Jump to content

αγορα τηλεσκοπιων με προσοφθαλμο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας

σκεφτομαι να αγορασω ενα τηλεσκοπιο skywatcher ed80 η ενα τηλεσκοπιο skywatcher DOBSONIAN 8″ PYREX (SKDOB8P) poio einai pio katallhlo gia enan erasitexnh san emena ?na agoraso kai prosofthalmo plossl i ορθοσκοπικο? και πολλαπλασιαστη μεγεθυνσης barlow ? ποια ειναι η γνωμη σας?αφου ειστε ποιο εμπειροι?

ευχαριστω :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 8'' είναι 6.5 φορές φωτεινότερο από το 80mm.Ουδεμία σύγκριση. Μπορείς να δεις τα πάντα με αυτό, ενώ με το 80ρι κυρίως αστρικά πεδία (widefield). Συμφέρει και οικονομικά. Το 80 είναι κυρίως φωτογραφικό τηλεσκόπιο και καλό σαν δεύτερο παρατηρησιακά.

Οι φακοί είναι μια τεράστια συζήτηση. Μπορούμε να την ανοίξουμε αν θέλεις ή να ξεμπερδέψεις με ένα SWA (68-72 μοιρών) 24-38mm, ένα Zoom 24-8 και ένα καλό Barlow 2x.

Εγώ θα προτείνω:

1. Baader Hyperion Aspheric 36mm

2. Baader Hyperion Zoom 24-8

3. Celestron Ultima Barlow 2x

 

Αν σου φαίνονται ακριβά μπορείς να καλυφθείς από

1. Skywatcher Panaview 38mm

2. Celestron Zoom 24-8

Ή να αγοράσεις μεταχειρισμένα.

Ή από την Αμερική.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

KAI NA ρωτησω κατι αλλο τα εξαρτηματα 1. Baader Hyperion Aspheric 36mm

2. Baader Hyperion Zoom 24-8

3. Celestron Ultima Barlow 2x μαζι με το τηλεσκοπιο το barlow που μου προτεινεις ποσο περιπου θα κοστισει.εγω δεν θελω να ξεπερασω τα 900.to poly 1000.εκτος αυτα υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να αγορασω για αστροπαρατηρηση?

 

επισης αν θελω να εχω μια απλη καμερα στο τηλεσκοπιο για να βγαζω καμια φωτογραφια (τη σεληνη -κρονο και αλλουσ πλανητες ή αστερια-γαλαξιες)ετσι για να τις δειχνω στους γονειις μου και στους φιλουσ μου ποια καμερα ή ποιο εξοπλισμο μου προτεινεις? :mrgreen: και ποιο χαρτη του ουρανου να παρω?

 

ευχαριστω για τις συζητησεις και το χρονο που αφιερωνεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

KAI NA ρωτησω κατι αλλο τα εξαρτηματα 1. Baader Hyperion Aspheric 36mm

2. Baader Hyperion Zoom 24-8

3. Celestron Ultima Barlow 2x μαζι με το τηλεσκοπιο το barlow που μου προτεινεις ποσο περιπου θα κοστισει.εγω δεν θελω να ξεπερασω τα 900.to poly 1000.εκτος αυτα υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να αγορασω για αστροπαρατηρηση?

 

επισης αν θελω να εχω μια απλη καμερα στο τηλεσκοπιο για να βγαζω καμια φωτογραφια (τη σεληνη -κρονο και αλλουσ πλανητες ή αστερια-γαλαξιες)ετσι για να τις δειχνω στους γονειις μου και στους φιλουσ μου ποια καμερα ή ποιο εξοπλισμο μου προτεινεις? :mrgreen: και ποιο χαρτη του ουρανου να παρω?

 

ευχαριστω για τις συζητησεις και το χρονο που αφιερωνεις

 

Αστρικό πεδίο εννοώ ένα οπτικό πεδίο πλούσιο σε αστέρια, σαν κατάσπαρτο λιβάδι, όπως αυτά των ανοικτών σμηνών (Πλειάδες, Φάτνη, διπλό του Περσέα) και των περιοχών του Γαλαξία (ουρά του Σκορπιού, Τοξότη, Αετού). Είναι υπέροχα και με ένα φακό με μεγάλη εστιακή και πεδίο θα τα κατευχαριστηθείς.

Αυτά που σου προτείνω κοστίζουν λιγότερο από το ποσό που διαθέτεις και όπως σου είπα υπάρχουν και φθηνότερα. Αν πάρεις καινούρια από εδώ http://www.astronomy.gr/index.cfm:

Skywatcher 8'' Pyrex Dob 349,00 €

Baader Hyperion Aspheric 36mm 189,00 €

Baader Hyperion Zoom 24-8 215,00 €

Celestron Ultima Barlow 2x 115,00 €

Σύνολο 868 ευρώ.

Αν αγοράσεις μεταχειρισμένα, ή από Αμερική (όχι το τηλεσκόπιο), ή τα φθηνότερα που αντιπρότεινα θα πληρώσεις περίπου 1/2-2/3, περίπου 500-600 ευρώ.

Και δεν χρειάζεται να τα πάρεις όλα μαζί. Μια πρόταση είναι αυτή. Μπορείς να πάρεις το τηλεσκόπιο και κατόπιν ένα- ένα τα υπόλοιπα. Μέχρι τότε θα έχεις και προσωπική άποψη και ίσως προτιμήσεις άλλα μάλιστα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης Γιάννη, μιας και έχεις τόσο βασικές απορίες, καλό θα ήταν να κάτσεις να διαβάσεις κάποιο βιβλίο που θα στις λύσει όλες τώρα που είναι αρχή, όπως αυτό

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1598

 

Αργότερα θα διαβάσεις και πιο προχωρημένα...

 

Η ερασιτεχνική Αστρονομία είναι χόμπυ που θέλει και το διάβασμά του, ίσως λίγο περισσότερο από τα άλλα...μόνο έτσι θα προχωρήσεις πιο γρήγορα... :roll:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τωρα να το παρεις....θα σε βοηθησει πολυ στην αποφαση σου για το τηλεσκοπιο και τον εξοπλισμο που θα χρειαστεις...

καλο ειναι το βιβλιο που σου προτεινε ο φιλος τασος αλλα εγω προτιμω το ''the backyards astronomers guide''......

οτι και να παρεις ομως θα σε βοηθησει

celestron nexstar 4se

celestron ultima barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άρη το backyards είναι ΑΡΙΣΤΟ εγχειρίδιο αλλά πιο προχωρημένο για τον φίλο μας...είναι νωρίς ακόμη για αυτό, μετά έχει όλο τον χρόνο να το πάρει αφού αφομοιώσει κάποιες βασικές έννοιες...το λέω γιατί πριν ρωτούσε τι είναι τα αστρικά πεδία.. :roll:

 

Ναι, όσο το συντομότερο το πάρεις και αρχίσεις διάβασμα τόσο το καλύτερο!! Θα σε διασκεδάσει, θα δεις..μη το βλέπεις αγγαρία, είναι πολύ καλογραμμένο!!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης