Jump to content

Ποιον barlow τελικα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

:-k

Καλησπερα σε ολη την παρέα θα ήθελα την βοήθεια σας στην επιλογή barlow teleview μιας που εχω αποφασίσει να στραφώ (υστερα από διάβασμα πολλων ωρών).

Το ερώτημα είναι λοιπόν 2'' η 1.25'' ?

Και το δεύτερο 4Χ? η 3Χ?

Ο εξοπλισμός μου είναι skywatcher ed 120 eq5 pro goto με τα εξής προσοφθάλμια :

teleview ortho 6mm

vixen LV-W 13mm

skywatcher 28 mm

canon eos 550d

Θα με ενδιέφερε να μπορω να προσαρμόσω τον barlow στην μηχανή για κάποια φωτογράφηση

και να εμεταλευτώ τα ήδη υπάρχοντα προσοφθάλμια.

Τα link :http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=30-114-119-193

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=30-114-115-192

 

Τhanks. \:D/

Skywatcher ed120 eq5 goto

Lodestar starlight express

Canon eos 550 d 70-300 is usm

Asi 120

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο skywatcher 28mm μάλλον είναι ο 2" παραλαγή Kellner και ως εκ τούτου άχρηστος. Πάρε barlow 3x televue 1.25". Οι 1.25" είναι πιο ποιοτικοί.

Για τη φωτογράφιση πάρε φωτογραφικό διπλασιαστή η τριπλασιαστή με τον barlow 1.25" θα βινιετάρει.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διάμετρος αλλά και η ισχύς εξαρτώνται κυρίως από τον εστιαστή και τους προσοφθαλμίους που έχεις. Γενικώς, αν δεν έχεις κάποιους 2'' φακούς που θες οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις και σε άλλη εστιακή προτιμώνται οι 1.25'' καθώς είναι ελαφρύτεροι και έχεις περισσότερες επιλογές.

Σχετικά με το τηλεσκόπιό σου η μικρότερη εστιακή για γενική χρήση είναι περίπου 7.5mm και για πλανήτες 3.75mm. Αν θες να βγαίνει αυτό με τον barlow και όχι με ένα ειδικό προσοφθάλμιο αποκλειστικής χρήσης, τότε προκύπτει από 2x & 7.5, 2.5x & 9.375, 3x & 11.25, 4x & 15mm.

Υπολόγισε λοιπόν αναλόγως με τι φακούς σκοπεύεις να πάρεις. Ο Ortho (Televue; ποτέ δεν έβγαλε ortho ο TV) είναι ήδη πολύ μικρός και άλλωστε οι ορθοσκοπικοί προορίζονται για ανόθευτη χρήση, αλλιώς μόνο 2x και παραείναι ισχυρό γι αυτόν. O Vixen LVW μπορεί όμως να αξιοποιηθεί με έναν 3x. Σκέψου και τι άλλο φακό μπορεί να πάρεις ώστε να προκύπτει και από αυτόν κάποια χρήσιμη εστιακή. Λόγου χάρη, αν πάρεις τον 3x, με ένα καλό 24mm SWA θα προκύπτει και ένα 8mm με exit pupil ιδιαιτέρως αξιοποιήσιμο.

Τώρα για πλανητικές φωτογραφίες δεν γνωρίζω, πρέπει να υπολογίσεις αρκετά πράγματα ώστε να έχεις το κατάλληλο image scale (αν γι αυτό πρόκειται, είμαι άσχετος με το θέμα) οπότε θα σου απαντήσει κάποιος γνώστης.

Σκέψου και το βάρος πάντως. Ο 3x TV Barlow σε σχέση με τον 4x TV Powermate είναι ανάλογη με την σχέση Ριμπερύ/ Σχορσιανίτη.

Τέλος, δεν έχει μόνο η Televue αξιόλογους Barlow.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο 3x TV Barlow σε σχέση με τον 4x TV Powermate είναι ανάλογη με την σχέση Ριμπερύ/ Σχορσιανίτη.

 

Καμία σχέση μια χαρά είναι και ο barlow και κατά τη γνώμη μου δεν δικαιολογούνται τα επιπλέον χρήματα για powermate. Το μόνο ουσιαστικό προσόν του powermate είναι πως δεν αυξάνει το eye relief πράγμα που σε προσοφοθάλμιους με μεγάλη εστιακή απόσταση μπορεί να είναι από απλά ενοχλητικό έως απαράδεκτο που κάνει τη χρήση του προσοφθάλμιου με barlow αδύνατη.

Πχ τον 1.25" erfle 32mm δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω με τον UO klee barlow 2.8x γιατί πρέπει να κοιτάζω 10 εκατοστά μακριά από το φακό και δεν βλέπω και όλο το πεδίο.

Για φωτογράφιση πλανητών χρησιμοποίησε webcam και όχι την DSLR. Αν πάρεις μεμονωμένες φωτό με προσοφθάλμια προβολή θα είναι αντίστοιχης ποιότητας με τις φιλμάτες που της χαλάει το seeing. Αν πάρεις βίντεο θα είναι πολύ μεγάλα σε όγκο δεδομένων. Ακολούθησε την πεπατημένη της webcam ή της ειδικής πλανητικής κάμερας. Αν φυσικά θέλεις να παίξεις με προσοφθάλμια προβολή πράγμα όχι κατακριτέο γιατί σκοπός είναι να διασκεδάζουμε (εγώ και με φίλμ βγάζω φωτό πλανητών καμμιά φορά απλώς επειδή έτσι γουστάρω) τότε θα χρειαστείς προσαρμογέα για προσοφθάλμια προβολή και προσοφθάλμιο που να χωράει μέσα (οι σημερινοί ογκώδεις δεν χωράνε οι ortho και plossl είναι μια χαρά!).

 

Τέλος, δεν έχει μόνο η Televue αξιόλογους Barlow.

 

Φοβάμαι πως μόνο η televue έχει που τουλάχιστον να μπορούν να αγοραστούν από Ελλάδα. Ο Celestron είναι κοντός και οι κοντοί barlow καλό είναι να αποφεύγονται. Το λέω παρότι έχω τον παλιό καλό Klee που δεν τον αλλάζω αλλά δυστυχώς δεν παράγεται πια.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ερώτηση κρίσεως:

 

Πιστεύετε πως το να μη θέλεις να χρησιμοποιείς barlow πια για τα DSO αλλά μόνο για την πλανητική, και το να επιδιώκεις να έχεις ένα συγκεκριμένο σετ μεγεθύνσεων αποκλειστικά από μεμονωμένους φακούς για να καλύπτεις την παρατήρηση των DSO, αποτελεί ακριβή πολυτέλεια ή είναι σωστή πρακτική για την απολαβή μάξιμουμ φωτεινότητας από τα ήδη αμυδρά αντικείμενα;

 

Όσες φορές έχω παρατηρήσει κάποια φωτεινά DSO με την χρήση barlow (televue 2x 1.25") δεν μου άρεσε, κάτι δεν μου πήγαινε καλά...προτιμούσα πολύ περισσότερο τις "σκέτες" εικόνες χωρίς τον barlow (σε DSO μόνο το τονίζω!)..Πόσο μάλλον στα αμυδρά...όταν βάζεις γυαλί περισσότερο σε κάτι ήδη αμυδρό, δεν το κάνεις κάααπως χειρότερα ή είναι η ιδέα μου;

 

Τα λέω όλα αυτά γιατί τελευταία, χρησιμοποιώ τον barlow (TV 2x) πια μόνο για barlowed laser ευθυγράμμιση για το πρωτεύον και πλανητική μόνο. Πόσοι πιστεύετε ότι πρέπει να τον ξαναγυρίσω στην ενεργή deep sky χρήση και γιατί;

Έγραψα εδώ για να μην ανοίγω έξτρα θέμα. Για barlows μιλάμε άλλωστε.. :mrgreen: :roll:

 

Εννοείται πως αναφέρομαι αποκλειστικά στην χρήση barlow για οπτική παρατήρηση και τίποτε άλλο.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω ότι τελικά κάπου εδώ θα καταλήξω:

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=30-114-115-188

και σιγά σιγά θα πάρουμε και καμιά atik 314e στο προσεχές μέλλον..

Δεν ξέρω αν οι powermate πρακτικά έχουν καμμιά διαφορά αν κάποιος έχει στην κατοχή του και γνωρίζει..

Skywatcher ed120 eq5 goto

Lodestar starlight express

Canon eos 550 d 70-300 is usm

Asi 120

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχεις ήδη δει έναν γαλαξία με ένα ΚΑΛΟ 10mm στα 150x με κόρη εξόδου 2mm (ιδανικά για το 12ρι σου), δεν χάνεις τίποτε να δοκιμάσεις τον ίδιο φακό στα 300x με κόρη εξόδου 1mm, ακόμη αρκετή για να χαρείς ένα DSO. Συνολικά με τον TV δύο στοιχείων θα έχεις λιγότερα (και το ίδιο ποιοτικά) οπτικά στοιχεία από ότι με έναν Ethos.

Τώρα, αν αποκτήσεις τον ίδιο ΚΑΛΟ φακό στα 5mm δεν θα έχεις να χρησιμοποιείς τον Barlow πια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ερώτηση κρίσεως:

 

Πιστεύετε πως το να μη θέλεις να χρησιμοποιείς barlow πια για τα DSO αλλά μόνο για την πλανητική, και το να επιδιώκεις να έχεις ένα συγκεκριμένο σετ μεγεθύνσεων αποκλειστικά από μεμονωμένους φακούς για να καλύπτεις την παρατήρηση των DSO, αποτελεί ακριβή πολυτέλεια ή είναι σωστή πρακτική για την απολαβή μάξιμουμ φωτεινότητας από τα ήδη αμυδρά αντικείμενα;

 

Με τον 2.5 powermate δεν έχω κανένα παράπονο.Τα είδωλα που μου δίνει με τον 22mm LVW είναι άψογα.Με λίγα λόγια δεν καταλαβαίνεις πως έχεις barlow.Παρόλα αυτά προτιμώ να μην τον χρησιμοποιώ γιατί πολύ απλά βαριέμαι τις αλλαγές, την εκ νέου εστίαση κ γενικά όλη τη φασαρία.Για να καταλάβεις σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω όλα μου τα προσοφθάλμια XW για να μην εστιάζω στις αλλαγές προσοφθάλμιων.Γι λόγους πρακτικότητας λοιπόν σου λέω μακριά :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης