Jump to content

μου χαλασε ο αξονας στον τριποδα!!!HELP!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΦΙΛΕ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ.

ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΟ ΠΑΛΙ ΑΥΡΙΟ!

ΕΔΩ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΛΛΩΣΤΕ!

ΚΑΛΗ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ

 

οκ...θα προσπαθησω να βρω ενα αλεν για να ξεβιδωσω τον κωνο κ θα τα πουμε αυριο....

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε amgamer

ναμαστε

 

παρακαλω διαβασε με προσοχη πριν ξεκινησεις

 

δομη του αξονα αποκλισης

 

1. ΣΤΕΛΕΧΟΣ

 

2. ΚΑΤΩ ΠΑΞΙΜΑΔΙ

 

3. ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ ΦΡΕΝΟΥ

 

4. ΦΟΡΕΑΣ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ

 

Ο γκριζος αξονας στο σχεδιο (και στην πραγματικότητα) συνδεει τα τεσσερα στοιχεια μεταξυ τους. εχει ομως βολτες ΜΟΝΟ στα ακρα του.

δηλαδη

ο αξονας στρεφεται ελευθερα μεσα στο Στελεχος

το Δαχτυλιδι φρενου στρεφεται ελευθερα περι τον αξονα εαν ξεβιδωσεις τη βιδα του (φρενο)

ο φορεας του τηλεσκοπιου στρεφεται ελευθερα με το χερι αν το φρενο ειναι ξεβιδωμενο ειτε στρεφεται με το χειριστηριο αν το φρενο ειναι σφιγμενο

ΠΑΝΤΩΣ ο Φορεας ΚΑΙ το Κατω παξιμαδι στρεφονται ΜΑΖΙ (εστω και με λιγο τζογο στο κατω παξιμαδι)

Ουσιαστικα τα τεσσερα στοιχεια συγκρατουνται απο το κατω παξιμαδι και το παξιμαδι του φορεα (γαλαζιο στο σχεδιο)

αν τα χαλαρωσεις πολυ το τηλεσκοπιο δεν μπορει να σταθει! αν τα παρασφιξεις δεν μπορει να γυρισει!!!

 

ΣΥΝΕΠΩΣ ΕΣΥ

 

Χαλαρωνεις το ανω παξιμαδι (γαλαζιο) με κλειδι καρατωντας κοντρα τον Φορεα με τη βοηθεια καβουρα

 

Ξεβιδωνεις ( αφοβα) τις τρεις μαυρες βιδιτσες που συγκρατουν το τζογο του κατω παξιμαδιου (μαυρες γραμμες στο κοκκινο παξιμαδι στο σχεδιο)

 

κρατωντας με το χερι το ανω παξιμαδι (του φορεα) και τον φορεα χαλαρωνεις το κατω παξιμαδι ξεσφιγκοντας μετο χερι

(εγω δοκιμασα και το εσφιξα με ολη μου τη δυναμη και παλι ξεσφιγκε με το ΧΕΡΙ. παντως αν δυσκολευτεις βαλε κλειδι και καβουρα ΑΦΟΒΑ)

 

τωρα ΠΙΑ και τα τρια στοιχεια (κατω παξιμαδι, δαχτυλιδι φρενου, φορεας τηλεσκοπιου) πρεπει να γυρνουν ελευθερα και χαλαρα!

 

(αν οχι ξεβιδωσε τελειως το κατω παξιμαδι. ο αξονας θα σου μεινει σε ενα απο τα δυο παξιμαδια το ανω η το κατω, αδιαφορο. βγαλε τον αξονα εξω απο το στελεχος ελεγξε αν ξαναμπενει ομαλα, αν περιστρεφεται μονος του ομαλα, αν εγει γρατζουνιες η αν εχει στραβωσει)

 

αν ολα φαινονται ομαλα,

ξαναμονταρεις με τη σειρα (αν εχεις ηδη αφαιρεσει το δαχτυλιδι φρενου θελει προσοχη με τι προσανατολισμο θα τοποθετηθει)

 

σφιγγεις το κατω παξιμαδι τοσο ωστε η περιστροφη του φορεα να γινεται ελευθερα με το χερι ομαλα αλλα "σφιχτα"

 

σφιγγεις το ανω παξιμαδι πανω στο φορεα

 

αν το "σφιξιμο" του αξονα και η περιστροφη θελει νεταρισμα χαλαρωνεις η σφιγγεις αναλογα το ΚΑΤΩ παξιμαδι.

 

τελος τοποθετεις τις τρεις βιδουλες στο κατω παξιμαδι και τις σφιγγεις γερα. αυτες ρυθμιζουν το τζογο του κατω παξιμαδιου και του απαγορευουν να ξεβιδωσει κατα λαθος.

 

καλη επιτυχια

 

ΥΓ υποθετω οτι εχεις αφαιρεσει τελειως τον βιδωτο αξονα που κρατα τα αντιβαρα (πιθανοτατατον παραεσφιξες και απο εκει το προβλημα)[/img]

889893060_SXEDIOLYSIS.JPG.598287f3cc6f92bb31638889e2717477.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα διαβασα ολα αυτα που εγραψες παρα πολυ προσεχτικα κ καταλαβα με την βοηθεια του σχηματος τι εννοεις...

αλλα το προβλημα βρισκεται στα σημεια 3,4 το παξιμαδι του φορεα εχει μπει μεσα στον αξονα που ονομαζεις 4 κ δεν μπορω να το γυρισω!γιατι γυρναει μαζι κ ο φορεας!

 

ρε παιδια συγνωμη αν σας ζαλιζω αλλα δεν ξερω που αλλου να απευθυνθω.. :(

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΔΕ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΖΑΛΙΖΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΑΣ, ΑΠΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΜΕΣΩ Ε-MAIL!

ΔΕ ΤΗ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΣΤΟ SERVICE, ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΗ ΠΗΡΕΣ???

ΑΝ ΤΗ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΚΤΕΛ, ΦΤΑΝΕΙ ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ.ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΙΣΩ!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΔΕ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΖΑΛΙΖΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΑΣ, ΑΠΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΜΕΣΩ Ε-MAIL!

ΔΕ ΤΗ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΣΤΟ SERVICE, ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΗ ΠΗΡΕΣ???

ΑΝ ΤΗ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΚΤΕΛ, ΦΤΑΝΕΙ ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ.ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΙΣΩ!!!

 

ποια κτελ??

απο το ευγενιδιο ιδρυμα την πηρα...(πλανηταριο Αθηνας!)

δεν εχω αποικοινωνησει ακομη αμζι τους γιατι δεν εχει ανοιξει το καταστημα ακομα..

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω τη δικη μου τη λυνω κρατωντας για κοντρα τον ιδιο το φορεα με ενα καβουρα

 

εναλλακτικα ξεβιδωνεις τις τρεις βιδουλες που κραταν το κατω παξιμαδι και ξεβιδωνεις εστω και με καβουρα το κατω παξιμαδι, ακομηκαι να ο φορεας και το ανω παξιμαδι σου φαινονται ακινητα,ο αξονας θα λυσει!

 

ουσιαστικα νομιζω το προβλημα ειναι οτι το ανω και κατω παξιμαδι εχουν σφιχτει υπερβολικα, ειτε γιατι στραβωπιασαν, ειτε απο πεσιμο ειτε γιατι ο αξονας στραβωσε

 

μολις τα λυσεις θα πεζουν ελευθερα και μεταρυθμιζεις εκ νεου το σφιξιμο

 

αν θες παντως πεταγομαι να το κανουμε μαζι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω τη δικη μου τη λυνω κρατωντας για κοντρα τον ιδιο το φορεα με ενα καβουρα

 

εναλλακτικα ξεβιδωνεις τις τρεις βιδουλες που κραταν το κατω παξιμαδι και ξεβιδωνεις εστω και με καβουρα το κατω παξιμαδι, ακομηκαι να ο φορεας και το ανω παξιμαδι σου φαινονται ακινητα,ο αξονας θα λυσει!

 

ουσιαστικα νομιζω το προβλημα ειναι οτι το ανω και κατω παξιμαδι εχουν σφιχτει υπερβολικα, ειτε γιατι στραβωπιασαν, ειτε απο πεσιμο ειτε γιατι ο αξονας στραβωσε

 

μολις τα λυσεις θα πεζουν ελευθερα και μεταρυθμιζεις εκ νεου το σφιξιμο

 

αν θες παντως πεταγομαι να το κανουμε μαζι

 

 

το κατω παξιμαδι εχει 3 μικρες βιδουλες που ξεβιδωνουν με αλεν σωστα???

αυτες δεν πρεπει να λυσω????

αυριο θα δοκιμασω ξανα οταν βρω το καταλληλο αλεν...

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα θελα να ευχαριστησω ολους οσους ασχοληθηκαν με το προβλημα μου..

τελικα ηρθα σε επαφη με τον κυριο Κωστα (user:Kostakis)

ο οποιος ειναι γερο μαστορι κ το εκανε πιο καλο κ απο τι ηταν οταν το αγορασα! :D :D :D

:mrgreen: για αλλη μια φορα ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους οσους βοηθησαν.

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...
amgamer αν θές τισ δικές μου γνώσεις εγώ νομίζω οτι χάλασε.Δεν και πολλά για τα τηλεσκόπια αλλά νομίζω οτι χάλασε.(επίσησ έχεις δίκιο για το θέμα ενθουσιώδης 8-[ ORRY.I AM SO SORRY :( :( )

ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗ ΓΗ ΑΣ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ

ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ

[-o< [-o< [-o< [-o<

 

ΦΙΛΙΚΑ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:mrgreen:

που το ξεθαψες αυτο????

το προβλημα λυθηκε χαρης την βοηθεια του φιλου KOSTAKIS. :cheesy:

 

κ παλι ευχαριστω Κωστα... =D> =D> =D>

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια το θεμα επισκευης θεωρειται ληξαν! :!: εχει επισκευαστει απο τον KOSTAKIS.απορρω πως η witch ξεθαψε αυτο το θεμα :shock:

 

οπως κ να χει η κατασκευη dobson δν με απασχολει ακομη...

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης