Jump to content

SKYWATCHER 130/900 EQ2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kalispera se olous..san arxarios kai go tha ithela na sas rotiso tin apopsi sa gia to parapano tileskopio..se poia epipeda kineitai ki an kapoios to exei na mou pei tin gnomi tou...pantos i timoula tou gia arxario pou kseperna ta 350 eyro den einai kai i xamiloteri tis agoras...perimeno apantiseis sas eyxaristo..akis
"Όποιοι κι άν είστε σας χαιρετάμε..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλωσηρθες ακη,

 

εχω αυτο το τηλεσκοπιο 3 χρονια τωρα. Δεν εχω εξαντλησει τα ορια του (εχει και αλλα αντικειμενα ναμου δειξει). Σημερα μετα απο τοσα τηλεσκοπια που εχωδει δε θα το ξανααγοραζα, θα επερνα για πρωτο τηλεσκοπιο ενα dobsonian 8 ιντσων που ξεκινανε απο 800 ευρω.

 

το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο που λες ειναι οντως φθηνο για τον αρχαριο που δε θελει να πεταξει πολλα λεφτα.

ο ερευνητης του δεν δειχνει τιποτα μεσα απο την Αθηνα- θα τον αντικαταστησεις γρηγορα με ενα red dot η με εναν μεγαλυτερο

 

το πακετο ειναι σχετικα ελαφρυ και "κουβαλισιμο" (που ειναι ο Μπαμπινωτης?) και προσφερεται για βουνα και εξορμησεις (παμε Παρνωνα 3-4 Σεπτεμβρη)

 

εγω εμπεδωσα πολλες απο τις θεωρητικες μου γνωσεις κανοντας πρακτικη σε αυτο το τηλεκοπιο (και δε σκεφτομαι νατο αλλαξω συντομα- βεβαια του εχω παρει πιο στηβαρη στηριξη)

 

αν προκειται να το χρησιμοποιησεις θα σε ικανοποιησει (φαντασου οτι ανεβαινει ευκολα με τα ποδια απο τις σκαλες απο το ισογειο στην ταρατσα 4οροφης πολυκατοικιας!)

 

ακομη και ετσι θα προτεινα dobsonian

κουβαλιεται εξισου ευκολα

στηνεται πιο ευκολα

ειναι πολυ πιο επεκτασιμο

δειχνει πολυ περισσοτερα αντικειμενα και πιο εντυπωσιακα

αλλο 5 ιντσες αλλο 8!

 

ελπιζω να βοηθησα

 

καλες αποφασεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ μη ρωτησεις αν τραβαει φωτογραφιες (ειτε στην εστια ειτε piggy bak) γιατι θα αρχισω να ρωταω πως γινεται πολικη ευθυγραμμιση, οδηγηση, εστιαση κτλ

 

καθαρους ουρανους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

se eyxaristo gia oti mou eipes...ayto to mesa apo tin athina den vlepeis tipota den polykatalava...thes na peis oti oute kan paratirisi planiton den ginetai apo tin taratsa mias polykatoikias?
"Όποιοι κι άν είστε σας χαιρετάμε..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο ερευνητής του τηλσεκοπιου (viewfinder) δεν δειχνει τιποτα μεσα απο Αθηνα. αυτο σημαινει οτι δεν μπορεις να τον χρησιμοποιησεις για εντοπισμο αμυδρων αντικειμενων. Λυσεις

1.παιρνεις μεγαλυτερο ερευνητη=ακριβοτερο και εννοειται πληρωνεις εξτρα

2. εντοπιζεις αντικειμενα με βαση τις συντεταγμενες τους (απαιτει καλη πολικη ευθυγραμμιση ΚΑΙ εμπειρια)

3. κανεις starhoping. πηδας απο αστρεακι σε αστερακι. εγω αυτο κανω και ειναι θαυμασιο. ασε που αναγκαζεσαι να μαθεις γρηγορα τους αστερισμους και τις γωνιακες αποστασεις των αστεριων απ εξω.

 

το τηλεσκοπιο δειχνει χαλαρα:

διπλους αστερες

πλανητες

κομητες (πχ Μacholtz)

τα λαμπροτερα messier

 

βεβαια απο το βουνο (εγω παω πολυ συχνα Παρνωνα & Κιθαιρώνα) ολα δειχνουν πολυ καλύτερα.

 

καλες αγορες

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης