Πάντα ήθελα να κάνω ένα βίντεο για την Κβαντική Μηχανική, με σκοπό να αποσαφηνίσουμε αυτές τις παράξενες έννοιες του μικρόκοσμου όπως είναι η αρχή της αβεβαιότητας, ο κυματοσωματιδιακός δυισμός, η γάτα του Σρέντινγκερ, η κατάρρευση της κυματοσυνάρτησης, η κβαντική διεμπλοκή κ.α. Έννοιες που είναι πολύ σημαντικές για την ίδια την ύπαρξη του Σύμπαντος, αλλά που ελάχιστοι τις γνωρίζουν. Βέβαια, εγώ είμαι αστροφυσικός και όχι θεωρητικός φυσικός. Τελευταία φορά που μελέτησα σοβαρά Κβαντομηχανική ήταν όταν ήμουν... φοιτητής! Τι βίντεο να κάνω λοιπόν; Σκέφτηκα ότι η ιδανική λύση θα ήταν να απευθυνθώ στον καλύτερο δάσκαλο Κβαντομηχανικής που γνωρίζω. Τον καλύτερο των καλύτερων! Ήξερα ότι αν καταφέρω να κάνω μια συζήτηση μαζί του, θα μιλάω λίγο και θα ακούω πολύ, διότι έχει την ικανότητα με την αφηγηματικότητα και την απλότητα του λόγου του να σε καθηλώνει. Με μεγάλη μου χαρά αποδέχτηκε την πρόσκληση και κάναμε μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση. Μιλάω φυσικά για τον εξαιρετικό καθηγητή του Τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Κρήτης, κύριο Στέφανο Τραχανά. Είναι βέβαιο ότι ο λόγος του θα σας συνεπάρει!