Jump to content

Γνώμες για 2" Siebert Optics 36mm vs. Panoptic 35mm


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κανείς προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο προσοφθάλμιο; Θεωρείται, από ότι λένε στα ξένα φόρουμ, σοβαρότατος και αξιόλογος ανταγωνιστής του Panoptic 35mm στα μισά λεφτά σχεδόν (229$) !!

:-s

 

http://www.siebertoptics.com/SiebertOptics-eyepieces-observatory.html σελίδα κατασκευαστή

 

http://www.astromart.com/articles/article.asp?article_id=389 ένα review

 

http://www.excelsis.com/1.0/entry/harry-siebert-2-36mm-observatory-class-22-513.html?PHPSESSID=4f8a445c0085219744f2924e1823022c εδώ οι περισσότεροι το βγάζουν ως πάρα πολύ καλό...

 

Ναι, σκέφτομαι μήπως αντί του Panoptic 35mm...έπαιρνα το συγκεκριμένο...όμως κάτι δεν μου "κάθεται" καλά... :-k :-k ιδέα μου είναι;

Μήπως το έχει χρησιμοποιήσει κανείς;

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω προσωπική εμπειρία με κανένα αλλά θέλω να επισημάνω πως μόνο μια δοκιμή των Siebert θα σε πείσει. Πρόκειται για προσοφθαλμίους ATM ουσιαστικά, για τους οποίους (άλλα μοντέλα) έχω διαβάσει πως αποδίδουν ανομοιογενώς, δηλαδή φαίνονται τέλειοι σε ένα τομέα και έχουν εμφανές πρόβλημα σε κάποιον άλλο (πχ λαμπερά στοιχεία μέσα στο field stop). Επίσης ανήκει στην οικογένεια προϊόντων "Proudly Made in USA" οπότε όλες τις Αμερικανικές κριτικές τις διαβάζω με σκεπτικισμό (όπως και με τους Brandon).

Τι σε ενδιαφέρει ουσιαστικά; Να έχεις πεδίο με σημειακά άστρα χωρίς σημαντικές οπτικές αλλοιώσεις σε f/4.9 άνευ Paracorr (οι ghost images που αναφέρεται πως έχει δεν σε αφορούν αφού δεν προορίζεται για πλανήτες, έτσι;). Αυτό είναι κάτι που πρέπει να το δεις με τα μάτια σου καθώς δεν έχουν όλοι το ίδιο τηλεσκόπιο ούτε είναι το ίδιο ευαίσθητοι στο θέμα αυτό.

To eye relief είναι καλό πάντως. Και μου αρέσει η βιομηχανική αισθητική τους.

Μια που μιλούμε για οικονομικές εναλλακτικές, υπάρχουν και άλλες, όπως.

1. TMB Paragon αλλά όχι στα 35mm (λένε πως είναι για αργό εστιακό λόγο κυρίως). Ο Π. Κατσίχτης είχε ένα κάποτε νομίζω.

2. Baader Hyperion Aspheric 36mm. Έχω έναν 31 και μου αρέσει πολύ αλλά δεν εμπιστεύομαι τον εαυτό μου για να κρίνω (ανήκω στους επιεικείς) και δεν το έχω χρησιμοποιήσει κάτω από f/10, ωστόσο στο Cloudy Nights γράφουν εξαιρετικά θετικά σχόλια ακόμη και οι εχθροί των απλών Hyperions. Είναι το ευκολότερο να το δοκιμάσεις καθώς το έχουν πολλοί, δεν χάνεις τίποτε να ρίξεις μια ματιά. Είναι και πανάλαφρο και με καλές επιστρώσεις

3. Explore Scientific 82 30mm. Μεγαλώνουμε, οπότε τα 7mm exit pupil θα γίνουν άπιαστο όνειρο, εάν δεν είναι ήδη. Τα ES είναι φοβερά για Deep Sky και το συγκεκριμένο συγκρίνεται ευρέως με τον Nagler 31mm. Τώρα για το τι ακριβώς συμβαίνει στα άκρα και πάλι δεν μπορώ να βοηθήσω. Λένε ελαφρώς υποδεέστερο του TV έξω έξω, αλλά μόνο αυτό. O ES82 14 και ο ES100 9 με εξέπληξαν, αλλά τον 30 δεν τον έχω δει.

4. Τώρα, επειδή σου αρέσουν οι δοκιμασμένες λύσεις υπάρχει και ο William Optics UWA 28mm.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, στόχευα στον Panoptic 35mm ύστερα και από τα καλά λόγια του Δημήτρη (Μανούσος) που τον έχει και λέει τα καλύτερα για αυτόν. Προβληματίστηκα όμως όταν είδα ότι όλοι εκθειάζουν τις αρετές του Siebert 36mm και τον βάζουν και ένα κλικ πιο πάνω στην οπτική επίδοση από τον Panoptic! :-k

 

Οπότε σκέφτηκα αν είναι να έχω την ίδια και λίγο καλύτερη απόδοση αλλά με τόσο χαμηλότερη τιμή...γιατί όχι; :roll:

 

Μετά δεν θέλω κάτι στα 30mm, δεν μου φτάνει, θέλω πιο λίγες μεγεθύνσεις για να χωρέσουν κάποια αντικείμενα μέσα καλύτερα. To exit pupil είναι στα 7.1mm, δεν πειράζει, ας χάσουμε και λίγο φως... :P

 

Στα 30mm αν πήγαινα, θα έπαιρνα τον NLVW 30mm. Όμως δοκίμασα τις 50x και δεν μου φτάνουν να καδράρουν κάποια αντικείμενα όπως θα ήθελα. Οπότε αποκλειστικά το όριο είναι 35-36mm. Ένας από τους 2 δηλαδή...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως αγαπάς. Αλλά στην πραγματικότητα ο 30mm UWA (ES) έχει μόλις μεγαλύτερο πεδίο από τον Panoptic, πρακτικά το ίδιο δηλαδή, ενώ ο Aspheric ακόμη μεγαλύτερο. Ορίστε:

 

UWA: 30x82= 2460

PAN: 35x68= 2380

ASPH: 36x72= 2592

SIEB: 36x70= 2520

 

Διαιρώντας με την εστιακή έχεις το TFOV

 

UWA: 2460/1500=1.64

PAN: 2380/1500=1.58

ASPH: 2592/1500=1.73

SIEB: 2520/1500= 1.68

 

Οι τιμές κατά προσέγγιση. Οι ακριβείς απαιτούν γνώση του Field Stop. Κερδίζει όποιο είναι πιο κοντά στα 47mm.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτές είναι οι πληροφορίες που βρήκα για τα Field Stops. Είναι διαφορετικά τα πράγματα από ότι με την θεωρητική μέτρηση του πεδίου, ωστόσο σαφέστατα το μικρότερο πεδίο δίνει ο Panoptic.

 

Explore Scientific 8230mm= 42.5mm-> 1.61 μοίρες

Televue Panoptic 35mm= 38.7mm-> 1.47 μοίρες

Baader Hyperion Aspheric 36mm= 44mm-> 1.67 μοίρες

Siebert Observatory 36mm ~46mm-> 1.75 μοίρες

 

Άρχισα να υποπτεύομαι πως αντιλήφθηκα την μέθοδο με την οποία η TV βελτιώνει την απόδοση στα άκρα. Υποψιάζομαι πως την περικόπτει! Το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και με την Vixen που όπως ξέρουμε κόβει 3 μοιρες πεδίου από τους περίφημους LVW.

Αν ισχύει αυτό (το λέω χωρίς καμμία βεβαιότητα) τότε τα άκρα του ξεχειλωμένου Siebert πως να είναι άραγε;

Η τιμή για το field stop του Siebert προέρχεται από εκτίμηση χρήστη, του Panoptic από την TV και οι άλλες δύο από μέτρηση σε reviews έμπειρων χρηστών. Επιφυλάσσομαι για την ακρίβειά των.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περιττό να σου πω πως μου έχει ανοίξει η όρεξη για τον Siebert με όλα αυτά που μου έγραψες...:mrgreen:

 

Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα!!!!!!! =D> 8)

 

Είναι και σοβαρή η διαφορά στην τιμή πάντως....δεν την αγνοείς εύκολα...έτσι δεν είναι; :roll: :-k

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης