Jump to content

Αμάξι-καρότσα και βουνό!


KOTS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Αυτο το post αφορά ένα λίγο διαφορετικο κομμάτι. Δυστυχώς το αυτοκίνητο μου δεν έχει ωφελιμπυς χώρους για να μεταφέρω ένα 16αρι τηλεσκοπιο συν τους φίλους μου κάτι που στο παλιό αμάξι γινόταν!!! Σκέφτηκα λοιπόν να αγοράσω ένα καροτσάκι με κοτσαδώρο. Φυσικά το εσωτερικό του θα το επένδυση κατάλληλα ώστε να προστατεύονται τα οπτικά μέρη. Που μπορώ να αγοράσω κάτι τέτοιο; Και πόσο κοστίζει;

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εννοεις μπαγκαζιερα; αρκετοι υπαρχουν στην σπυρου πατση. φυσικα θα βαλεις και κοτσαδορο στο αμαξι σου. επισης θες να παρεις και αδεια για το αμαξι σου και την μπαγκαζιερα

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα,

 

Προσωπικά δεν το θεωρώ καλή ιδέα. ΟΙ μπαγκαζιέρες χοροπηδάνε σαν τρελλές στις λακούβες και το τελευταίο πράγμα που θέλεις είναι να υποβάλεις το τηλεσκόπιο σε τάτοια ταλαιπωρία

 

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά δεν το θεωρώ καλή ιδέα. ΟΙ μπαγκαζιέρες χοροπηδάνε σαν τρελλές στις λακούβες και το τελευταίο πράγμα που θέλεις είναι να υποβάλεις το τηλεσκόπιο σε τάτοια ταλαιπωρία

+1

 

Θεωρώ ότι ένα τηλεσκόπιο για να μην έχει πρόβλημα θα πρέπει να μπει όπου θα έβαζες... την γυναίκα σου :mrgreen: :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρώ ότι ένα τηλεσκόπιο για να μην έχει πρόβλημα θα πρέπει να μπει όπου θα έβαζες... την γυναίκα σου :mrgreen: :wink:

Κρίμα να βάλει τέτοιο όργανο στην οροφή του αυτοκινήτου Βασίλη :mrgreen: :mrgreen:

 

Πλάκα κάνω φυσικά :P

Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:P :P :P

 

το θέμα είναι να βρω τρόπο να παίρνω το τηλεσκόπιο μαζί μου για παρατήρηση.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την γυναίκα είπε, όχι την πεθερά Αλέξη!

Πλάκα- πλάκα, μια καλή μπαγκαζιέρα οροφής κάτι θα βολέψει. Φαντάζομαι το πρόβλημα είναι η βάση και υποθέτω δεν θέλεις να την λύνεις -και ποιός θα το ήθελε αυτό;

Είδα την βάση και τρόμαξα. Και η γυναίκα μου που ενθουσιάστηκε με τα μεγάλα Dob και μου έλεγε να ''πάρουμε'' //:D/ 16ρι άλλαξε γνώμη όταν την ρώτησα ''Που θα το βάλουμε αυτό στο σαλόνι;''.

Τι αμάξι έχεις Κώστα;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα τι 16αρι έχεις;;

 

Εγω έχω ένα Dob 16αρι f/4 και χωραει μέσα στο Wv-Polo μαζι με ουτε-ξερω-γω-ποσες-βαλίτσες + το Takahashi και την ρομποτική του βαση με 1,5μ τριποδο + την Eq6 με το ED80 φωτογραφικες μηχανες, laptop ένα ξύλινο κιβώτιο 50Χ50 για το Laptop και μαζί βάζω και την Κοπέλα μου!!! :mrgreen: :wink: :P

 

 

ΥΣ

Τους φίλους εγω τους βάζω σε άλλο αμάξι :P :mrgreen:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλύτερα να βάζεις το τηλεσκόπιο στα πίσω καθίσματα... ( φαντάζομαι χωράει :roll:)

Τώρα επειδη τους φίλους δεν μπορείς να τους βάζεις στο πορτπαγκαζ :mrgreen: :P καλύτερα με 2ο όχημα!

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης