Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίου για αρχάριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά ειμαι καινουριος στο forum και γενικα καινουριος στην ερασιτεχνική αστρονομια...εχω διαβασει τα υπολοιπα θέματα που εχουν γραφτει για την αγορα τηλεσκοπιου αλλα δε με καλυπτουν!

Θα ήθελα να παρω ενα τηλεσκοπιο και διαθέτω απο 1000-1500 ευρώ! κυρίως με ενδιαφερει η παρατηρηση αλλα αν μπορουσα να εχω την δυνατοτητα και για φωτογραφίες θα ηταν το τέλειο!!

ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν αφήσουμε την φωτογραφία στην άκρη, αγοράζεις αυτό: http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1539 και μερικούς καλούς φακούς.

Αν θέλεις και GOTO και πάλι καλύπτεσαι με τον προϋπολογισμό σου άνετα: http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1966

Τώρα αν θέλεις φωτογραφία, θα στα φάει η βάση, http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=948 ή http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=825 και θα χρειαστείς και άλλα χρήματα για οπτικό σωλήνα, ίσως κάμερα, autoguider, φίλτρα κλπ, κλπ, κλπ......κλπ.

Ωραία θα είναι η παρατήρηση στην Νάξο, ειδικά τον χειμώνα που ελαττώνεται η φωτορρύπανση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχην σε ευχαριστω πολυ...ξεχασα να πω οτι σιγουρα θελω να εχει go to για να ειμαι και σιγουρος οτι στην αρχη θα βρισκω αντικειμενα και δε θα απογοητευτω με το να μη βρίσκω και αυτος ειναι ο λογος που δινω αρκετα χρήματα για την εποχή! Για αυτο http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=940 τι λες...αξίζει?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον οπτικό σωλήνα των έχω και αξίζει, αν και το SW 10'' σε σχέση με το C6 έχει σχεδόν τριπλάσια φωτεινότητα χωρίς να παραχωρείς το GOTO. Για την βάση δεν γνωρίζω, καθώς η δική μου είναι υψαζιμουθιακή (Nexstar) λένε όμως πως ενώ είναι καλή για παρατήρηση, στην φωτογράφιση έχει κάποιους περιορισμούς τεχνικής φύσεως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλο το SW 10" αλλά με προβληματίζει λίγο το μέγεθος!! Με το συγκεκριμένο μπορώ να κανω και φωτογραφίσεις??

 

Όχι, δεν έχει ισημερινή βάση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με τα λεφτα που διαθετεις αν θες να ασχοληθεις σοβαρα με το αθλημα εγω θα προτεινα αυτο http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1477 με το οποιο μπορεις να κανεις παρατηρηση βαθυ ουρανου, εχει goto και θα βρισκεις του στοχους (αν και κατα την αποψη μου η χειροκινητη αναζητηση ειναι η μιση χαρα) αλλα και θα μπορεσεις να κανεις σοβαρη αστροφωτογραφιση στο μελλον. με τα goto dobson φωτογραφιση μπορεις να κανεις με το ζορι μονο στους πλανητες.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα σε ευχαριστώ πολύ....μου αρέσει αρκετά αυτό που μου προτείνεις!!! Έριξα και μια ματιά στο site σου.....φοβερό,τρελάθηκα με τις φωτογραφίες....για τετοια ποιότητα σε τι λεφτα (στο περίπου) παμε???
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, στα χρήματα του Nexstar 6SE που πολλοί ζαχαρώνουν μην γνωρίζοντας πως είναι ακατάλληλο για αστροφωτογράφηση, αυτό το 200/1000 HEQ5 SkyScan PRO πιστεύεις πως είναι η καλύτερη πρόταση; Από τις Meade/ Bresser υπάρχει κάτι ανάλογο;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κωνσταντίνε έχω πάρει το βιβλίο backyard astronomers guide και διαβάζω...και γενικά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα Meade (που λες και εσυ)...μπήκα στο site αλλά είναι κάπως ακριβά,αξίζει τον κόπο να κανω μια τέτοια επένδυση?? Αν ισχύουν οι φωτογραφίες που δείχνει στο LX 90 πρέπει να είναι πολύ καλή επιλογή!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για φωτογραφίες θα σου πει ο άλλος Κωνσταντίνος. Απλώς να σε ενημερώσω πως τα τηλεσκόπια SCT σε διχάλα (Meade LX90,LX200, Celestron CPC) δεν είναι έτοιμα για φωτογράφηση. Χρειάζονται τουλάχιστον ισημερινή σφήνα, μειωτή εστιακού λόγου και ενδεχομένως αποπεριστροφητή πεδίου. Ενώ μια γερμανική ισημερινή (HEQ5, NEQ6) με ένα κατοπτρικό ή διοπτρικό f/4-f/6 είναι σχεδόν έτοιμα (θέλεις φυσικά φίλτρα, κάμερες και οδήγηση με κάθε τύπο).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτό το 200/1000 HEQ5 SkyScan PRO πιστεύεις πως είναι η καλύτερη πρόταση; Από τις Meade/ Bresser υπάρχει κάτι ανάλογο;

 

 

Εχω το ιδιο τηλεσκοπιο αλλα πανω στη eq5 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος και παρατηρησιακα και φωτογραφικα. Πιστευω οτι ειναι μια απο τις καλητερες λυσεις επειδη εχει μια ικανη διαμετρο και εχει και καλες φωτογραφικες ικανοτητες. Ενα αλλο προσον που εχει φωτογραφικα ειναι ο μικρος εστιακος λογος.

Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε από τη Νάξο. 3 πραγματάκια από μένα.

Νομίζω πως η πιο σημαντική προσθήκη που πρέπει να κάνεις στον εξοπλισμό σου είναι η ...υπομονή :) (συμφέρει κιόλας :D και ισχύει για όλους μας, δεν το λέω για σένα )

 

Προσωπικά θα σου έλεγα να μην ξεκινήσεις με GoTo, καθώς (για πολλούς) ένα μεγάλο κομμάτι της μαγείας της αστροπαρατήρησης είναι ο εντοπισμός των αντικειμένων.

Με το GoTo θα δεις πάρα πολλά πράγματα. Αν μάθεις μόνος σου όμως να τα βρίσκεις (πίστεψέ με για πάρα πολλά αντικείμενα δεν είναι καθόλου δύσκολο), τότε θα κοιτάς τον ουρανό σε άσχετες φάσεις και θα πιάνεις τον εαυτό σου να ξεστομίζει "χαζά" πράγματα όπως "α αυτός είναι διπλός και παραδίπλα είναι εκείνο το νεφέλωμα". Εν ολίγοις, τη στιγμή που οι περισσότεροι άνθρωποι στη γη βλέπουν τα άστρα, εσύ θα ξέρεις και τι "κρύβουν".

 

Για τη φωτογραφία θα σε διαφωτίσουν άλλοι καλύτερα, καθώς παρότι το 'θελα κι εγώ πολύ, συνειδητοποίησα το τι κόπο, χρήμα και χρόνο θέλει, και κατάλαβα ότι θα ήταν μάταιο (με τις παρούσες συνθήκες) να το προσπαθήσω. Θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς πριν επενδύσεις σε φωτογραφικό εξοπλισμό και σίγουρα σου συνιστώ να συναντήσεις κάποια στιγμή αστροφωτογράφους επι τω έργω για να έχεις μια καλύτερη εικόνα.

 

Σιγά σιγά, μη βιάζεσαι και θα το βρεις το μονοπάτι ;)

 

Καλή αρχή σου εύχομαι

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή οταν έχω το go to δεν μπορώ να ψάξω χειροκείνητα??? Το καλύτερο είναι απότι καταλαβαίνω να ερθω σε μία εξορμηση που θα γίνει και να τα δω όλα από κοντά και να μου πειτε και μερικά πραγματάκια γιατί έχω ενα εκατομμύριο ερωτήσεις!!!!Πάντως ξέρω και βρισκω ηδη καμια δεκαρια πραγματακια αλλα φοβαμαι οτι χωρίς το go to δε θα βρίσκω και θα απογοητευτω!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή οταν έχω το go to δεν μπορώ να ψάξω χειροκείνητα??? Το καλύτερο είναι απότι καταλαβαίνω να ερθω σε μία εξορμηση που θα γίνει και να τα δω όλα από κοντά και να μου πειτε και μερικά πραγματάκια γιατί έχω ενα εκατομμύριο ερωτήσεις!!!!Πάντως ξέρω και βρισκω ηδη καμια δεκαρια πραγματακια αλλα φοβαμαι οτι χωρίς το go to δε θα βρίσκω και θα απογοητευτω!

 

Μια χαρά θα τα βρίσκεις. Αυτό είναι το μόνο βέβαιο.

Και ναι, αυτό που λες είναι το καλύτερο. Να έρθεις/πας σε μια παρατήρηση για να δεις τι παίζει προτού κάνεις τις επιλογές σου.

 

 

ΥΓ: Όταν έχεις το GoTo μπορείς φυσικά να το πας και χειροκίνητα. Θα το κάνεις όμως; :D

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και με το goto εχεις την επιλογη να τα ψαξεις χειροκινητα (αλλα πες την αληθεια δεν ειναι πειρασμος να του πεις να παει στο μ13; ) εαν το συνδιασεις με ενα ερευνητη telrad μπορεις να βρισκεις ο,τι θες αρκει να ειναι στην διακριτικη ικανοτητα του τηλεσκοπιου. στην αρχη ολα φαινονται βουνο ακομα και η ευθυγραμμιση των οπτικων ενος νευτωνειου τηλεσκοπιου αλλα με επιμονη και υπομονη θα ανταμειφθεις. θυμαμαι και εγω οταν καταφερα να δω το πρωτο σφαιρωτο σμηνος οταν προτοπηγα στον κιθαιρωνα με την βοηθεια των αλλων παιδιων, απο τοτε και μετα η χειροκινητη αναζητηση ειναι σχεδον παιχνιδακι (εαν εχεις φωτορυπανση τοτε ριχνεις καντηλια).

 

σχετικα με τις αλλες ερωτησεις σου. για φωτογραφικο εξοπλισμο στις φωτο που βλεπεις το κοστος ξεπερναει τα 2000 ευρω βαζοντας μεσα βαση, τηλεσκοπιο, καμερες, φορητο υπολογιστη, τροφοδοσια ρευματος, τροχο φιλτρων, φιλτρα και διαφορα αλλα μικροαξεσουαρ. βεβαια καποια απο αυτα τα πηρα μεταχειρισμενα οποτε γλυτωσα και μερικα λεφτα και ειναι μια καλη λυση να ριχνεις μια ματια στις μικρες αγγελιες μιας και μπορεις να βρεις καλες ευκαιριες.

 

σε σχεση με το 6se η προταση μου για τον φιλο μας πιστευω οτι ειναι η καλυτερη λυση για τα λεφτα που διαθετει αν θελει να ξεκινησει με παρατηρηση και να παει μετα σε φωτογραφιση μιας και η εστιακη αποσταση του τηλεσκοπιου θα του δωσει και πιο μεγαλα οπτικα πεδια. αν θελει κατι καλυτερο τοτε ειναι καλυτερα να παρει μια eq6 και να μην συμβιβαστει σε κατω απο 8 ιντσες σε διαμετρο μιας και στην ναξο που ειναι εχει και σκοτεινο ουρανο και θα μπορει να τις εκμεταλευτει στο επακρο απο αποψη παρατηρησης. αν και η προταση του michael497 ειναι μια αρκετα καλη εναλλακτικη

 

απο Meade/ Bresser λογικα θα πρεπει να παει σε sct 8αρι και με πιρουνι απο βαση οπου και παλι θα ξοδεψει παραπανω λεφτα για ισημερινη σφηνα αν θελει να ασχοληθει με φωτογραφιση και δεν πιστευω να τον συμφερει οικονομικα αυτη η λυση

 

βλεποντας τις φωτο στο backyard astronomer guide εχε υποψη οτι μεγαλο ρολο παιζει και η επεξεργασια των φωτο. ενας καλος αστροφωτογραφος που ξερει καλη επεξεργασια ακομα και με τηλεσκοπια μετριας αποδοσης μπορει να βγαλει αρκετα αξιολογες φωτογραφιες οποτε καλο ειναι να μην παρασυρεσε (οχι οτι ο εξοπλισμος ή ο ουρανος δεν παιζουν ρολο) γιατι μπορει να παρεις τον καλυτερο ή πολυδιαφιμισμενο εξοπλισμο αλλα να βγαζεις χαλια φωτο εαν δεν εχεις κατσει να τριφτεις στο αθλημα και να απογητευτεις.

 

καλο ειναι να πας σε μια εξορμηση εαν σε φερει ο δρομος απο αθηνα μερια στον κιθαιρωνα (θα γινει αυτο αλλα και το αλλο σ/κ) ή στον παρνωνα και μην ξεχνας την εξορμηση στα γρεβενα (αν και μπορει το κοστος να ειναι αρκετο για να πας απο ναξο).

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή οταν έχω το go to δεν μπορώ να ψάξω χειροκείνητα??? Το καλύτερο είναι απότι καταλαβαίνω να ερθω σε μία εξορμηση που θα γίνει και να τα δω όλα από κοντά και να μου πειτε και μερικά πραγματάκια γιατί έχω ενα εκατομμύριο ερωτήσεις!!!!Πάντως ξέρω και βρισκω ηδη καμια δεκαρια πραγματακια αλλα φοβαμαι οτι χωρίς το go to δε θα βρίσκω και θα απογοητευτω!

 

Ναι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το GOTO χειροκίνητα και να εκμεταλλευτείς απλώς το ενσωματωμένο autotracking που σου επιτρέπει να παρατηρείς με άνεση, χωρίς να προσπαθείς να διατηρήσεις το αντικείμενο στο πεδίο. Δεδομένου οτι μιλάμε για ένα χόμπυ, το μυστικό είναι να κάνεις αυτό που σου είναι περισσότερο ευχάριστο.

Αν σου δίνει ικανοποίηση η αναζήτηση, όπως δίνει στον κυνηγό η θήρα και στον ψαρά ή αλιεία και δεν ικανοποιούνται απλώς αγοράζοντας αγριογούρουνο από τον χασάπη και τσιπούρες από τον ιχθυέμπορο, τότε επιδώσου στην χειροκίνητη αναζήτηση.

Αν είσαι καλοφαγάς και δεν βασανίζεσαι με τον τρόπο που έφθασαν τα εδέσματα στο πιάτο σου, τότε μην ντρέπεσαι να πάρεις GOTO.

Δεν έχεις να αποδείξεις τίποτε σε κανέναν, δεν δίνεις εξετάσεις, απλώς διασκεδάζεις.

Μπορείς να συνδυάσεις και τα δύο, ανάλογα με τα κέφια σου, ακόμη και με το ίδιο τηλεσκόπιο.

Το GOTO πάντως είναι απαραίτητο αν είσαι δεσμώτης της φωτορρύπανσης, όπου τα αστροάλματα γίνονται μαρτύριο, ή στην αστροφωτογραφία όπου δεν θέλεις να ξοδεύεις τον χρόνο σου στην αναζήτηση καθώς έχεις τόσα άλλα πράγματα να κάνεις. Το πρώτο δεν ισχύει για σένα καθώς με έναν πήδο βρίσκεσαι στον μαγευτικό Ζα, το δεύτερο μένει να το αποφασίσεις και όχι βιαστικά, όπως ήδη σε συμβούλεψαν.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή οταν έχω το go to δεν μπορώ να ψάξω χειροκείνητα??? Το καλύτερο είναι απότι καταλαβαίνω να ερθω σε μία εξορμηση που θα γίνει και να τα δω όλα από κοντά και να μου πειτε και μερικά πραγματάκια γιατί έχω ενα εκατομμύριο ερωτήσεις!!!!Πάντως ξέρω και βρισκω ηδη καμια δεκαρια πραγματακια αλλα φοβαμαι οτι χωρίς το go to δε θα βρίσκω και θα απογοητευτω!

 

Ναι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το GOTO χειροκίνητα και να εκμεταλλευτείς απλώς το ενσωματωμένο autotracking που σου επιτρέπει να παρατηρείς με άνεση, χωρίς να προσπαθείς να διατηρήσεις το αντικείμενο στο πεδίο. Δεδομένου οτι μιλάμε για ένα χόμπυ, το μυστικό είναι να κάνεις αυτό που σου είναι περισσότερο ευχάριστο.

Αν σου δίνει ικανοποίηση η αναζήτηση, όπως δίνει στον κυνηγό η θήρα και στον ψαρά ή αλιεία και δεν ικανοποιούνται απλώς αγοράζοντας αγριογούρουνο από τον χασάπη και τσιπούρες από τον ιχθυέμπορο, τότε επιδώσου στην χειροκίνητη αναζήτηση.

Αν είσαι καλοφαγάς και δεν βασανίζεσαι με τον τρόπο που έφθασαν τα εδέσματα στο πιάτο σου, τότε μην ντρέπεσαι να πάρεις GOTO.

Δεν έχεις να αποδείξεις τίποτε σε κανέναν, δεν δίνεις εξετάσεις, απλώς διασκεδάζεις.

Μπορείς να συνδυάσεις και τα δύο, ανάλογα με τα κέφια σου, ακόμη και με το ίδιο τηλεσκόπιο.

Το GOTO πάντως είναι απαραίτητο αν είσαι δεσμώτης της φωτορρύπανσης, όπου τα αστροάλματα γίνονται μαρτύριο, ή στην αστροφωτογραφία όπου δεν θέλεις να ξοδεύεις τον χρόνο σου στην αναζήτηση καθώς έχεις τόσα άλλα πράγματα να κάνεις. Το πρώτο δεν ισχύει για σένα καθώς με έναν πήδο βρίσκεσαι στον μαγευτικό Ζα, το δεύτερο μένει να το αποφασίσεις και όχι βιαστικά, όπως ήδη σε συμβούλεψαν.

 

Ωχ...που ξέρεις το Ζα??? Έχεις έρθει Νάξο??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε δυο βδομαδες θα ανέβω Αθήνα,εχετε καποια μαγαζιά να μου προτείνετε για να παω να ρίξω μια ματιά??

Έχουμε 2 κανονικά αστρονομικά καταστήματα εδώ

 

1. ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Πανεπιστημίου 56, 2ος όροφος

Μέγαρο ΕΡΜΗΣ

Ομόνοια

Τ.Κ. 10678

Αθήνα

τηλ.: 210 3845102 / 210 38 42 080

fax: 210 3842030

planitario@astronomy.gr

 

Ωράριο Λειτουργίας

Δευτέρα, Τετάρτη: 9.00 - 17:00

Τρίτη, Πέμπτη, Παρασκευή: 9.00 - 20:00

Σάββατο: 9.00 - 15.00

Κυριακή: κλειστά

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=static&section=store3

 

Celestron, Skywatcher, Vixen, Televue, Baader και άλλα

 

athensmap.gif

 

 

2. Telescopeshop

 

Κ. Νομικός & Σια Ε.Ε.

Streamtrade International Company

Ακτή Μιαούλη 81 & Κανάρη 2 (Χάρτης περιοχής)

Πειραιάς 185 38

Τηλέφωνο: +30 210 - 42 82 045, 42 83 077

Fax: +30 210 - 42 83 079

Telex: 21-3309 GULF GR

E-mail: astronom@otenet.gr

 

http://www.telescopeshop.gr

 

Meade, Bressser, Coronado, λίγα Orion και Explore Scientific

 

Ωχ...που ξέρεις το Ζα??? Έχεις έρθει Νάξο??

 

Αν μπορούσα να μείνω για πάντα εκεί θα το έκανα. Δυστυχώς έχω πάει μόνο μια φορά πριν από 16 χρόνια, αλλά δεν ξεθώριασε ο χρόνος τις εικόνες απο τα μαρμαρένια βότσαλα, τους υπερφυσικούς Κούρους, το τελεφερίκ του Απειράνθου, τις γραβιέρες και τα ψητά σηκώτια, το λιόγερμα στην Πορτάρα, το πανηγύρι των άστρων στους διάκωμους δρόμους, το αγέρωχο όρος του βασιλιά των θεών. Είσαι ένας τυχερός άνθρωπος και θα γίνεις ένας τυχερός αστρονόμος. Με την θαλασσινή υγρασία μόνο μπορεί να αντιμετωπίσεις κάποιες δυσκολίες, κατά τ' άλλα τα πετάσματα του στερεώματος προβλέπονται διάπλατα.

 

Animation του Ιωάννη Δουκουμόπουλου

Naxos-Portara-Sunset-Animation.gif[/img]

 

solar-scenic-portara-03.jpg.db32c05f2dd599e8531c7a9434d783ef.jpg

Aphelion Sun and the Portara: III, 2008

Αντώνης Αγιομαμίτης

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μακάρι να ξαναερθεις καποια στιγμη και να κανουμε και μια παρατηρηση μαζι!!! Σε ευχαριστω πολυ για ολες τις πληροφοριες...ήδη κοιταξα λιγο στα site που μου εστειλες!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχω βρει μια πολυ καλη ευκαιρια απο εξωτερικο το συγκεκριμενο μοντελο... http://telescopeshop.gr/show.asp?productId=41 ...αξιζει???μπορώ και φωτογραφίες με αυτο ετσι δεν ειναι (με μια ισημερινη σφηνα?)???
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχω βρει μια πολυ καλη ευκαιρια απο εξωτερικο το συγκεκριμενο μοντελο... http://telescopeshop.gr/show.asp?productId=41 ...αξιζει???μπορώ και φωτογραφίες με αυτο ετσι δεν ειναι (με μια ισημερινη σφηνα?)???

 

Δεν είναι καθόλου άσχημο για παρατήρηση. Σχετικά με την αστροφωτογραφία μίλα με τον Ιφικράτη ο οποίος χρησιμοποιεί ένα παρόμοιο.

 

http://www.astrovox.gr/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=1492

www.ifikratis-kamenidis.com

144226324cf6bcaf1d12f.png

 

Βεβαίως για φωτογραφία ευρέων αντικειμένων θα χρειαστείς και ένα μικρό APO νομίζω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης