Jump to content

αγορα φακου για νεφελωματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γειας παιδια εχω ενα next star 114 και 2 φακους 9 και 25 και θελω να παρατηεω νεφελωματα και να εχω μια μεγαλητερη εικονα του ουρανου,τι με προτηνετε οχι κατι πολλη ακρηβο ευχαρηστω περημενω .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γειας παιδια εχω ενα next star 114 και 2 φακους 9 και 25 και θελω να παρατηεω νεφελωματα και να εχω μια μεγαλητερη εικονα του ουρανου,τι με προτηνετε οχι κατι πολλη ακρηβο ευχαρηστω περημενω .

Τι έχεις ήδη δει με τα 25 και 9 ( Plossl; ); Του Ωρίωνα, τον Αλτήρα, το Δακτυλίδι που είναι τα ευκολότερα, τα έχεις δει; Αν θες να πάρεις ένα μόνο, ιδανικό είναι ένα 17mm SWA που σου δίνει 60x και λίγο πάνω από 1 μοίρα ουρανού. Αν πάρεις και δεύτερο, τότε 8mm SWA για 125x και μισή μοίρα πεδίο.

Στην ελληνική αγορά αυτό σημαίνει Baader Hyperion 17mm & 8mm, ή Baader Hyperion Zoom 24-8mm (με μικρότερο πεδίο όμως στην ρύθμιση 18-16mm).

Όχι Barlow με το 114, καθώς ήδη διαθέτει ενσωματωμένο εξ' όσων γνωρίζω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντί να πάρεις προσοφθάλμιο κράτησε τα χρήματά σου για να αναβαθμιστείς σε μεγαλύτερο τηλεσκόπιο και θα βλέπεις μια χαρά τα νεφελώματα με τους προσοφθάλμιους που ήδη έχεις. Δεν είναι το μισό τηλεσκόπιο ο προσοφθάλμιος! Είδα τον αμυδρό μεγάλο σε φαινομενικές διαστάσεις γαλαξία Leo I με 25mm Plossl με το 12" δεν θα το έβλεπα με 5" ό,τι προσοφθάλμιο και να είχα!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης