Jump to content

αγνωστο μαυρο αντικειμενο περασε το φεγγαρι!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

:shock: :shock: :shock: :shock:

απλα κοιτουσα το φεγγαρι με τον μικρο φακο τον 25μμ κ ξαφνικα ειδα κατι μαυρο να κουνιεται στο φωτεινο φεγγαρι,αμεσως εβγαλα τον 25 κ εβαλα τον 6μμ προσπαθησα να κανω focus ταχυτατα να το προλαβω κ αυτο που ειδα ηταν

ενα καταμαυρο αντικειμενο το οποιο εμοιαζε κ με κομητη αλλα κ με ufo!

ηταν καταμαυρο κ διεσχισε ενα μικρο μερος της σεληνης το οποιο στο περιπου μπορω να σας το σχεδιασω αν σας ενδιαφερει..δεν διερκεσαι για πολυ ωρα ουτε 14 δευτερα ωσπου να βαλω τον 6μμ να κανω focus μονο 3 δευτερα το ειδα αρκετα μεγενθυμενο..

φαινοταν λες κ γυριζε σαν μικρος δορυφορος την σεληνη.

λετε να ειχε στειλε καμια σεληνακατο η νασα?κ να την ειδα?

παντος το σχημα εμοιαζε με ufo.

το ειδε κανενας αλλος???

εγινε 00:57 26/8/2005

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ας το πάρουμε σαν ένα καλό πρωϊνό γρύφο :

Πραγματικά δεδομένα: Η Σελήνη στις 00: 57 ήταν σε ύψος περίπου 20ο και το φωτιζόμενο μέρος της ήταν περίπου 57%.

ήταν σκοτεινό (μαύρο γράφεις) αντικείμενο για να μπορέσεις να το δείς πάνω στο φωτιζόμενο μέρος της Σελήνης

άρα πιθανόν δεν το έβλεπες και στο σκοτεινό μέρος.

 

Πάντως τα πιθανά αντικείμενα που μπορεί να είναι :

α) ένας τεχνητός δορυφόρος στην Σελήνη και είδες την προβολή της σκιάς του (δεν θυμάμαι αν υπάρχει το αντίστοιχο πρόγραμμα σε εξέλιξη).

β) ένας τεχνητός δορυφόρος της Γης που έκρυβε μέρος του δίσκου της Σελήνης.

γ) ένα αεροπλάνο σε πτήση μεγάλου ύψους (και είναι η σκιά του)

δ) ένα ιπτάμενο φτερωτό που είχε την ευτυχία να σου προκαλέσει έκπληξη.

ε) είχαμε καμιά εκτόξευση από κάπου για προσθήκη τεχνητού δορυφόρου χθές ? (δεν γνωρίζω)

Συνήθως δεν ασχολούμαι με τέτοια θέματα αλλά το δικό σου μου προξένησε το ενδιαφέρον.

Πάντως έχει σημασία να απαντήσεις και σε μερικά ακόμα ερωτήματα :

πχ. ταξίδευε από βορρά προς νότο ή δύση προς ανατολή

όταν το διέκρινες με το 6mm προσοφθάλμιο το σύγκρινες με κάποιο κρατήρα που πέρασε από κοντά

Έχω και άλλες ερωτήσεις αλλά για αργότερα.

 

Πάντως αν το ερώτημα περιείχε και μερικά δεδομένα παραπάνω: φορά κίνησης του αντικειμένου, μάζας Γης, Σελήνης και απόσταση Γης Σελήνης, ακτίνα Γης και Σελήνης, σταθερά παγκόσμιας έλξης,νομίζω ότι θα ήταν πανέμορφο θέμα για τις Πανελλήνιες Εξετάσεις σε θέματα Φυσικής. Ίσως με μια-δυό προσεγγίσεις θα μπορούσε να επιλυθεί....Μακάρι να είχα παραπάνω χρόνο σήμερα.

Καλό θα ήταν να μας έδινες και την φορά της κίνησης και ή ίσως που κοντά (γνωστούς κρατήρες ή θάλασσες).

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συζητώντας με τον Ταρσούδη Γιώργο, που αυτές τις μέρες φωτογραφίζει την Σελήνη, διαπίστωσα ότι την ώρα που αναφέρει ο φίλος amgamer παρατήρησε και ο Γιώργος το ίδιο πράγμα. Επειδή ο Ταρσούδης διατηρεί αρχείο καταγραφής των φωτογραφιών (έναρξης έκθεσης) προσδιόρησε ότι την ώρα εκείνη παρατηρούσε τη Σελήνη και βρισκόταν σε διαδικασία εστίασης του τηλεσκοπίου. Του είπα να προσπαθήσει να περιγράψει τι είδε στο post. Είναι άξιο να συζητηθεί περαιτέρω...

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συζητώντας με τον Ταρσούδη Γιώργο, που αυτές τις μέρες φωτογραφίζει την Σελήνη, διαπίστωσα ότι την ώρα που αναφέρει ο φίλος amgamer παρατήρησε και ο Γιώργος το ίδιο πράγμα. Επειδή ο Ταρσούδης διατηρεί αρχείο καταγραφής των φωτογραφιών (έναρξης έκθεσης) προσδιόρησε ότι την ώρα εκείνη παρατηρούσε τη Σελήνη και βρισκόταν σε διαδικασία εστίασης του τηλεσκοπίου. Του είπα να προσπαθήσει να περιγράψει τι είδε στο post. Είναι άξιο να συζητηθεί περαιτέρω...

 

 

αποκλειω απευθιας το να ειναι πουλι ή καποιο αεροπλανο..

ειπαμε ειμαι αρχαριος,αλλα καποια πραγματα τα ξερω.

το αντικειμενο φαινοταν να βρισκεται σε τροχια γυρω απο την σεληνη ή να περασε παρα πολυ κοντα στην επιφανεια της..

σχεδιασα στο περιπου την διαδρομη του αντικειμενου κ το σχημα το οποιο ειδα...

σημειωση:το αντικειμενο στρεφοταν ακανονιστα γυρω απο τον εαυτο του.

737008806_unkownobject.thumb.jpg.7c60af154dbb5952de09aa5d18f02fc1.jpg

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σημειωση:σας εχω γυρισει αναποδα το φεγγαρι γιατι ετσι το εβλεπα απο το τηλεσκοπιο μου..(ως γνωστων το ειδωλο αντικατοπτριζεται αναποδα) :D

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συζητώντας με τον Ταρσούδη Γιώργο, που αυτές τις μέρες φωτογραφίζει την Σελήνη, διαπίστωσα ότι την ώρα που αναφέρει ο φίλος amgamer παρατήρησε και ο Γιώργος το ίδιο πράγμα. Επειδή ο Ταρσούδης διατηρεί αρχείο καταγραφής των φωτογραφιών (έναρξης έκθεσης) προσδιόρησε ότι την ώρα εκείνη παρατηρούσε τη Σελήνη και βρισκόταν σε διαδικασία εστίασης του τηλεσκοπίου. Του είπα να προσπαθήσει να περιγράψει τι είδε στο post. Είναι άξιο να συζητηθεί περαιτέρω...

 

Πράγματι το είδα και εγώ γιατί ανέβηκά να στήσω το τηλεσκόπιο 23:30 και έκανα κάποιες παρατηρήσεις, τράβηξα την πρώτη φωτογραφία μου στις 01:08 (έτσι γράφω στο χαρτί μου) εκείνη την ώρα ετοίμαζα το telextender μου με το σώμα. Αλλά είχα βάλει και προσοφθάλμιο στον εστιαστή 32mm. για να αρχίσω να παίζω λίγο με την εστίαση και να σου αυτό το μαύρο αντικείμενο, βέβαια δεν έδωσα βάση γιατί σχεδόν πάντα κάτι όπως τα περιγράφει ο Δημήτρης είναι όποτε το αγνόησα. Όντως πήγαινε σιγά σχετικά!!! αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα την πορεία του. Μέγεθος στο 32mm EP πρέπει να ήταν όσο το Tycho αλλά λεπτό μακρουλό. Μπορεί !!! έβαλα με το μυαλό μου να είναι και πουλί, αλλά τώρα που διάβασα το μήνυμα του φίλου (γέλασα) με τον εαυτό μου (δεν μπορεί Γιώργο σε δύο διαφορετικά σημεία στην Ελλάδα να πέρασε πουλί. Γιατί και φέτος πάλι στις 15-07-2005 το είδα αυτό και μάλιστα το είχε πιάσει η βιντεοκάμερα μου συνδεδεμένη σε προσοφθάλμιο αλλά πήγαινε ποιο γρήγορα και ήταν να το επεξεργαστώ αλλά στο τέλος βαρέθηκα και το έσβησα. Ο λόγος είναι γιατί δεν πιστεύω στα UFO, μάλλον κάτι άλλο θα ήταν όπως ξανά λέω τα περιγράφει ο φίλος μου Δημήτρης.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σημειωση:σας εχω γυρισει αναποδα το φεγγαρι γιατι ετσι το εβλεπα απο το τηλεσκοπιο μου..(ως γνωστων το ειδωλο αντικατοπτριζεται αναποδα) :D

 

Εγώ πάντως με το 32mm προσοφθάλμιο, δεν είδα να περιστρέφεται!!! Τηλεσκόπιο μου LXD-75 SC 8". Η πορεία του όντως ήταν έτσι αλλά δεν νομίζω τόσο καμπυλωτή φίλε μου.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλά θέλω να τονίσω ότι :

α) μια παρατήρηση (γενικά) πρέπει να έχει καταγεγραμμένο χρόνο.

β) να δουν κάτι δύο παρατηρητές στο ίδιο αντικείμενο είναι μυστήριο προς ανίχνευση (ΜΗΝ μπερδεύεστε δεν μιλάω για UFO). Απλά είναι προς ανιχνευση.

γ) δεν μπορεί να είναι ένα πουλί που προβάλλεται ταυτόχρονα και στην Αθήνα και στην Αλεξ/πολη

δ) μπορεί να είναι κάποιος τεχνητός δορυφόρος αλλά αν οι τροχιές που είδατε συνέπιπταν κάπως τότε πιθανότατα ήταν κοντά στην περιοχή της Σελήνης

ε) αν οι τροχιές που είδατε είναι διαφορετικές τότε πρέπει να είναι πιό κοντά στη Γη

στ) το όλο θέμα συνήθως γεωσκοπικά αντιμετωπίζεται σαν τις βολίδες-μετεωρίτες. Πρέπει να το δούν μερικοί έμπειροι απομακρυσμένοι παρατηρητές και να περιγράψουν την τροχιά του στο ουράνιο θόλο. Τότε μόνο γίνεται αντιλυπτή η πραγματική τροχιά (διαχωρίζεται από την φαινόμενη (ή "προβαλόμενη") τροχιά-όσοι κατέχουν κάποιο βιβλίο αστρονομίας Πανεπιστημίου καταλαβαίνουν τι εννοώ) (παραπλήσια τεχνική χρησιμοποιείται στην ανίχνευση του επίκεντρου σεισμού εκεί είναι πιό "επίπεδα" τα φαινόμενα).

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλοντας να σας βάλω μέσα στις σκέψεις μου σας στέλνω ένα γνωστό Link http://neo.jpl.nasa.gov/cgi-bin/db_shm?sstr=2005%20PA17. (αφορά τον Asteroid (2005 PA17) ) o οποίος βέβαια είναι αρκετά μακρυά βέβαια. Αλλά μελετώντας στερεοσκοπικά την θέση του (σε σχέση με τον Ήλιο, Σελήνη, και Άρη για να καταλάβω την πραγματική θέση του) και κάποια στοιχεία που ψάχνω ακόμα (Ephemeris Generator). Σκέφτομαι μήπως ήταν η σκιά του Asteroid (2005 PA17).

Παιδιά προσοχή απλά προχωράω την συζήτηση σε σκέψεις μου, που μπορεί να είναι λανθασμένες. Μου κάνει εντύπωση το γεγονός, γι'αυτό και συνεχίζω να το ψάχνω....

Διαπιστώνω πάντως ότι το αντικείμενο είναι προς την "μεριά" του Άρη άρα και της Σελήνης (με βάση την java που παίζει το link). Στερεοσκοπικά ταιριάζει. ΑΛΛΑ αντικείμενο 42-90 μέτρων σε απόσταση περίπου 4,000,000 χλμ τι σκιά μπορεί να δώσει στην Σελήνη?

Θέλει ψάξιμο ....μπορεί να μην είναι κάτι τέτοιο και να είναι κάτι πιό απλό.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφέρον.

Γιατί δεν κάνετε μια έρευνα στο δίκτυο να δείτε αν το έχουν δει κι άλλοι ερασιτέχνες αστρονόμοι; Μιλάμε πάντα για την ίδια ημερομηνία και ώρα βέβαια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοι φιλοι,

 

Οτι και να ηταν, δορυφορος ΔΕΝ ειναι/ηταν με ΤΙΠΟΤΑ και αυτο ειναι κατι που επιμενω για τρεις λογους:

 

(1) ο δορυφορος δεν κανει την διαβαση οπως περιγφραφεται παραπανω με το σχεδιοδιαγραμμα - ειναι παντα μια ευθεια γραμμη και ασχετα απο που ξεκιναει και που τελειωνει αυτη η γραμμη (και διαβαση) ... και ...

 

(2) η διαβασεις δορυφορου ΔΕΝ διαρκουν 14 δευτερολεπτα οπως περιγραφεται παραπανω ... μιλαμε για 1-2 δευτερα το ποιο πολυ χωρις καμια εξερεση ... και ...

 

(3) διαβαση δορυφορου ορατη απο δυο διαφορετικα σημεια της χωρας μας παλι ΔΕΝ γινεται. Η ακτινα καλυψης εχει πλατος περιπου 5-6 χιλιομετρα. Αλλιως θα καρφωνα το ISS εναντι τον Ηλιο καθε εβδομαδα με τη καλυψη που υπονοειτε απο τα γραπτα σας.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοι φιλοι,

 

Οτι και να ηταν, δορυφορος ΔΕΝ ειναι/ηταν με ΤΙΠΟΤΑ και αυτο ειναι κατι που επιμενω για τρεις λογους:

 

(1) ο δορυφορος δεν κανει την διαβαση οπως περιγφραφεται παραπανω με το σχεδιοδιαγραμμα - ειναι παντα μια ευθεια γραμμη και ασχετα απο που ξεκιναει και που τελειωνει αυτη η γραμμη (και διαβαση) ... και ...

 

(2) η διαβασεις δορυφορου ΔΕΝ διαρκουν 14 δευτερολεπτα οπως περιγραφεται παραπανω ... μιλαμε για 1-2 δευτερα το ποιο πολυ χωρις καμια εξερεση ... και ...

 

(3) διαβαση δορυφορου ορατη απο δυο διαφορετικα σημεια της χωρας μας παλι ΔΕΝ γινεται. Η ακτινα καλυψης εχει πλατος περιπου 5-6 χιλιομετρα. Αλλιως θα καρφωνα το ISS εναντι τον Ηλιο καθε εβδομαδα με τη καλυψη που υπονοειτε απο τα γραπτα σας.

 

Άρα τι ήταν κ. Αγιομαμήτη? πάντως εκείνο που έχω να πω είναι ότι το είδα απλούστατα να τονίσω πως δεν ήταν σε τέτοια τροχιά που το περιγράφει ο άλλος φίλος ήταν σε ευθεία τροχιά (αλλιώς θα μου έκανε εντύπωση ποιο πολύ, εάν ήταν έτσι που το περιγράφει ο φίλος).

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχω κ μια αλλη σκεψη που μπορει να εξηγει την καμπυλη που μου φανηκε εμενα..ισως να περασε καποιος κομητης πολυ κοντα στην σεληνη κ η βαρυτητα της σεληνης να τον εγλωβισε για καποιο χρονικο διαστημα κ να τον εξφεντωνισε πιο μακρια με μεγαλυτερη ταχυτητα.

αν νομιζεται οτι λεω βλακειες μπορειται να ελεγξετε τον τροπο με τον οποιο ταξιδεψαν τα voyager κ φωτογραφισαν τους πλανητες... :wink:

 

απ'την αλλη μπορει κ λογω βεβιασμενης ταχυτητας για να προλαβω να το δω να μου φανηκε οτι εκανε αυτην την μικρη καμπυλη.ισως κ να ταν ευθεια. :roll:

 

μαλλον κανας κομμητης θα ταν,ή κανα απομιναρι της nasa... :o

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σημειωση:το αντικειμενο στρεφοταν ακανονιστα γυρω απο τον εαυτο του.

Πολλές φορές η φαντασία βοηθάει λιγάκι..... δηλαδή είδες κατι άγνωστο, το μυαλό σου πήγε αμέσως σε UFO, και ίσως να νόμισες οτι το είδες να περιστρέφεται..... Το θεωρώ πολύ λογικό επειδή ίσως να ήθελες ασυνέσθητα να το δείς να περιστρέφεται, βρίσκοντας μια εύκολη απάντηση στην αναγνώρηση κάτι άγνωστου που "εμφανιζόταν μπροστά" σου.

 

ΥΓ: Αυτό με τη φαντασία βοηθάει και στην αστρονομική παρατήρηση! :D

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σημειωση:το αντικειμενο στρεφοταν ακανονιστα γυρω απο τον εαυτο του.

Πολλές φορές η φαντασία βοηθάει λιγάκι..... δηλαδή είδες κατι άγνωστο, το μυαλό σου πήγε αμέσως σε UFO, και ίσως να νόμισες οτι το είδες να περιστρέφεται..... Το θεωρώ πολύ λογικό επειδή ίσως να ήθελες ασυνέσθητα να το δείς να περιστρέφεται, βρίσκοντας μια εύκολη απάντηση στην αναγνώρηση κάτι άγνωστου που "εμφανιζόταν μπροστά" σου.

 

ΥΓ: Αυτό με τη φαντασία βοηθάει και στην αστρονομική παρατήρηση! :D

 

το παρακανες λιγακι μου φαινεται.. :D

μπορει να εχω φαντασια αλλα στραβος δεν ειμαι :wink:

το αντικειμενο περιστρεφοταν ακανονιστα κ περασε απ'το φεγγαρι ειτε μακρια του ειτε κοντα του.αυτο που δεν λεω με σιγουρια ειναι οτι εκανε καμπυλη,γιατι μεχρι να βαλω τον 6μμ δεν ειχα ορατοτητα! :) αλλα απο την αρχικη κινηση μεχρι την τελικη που ειδα ετσι μου φανηκε.

τωρα αν νομιζεις οτι ειναι της φαντασιας μου..κανεις λαθος.

φιλικα,amgamer :D

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Na paroume ligo ta pragmata me ti seira.

Kat' arxas h peristrofi:

Gia na poume oti kati peristrefetai prepei na to deis na allazei sxima periodika. An exoume as poume mia sfaira pou peristrefetai den mporoume na to paritirisoume giati panta paramenei mia sfaira. Mia elleipsi omws tha allazei periodika sxima apo kati sfairoeides pros kati makrosteno. An eide o paratiritis kapoia tetoia allagi tote profanws peristrefotan. alliws omws den mporei kaneis na ypostriksei afti tin apopsi.

 

As doume twra gia tin periptwsi tis skias antikeimenou panw stin epifaneia tis selinis:

H skia enos antikeimenou gia na fanei stin Selini prepei profanws to antikeimeno na vrisketai panw sto efthygrammo tmima pou enwnei Hlio kai Selini. Gia na dimiourgei ena antikeimeno skia prepei apo enan paratiriti o opoios vrisketai stin epifaneia tis Selinis na fainetai se diametro toulaxiston isi me tin diametro tou iliou. Gia paradeigma ena antikeimeno se megethos kermatos gia na dwsei skia prepei na vrisketai se apostasi 3 peripou metrwn apo to mati tou paratiriti. Oso pio makria einai to antikeimeno apo tin epifaneia tis Selinis toso mikroteri tha einai h skia. Gia afto to logo h skia tis Selinis (h dimetros tis Selinis einai 3500 xiliometra) kata tin diarkeia twn ekleipsewn kalyptei mia perioxi platous merikwn dekadwn xiliometrwn. Ena antikeimeno diametrou 1 xiliometrou prepei na vrisketai se apostasi to poly 100 xiliometrwn apo tin epifaneia tis Selinis gia na dwsei skia. Profanws kanenas doryforos den tha mporouse na dwsei skia panw stin epifaneia tis Selinis. An eprokeito gia ton megalytero asteroeidi pou gnwrizoume (o megalyteros exei diastaseis 1000km kai yparxoun 16 me diastaseis panw apo 250 xiliometra) tha eprepe na vrisketai se apostasi 100.000 xiliometrwn apo ti Selini, gia (enan asteroeidi me diametro 250 xiliometra h apostasi afti peftei sta 25.000 xiliometra). H periptwsi tis skias mou fainetai arketa apithani.

 

Telos as paroume tin periptwsi na exoume ena antikeimeno pou paremvaletai metaksy Ghs kai Selinis. Edw einai dyo paragontes pou prepei na lifthoun ypopsin. An oi dyo paratiriseis eixan ginei taftoxrona h me diafora elaxistwn defteroleptwn tote afto to antikeimeno den tha mporouse na exei parallaksi panw apo 1 moira, pragma pou mas prosdiorizei oti h apostasi apo tin epifaneia tis Ghs einai panw apo 50.000 (me mia ektimisi oti h apostasi Athina Alexandroupoli einai 500 xiliometra). Alla symfwna me ta legomena twn filwn oi dyo paratiriseis eginan me diafora 11 leptwn. Afto periplekei ta pragmata kai xreiazetai na kseroume me megali akriveia pote akrivws eginan oi paratiriseis gia na mporesoume na vgaloume kapoio asfales symperasma.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε amgamer, η περιγραφή σου δεν είναι καθόλου ξεκάθαρη.

Το αντικείμενο ήταν προφανώς σκοτεινό. Το σχήμα του ήταν κυκλικό ή σαν το σχήμα του κομήτη? Ή άλλαζε? Τι ακριβώς σχήμα είχε? Μπορείς να κάνεις ένα σκίτσο πιο λεπτομερές?

Πως έβλεπες το αντικείμενο να πλησιάζει και να απομακρύνεται από το φεγγάρι αφού ήταν σκοτεινό? Κινούνταν αργά μέσα στο δίσκο της σελήνης?

Η σελήνη είχε ύψος μόνο 17 μοίρες και με τον 6χιλ. είναι αμφίβολο αν θα μπορούσες να εστιάσεις και να δεις τίποτα καθαρά. Όλη η επιφάνεια της σελήνης θα στριφογύριζε από την ατμοσφαιρική διαταραχή!

Δεν αμφιβάλλω ότι είδες κάτι, αλλά πρέπει η περιγραφή σου να γίνει πιο σαφής για να μπορέσουμε να καταλάβουμε περί τίνος επρόκειτο.

 

Προσωπικά, όταν άρχισα να φωτογραφίζω με webcam τέλη Οκτωβρίου 2004, ένα βράδυ είδα ένα ολοστρόγγυλο μικρό αντικείμενο να κάνει διάβαση στο δίσκο της σελήνης (στην οθόνη είχε μέγεθος φακής). Πέρασε ταχύτατα και δυστυχώς :cry: :cry: :cry: τη στιγμή αυτή δεν τραβούσα βίντεο. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι επρόκειτο για δορυφόρο.

Ήταν 23/10/2004 21:45 Θ.ω.Ε. (18:45 UT). Αντώνη, μήπως μπορείς να βρείς τίποτα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

PS: O defteros paragontas pou prepei na lifthei ypopsin einai to poso grigora kinithike panw apo tin epifaneia tis Selinis kai pros poia katefthynsi. Gia paradeigma ta 14 defterolepta einai para polla gia na einai doryforos. An eimaste se thesi na gnwrizoume akrivws tote tha mporousame na vgaloume kapoio symperasma gia tin taxytita tou.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τωρα αν νομιζεις οτι ειναι της φαντασιας μου..κανεις λαθος.

φιλικα,amgamer :D

 

Απλά, για να μην δημιουργηθούν παρεξηγήσεις, απλά είπα οτι μπορεί να νόμισες οτι το είδες να περιστρέφετε , και όχι οτι είσαι στραβός!

Εγώ "χρησιμοποιώ" την φαντασία σε διάφορα deep sky που βλέπω απο Αθήνα και νομίζω οτι βλέπω κάποιες λεπτομέριες!!!!

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ας τα παρω με την σειρα γιατι εχουμε μπερδευτει!

το γεγονος εγινε ακριβως 00:57!αμεσως με το που τελειωσε κοιταξα ρολοι για να σας το πω.κ εγινε οπως ακριβως σας το περιγραφω:

ετσι οπως ηταν φωτεινη η σεληνη φανηκε ξαφνικα κατι μαυρο το οποιο κινητω πανω στην φωτεινη σεληνη..εβαλα τον μεγαλυτερο φακο κ ειδα ενα σχημα που αλαζε συνεχεια για αυτο ειπα οτι γυρναγε κ ακανονιστα γυρω απο τον ευατο του..αυτο με το που περασε το φεγγαρι χαθηκε στο σκοταδι.δεν φαινοταν τπτ.υπολογιζω 11-14 δευτερα να διερκεσαι.

οσο για την κατευθυνση δεν ξερω πως να την περιγραψω...

το φεγγαρι ηταν ανατολικα κ ετσι οπως το κοιταγα ειχε διευθυνση απο αριστερα προς τα δεξια :? δεν ξερω αν αυτο σας ικανοποιει :?

σκια δεν ανεφερα εγω οτι υπηρχε..ποιος το πε αυτο? :?:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τωρα αν νομιζεις οτι ειναι της φαντασιας μου..κανεις λαθος.

φιλικα,amgamer :D

 

Απλά, για να μην δημιουργηθούν παρεξηγήσεις, απλά είπα οτι μπορεί να νόμισες οτι το είδες να περιστρέφετε , και όχι οτι είσαι στραβός!

Εγώ "χρησιμοποιώ" την φαντασία σε διάφορα deep sky που βλέπω απο Αθήνα και νομίζω οτι βλέπω κάποιες λεπτομέριες!!!!

 

δεν δημιουργειται καμια παρεξηγηση.. :wink:

ολοι εδω μεσα ειμαστε φιλαρακια κ κανουμε αυτο που μας αρεσει κ το γουσταρουμε βοηθωντας ο ενας τον αλλον!αυτος που ξερει περισσοτερα βοηθα αυτον που ξερει λιγοτερα..

 

για αυτο τον λογο με το που το ειδα ετρεξα να το μοιραστω μαζι σας.. :wink:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας είχα πει ότι στις 15 Ιουλίου 2005 είχα τραβήξει με την βιντεοκάμερα μου κάτι και νόμιζα ότι το είχα σβήσει. Ψάχνοντάς σήμερα τις κασέτες μου το βρήκα το έκανα και σε αρχείο MPEG 1,03 ΜΒ, θα μπει ίσως στο site μας για να το τραβήξετε εάν θέλετε.

Επεξεργάσθηκα μια εικόνα και σας την στέλνω. Ήταν μαύρο όπως εχθές στοιχεία από αυτήν την λήψη δυστυχώς δεν έχω εκτός από ημερομηνία και τόπο.

715416214_ATIA15_07_2005Low.jpg.5a65c29bc7d32899d40a8e3b2a41c3a7.jpg

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σκια δεν ανεφερα εγω οτι υπηρχε..ποιος το πε αυτο? :?:

 

Den eipa tetoio pragma. Apla lew oti einai dyskolo ews apithano na einai h skia kapoiou antikeimenou makria apo tin Selini.

 

αρα ηταν καποιο αντικειμενο που περασε αναμεσα στην σεληνη κ την γη.. :)

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας είχα πει ότι στις 15 Ιουλίου 2005 είχα τραβήξει με την βιντεοκάμερα μου κάτι και νόμιζα ότι το είχα σβήσει. Ψάχνοντάς σήμερα τις κασέτες μου το βρήκα το έκανα και σε αρχείο MPEG 1,03 ΜΒ, θα μπει ίσως στο site μας για να το τραβήξετε εάν θέλετε.

Επεξεργάσθηκα μια εικόνα και σας την στέλνω. Ήταν μαύρο όπως εχθές στοιχεία από αυτήν την λήψη δυστυχώς δεν έχω εκτός από ημερομηνία και τόπο.

 

καπως ετσι ηταν..εχει καλυτερη αναλυση το videaki?

οταν το ανεβασεις στο site δωσε μας link να το δουμε.

 

ποσο κανει ενας ανταπτορας για να βαλεις μια webcam??? :?:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης