας , υγρασία και φωτορρύπανση δεν αντιμετωπίζονται με Roll Off.

Το μόνο μεγάλο πλεονέκτημα που έχει είναι ότι δεν χρειάζεσαι μηχανισμό αυτόματης περιστροφής.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιχάλη, αυτό εννοούσα. Ο κύριος το έχει κάνει με τσιμεντόλιθους καθότι πρόκειται για αυλή. Μπορείς να φτιάξεις κάτι ομορφότερο στο δωμάτιο (εκτός αν έχει χρήση αποθήκης και δεν ενδιαφέρει η αισθητική).

 

4202971-scope%20and%20deck%20001.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη ευχαριστώ για τις σημειώσεις, θα ήθελα πάρα πολύ θόλο αλλα με φοβίζει λίγο, δεν έχω ούτε την τεχνογνωσία για να τον φτιάξω αλλά ούτε με συμφέρει να το δώσω έξω για να μου τον φτιάξουν ή να τον πάρω έτοιμο!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γ) Καλύτερη λύση είναι ειδικός πυλώνας που ανεβοκατεβαίνει με μηχανισμό με αμορτισέρ (υπάρχει έτοιμο από Αμερική αλλά η τιμή του είναι λίγο τσουχτερή).

 

http://www.pier-tech.com/

 

2600 ευρώ :-k

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη... πανέμορφα τα σχέδια για το μελλοντικό σου observatory.

'Εχεις κοστολογίσει τήν κατασκευή του έργου? Αν ναι πες μας να έχουμε και εμείς μια ιδέα πάνω κάτω!

 

Σε κάθε περίπτωση, ευχή μου να το υλοποιήσεις άμεσα.

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη ευχαριστώ για τις σημειώσεις, θα ήθελα πάρα πολύ θόλο αλλα με φοβίζει λίγο, δεν έχω ούτε την τεχνογνωσία για να τον φτιάξω αλλά ούτε με συμφέρει να το δώσω έξω για να μου τον φτιάξουν ή να τον πάρω έτοιμο!

 

Πάνο για αυτό είμαστε εμείς εδώ , η κατασκευή του θόλου δεν θέλει περισσότερες ειδικές γνώσεις από μία άλλη κατασκευή όταν έχεις τα σχέδια και τα συγκεκριμένα υλικά, και φυσικά άμα θες να σου στοιχίσει το λιγότερο πρέπει να πιάνουν τα χέρια σου. Όσο αφορά το κόστος δεν νομίζω ότι τα υλικά για τον θόλο στοιχίζουν παραπάνω από την roll off οροφή.

Πάρε εσύ την απόφαση και εμείς εδώ είμαστε να βοηθήσουμε !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης